E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

11 Nisan 2019 Perşembe | SÖYLEŞİ
213. Sayı (Mart-Nisan 2019)
2.227 kez okundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Programı”nda ödüle layık görülen Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Büyükkılıç Akkoç sektördeki başarı hikâyesini bizlerle paylaştı.

Işıl Akkoç kimdir? Kendinizden biraz bahseder misiniz? 

Öncelikle sizlere teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum. Enerji Bakanlığımızın başlattığı çalışmanın bu şekilde sahiplenilmesi gündem olması ve kadınların iş hayatındaki başarılarına farkındalığın artırılmasına katkılarınız için teşekkür ederim.

Kendinden bahsetmek, malumunuz kolay gibi görünen ama gerçekte zor bir soru aslında. Beni tanıyanlar hayat hikâyemi azmin öyküsü olarak tanımlıyorlar; bu benim için ayrıca bir mutluluk kaynağı. Sorunuzu klasik bir şekilde yanıtlarsam; ben Işıl Büyükkılıç Akkoç, 1973 Kayseri doğumluyum. Çevre Mühendisiyim. Evliyim ve 16 yaşında bir oğlum var. Okumayı, araştırma yapmayı seviyorum. 2005 yılından beri Kayserigaz’da çalışıyorum. 

Dünden bugüne eğitim ve kariyer yolculuğunuzu anlatır mısınız?

Aslında eğitim yolculuğum rutinden farklı. Benimki ilkokuldan üniversiteye geçiş gibi tanımlayabileceğimiz bir akışta oldu. İlkokuldan sonra İstanbul’da Diyanet İşleri Başkanlığı Kuran Kursu’nda Hafızlık yaptım. Hafızlık sınavında üstün başarı kazanınca iş hayatına da ilk adımımı atarak yapılan görevlendirme ile kursumda etüd sorumlusu olarak çalışmaya başladım fakat eğitim ve öğretime devam etme isteğim doğrultusunda hareket ederek dışardan bitirme sınavlarına girmeye karar verdim. Yılsonu bitirme sınavlarına girerek, ortaokulu bir sınav döneminde, liseyi iki sınav döneminde tamamlayarak yaşıtlarımla birlikte üniversiteye hazırlanma şansını yakalamaya çalıştım. Üniversitede bölümüme dereceyle girdim. Tahmin edeceğiniz üzere o yıllar üniversitede okumanın sorunlu olduğu, yasakların yaşandığı yıllardı. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünden 2000 yılında mezun oldum. 2013 yılında ise İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı MBA’yi tamamladım.

2005 yılında profesyonel iş hayatına Kayseri Doğalgaz Dağıtım Şirketi’nin şantiyelerinde proje mühendisi olarak başladım. Bir mühendis için iş hayatına şantiyede başlamak oldukça önemli deneyimler kazandırıyor. 2007 yılında şirketin el değiştirmesiyle birlikte görev yerim değişti. Kalite yönetim sistemleri birimine geçiş yaptım. 

Çalışmalarımı yönetim sistemleri alanlarına yoğunlaştırarak, kalite, çevre, iş sağlığı güvenliği, bilgi güvenliği, müşteri memnuniyeti ve kurumsal risk yönetim sistemlerinin kuruluş çalışmalarında proje yöneticisi, sonrasında ise sistem sahibi olarak görev aldım. Halen yönetim sistemleri birim yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 45001 İSG Yönetim Sistemi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Baş denetçi sertifikalarına sahibim ve sektörde enerji şirketlerine teknik uzman ve denetçi olarak bağımsız belgelendirme faaliyetlerine katılıyorum. Böylece kendimizi daha geniş ölçekte kıyaslama, iyi örnekleri görme, sektördeki kişilerle tanışma fırsatını yakalamış oluyoruz. 

Üniversite yıllarında hayal ve hedefleriniz nelerdi? Bugün geldiğiniz nokta ile kıyasladığınızda neler söylemek istersiniz? 

Üniversite’ye başlamadan önce akademik kariyer yapabilmeyi, profesör olmayı hayal ediyordum ama mümkün olmadı. Kariyer yolculuğum enerji sektöründe Kayserigaz’la kesişti. 14 yıllık iş hayatıma baktığımda bu sektör ve özellikle Kayserigaz’da çalışmak bir ayrıcalık. Huzurlu, içtenlikli, sevgi, hoşgörü ve anlayışın kelimenin tüm güzelliğiyle Anadolu Kültürü’nün hâkim olduğu bir ortamda çalışmak, işe giderken kendinizi motive hissetmenize mutluluk ve tutkuyla işinizi yapmanızı sağlıyor. Bu minvalde sektörden ziyade birlikte çalıştığınız insanlar önemli ve ben bu açıdan kendimi çok şanslı hissediyorum. Bugün geldiğim noktayı büyük emek, özveri, tutku ve art niyetsiz bir şekilde işini yapmanın bir meyvesi olarak görüyorum. 

Hayatınızdaki önemli kilometre taşları ve dönüm noktaları nelerdi, anlatabilir misiniz?

