E-Dergi Oku 
COPA
ÜRET BRÜLÖR
E.C.A.

İzmir Ekonomisine Önemli Katkılar Sağlamaktayız

İzmir Ekonomisine Önemli Katkılar Sağlamaktayız

14 Ağustos 2015 | ARAŞTIRMA
1.484 kez okundu

Kolin A.Ş. ve Türkerler A.Ş. ortaklığından doğan İzmirgaz, İzmir ili ve Tire şehirlerinden oluşan dağıtım bölgesi sınırlarında, 0.012 cent/kwh birim hizmet ve amortisman bedeliyle doğalgazın dağıtımı ve mahalli gaz boru hattı şebekesi ile nakli faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere 07.07.2005 tarihinde 30 yıl süreyle Dağıtım Lisansı’nı almıştır.

 

İzmirgaz’ın kısa ve uzun vadeli hedeflerinde, doğalgazın şehir içi dağıtımı ve işletmesi alanında; İzmir ili ve ilçelerine en ileri teknolojiyi kullanarak ekonomik, çevreye duyarlı, temiz, konforlu ve güvenli bir ürün olan doğalgazı güvenli bir altyapı ve müşteri memnuniyeti sağlayarak sunmak, kaliteli ve hızlı bir hizmet anlayışıyla kullanımını sağlamak ve yaygınlaştırmak bulunmaktadır.

 

Şirketin kuruluşundan itibaren önemli görevlerde bulunan, 2008 yılında Genel Müdürlük görevini üstlenen H. Burçin Yandımata, günümüze kadar geçen sürede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aktardı. Yandımata, “İzmir tarihi çok eski yıllara dayanan bir kent. Bu yapının geçmişten bugüne taşıdığı altyapı sorunları, sahil ile iç kesimlerin birbirinden çok faklı kentsel yapılaşması, büyüklükleri neredeyse bir Anadolu şehri kadar olan ilçelerin olumsuz çalışma şartları, tüketicilerin edinilmiş ısınma alışkanlıkları gibi çeşitli zorluklarla çalışmalarımıza başladık. 2005 yılında İhale sürecinin ardından lisans alanımız içerisindeki tüm bölgelerin 5 yıllık yatırım ve işletme planlarını yaptık. Başta İzmir Valiliği olmak üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerel belediyeler, ilgili kamu kurumları, odalar ve basın yayın organları ile paylaşımda bulunarak yatırım ve işletme planlarımızı anlattık. Oluşturulan bu ortak anlayış ile Türkiye’nin üçüncü büyük şehrinde, aynı anda çok sayıda ilçede başlattığımız doğalgaz altyapı çalışmalarını günümüze kadar getirme başarısını gösterdik. Tüm bu süreçlerde doğalgaz sektöründe önemli deneyimler elde etmiş uzman personellin tecrübelerinin doğru bir anlayış içerisinde kullanılmasının katkısı da büyük olmuştur” dedi.

 

Rakamlarla İzmirgaz

 

Yapılan çalışmaları rakamsal olarak da değerlendiren Yandımata şunları söyledi: “2005 Aralık ayında ilk kazmanın vurulduğu tarihten günümüze kadar yapılan altyapı çalışmalarında toplam; 457 kilo metre çelik hat, 2.209 kilo metre polietilen ana hat ve 1.142 kilo metre servis hattı döşenerek, 103 bin 500 adet servis kutusunun imalatı gerçekleştirildi. 117 adet bölge regülâtörü, mevcut 22 adet RMA-A istasyonuna ilave olarak yapımı devam eden istasyonumuzun tamamlanmasıyla 23 adet istasyon işletmeye alınmış olacak. 13 Temmuz 2006’da yapılan törenle İzmir’de konutlarda kullandırmaya başladığımız doğalgaz; Karşıyaka, Konak, Bornova, Bayraklı, Buca, Karabağlar, Gaziemir, Çiğli, Narlıdere, Balçova, Aliağa, Torbalı, Kemalpaşa, Menemen, Tire ve Menderese olmak üzere 16 ayrı ilçede İzmirlilerin kullanımına sunuldu. Konutların yanı sıra sanayi alanlarında yaptığımız yatırımlarla günümüz itibariyle 8 adet organize sanayi bölgesi ile büyük ve orta ölçekli 270 adet sanayi müşterisine doğalgaz ulaştırıldı. 2014 yılı sonu itibariyle İzmir’de tüketilen yaklaşık 3 milyar metre küp doğalgaz miktarıyla Türkiye genelinde %5,8’lik bir paya sahip olduk. 604 bin (Konut/BBS) abone sayısına ulaşan yapımızla; 2 işletme bölgesinde, 21 ekip ve 61 personelle İzmirlilere 24 saat güvenli, kesintisiz doğalgaz hizmetini sunuyoruz. İzmir’in çeşitli bölgelerinde faaliyete geçirdiğimiz toplam 9 abone merkezimizle de İzmirlilerin doğalgaz abonelik işlemleri başta olmak üzere abonelik öncesi ve sonrasındaki tüm taleplerine cevap vermekteyiz.”

