E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Kombi Klima Shop Kurucu Ortağı Deniz Kaya: 'Dijital Dönüşümle Sektörümüze Değer Kattık'

Kombi Klima Shop Kurucu Ortağı Deniz Kaya: 'Dijital Dönüşümle Sektörümüze Değer Kattık'

19 Şubat 2019 Salı | SÖYLEŞİ
212. Sayı (Ocak-Şubat 2019)
1.431 kez okundu

Hem son kullanıcılara satış yapan firmaların hem de üreticilerin talep ve ihtiyaçlarını aynı anda çözebilecek bir iş modeli ile yola çıkan Kombi Klima Shop, Dijital Dönüşüm projesi ile müşterilerine birçok avantaj sunmaya başladı. Kombi Klima Shop Kurucu Ortağı Deniz Kaya şirketlerinin yaptığı çalışmalar hakkında dergimize bilgiler verdi.

Şirketiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kombi Klima Shop, 2012 yılının Mayıs ayında sektöre giriş yaptı. Üreticilerin geleneksel yapı ile yaygın ve münhasır bayilik sistemi, “Bir bayisinin ciroda yüzde 10’u geçemez” kısıtlamaları; tüketicilerin ise tek nokta birden fazla marka ve modeli karşılaştırarak kendi ihtiyaçlarına uygun ürünü satın almaya çalıştığı, sektörümüzün ise büyümeye başladığı dönemde devreye girdik.

Hem son kullanıcılara satış yapan firmaların hem de üreticilerin talep ve ihtiyaçlarını aynı anda çözebilecek bir iş modeli ile yola çıktık. Kombi Klima Shop Tic. A.Ş. olarak pazarlama ve satış şirketiyiz. İş süreçlerimizi B2B, yani firmadan firmaya satış olarak kurguladık. Kesinlikle son kullanıcıya satış yapmıyoruz, firmalara satış yapmak üzere faaliyet gösteriyoruz. Eğitimli, donanımlı, uzman bir ekibe sahibiz.

Türkiye’de tek dağıtıcılıklarımız ile pazarda yeni marka ve model konumlandırma becerisine ulaştık. Bu sayede firmaların kârlılıklarını arttırıyoruz. Bankalarla güçlü işbirliği yapıp, sektörümüzdeki etkinlikleri arttırarak, batma riskini ve finans maliyetlerini minimize ettik.

Firmalara, bankaların sağladığı DBS ile vadeli satış yapabilmekte, BTM ile 15 gün açık hesapla mal verebiliyoruz. Ayrıca, A’dan Z’ye ticari ve özel kartlar dâhil tüm kredi kartlarına 9 taksit yapabiliyoruz.

Türkiye’nin en geniş dağıtım kanalına sahip firması haline geldik. Doğalgaz olan 77 şehrimizde, 2 binin üzerinde firmaya satış yaparak, üreticilerin maliyete girmeden yaygınlaşmalarını sağlıyoruz. Türkiye’nin her yerine ücretsiz sevk yapabiliyoruz; 1 adet dahi olsa oda termostatından split klimaya kadar birçok üründe sevk hizmeti verebiliyoruz.

Sunduğunuz hizmetler, yenilikler nelerdir?

Dijital Dönüşümü gerçekleştirerek sektörümüze değer kattık. Resmi Kombi Klima Shop Gazetesi çıkarmaya başladık. 54 ilde 190 tane Kombi Klima Shop konseptli showroom oluşturduk. 2018 yılında kombide yüzde 10 pazar payı ile 100 bin adedin üzerinde yıllık kombi satışına ulaştık.

Dijital Dönüşümle: anlık iş süreçleri, en iyi bilgi işlem alt yapısı, B2B web ve mobil uygulamamız ile iş yerini cebe taşıma, sistemimiz ve eğitimli, donanımlı uzman kadromuz ile kurumsal hizmet, en geniş dağıtım kanalı ile 77 şehrimize hizmet, Kombi Klima Shop Konsepti ile satış potansiyelini arttırma, en geniş marka ve ürün stoğu ile tek noktada çoklu çözüm, Türkiye’nin her yerine ücretsiz sevk, bankalarla güçlü işbirliği ile işe başlamadan tahsilat yapma sistemi, Türkiye’de tek dağıtıcılıklarımız ve kampanyalarımız ile yüksek kârlılık sunuyoruz.

Sizi farklı kılan özelliklerinizden, hizmetlerinizden bahseder misiniz?

“Tek noktada çoklu çözüm”, Kombi Klima Shop’un sloganı oldu. Sektörümüzdeki birçok tabuyu yıkacak, doğal olarak liderlik edecek birçok ilke imza attık. Tüketicilere farklı markaların sunulması ve sektörle yeni markaların tanışması gerektiğini, ayrıca ödeme aracı olarak bankaları sektöre çekebileceğimizi öngördük. Tüketicilerin ihtiyacına uygun ürün, firmaların sevkiyatla ilgili yaşadıkları problemlere çözüm sunmayı amaçladık. Hepsini kapsayacak bir platform sunduk.