Önemli kilometre taşlarından biri eğitim öğretime devam etmekten vazgeçmeden, treni kaçırdım diye düşünmeden, üniversite okumak için çaba sarf etmem ve bunu başarmamdı.
Sonrasında iş hayatına dâhil olabilmek için sarf ettiğim çaba ve sonrasında iş hayatında var olabilmek için verilen emekler, düşününce aslında her yaşadığımız an bir dönüm noktası ve kilometre taşlarımızı oluşturuyor. Kariyer anlamında belli noktalara geldim ve yolculuğumuz devam ediyor.

Sektöre girişiniz nasıl oldu? Kayserigaz ile yolunuz nasıl kesişti?

Enerji sektörüne giriş hikâyem 2003-2004 yıllarında Kayseri’ye doğalgazın gelmesiyle birlikte oldu. Akabinde enerji sektöründe kariyer adımlarımı atarken, bugün geldiğimiz noktayı hem Kayserigaz hem de kendim için hayal ettiğimi söyleyemem. Kayserigaz sektörde model alınan, takdir edilen bir şirket ve bunda payımın olduğunu bilmek gurur verici.

Kadın olarak sektörde çektiğiniz zorluklar oldu mu? Bunların üstesinden nasıl geldiniz? Bu konularda kadınlara önerileriniz neler olur?

Bu sorunuzda bana eşimin sonsuz desteği ve oğlumun anlayışı olmasa iş ve özel hayat dengesini sağlamamım mümkün olmayacağını açıkça ifade etmem gerekir. Bu vesileyle onlara şükranlarımı da ifade etmeden geçemeyeceğim.

Kadınların iş hayatında ilerleyebilmesi için erkeklerin de ev hayatında paylaşımı, dayanışmayı normalleştirmesi, bakış açısını değiştirmesi gerekiyor. Bunun için de yapılacaklar yine kadınların elinde. Zira ataerkil geleneksel bir yapıda yargısal ve algısal engellerin üstesinden gelebilmek yine kadınlara düşüyor çünkü her erkeği yetiştiren bir anne var. Hem kadının kendisi hem de aile toplum gibi diğer aktörlerin algısı açısından; toplumda erkeğe ve kadına biçilen rol, aile sorumluluğu, erkek egemen toplum yapısı, geleneksel ve kültürel etmenler değiştikçe biz iş hayatındaki kadınların iş ve özel hayat dengesini sağlaması çok kolaylaşacaktır.

Enerji sektöründe 14 yıldır çalışan, deneyimleyen bir kadın yönetici olarak, tüm dünyadaki kadın çalışanların bir gerçeği olan cam tavan sendromunun sektörümüze mahsus bir durum gibi algılanmaması gerektiğini düşünüyorum. Uluslararası bir makalede “Artık tüm farklı yetenekleri bir kuruluş bünyesinde barındırabilmenin şirketlere yönetsel bir zenginlik kattığı kabul edilmiş bir gerçektir. Bilişsel kapasiteleri, eğitim düzeyleri, bilgi birikimleri ve donanımlarına ilaveten kadınların detaycı yaklaşımları, planlı ve sistematik çalışma tarzları ve günümüz modern yönetim yöntemleri içerisinde daha da önem kazanan duygusal zekâları onları öne çıkartmaktadır” şeklinde bir tespit vardı ve kesinlikle katılıyorum. Birçok araştırma gösteriyor ki farklı altyapılardan gelmiş bir yönetim kadrosu ve çalışan profili ile kârlılık arasında doğru orantı mevcut. Ayrıca Fortune500 listesinde, yapısında yüksek oranlarda kadın çalışan ve yönetici bulunduran şirketlerin %34 oranında daha fazla toplam gelir elde etmiş durumda olduğu açıklanmıştı ve bu çok önemli bir veri. 

Başka bir araştırmada gördüm ki; “İstihdama katılan kadınlar dikkate alındığında, kadınların işe giriş seviyesinde erkeklerin düzeyine erişmekte oldukları hatta orta düzey yönetim kademesine çıkışta önemli başarılar göstermekte oldukları görülmektedir. Buna rağmen üst düzey yönetim kadrolarında ve yönetim kurullarında yeterince yer bulamamaktadırlar” Şeklinde bir tespit vardı. Aslında kadınlar için liderlik pozisyonlarına giden yolun, pek çok engelle dolu olduğunu inkâr edemeyiz ama ben tüm bilgiler, yaşadığım deneyim ışığında varım. Kadınların üst düzey yönetim kadrolarında, yönetim kurullarında çoğunlukla yer alacakları kaçınılmaz bir gerçek olarak kendini gösteriyor.

Bunun için değişime olan inancımızla, farklılıklar ortaya koyarak, hak ve hukuka saygılı olarak, azimle, istekle, emekle, tutkuyla işimizi yapmaya devam ettiğimiz müddetçe kadınların kariyer yollarının önündeki engellerin yok olacağına yürekten inanıyorum. 

“Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Profesyonel Ödülü” hakkında bilgi verir misiniz? Bu ödülü size kazandıran özellikleriniz nelerdi?

Türkiye’nin dört bir yanında enerji sektöründeki faaliyetlerini sürdüren, gerek sosyal projeleri gerek sektöre kattıkları değer ile Türkiye’nin enerji lideri kadınlarının başarı hikâyelerinin ilham kaynağı olması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği bir program. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu yıl ikincisini düzenledi. “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Programı”, sektörümüzdeki lider kadınlara dikkat çekerek toplumsal farkındalık uyandırmayı hedefliyor. Bu farkındalığın, algı değişiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu vesileyle bu program fikrinin sahibine, düzenleyenlere, emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.

“Bu ödülü kazandıran özelliklerim” sorusunun cevabını benim vermem zor ama Jüri üyeleri ödülümü aldıktan sonra da başvuru dosyamı çok etkileyici bulduklarını bizzat belirttiler. Azim ve kararlılıkla “Bu iş benim işim değil” demeden, şantiyede, ofiste, sahada birebir yer almam, tüm zorluklara rağmen yaşama sevincini sürdürerek işimi tutkuyla yapmam, yaptığım projelerde ilk olmam, eğitim-öğretim hayatımın rutinden farklı olması sayılabilir.

Sizce bu sektörde kadının yeri ve önemi nedir? Kadınların sektörde sayısının artması için neler yapılmalıdır?

Son zamanlarda sektörümüzde yapılan araştırmalarda, bilimsel makalelerde görüyoruz ki liderlik pozisyonlarında kadınların azlığı her sektörde olduğu gibi enerji sektöründe de ön plana çıkmakta. Araştırmalarda bunun ana nedenleri arasında enerji sektörünün erkek egemen olması, sektörün liderlik pozisyonları için erkek adaylara daha meyilli olması ve yönetimden yetersiz destek gibi engeller sıralamaktalar. Engeller toplumsal alandaki geleneksel dayatmalardan, kişisel algılardan, önyargılardan ve iş yaşamına hâkim erkek egemen yapıyı destekleyen kamu ve şirket uygulamalarından kaynaklanabiliyor. Enerji sektöründe her seviyede kadın istihdamının arttırılması, özellikle kadın liderlerin sayı ve görünürlüğünün arttırılması yönünde atılacak adımlar açısından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği bu programın önemi çok büyük. Enerji sektörünü ileriye, Türkiye ekonomisini daha üst sıralara taşıma yolunda kadın istihdamı ve kadınların üst düzey yöneticiliklerde yer alması hayatî önem arz etmekte. Zira gelişen ekonomilerde kadınlar Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın üçüncü milyarını oluşturmaktadır. Bu durum, kadınların dünya ekonomisi içinde çok önemli bir gücü temsil ettiğini ortaya koymaktadır.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada Sn. Emine Erdoğan, bugün artık kadınların istihdamı kadar, çalıştıkları sektörlerde karar verici olmalarını önemsediklerini söyleyerek, "Karar süreçlerinde kadının eksikliği tüm toplumu etkileyen bir noksanlıktır. Kadın ruhu baştan aşağı enerjidir. Bu enerjinin işin içine girmediği her alan bir kör noktaya dönüşür" demişti. Bu bakış açısının Türkiye’ye hâkim olması için başarı hikâyelerinin paylaşılması, ödül töreninin farkındalık yaratıyor olması noktasındaki büyük katkıları için kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.
Teknolojik yeniliklerle değişimi, dönüşümü çok hızlı yaşayan dünyada, cinsiyet ayrımı yapmadan insan olma, ortak değer ve paydasında buluşarak, bireylerin kabiliyetlerini, liyakatlarını baz alarak yetkileri, liderlikleri ehline teslim etmenin rahatlığını, huzurunu hep birlikte yaşayabilmeyi umut ediyorum.


 


İlginizi çekebilir...

Webcad Bilgi Teknolojileri Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi Gökhan Karadayı: 'Tek Platform Üzerinden Tasarla, Hesapla, Projelendir'

İnternet tarayıcısı üzerinden; tek bir platformda doğalgaz iç tesisatlarının kolayca tasarlanmasını, ilgili hesaplamaların otomatik olarak yapılmasını...
18 Aralık 2019 Çarşamba

DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna: "Müşteri Memnuniyeti ve Deneyimini Geliştirecek Birçok Proje Gerçekleştiriyoruz"

Ürün tasarlamanın, geliştirmenin, üretmenin ve yatırım yapmanın tek başına yeterli olmadığı günümüzde, DemirDöküm müşteriyi odağına alarak geliştirdiğ...
18 Aralık 2019 Çarşamba

Optimum Isıtma Genel Müdürü Zafer Sağlam: '2020'de En Az Yüzde 30 Büyüme Hedefliyoruz'

Optimum Isıtma, brülör konusunda Ecoflam ile başladığı yolculukta aynı grubun diğer bir markası olan Alman Elco ile özellikle endüstriyel müşterilerin...
18 Aralık 2019 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.