E-Dergi Oku 
COPA

Isıtma Sektörümüzün Geleceği ve Küresel İklim Değişikliği

Isıtma Sektörümüzün Geleceği ve Küresel İklim Değişikliği

5 Ağustos 2021 | YAYINCIDAN
227. Sayı (Temmuz-Ağustos 2021)
1.732 kez okundu

Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği (KBSB) Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özyıldırım, Konuk Yazar sayfamızda “Isıtma Sektörünün Geleceği” başlıklı yazısında önemli bilgiler paylaştı. AB’nin 2050 nötr karbon hedefine yönelik olarak yapılması gerekenlere, ısıtma endüstrimizin doğalgaza hidrojen enjekte edilmesi yönündeki katkılarına değindi. Yine bu konuda, Türkiye'de ilk defa doğal gaz ile hidrojenin karıştırılarak evsel cihazlarda kullanılması projesi hayata geçirildi. Konya’daki GAZBİR - GAZMER Teknoloji Merkezi'nde çalışmaları yapılan projenin ilk testleri ise başarılı sonuçlar verdi. GAZBİR-GAZMER Proje ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Mehmet Şerif Sarıkaya, projenin detayları ile ilgili sorularımızı yanıtladı. Okumanızı öneririm.

Küresel iklim değişikliği dünyada yıkıcı etkisini daha fazla göstermeye başladı. Geçtiğimiz yıl Avustralya’da bu yıl ABD, Sibirya, Kanada, Finlandiya, İspanya, İtalya, Yunanistan’da söndürülemeyen orman yangınları, Çin, Belçika ve Almanya’da aşırı yağışlar ve seller maddi kayıplara ve çok sayıda insanın ölümüne sebep oldu. Küresel boyutta meteorolojik gelişmeler, iklim değişikliği ülkemizde de sellerin, heyelanların ve orman yangınlarının artmasına neden oluyor. Afetlerde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyor, zarara uğrayanların kayıplarının biran önce telafi edilmesini temenni ediyorum.

Geçtiğimiz ay maalesef Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç hocamızı da sonsuzluğa uğurladık. Ani vefatı İTÜ, TTMD ve TÜYAK camiasını, ülkemizin itfaiye mensuplarını derinden etkiledi. Yangın Güvenlik dergimizin onursal yayın kurulu başkanlığını da üstlenen ve Anılardan köşesinde düzenli yazıları ile katkıda bulunan hocamıza Allah’tan rahmet, geride bıraktıklarına başsağlığı diliyorum.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) Depolama ve Gazlaştırma Ünitesini (FSRU) 2018 yılında, Türkiye'nin ilk doğal gaz depolama gemisi Ertuğrul Gazi'yi de yaklaşık 2 yılda tamamladıklarını belirterek, hedefin ülkede tüketilen doğal gazın yüzde 20’sini yer altında depolayabilmek olduğunu söyledi. 
Güncel sayfalarımızda okuyabilirsiniz.

Ar-Ge çalışmalarıyla doğal gaz dağıtım sektöründe fark yaratan SOCAR iştiraki Bursagaz ve Kayserigaz, 3D yazılım teknolojisi ile daha düşük maliyetli doğal gaz dağıtım ekipmanları üretmek üzere yeni bir projeyi hayata geçirdi. Socar Türkiye Doğal Gaz İş Birimi Tarife, Yatırım ve Paydaş İlişkileri Direktörü Ertan Yıldız bu proje ile ilgili detayları dergimizle paylaştı. Vaillant Group Türkiye pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini devralan Ufuk Atan, markalarının önümüzdeki dönemde izleyeceği stratejiyi dergimize anlattı.

Söyleşi konuklarımıza teşekkür eder, yaşadığımız felaketlerin yaralarının sarıldığı, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan


 


İlginizi çekebilir...

Karadeniz'de Doğalgaz Rezervleri...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde düzenlenen 4. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi'nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih...
10 Haziran 2021

Müşteri Memnuniyetinin Önemi

Tüm sektörlerde kuruluşların iyi işlediğini gösteren performans kriterleri ve önem dereceleri gün geçtikçe değişmektedir....
13 Nisan 2021

Doğalgaz Sektörü 2020 Yılında Yüzde 10 Büyüdü

Doğalgaz Sanayici ve İşadamları Derneği DOSİDER Başkanı Ömer Cihad Vardan, geçtiğimiz yıl yaptıkları sektör envanteri çalışması ve beklenti anketi son...
11 Şubat 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.