Tüm süreçlerimizi yönetebilmek, firmaların, satın alma, teknik bilgi, fiyat, sipariş, sevk, tahsilat, servis, marka modelleri pazarlamasından satışına, tahsilatına hatta devreye alımına, hatta cari mutabakatına kadar tüm süreçlerini anlık yönetebilecekleri dijital dönüşümü gerçekleştirdik.

Dijital Dönüşüm ile ısıtma sektöründe birçok ilke imza attık. Çalıştığımız firmalara tek noktada birçok marka ve modeli aynı anda sunuyoruz. POS cihazı taşımadan 7/24 tahsilat yapabilme iş bittikten sonra değil işe başlamadan önce tahsilat imkânı sağlıyoruz. Cari mutabakat dâhil, yaptıkları havale/EFT’den, DBS ödemesine, çektikleri POS işlemine kadar firmalarla aramızdaki tüm iş süreçlerini anlık takip edebilmelerini sağlıyoruz. Birçok marka ve modelin teknik özelliklerine, alım ve tavsiye ettiğimiz satış fiyatına ulaşabiliyor, her an her yerde sipariş verebiliyor, kombi devreye alma talebini yapabiliyorlar.

B2B web sayfamızdan patronları ana kullanıcı olarak tanımlayıp şifre gönderiyoruz, sonrasında ana kullanıcılar çalışanlarını, ustalarını ya da mal sattıkları başka firmaları kullanıcı olarak tanımlayabiliyorlar. Tanımladıkları her kullanıcıya da farklı yetkiler verebiliyorlar. Örneğin muhasebecisine cari mutabakat, satın almacısına alım şartını, satış temsilcisine satış şartlarını görebileceği, tahsilat yapabileceği yetkileri verebiliyorlar, ustasına ya da alt bayisine sadece tahsilat ve kombi devreye alma yetkisi verebiliyorlar.

Kart bilgisini paylaşmak istemeyenlere online ödeme bildirimi göndererek, kart bilgisi ve şifresini kart sahibine girdirerek işlem tamamlama imkanı sağlıyoruz. Tüm işlemleri 3D güvenlik ile yaptırıyoruz.

Edirne’den Ardahan’a 6 bin firmayı ziyaret ettik, şirketimizi ve sistemimizi anlatıyoruz. Herkes tarafından beğenilmesi ve anında firma bilgilerini paylaşmalarıyla ilk 8 ayda 6 bin cariye ulaştık, B2B sayfamıza üye yaptık. Akıllı telefon kullananlara mobil uygulamamızı indirtiyor ve şifreleriyle mobil uygulamamızı kullandırmaya başlıyoruz. Kısa sürede sektörün kılavuzu haline geldik. Firmalar gerek tüketiciye bilgi verirken gerek alım gerekse satış yaparken sayfamızı kullanır hale geldiler. Her geçen gün çalıştığımız firma sayısı aynı zamanda da çalıştığımız firmalardaki cüzdan payımız artmakta. Büyüttüğümüz uzman, donanımlı ekibimizle ziyaretlerimizi arttırmaya başladık, bu sayede daha etkin iletişim sağlıyoruz.

Yeni dönemde hedefleriniz neler olacak?

Ürün gamımızı genişletmek ve en kısa sürede pazar payımızı daha da büyütmek. Dijitalleşmenin yanına yapay zekâ getirmek için çalışmalara başladık, önümüzdeki aylarda aktif olarak devreye alacağız.

Piyasalar ile ilgili değerlendirmelerinizi ve beklentilerinizi anlatır mısınız?

Türkiye, bugüne kadar geçirdiği bütün kriz dönemlerini asgari zararla atlatarak yoluna kaldığı yerden devam etmeyi daha da yukarı taşımayı başardı. Bu başarının altında yatan temel sebebin, ülkemizdeki genç nüfusun fazlalığı ve barındırdığımız yaşama sevinci olduğunu düşünüyorum. Anlatılan karanlık senaryolara rağmen insanımız, eğitim almayı, kendini geliştirmeyi, sosyalleşmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, teknolojiyi kullanmayı hayatı doya doya yaşamayı sürdürüyor. Krizin emarelerini birçok alanda elbette görüyoruz ama bu etkilerin sokağı, rutini pek etkilememiş olması bizler için sevindirici. Karamsarlığın ülkemize sirayet etmemiş olmasının, genç nüfusumuz ve yaşama sevincimiz ile ekonomideki toparlanma süremizi kısaltacağına inanıyorum. 


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.