E-Dergi Oku 
COPA
ÜRET BRÜLÖR
E.C.A.

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan: “İGDAŞ’ın Kuruluşu, İstanbul’un Hava Kirliliğinden Kurtuluş Projesi Oldu”

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan: “İGDAŞ’ın Kuruluşu, İstanbul’un Hava Kirliliğinden Kurtuluş Projesi Oldu”

7 Mayıs 2012 | ARAŞTIRMA
170. Sayı (NİSAN 2012)
4.648 kez okundu

 

İstanbul’da doğalgaz şebeke uzunluğunu yaklaşık 15 bin kilometreye çıkaran, 4 milyon 860 bin abone sayısına ulaşan İGDAŞ, 2011 yılında 5 milyar 372 milyon metreküp doğalgaz satışı gerçekleştirdi. İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, 2011 yılını aldığı ödüller ile başarılı bir şekilde geçiren ve doğalgaz sektörünün okulu sayılan İGDAŞ’ın başarı hikayesini anlattı

İGDAŞ, İstanbul’daki hava kirliliği ile mücadele etmek; çevre dostu, konforlu, ekonomik bir yakıt olan doğalgazın kullanımını sağlamak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştiraki olarak 1986 yılında kuruldu. İstanbul’da milyonlarca insana konforlu ve uygar bir yaşam sunmakla kalmayan İGDAŞ’ın kuruluşu, diğer yakıt türlerinin yarattığı olağandışı hava kirliliğiyle boğulmak üzere olan kent için aynı zamanda büyük bir dönüşüm ve kurtuluş projesi oldu. İstanbul’da ilk doğalgaz kullanımı 1992 yılında Kadıköy’de başladı. Büyük bir hızla gerçekleştirdiği altyapı yatırım çalışmalarıyla, İstanbul’u bir baştan bir başa doğalgaz ağlarıyla ören İGDAŞ, bugün doğalgazı, şehrin tamamına yakınına ulaştırdı.

 

Türkiye’de kullanımı hızla yaygınlaşan doğalgazın tüketiciye daha iyi şartlarda ulaştırılması ve doğalgaz işletmeciliğinde bir standart oluşturulması amacıyla sektördeki doğalgaz dağıtım şirketlerinin bir araya gelmesine öncülük eden şirketimiz, Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği’nin kurucu üyesidir. Mesleki Yeterlik Kurumu tarafından başlatılan, mesleki yeterlilik konusunda standart oluşturma çalışmaları çerçevesinde ilk standart, doğalgaz sektöründe oluşturuldu. Bunda da şüphesiz İGDAŞ’ın payı çok büyük. Uluslararası Gaz Birliği’nin de (IGU) üyesi olan İGDAŞ, doğalgaz işletmeciliği alanında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 27001 (BS 7799) Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 10002:2004 Müşteri Şikâyetlerinin Ele Alınması Sistemi belgelerine sahip.

"2011 yılında 345 Bin

Yeni Abonemiz Oldu"

İstanbul’daki doğalgaz şebekesinin uzunluğu 15 bin kilometreye yaklaştı. Her yıl ara vermeksizin devam eden yatırımlarla doğalgaz şebekesi hızla yayılırken buna bağlı olarak da abone sayımız artıyor. Bugün itibariyle İGDAŞ’ın abone sayısı 4 milyon 860 bine ulaştı. İstanbul tamamına yakınına doğalgazı ulaştırıyoruz. Geride bıraktığımız 2011 yılında 550 kilometre yeni doğalgaz hattı döşedik ve 345 bin yeni abonemiz oldu. 5 milyar 372 milyon metreküp doğalgaz satışı gerçekleştirdik.

 

Avrupa yakasında Esenyurt, Anadolu yakasında ise Tuzla Tepeören’de iki yeni RMS istasyonu inşaa ettik ve Avrupa Yakası Kuzey Çelik Loop Hattını da imal ederek şebeke taşıma kapasitemizi güçlendirdik. 2008 yılında 1.800.000 Sm3/saat olan toplam saatlik şebeke taşıma kapasitemizi, 2.625.000 Sm3/saat seviyelerine çıkardık.

