E-Dergi Oku 
COPA
ÜRET BRÜLÖR

Yenilikçi Faaliyetleriyle Kayserigaz

Yenilikçi Faaliyetleriyle Kayserigaz

13 Ekim 2016 | ARAŞTIRMA
198. Sayı (Eylül-Ekim 2016)
1.447 kez okundu

Abonelerine verdiği hizmetlerde pratik çözümler üreten Kayserigaz, olası vakit kayıplarını en aza indiriyor. Birbirine entegre edilen son teknolojiye sahip uygulamalar tek bir çatı altında toplanarak bir bütünsellik içinde hizmet veriyor. Mevcut altyapı kapsamında E-Fatura Hizmeti, Online Abonelik Randevu, Online Tahsilat, Akıllı Vezne Noktaları, TC kimlik numarası ile fatura ödenebilmesi, müşteriye “Direkt Bağlan” ayrıcalığı, sosyal medya gibi alanında yenilik içeren birçok hizmeti profesyonel ve güler yüzlü ekibiyle abonelerine sunuyor.

Kullandığı üstün teknolojik altyapısı ile kaliteli hizmete verdiği önemi vurgulayan Kayserigaz, yenilikçi faaliyetleriyle doğalgaz sektörünün nabzını her daim canlı tutmayı başarıyor. Doğa dostu doğalgazın Kayseri çapında 440 bin BBS abone tarafından kullanılıyor olması ve bu büyük potansiyelin ihtiyaçlarına kısa sürede cevap verilebilmesi, Kayserigaz’ın abonelerine verdiği önemi özetliyor. Abonelere sunulan hizmetlerin sonucunda, bağımsız kuruluşların gerçekleştirdiği anketlerde %98’lere ulaşan memnuniyet oranlarına ulaşan Kayserigaz, zirvede ki yerini korumanın haklı gururunu yaşıyor.

Kayserigaz Yatırım Alanlarını Genişletiyor

Hayata geçirdiği projelere her geçen gün yenilerini ekleyen Kayserigaz, kısa ve uzun vadeli yatırım planlarından bahsetti.  Kayseri’ye uzun yıllardır sorunsuz ve güvenilir doğalgaz hizmeti sunan Kayserigaz, yeni yatırım planlarını mevcut sistemlerini güçlendirme odağında gerçekleştirmeye devam ediyor. 2016 yılı için 40 milyon TL’lik yatırım programı hazırlandığının bilgisini veren Kayserigaz, 435 bin Bağımsız Birim Sayısına yaklaşan doğalgaz abone sayısının yeni yatırımlarla birlikte yükselmeye devam edeceğini açıkladı.

Kayseri’nin tüm ilçelerine doğalgaz hizmeti sağlama hedefiyle projelerine yön veren Kayserigaz, devam eden ve yapılması planlanan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Çalışmalarına 2014 yılında başlanan Develi İlçesi’ni Doğalgaza Kavuşturma Projesi, Kayserigaz’ın en büyük yatırımlarından biri olarak 65 milyon TL’lik bir proje olmuştur. Develi’nin altyapı çalışmalarının %50’si 2015 yılı içinde tamamlanmış, kalan %50’lik kısmının 2016 yılı içinde bitirilmesi öngörülmektedir. Proje tamamlandığında Develi İlçesi’nde toplam 115 kilometre uzunluğunda doğalgaz hattı yatırımı tamamlanmış olacak.

Kayserigaz’ın yatırım planına 2015 yılı içinde dahil ederek yine aynı yıl içinde büyük bir hızla çalışmalarını başlattığı Bünyan İlçesi’ni Doğalgaza Kavuşturma Projesi kapsamında, Bünyan’a 2016 yılı sonuna kadar doğalgazın ulaştırılması planlanıyor. Doğalgaz, Bünyan İlçesi’ne Gömeç Mahallesi üzerinden çelik hatlar ile 20 milyon TL civarında yapılacak altyapı yatırımı ile gerçekleştirilecek. Çalışmaları devam eden Talas İlçesi Başakpınar Mahallesi ise 2016 yılı sonunda doğalgaza kavuşacak. 2017 yılı içerisinde Yeşilhisar İlçesi’ni doğalgazla buluşturmayı planlayan Kayserigaz, 2018 yılında da Yahyalı İlçesi’ni doğalgazın konforu ile buluşturacak.

Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora doğalgaz kullanımı ve yatırımlar hakkında yaptığı açıklamada; “Çevreci yakıt doğalgazı daha çok insana ulaştırmak için faaliyetlerimizi azimle yürütmeye devam ediyoruz. 2016 yılı için belirlediğimiz 40 milyon TL’lik yatırım planı ile başta Bünyan İlçesi’ne doğalgaz hizmeti sunmayı ve Develi İlçesi’nde ki doğalgaz hattını genişleterek büyük bir kesimin doğalgazdan faydalanabilmesini amaçlamaktayız. Her geçen gün artarak devam eden yatırımlar neticesinde 3.300 km’yi aşan altyapısı ile Türkiye’nin en büyük altyapısına sahip şirketinden biri olmayı başardık. Bu ulaşılan rakamlar, Kayseri’nin daha temiz bir atmosfere kavuşması için aralıksız olarak sürdürdüğümüz çalışmaların göstergesi olmuştur” dedi.

Kayserigaz’dan Sayaçlara Kalibrasyon

Kayseri’ye güvenli ve sürekli doğalgaz arzı sunan Kayserigaz, 10 yıllık kullanım süresini doldurmuş sayaçların doğru ölçümleme yapabilmeleri için kalibrasyon işlemlerini Kayseri’nin tamamında yapmaya devam ediyor. Kalibrasyon, abonelerin mevcut sayaçlarının yerlerinden sökülmesi, gerekli laboratuvarlara iletilmesi, uygun teknik ekipmanlarla doğru ölçüm yapıp yapmadıklarının kontrol edilmesi ve müdahalelerinin yapılmasını ifade ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) belirlemiş olduğu amaç ve kapsamlar dâhilinde faaliyet gösteren Kayserigaz, sayaçların doğru ve adil ölçümleri gerçekleştirebilmesi hususunda gereken hassasiyeti göstererek, tüm imkanlarıyla sahada ki çalışmalarını sürdürüyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) mevzuatında gerekli tutulan kalibrasyon işlemleri, 3516. yasa ile yetkilendirilen ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ölçü ve Ölçü Aletleri Yönetmeliği 9. Maddesi ‘b’ Bendinde belirtilen ‘’Elektrik, su, havagazı, doğalgaz sayaçları ile akım ve gerilim transformatörlerinin muayeneleri 10 yılda bir yapılır’’ ibaresi gereği, her bir sayaç için 10 yılda bir defa yapılması kararlaştırılmıştır. Kalibrasyon işlemi için kullanım süresi dolmuş sayaçlar Kayserigaz yetkili firması tarafından sökülerek, abonelerin mağduriyetleri söz konusu olmadan yerine kalibrasyonu yapılmış sayaçlar takılıyor.

Doğalgaz sayaçlarının kalibrasyonu hakkında bilgi veren Kayserigaz Tahakkuk Birimi Sorumlusu Kemalettin Koyuncu: “İlk 10 yıllık kullanım süresine ulaşmış sayaçların kalibrasyon işlemlerini yapmaya 2014 yılında başladık. Bu tarihten itibaren de kullanım süresini doldurmuş sayaçların kalibrasyon işlemleri sahada gerçekleştirilmeye devam ediliyor. Uygulanan kalibrasyon işlemleri sonucunda, sayaçlar neredeyse sıfır hata ile ölçüm yapabilmekte ve bu sayede doğalgaz dağıtım şirketleri ile doğalgaz aboneleri arasında haksızlık ve mağduriyet yaşanmıyor. Kayserigaz Tahakkuk Ekibi olarak EPDK’nın 3516. yasa ile yetkilendirilen ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ölçü ve Ölçü Aletleri Yönetmeliği 9. maddesine uygun olarak çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Sayaç değişim ve kalibrasyon işlemleri için abonelerimizden hiçbir şekilde ücret almıyoruz” dedi.

