E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan: '2018'de de Büyüme Devam Edecek'

DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan: '2018'de de Büyüme Devam Edecek'

13 Nisan 2018 Cuma | SÖYLEŞİ
207. Sayı (Mart-Nisan 2018)
949 kez okundu

2017 yılında sektörlerinde en az %10’luk bir büyüme gerçekleştiğini tahmin ettiklerini belirten Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, benzer etkiler ile 2018 yılında da bu trendin devam edeceğini söyleyerek sektör ile ilgili değerlendirmelerini dergimize anlattı.

TÜRKİYE DOĞALGAZ SEKTÖRÜ İLE İLGİLİ BİR ÇERÇEVE ÇİZEREK, 2017 YILI DEĞERLENDİRMELERİNİZİ ALABİLİR MİYİZ?
Hamdolsun Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda birçok alanda olduğu gibi doğalgazın ülke sathına yayılması ve yaygın bir şekilde kullanılması anlamında da oldukça önemli gelişmeler oldu. Daha önceleri sadece bir iki şehir merkezinde gaz kullanılabiliyorken, bugün itibariyle 78 ilimizde ve onların da birçok ilçesinde doğalgaz kullanılıyor. Gazın bu şekilde ilçelere de yayılmasının yanında, şehirlerimizin birçoğunda yoğun bir şekilde başlayan, kentsel dönüşüm, inşaat sektörünün büyümesi, değişim pazarı gibi faktörleri ve KGF kredileri gibi teşvikleri de eklediğimiz zaman, sektörümüzün gelişmekte olduğunu söyleyebilirim. Hatta 2017 yılını da bu bağlamda oldukça pozitif geçirdiğimizi belirtebilirim. 2017 yılında sektörde en az %10’luk bir büyüme gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Benzer etkiler ile 2018 yılında da bu trendin devam edeceğini tahmin ediyoruz.


SEKTÖRÜN YAKIN VE ORTA VADEDE GELECEĞİ İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Ülkemiz büyüdükçe, ekonomisi geliştikçe, nüfusumuz da arttıkça, sektörümüzü ilgilendiren alanlarda da gelişmeler kaçınılmaz oluyor. Tabii ki ülkemizin ihracatı içinde önemli bir yere sahip olan sektörümüzle ilgili gelişmeler sadece ülkemizle sınırlı kalmıyor. Dünyanın da ekonomik anlamda büyümesi bizleri de pozitif olarak etkiliyor. Dolayısıyla bizler özelde doğalgaz ile çalışan cihazlar sektörünün, genelde de iklimlendirme sektörünün ülke içinde ve dışında mevcut potansiyelinin artarak devam edeceğini net bir şekilde görüyoruz. Özellikle, Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinin ihtiyaçlarının Türkiye merkezli karşılanması bizim için büyük önem taşıyor. Sonuçta iklimlendirme sektörünün önemli bir parçası olarak, bizler de ülkemizin ihracat hedeflerine sektör bağlamında gereken katkıyı verebilmek adına önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu çerçevede iklimlendirme sektörünün tüm dernek ve temsilcileri olarak hazırlanan strateji belgeleri, kümelenmeler vb. çalışmalar ile detay plan ve hedeflerini hazırlıyoruz. Tüm bu detaylı ve bilimsel çalışmaların ışığında diyebiliriz ki Türkiye İklimlendirme Sektörü, bu bilinç ve yapılanma ile devam ettiği sürece, dünya iklimlendirme sektöründeki etkisini ve söz sahibi konumunu daha da yukarıya taşıyacaktır. Dünyada bu alanda geldiğimiz nokta itibariyle size bir örnek vereyim; şu anda panel radyatör konusunda Avrupa’nın üretim merkezi konumundayız; kombi konusunda da Avrupa’nın en büyük üretici ülkesi olma yönünde hızla ilerliyoruz. Ancak tabii ki gelişmeye ve bu alanda dünyanın en teknolojik, güvenilir ürünlerini yapmaya devam etmeliyiz.

SİZCE DOĞALGAZ SEKTÖRÜ AÇISINDAN ÜLKEMİZİN ÖNCELİKLE ÇÖZÜME KAVUŞTURMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ SORUNLARI NELERDİR?
Bugün sürdürülebilirlik ve verimlilik, doğalgaz sektörünün de en önemli gündem maddeleri. Sadece gaz arzının sürekliliği değil, doğalgazın tüketiciler tarafından kullanımının sürdürülebilirliği de çok önemli. Çünkü ülkemizde doğalgazın enerji kaynakları içerisindeki payı sürekli artmaktadır. Bunun yanı sıra ihtiyacımız olan doğalgazın neredeyse tamamını ithal ediyoruz. Dolayısıyla dışarıdan ithal ettiğimiz bu enerji kaynağını en verimli şekilde tüketmek zorundayız. Bu nedenle doğalgaz kullanımında geniş kitleleri ilgilendiren, çok iyi bir enerji yönetimi gerektiğini belirtmemiz gerekir.

Bu çerçevede doğalgazlı cihazların verimliliği ön plana çıkmaktadır. Örneğin 21 Nisan 2018 tarihinde Ecodizayn Yönetmeliği kapsamında devreye alınacak yeni tebliğler ile kombiler/kazanlar konusunda önemli bir değişim yaşanacak. En son mutabık kalındığı üzere bu tarihten sonra 400 kW altındaki standart kombilerin ve kazanların üretimi / ithalatı duracak ve pazar tamamen yüksek verimli - yoğuşmalı cihazlara yönelecektir. Sektör olarak bu konudaki hazırlılarımızı tamamladık ve tüketicilerimiz ve ülke ekonomimiz için bu süreci en verimli olarak yönetecek şekilde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. 


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.