 

Kurumsal yapımızı sürekli geliştiriyoruz

 

Altyapı çalışmalarıyla birlikte şirketin kurumsal yapısını da sürekli geliştirdiklerini dile getiren Yandımata, “Şirketimiz; yaşadığı topluma, abone ve çalışanlarına yönelik sorumluluklarını yerine getirmek adına; ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi kapsamında oluşturulan Entegre Yönetim Sistemi ile kurumun hizmet ve yönetim ilkeleri belirlenerek belgelendirilmesi çalışmaları başarıyla tamamlamıştır” dedi. Müşteri odaklı hizmet anlayışını şirket olarak benimsediklerini ifade eden Yandımata, “Şeffaflık, erişilebilirlik, cevap verebilirlik, objektiflik, gizlilik, müşteri odaklı yaklaşım, hesap verebilirlik, sürekli iyileştirme başlıklarında yaptığımız çalışmalarla ISO 10002 Müşteri Şikâyetleri Ele Alma Yönetim Sistemi belgesini alamaya hak kazandık” diye konuştu.

 

Teknolojiyi yakından takip ediyoruz

 

Kuruluşlarından itibaren ortaya çıkan ihtiyaçları teknoloji odaklı bir anlayış ile çözdüklerini, açıklayan Yandımata şu bilgileri verdi: “İzmirgaz Bilgi Yönetim Sistemleri; Coğrafi Bilgi Sistemi, Dijital Proje Onay Sistemi, Abone Bilgi Yönetim Sistemi, Uzaktan Kontrol ve Gözetleme Sistemi (SCADA), Saha Yönetim Sistemi, Bakım/stok/malzeme Yönetim Sistemi, Mali Kaynaklar Yönetim Sistemi, Doküman Yönetimi ve Arşiv Sistemi gibi kendi içerisinde uyumlu çalışan farklı sistemlerden meydana gelmektedir. İzmirgaz 1 milyon aboneye hizmet verebilecek kapasite ve nitelikte bilgiyi saklayan, yöneten ve değerlendiren bir sistem altyapısına sahiptir. Bilgi sistem altyapısı, yazılım ve donanım projeleri dünyada ve Türkiye'de önde gelen teknoloji ve otomasyon sistem sağlayıcı firmalarla, kendi uzman personelimizin işbirliğiyle yapılmıştır.”

 

 

İzmirgaz’ın İzmir ekonomisi ve çevre faktörüne de etkilerini değerlendiren Yandımata,

 “Bünyemizdeki çalışanlar, işbirliği içinde olduğumuz birçok altyapı firması, aktif sayısı 200’ü bulan iç tesisat firmalarının yanı sıra, üretici/pazarlama ve malzeme tedarikçi firmalarıyla birlikte 7 bin 500 kişiye istihdam yaratarak İzmir ekonomisine önemli katkılar sağlamaktayız” dedi. Doğalgazın gelmesiyle birlikte İzmir’in hava kalitesinde de önemli artışlar olduğuna dikkat çeken Yandımata, “İzmir’de doğalgazın sanayide ve konutlarda kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, daha önce abonelerce kullanılan kömür, fuel-oil, motorin gibi kükürt oranı yüksek olup, hava kirliliğine sebep olan yakıtların kademeli olarak kullanım dışı kalması sonucu çevreye katkımız önemli ölçüde hissedilmeye başlanmıştır” diye konuştu.

