E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ECA
BOSCH BUDERUS
ÇETİN MÜHENDİSLİK
DAIKIN
GÖKER KAZISIZ YÖNLENDİRİLERBİLİR YATAY SONDAJ
VAILLANT
İZMİR GAZ
KSB

'TürkAkım Transit Risklere Çare Olacak'

'TürkAkım Transit Risklere Çare Olacak'

9 Ağustos 2018 Perşembe / 10:58 | HABERLER
209. Sayı (Temmuz-Ağustos)

TürkAkım’da çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Açık denizde döşenen boru hatlarından Türkiye’ye doğalgaz sağlayacak olan ilk hat Türkiye kıyısına ulaştı, Kıyıköy’ün birkaç kilometre açığında bekliyor. İkinci hat 224 kilometre ilerleyip Türkiye-Rusya Münhasır Ekonomik Bölge sınırına ulaşmıştı, Pioneering Spirit 2018 üçüncü çeyrekte boru döşeme sürecine devam edecek. Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Alexey Grivach tarafından yapılan açıklamada TürkAkım boru hattının transit risklere çare olacağını ifade etti.


Moskova’da düzenlenen basın gezisinde Rusya ile Türkiye arasında doğalgaz akışını sağlayacak yeni boru hattı TürkAkım’la ilgili son gelişmeler gazetecilerle paylaşıldı. Kara hatlarından BOTAŞ tarafından yapılacak ve Türkiye şebekesine Lüleburgaz’da bağlanacak olan ilki için ÇED süreci tamamlandı. Kara hatlarından Avrupa’ya ilerleyecek ikincisi için Gazprom ve BOTAŞ ortak şirketinin (TürkAkım Gaz Taşıma AŞ) kurulmasına ilişkin protokoller geçtiğimiz hafta imzalandı. İkinci kara hattının da bu çerçevede hızla ilerlemesini bekleniyor. Doğalgazı Avrupa’ya götürecek hattın olası güzergâhı olarak halen Yunanistan ve Bulgaristan seçenekleri masada duruyor.


Rusya Kara Çıkışı

Anapa’daki kara çıkışı tesisinin inşaatı neredeyse tamamlandı. Son rötuşları yapılıyor. Yılsonuna dek işletime girmeye hazır olacak. Kara çıkışı tesisinin çevresindeki geçici inşaat alanlarının yeniden yeşillendirilmesine bu yaz başlanacak. Russkaya Kompresör İstasyonu da işletime hazır ve standby konumunda bekliyor.

Türkiye Kara Çıkışı
Kıyıköy’de alım terminalinin inşaat sahasında hazırlıklar tamamlandı. Karada döşenecek borular Kıyıköy’e aktarılmaya başlandı. Kıyı geçişini yapacak olan Boskalis şirketi inşaat öncesi etütlerini tamamladı ve inşaata başlamaya neredeyse hazır. Pioneering Spirit gibi Allseas şirketine ait Lorelay gemisi 2018 4’üncü çeyrekte Kıyıköy kıyısına gelecek ve sığ sularda boru döşeyip boru çekme işlemini tamamlayacak. Lorelay’ın buradaki işi birkaç haftada tamamlanacak.

TürkAkım Transit Risklere Çare Olacak
Konuya ilişkin basına açıklamalarda bulunan Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Alexey Grivach: Türkiye halen Rus doğalgazının en büyük alıcılarından biri. Almanya'dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Rusya Türkiye'ye 29 milyar doğalgaz tedarik etti. Yani Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 55’ini Rusya karşıladı. Bildiğiniz gibi Rus doğalgazı Türkiye'ye Batı Hattı ve Mavi Akım olmak üzere iki hattan geliyor. Yine geçtiğimiz yıl bu iki hattın kapasitelerinin yüzde 90’ından fazlası kullanıldı.


Rus doğalgazının yarıya yakını, Ukrayna, Moldova, Romanya ve Bulgaristan'dan geçip Türkiye'ye ulaşan Batı Hattı üzerinden geliyor. Ukrayna ile uzun yıllardır transit konusunda dönem dönem sorunlar yaşanıyor. 1998 yılında Rus doğalgazının yüzde 90’ı Ukrayna üzerinden transit aktarılıyordu. Bugün bu oran yüzde 40’lar düzeyine inmiş durumda, ancak bu oran dahi hala çok yüksek. 

Rusya için uzun vadeli sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmek bir enerji güvenliği meselesi. Türkiye de bu sözleşmelerin muhatapları arasında başı çekiyor. TürkAkım boru hattı saydığım bu transit risklerine çare olacak. İlk hat Türkiye’nin enerji güvenliğini sağlarken ikinci hat da Güney ve Güneydoğu Avrupa için aynı işlevi görecek. Gelecekte Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacı artarsa bunu karşılayabilecek kapasite yaratmanın yanı sıra, Türkiye için ekonomik açıdan getirileri de olacak.


 


İlginizi çekebilir...

Doğubayazıt Bu Kış Doğalgazla Isınacak

Türkiye'nin Türk Lirasıyla gerçekleşen ilk enerji ihalesi olması bakımından stratejik bir önem taşıyan, Aksa Ağrı Doğal Gaz Dağıtım Projesi kapsam...
17 Ekim 2018 Çarşamba / 14:33

İzmir Doğalgaz Ar-Ge Ödül Töreni Düzenledi

zmir Doğalgaz, gelecek yıllarda işletme ve yatırım başta olmak üzere birçok alanda faaliyetlerine yön verecek olan Ar-Ge çalışmalarını başlattı....
17 Ekim 2018 Çarşamba / 10:45

Bursagaz, Ortak Projelerle Yenilikçi Hizmetler Sunacak

Bursagaz, BUSKİ ve Limak Enerji Uludağ Elektrik, 24 Eylül'de Bursagaz Genel Müdürlük binasında toplantı gerçekleştirerek, Bursa halkına daha iyi h...
17 Ekim 2018 Çarşamba / 10:43