Kombi ve Baca Bakımlarına Dikkat!

Kayserigaz, hava sıcaklarının düşmesiyle birlikte kombi ve baca bakımlarının atlanmaması konusunda uyarıyor. Kış aylarında yoğun bir şekilde kullanılan kombilerin ve bacalarının periyodik bakımdan geçirilmesi önem arz etmektedir. Gerekli önlemler alınmadığında baca ve kombilerden sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelere yol açabilir. Karbonmonoksit gazı renksiz, kokusuz, yanıcı ve zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana karışarak oksijen alımını engelleyerek zehirlenme ve ölüme neden olabilir.

 

Doğalgaz kullanıcılarının üzücü durumlarla karşılaşmamaları için rutin olarak baca ve kombi bakımlarını yetkili servislere yaptırmaları gerekmektedir. Gerekli bakım ve baca temizlik işlemlerinin yapılmaması durumunda, gazın yanmasıyla oluşan atık gazlar, bacada yoğuşma oluşturur. Oluşan yoğuşma sonucu baca içinde biriken malzemeler bacanın tıkanmasına yol açar ve atık gazların dışarı atılamamasına neden olur. Atılamayan gaz ise haneye yayılarak büyük tehlikelere yol açabilir. Kayserigaz İç Tesisat Birimi Sorumlusu Onur Aydın, baca bakımı, kombi bakımı ve karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda vatandaşları uyararak, alınabilecek basit ama etkili önlemleri şu şekilde sıraladı:

•             Ortam havalandırmasını sağlayan menfezler asla kapatılmamalıdır,

•             Bacalar yalıtımlı ve standartlara uygun olmalı, her yıl rutin olarak uzman yetkili kişilerce temizletilmelidir,

•             Baca bağlantı kısımlarının sızdırmazlıkları sağlanmalıdır,

•             Baca malzemeleri oluşabilecek deformasyonlara karşı kontrol edilmelidir,

•             Dumanın geri tepmesini önlemek için baca başlığı mutlaka takılı olmalıdır,

•             Bacası olan cihazlar banyo ve tuvalete yerleştirilmemelidir,

•             Özellikle lodos rüzgarının etkili olduğu havalarda kombi kullanılmamalıdır,

•             Doğalgaz tesisatına yönelik tüm işlemler yetkili firmalara yaptırılmalıdır,

•             Kullanılan ısıtma cihazlarının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir,

•             Karbonmonoksit sensörleri kullanılmalıdır,

•             Herhangi bir sorun olduğunda Kayserigaz’ın 7/24 hizmet veren Acil 187 hattı aranmalıdır.

 

Kayserigaz İç Tesisat Birimi Sorumlusu Onur Aydın, menfezlerin asla kapatılmamasının, baca ve kombilerin kontrol ve bakımlarının zamanında yapılmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi.  Vatandaşların doğalgaz ile ilgili her türlü sorularına 7/24 hizmet veren 444 5 429 numaralı çağrı hatlarından, Kayserigaz web sitesinde bulunan ve mesai saatleri içinde hizmet veren Canlı Destek hizmetiyle cevap bulabileceklerini sözlerine ekledi.

 


 


İlginizi çekebilir...

"Türkiye Toplumunun Enerji Tercihleri Araştırması"nın Sonuçları Açıklandı

Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi (CESD) tarafından bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen 'Türki...
14 Ağustos 2020

Şehirlerdeki Güncel Doğalgaz Birim Fiyatları

Haziran 2020 itibariyle Şehirlerdeki Güncel Doğalgaz Birim Fiyatları...
19 Haziran 2020

Şubat 2020 Tarihi İtibariyle Şehirlerdeki Güncel Doğalgaz Birim Fiyatları

Şubat 2020 Tarihi İtibariyle Şehirlerdeki Güncel Doğalgaz Birim Fiyatları...
17 Şubat 2020

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.