 

Abone sayımız her yıl artıyor

 

2011 yılından itibaren her yıl 100 bin (Konut/BBS) abone aldıklarını belirten Yandımata, “2015 yılı için de hedefimiz 100 bin abone sayısını geçmek. Şu an itibariyle abone sayımız 606 bin (BBS/konut). Yakın bir zamanda 600 bininci abonemizi ödüllendirdik” dedi. 2005–2010 yılları arasında abonelik çalışmalarının yanı sıra doğalgazın temel özelliklerini anlatmak için de çok çaba sarf etiklerini söyleyen Yandımata, “Doğalgazın gittiği her şehirde belirli bir intibak süresi yaşanır. Ürünümüzü İzmirlilere anlatabilmek için geçen sürede önemli çalışmalara imza attık. Artık İzmirgaz ve ürünümüz doğalgaz, İzmir ve İzmirliler için önemli bir marka ve ihtiyaç olmuştur. Şirketimizin bilinirlik düzeyi artmış, doğalgaz talep edilen bir ürün haline gelmiştir. Henüz ulaşamadığımız bölgelerden yoğun talep gelmesinin yanı sıra yeni yapılan binaların tamamı, hatlarımıza uzak veya yakın, doğalgaz tesisatlı yapılmaktadır” diye konuştu.  

 

Sosyal sorumluluk projelerine önem veriyoruz

 

Doğalgaz firması olarak, İzmir’de sadece gaz ticareti ile uğraşan bir kimliğe sahip olmak istemediklerini anlatan Yandımata “İzmir’in sosyal ve kentsel anlamda gelişimi de bizim için önemli. Ana hedef kitlemiz geleceğimizi oluşturacak çocuklar. Bu alanda önemli projelere imza attık. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle yaptığımız protokol çerçevesinde ‘Bilgi denizine bir damla da bizden’ sloganı ile ihtiyacı olan okullara dağıtılmak üzere 25 bin adet kitap bağışladık. Gene İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında okullara binlerce Türkiye ve Dünya haritası dağıttık. İzmir Valiliği düzeyinde yapılan bir protokolle ‘Okullarda Enerji verimliliği ve Doğalgaz’ konulu paneller düzenledik. 2011 yılında İzmirgaz Tiyatro Atölyesini kurarak her sene faklı bir ilçedeki okullarda tamamen çevre konulu bir senaryo ile ilköğretim okulu birinci kademe öğrencilerine yönelik oyunumuzu sahnelemeye devam ediyoruz. İzmirgaz personeli ve İzmirlilerin katılımıyla İzmirgaz Türk Sanat Müziği Korosunu kurduk. Korumuz geçtiğimiz ay yedinci konserinde izleyicilerle buluştu. Düzenli olarak kan bağışı kampanyaları yapıyoruz. Anneler gününde İzmirli annelerin anneler gününü kutluyoruz. Geleneksel hale getirdiğimiz amatör ve profesyonel fotoğrafçıları kapsayan fotoğraf yarışması ve öğrencilere yönelik çevre temalı okullar arası resim yarışması düzenliyoruz. Her iki yarışmanın da ödüllerini geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz törenlerle hak sahiplerine teslim ettik. İlerleyen yıllarda da süreklilik kazandırdığımız projelerimize yenilerini eklemeye devam edeceğiz” dedi.

 

 

 

 

 


 

İlginizi çekebilir...

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Güncel Birim Fiyat Tarifeleri - Haziran 2022

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Güncel Birim Fiyat Tarifeleri - Haziran 2022...
14 Haziran 2022

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Güncel Birim Fiyat Tarifeleri - Nisan 2022

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Güncel Birim Fiyat Tarifeleri - Nisan 2022...
11 Nisan 2022

Yakıt Birim Fiyatlarının 2022-2017 Yılları Arasındaki Değişimi

Ülkemizde kullanılan yakıtların birim fiyatları 2022 Ocak ayı başında 2021 yılı Ocak ayı başına göre çok önemli oranlarda artışlar göstermiştir. Bu ar...
8 Şubat 2022

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2022 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.