 

"Doğalgaz Sektörünün Okulu: İGDAŞ"

İGDAŞ olarak, kurulduğumuz ilk günden beri Türkiye’de doğalgaz piyasasının gelişimini sağlayacak çalışmalar yaptık. Türkiye’de doğalgaz sektörünün okulu olarak kabul ediliyoruz. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında doğalgaz dağıtımı dendiğinde akla gelen ilk şirketlerden biriyiz. Kullandığımız doğalgaz altyapı sistemleri, uluslararası standartlardaki ekipmanlarımız, ve tüm çalışanlarımızla hizmet kalitemizi her geçen gün artırıyoruz.

 

Türkiye çapında doğalgaz sektöründe çalışan yöneticilerin önemli bir kısmı İGDAŞ’tan doğalgaz dağıtım şirketlerine transfer olan çalışma arkadaşlarımız. Dolayısıyla bu anlamda sektördeki kalifiye personeli İGDAŞ yetiştirdi.

 

İGDAŞ’ın kurduğu doğalgaz eğitim merkezi sektörde nitelikli insan kaynağının oluşmasına yardımcı oldu.

 

"İlkini 2005 yılında, ikincisini 2007 yılında, üçüncüsünü de 2009 yılında İstanbul’da başarı ile gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Doğalgaz Sempozyumunu ( INGAS ) 2010 yılında Üsküp’te gerçekleştirdik. INGAS dünyada doğalgaz sektörünün önde gelen ve en geniş katılımlı organizasyonlarından biri oldu. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da yaptığımız altyapı fizibilite çalışmalarıyla uluslararası arenada söz sahibi olduk".

Türkiye’de ve yurtdışında verdiği doğalgaz eğitimleriyle sektörün bilgi ve tecrübe birikimini hem oluşturduk hem de artırdık. 1999 yılında doğalgaz sektörünün artan nitelikli personel ihtiyacını karşılamak amacıyla Gaz de France şirketi ile birlikte kısa adı UGETAM olan Uluslararası Gaz Eğitim, Teknoloji ve Araştırma Merkezi’ni kurduk. Kurulmasında aktif görev aldığımız UGETAM, bugün ayrı bir şirket olarak doğalgaz eğitimlerinde yetkin ve akredite vasfıyla faaliyet gösteriyor. İGDAŞ okulundan mezun olan birçok kişi Türkiye’nin değişik illerindeki özel gaz dağıtım şirketlerinde üst düzey yönetici ve nitelikli teknik personel olarak hizmet veriyor.

EPDK’nın kurulmasıyla birlikte de doğalgaz piyasasının oluşumuna İGDAŞ’ın çok büyük katkıları oldu. Türkiye’nin en büyük ve deneyimli şirketi olarak İGDAŞ’ın her alandaki uygulamaları, EPDK’nın hazırladığı mevzuatlar için büyük katkı sağladı. Ayrıca EPDK ile birlikte ülke genelinde sayıları hızla artan özel gaz dağıtım şirketlerinin ihtiyaç duyduğu yönetici, teknik-idari kalifiye eleman, fizibilite çalışmaları, altyapı sistemleri, doğalgaz teknik eğitimleri, müşteri hizmetleri konusunda öncü ve yönlendirici bir rol üstlendik. Türkiye’de ilk defa doğalgaz yatırımları, işletmeciliği, müşteri konsepti, teknik emniyet şartları, doğalgaz dağıtımında kullanılan ekipman ve malzemeler hususunda standardizasyon sağlandı. Bundan da önce bu hususlarda gerekli bilgi birikimi ve duyarlılık oluşturulup geliştirdik ve sektörün hizmetine sunduk. Böylece, know-how hizmetleri ve yatırım malzemeleri alanında yüzde yüz oranında olan dışa bağımlılığa son verildi ve yerli malzeme üretimi, temin ve kullanımı teşvik edilerek dışa bağımlılık son derece düşük seviyelere indirildi.İGDAŞ, yayımladığı teknik şartnamelerle ve diğer yayınlarla veya düzenlediği uluslararası sempozyumlarla da sektördeki bilgi birikimine katkıda bulundu. Bilgi akışını da sürekliliğe önem verdik. Ayrıca her zaman en yeniyi, en iyiyi takip ettik ve bunu sektöre anlattık. ilkini 2005’de, ikincisini 2007’de, üçüncüsünü 2009’da İstanbul’da başarı ile gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu’muzu ( INGAS ) 2010 yılında Üsküp’te gerçekleştirdik. INGAS dünyada doğalgaz sektörünün önde gelen ve en geniş katılımlı organizasyonlarından biri oldu. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da yaptığımız altyapı fizibilite çalışmalarıyla uluslararası arenada söz sahibi olduk ve sektörün nabzını tuttuk.

