E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ECA
GÖKER KAZISIZ YÖNLENDİRİLERBİLİR YATAY SONDAJ
BOSCH BUDERUS
ÇETİN MÜHENDİSLİK
VAILLANT
KSB
İZMİR GAZ
DAIKIN

DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan: '2018'de de Büyüme Devam Edecek'

DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan:  '2018'de de Büyüme Devam Edecek'

13 Nisan 2018 Cuma / 15:07 | SÖYLEŞİ
207. Sayı (Mart-Nisan 2018)

2017 yılında sektörlerinde en az %10’luk bir büyüme gerçekleştiğini tahmin ettiklerini belirten Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, benzer etkiler ile 2018 yılında da bu trendin devam edeceğini söyleyerek sektör ile ilgili değerlendirmelerini dergimize anlattı.

TÜRKİYE DOĞALGAZ SEKTÖRÜ İLE İLGİLİ BİR ÇERÇEVE ÇİZEREK, 2017 YILI DEĞERLENDİRMELERİNİZİ ALABİLİR MİYİZ?
Hamdolsun Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda birçok alanda olduğu gibi doğalgazın ülke sathına yayılması ve yaygın bir şekilde kullanılması anlamında da oldukça önemli gelişmeler oldu. Daha önceleri sadece bir iki şehir merkezinde gaz kullanılabiliyorken, bugün itibariyle 78 ilimizde ve onların da birçok ilçesinde doğalgaz kullanılıyor. Gazın bu şekilde ilçelere de yayılmasının yanında, şehirlerimizin birçoğunda yoğun bir şekilde başlayan, kentsel dönüşüm, inşaat sektörünün büyümesi, değişim pazarı gibi faktörleri ve KGF kredileri gibi teşvikleri de eklediğimiz zaman, sektörümüzün gelişmekte olduğunu söyleyebilirim. Hatta 2017 yılını da bu bağlamda oldukça pozitif geçirdiğimizi belirtebilirim. 2017 yılında sektörde en az %10’luk bir büyüme gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Benzer etkiler ile 2018 yılında da bu trendin devam edeceğini tahmin ediyoruz.


SEKTÖRÜN YAKIN VE ORTA VADEDE GELECEĞİ İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Ülkemiz büyüdükçe, ekonomisi geliştikçe, nüfusumuz da arttıkça, sektörümüzü ilgilendiren alanlarda da gelişmeler kaçınılmaz oluyor. Tabii ki ülkemizin ihracatı içinde önemli bir yere sahip olan sektörümüzle ilgili gelişmeler sadece ülkemizle sınırlı kalmıyor. Dünyanın da ekonomik anlamda büyümesi bizleri de pozitif olarak etkiliyor. Dolayısıyla bizler özelde doğalgaz ile çalışan cihazlar sektörünün, genelde de iklimlendirme sektörünün ülke içinde ve dışında mevcut potansiyelinin artarak devam edeceğini net bir şekilde görüyoruz. Özellikle, Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinin ihtiyaçlarının Türkiye merkezli karşılanması bizim için büyük önem taşıyor. Sonuçta iklimlendirme sektörünün önemli bir parçası olarak, bizler de ülkemizin ihracat hedeflerine sektör bağlamında gereken katkıyı verebilmek adına önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu çerçevede iklimlendirme sektörünün tüm dernek ve temsilcileri olarak hazırlanan strateji belgeleri, kümelenmeler vb. çalışmalar ile detay plan ve hedeflerini hazırlıyoruz. Tüm bu detaylı ve bilimsel çalışmaların ışığında diyebiliriz ki Türkiye İklimlendirme Sektörü, bu bilinç ve yapılanma ile devam ettiği sürece, dünya iklimlendirme sektöründeki etkisini ve söz sahibi konumunu daha da yukarıya taşıyacaktır. Dünyada bu alanda geldiğimiz nokta itibariyle size bir örnek vereyim; şu anda panel radyatör konusunda Avrupa’nın üretim merkezi konumundayız; kombi konusunda da Avrupa’nın en büyük üretici ülkesi olma yönünde hızla ilerliyoruz. Ancak tabii ki gelişmeye ve bu alanda dünyanın en teknolojik, güvenilir ürünlerini yapmaya devam etmeliyiz.

SİZCE DOĞALGAZ SEKTÖRÜ AÇISINDAN ÜLKEMİZİN ÖNCELİKLE ÇÖZÜME KAVUŞTURMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ SORUNLARI NELERDİR?
Bugün sürdürülebilirlik ve verimlilik, doğalgaz sektörünün de en önemli gündem maddeleri. Sadece gaz arzının sürekliliği değil, doğalgazın tüketiciler tarafından kullanımının sürdürülebilirliği de çok önemli. Çünkü ülkemizde doğalgazın enerji kaynakları içerisindeki payı sürekli artmaktadır. Bunun yanı sıra ihtiyacımız olan doğalgazın neredeyse tamamını ithal ediyoruz. Dolayısıyla dışarıdan ithal ettiğimiz bu enerji kaynağını en verimli şekilde tüketmek zorundayız. Bu nedenle doğalgaz kullanımında geniş kitleleri ilgilendiren, çok iyi bir enerji yönetimi gerektiğini belirtmemiz gerekir.

Bu çerçevede doğalgazlı cihazların verimliliği ön plana çıkmaktadır. Örneğin 21 Nisan 2018 tarihinde Ecodizayn Yönetmeliği kapsamında devreye alınacak yeni tebliğler ile kombiler/kazanlar konusunda önemli bir değişim yaşanacak. En son mutabık kalındığı üzere bu tarihten sonra 400 kW altındaki standart kombilerin ve kazanların üretimi / ithalatı duracak ve pazar tamamen yüksek verimli - yoğuşmalı cihazlara yönelecektir. Sektör olarak bu konudaki hazırlılarımızı tamamladık ve tüketicilerimiz ve ülke ekonomimiz için bu süreci en verimli olarak yönetecek şekilde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. 


 


İlginizi çekebilir...

Biggplus Şirketler Grubu CEO'su Enis Karslıoğlu: 'Sadakat Programları Olmazsa Olmazlardandır'

1999 yılından beri müşteri sadakat ve ödül puan hizmetleri sunan BiggPlus grubunun amiral gemisi Sanal Mağaza, Loyalty alanında Türkiye'deki globa...
5 Şubat 2018 Pazartesi / 15:40

Gastech Genel Müdür Yardımcısı Burcu Karakaş: 'Hedefimiz Dünya Pazarında İlk Üç Şirketten Biri Olmak'

2019 yılı sonunda Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi'ndeki üretim tesislerini tam kapasitede faaliyete geçirmeyi planladıklarını söyleyen Gastech G...
5 Şubat 2018 Pazartesi / 15:36

Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan: 'Sektör Yatırım Oranının Yüzde 50'sini Gerçekleştiriyoruz'

Önümüzdeki dört yıl boyunca, her yıl 4 bin km'nin üzerinde yeni yatırım yaparak 2021 yılı sonunda şebeke uzunluğunu 42 bin km'ye, abone sayısı...
5 Şubat 2018 Pazartesi / 15:04