 

"Ödüllerle Dolu Bir Yıl Yaşadık"

2009 yılında Mükemmellikte Yetkinlik Belgesi’ni aldık ve hayata geçirdiğimiz EFQM Mükemmellik Modeli ile 2010 yılında KALDER tarafından Ulusal Kalite Başarı Ödülü ile ödüllendirildik. Ardından kalite yolculuğuna devam ettik, bu yolculukta gösterdiğimiz başarı nedeniyle 2011 yılında Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü almaya hak kazandık. Yalnız, Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü değil En İyi Çağrı Merkezi Ödülü, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü, En İyi Web Sitesi Üçüncülük Ödülü gibi farklı kategorilerde ödüllere layık görüldük.

Doğalgaz dağıtımı hizmetlerimizi yerine getirirken, çevreye ve topluma duyarlı, sosyal sorumluluklarımızın bilincinde bir kurum olarak hareket etmeye özen gösteriyoruz. Bu anlamda Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından Sosyal Sorumluluk Sürdürülebilirlik Ödülü’ne layık görüldük. İstanbul için en büyük çevre projesi olan şirketimizin kazandığı bu ödülü, yaptığımız tüm çalışmalarla çevre dostu bir yakıt olan doğalgazı İstanbul’da yaygınlaştırarak, hava kirliliğini ortadan kaldırdığımız ve İstanbul’u dünyanın havası en temiz 3’üncü metropolü haline getirdiğimiz için kazandık.

"Güvenlik ve Tasarruf  Seminerleri Yaptık"

Bugüne kadar elde edilen başarının altında doğalgaz konusunda İstanbullular’ın doğru şekilde bilgilendirilmesi önemli bir rol oynuyor. Biz hizmete başladığımız günden bugüne doğalgazın hem güvenli hem de verimli olduğunu anlattığımız farklı platformlar oluşturduk. Çeşitli advertorial çalışmaları ve bilgilendirici faaliyetlerle İstanbul’un tamamına ulaştık. 3 yıl boyunca ilçe ilçe İGDAŞ Güvenlik ve Tasarruf Seminerleri gerçekleştirdik. Biz bu projelerle hem doğalgazı anlattık hem doğalgaz kullanımda güvenliğin ve tasarrufun önemine dikkat çektik. Seminerleri, DOSİDER BACADER, İTESO ve ilçe belediyeleri işbirliği ile gerçekleştirildik. Ev hanımları başta olmak üzere tüm tüketicilere yönelik olan seminerlerde tesisatların ve doğalgaz cihazlarının emniyetli kullanımı, olası doğalgaz kaçağı ve baca gazı zehirlenmesi durumlarında izlenecek yollar ve doğalgazın tasarruflu kullanılması için alınacak önlemler aktarıldı. Katılımcıların tasarruf konusunda merak ettikleri birçok soruyu cevaplandırdık. Tasarruf konusunda bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecek.

 

"Teknolojiyi Etkin Bir Şekilde Kullanıyoruz"

SCADA sistemi ile İstanbul doğalgaz şebekesini 24 saat gerçek zamanlı takip ediyoruz. Şebeke üzerindeki herhangi bir noktada oluşabilecek muhtemel arızalar ve gaz kesintilerini zamanında görerek teknik ekipleri otomatik olarak yönlendiriyor ve SCADA Merkezinden uzaktan müdahale edebiliyoruz. SCADA alarm verileri ile İGDAŞ İhbar Yönetim Sistemi entegre halde çalışıyor ve alarmlar ihbara dönüştürülerek, şeflik bilgisayarlarına, gezici teknik ekiplerin mobil PDA cihazlarına ve seçili ihbarlar ilgili yöneticilere SMS olarak iletiliyor ve acil müdahale sağlanıyor. Ayrıca tüm verileri, başta istatistik çalışmaları olmak üzere diğer çalışmalarımızda kullanılmak üzere kayıt altına alıp arşivliyoruz. Ayrıca Coğrafi Bilgi Sistemi ile altyapı bilgilerimizi dijital ortama taşıdık. Böylece doğalgaz şebekemizin web üzerinden yayınlanması ve sorgulanması, doğalgaz altyapı enstrümanlarına ve abone adreslerine ait grafik ve sözel bilgilerin girilmesi, raporlanması ve sorgulanması gibi işlemleri bilgisayar ortamında kolaylıkla yapıyoruz. Abonelerimize daha hızlı ve kaliteli hizmet sunabilmek amacıyla, neredeyse gaz vermek dışındaki tüm hizmetlerimizi İnternet Şubemize taşıdık. Artık abonelerimiz web sayfamızdaki İnternet Şubemiz üzerinden, abonelik, sözleşme, sözleşme fesih, fatura sorgulama, fatura ödeme, faturamatik, fatura tahakkuk, fatura itiraz, e-fatura, sabit ödeme sözleşmesi, kartlı sayaç kontör yükleme, sayaç kontrol talebi, proje durum sorgulama, gaz açma randevu sorgulama ve dijital proje onay işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde İGDAŞ’a gelmeden gerçekleştirebiliyorlar. Bununla birlikte sahada yapılan işlemlerin tamamında mobil sistemler kullanıyoruz. Sahadaki fatura tahakkuk işlemleri, bordro gaz açma işlemleri, ilk gaz açma işlemleri, ihbar yönetim işlemleri gibi süreçleri mobil sistemlerle gerçekleştiriyoruz. Bütün bunlara ilaveten tüm işlemlerle entegre çalışan Abone Bilgi Yönetim Sistemimizle de çalışmalarımızı bütünsellik içinde yürütüyoruz.

 

"Doğalgaz konusunda bilinçli bir nesil için "İlköğretim Okullarında Doğalgaz Eğitimi Projesi" kapsamında 85 bin ilköğretim öğrencisine eğitim verdik. Bu kapsamda İstanbul’un 14 ilçesinde, 179 okula gittik. Proje kapsamında görme ve işitme engelli öğrencilerimizi de unutmadık. Onlara özel olarak hazırladığımız iki ayrı kitap ve CD seti dağıttık"

 

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sürdürülebilir bir gelişmenin, ancak paydaşlarına ve topluma karşı fayda sağlayabilecek sosyal sorumluluk projeleriyle gerçekleşebileceğine inancımız sonsuz. Bu nedenle 2011 yılında da sosyal sorumluk projelerimizi hayata geçirmeye devam ettik. Örneğin Doğalgaz konusunda bilinçli bir nesil için "İlköğretim Okullarında Doğalgaz Eğitimi Projesi" kapsamında 85 bin ilköğretim öğrencisine eğitim verdik. Bu kapsamda İstanbul’un 14 ilçesinde, 179 okula gittik. Proje kapsamında görme ve işitme engelli öğrencilerimizi de unutmadık. Onlara özel olarak hazırladığımız iki ayrı kitap ve CD seti dağıttık. Böylece toplam 2 bin 438 engelli öğrencimizin de güvenli doğalgaz kullanımı konusunda bilgi sahibi olmasını sağladık. İGDAŞ’ta hem yöneticilerin ve hem de çalışanların sos

 

 

yal sorumluluk duyguları son derece yüksek. Çalışanlarımız da birer toplum gönüllüsü. Örneğin her yıl kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. Bugüne kadar Kızılay’a 500 ünite kan bağışında bulunduk.

Öte yandan, Uluslararası Reklamcılar Derneği’nin (IAA) düzenlediği 14’üncü Üniversitelerarası Reklam Yarışması’nın ana sponsoru olduk. Türkiye’de reklam, pazarlama ve iletişim alanında eğitim gören tüm yüksekokul ve fakülte öğrencilerinin katılabildiği yarışmada "Çevre Dostu Doğalgaz" konusu işle

ndi. Bu yarışmayla gençlerin "Çevre Dostu Doğalgaz" konusundaki fikirlerini öğrenmeyi amaçladık. 27 üniversiteden toplam 363 öğrencinin katıldığı yarışmada öğrenciler doğalgaz ve çevre konusunda düşünerek, özgün fikirler ortaya çıkarmak için çalıştı.

İstanbul’da yaptığımız doğalgaz yatırımlarımız ve altyapı çalışmalarımızla İstanbul’un havasını temizleme yolunda sağlama adımlarla ilerlerken bütün bu çalışmalarımıza yönelik İstanbullular’da farkındalık oluşturmak adına, kentimizi en güzel yansıtan fotoğrafları seçmek ve sergilemek için 2011 yılında En "Havalı" Kareler başlıklı fotoğraf yarışması düzenledik. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu danışmanlığında gerçekleştirilen, İGDAŞ abonesi olan tüm fotoğraf severlerin ücretsiz katıldığı yarışmada yaklaşık 2 bin fotoğraf dereceye girebilmek için yarıştı. Fotoğraflanan karelerle İGDAŞ’ın 25 yıllık başarısı belgelendi. Gelenekselleştirmeye karar verdiğimiz En "Havalı" Kareler fotoğraf yarışmamızı bu yıl "İstanBUL" teması ile gerçekleştireceğiz. Bu yılki yarışmamızda katılım koşulu İstanbul’un daha önce ortaya hiç çıkmamış karelerini objektiflere yansıtmak. Yarışmaya profesyonel veya amatör tüm fotoğraf severler katılabilecek.

 

"Birincil ve İkincil Mevzuatlarda Düzenlemeler Şart"

Ülkemizde ilk abonenin doğalgaz kullanımı üzerinden 25 yıl aşkın bir süre geçti. İç tesisatlarda doğalgaz kaynaklı yaşanılan CO (karbon monoksit) zehirlenmesi, ihmal ve hatalı kullanımlardan kaynaklanan kazalar, güvenlik unsurunun ne denli önemli bir konu olduğunu gösteriyor. Biz bir dağıtım şirketi olarak 2009 yılını kendi içimizde İç Tesisat Güvenliği yılı ilan ettik ve bu doğrultuda yoğun faaliyetler gerçekleştirdik, halen de devam ettirmekteyiz. Ancak bu konu önemine binaen ülke genelinde organize edilmelidir. Bu nedenle iç tesisat güvenliğinin artırılması için birincil ve ikincil mevzuatlarda düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bu hususta EPDK duyarlı davranarak sektörün bu konudaki teklifini dikkate aldı ve gerekli çalışmaları başlattı.

 

 


 

İlginizi çekebilir...

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Güncel Birim Fiyat Tarifeleri - Haziran 2022

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Güncel Birim Fiyat Tarifeleri - Haziran 2022...
14 Haziran 2022

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Güncel Birim Fiyat Tarifeleri - Nisan 2022

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Güncel Birim Fiyat Tarifeleri - Nisan 2022...
11 Nisan 2022

Yakıt Birim Fiyatlarının 2022-2017 Yılları Arasındaki Değişimi

Ülkemizde kullanılan yakıtların birim fiyatları 2022 Ocak ayı başında 2021 yılı Ocak ayı başına göre çok önemli oranlarda artışlar göstermiştir. Bu ar...
8 Şubat 2022

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2022 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.