E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARÇELİK
ÇUKUROVA ISI
ÖNDER MÜHENDİSLİK
BURSAGAZ
MİRA ISI
KSB
VAILLANT
SANAL MAĞAZA

Doğalgaz Dağıtım Sektöründe Çevre Performansı

Doğalgaz Dağıtım Sektöründe Çevre Performansı

5 Şubat 2018 Pazartesi / 14:46 | MAKALE243 kez okundu

Erdal Kaya
Kıd. Yönetici, Malzeme ve Kalite Kontrol
GAZDAŞ

Doğalgaz, milyonlarca yıl önce yaşamış bitki ve hayvan artıklarının zamanla yeryüzü kabuğunun derinliklerine gömülüp kimyasal dönüşüme uğraması sonucu oluşur.

Doğalgaz, metan ve hidrokarbonlardan oluşan yanıcı, renksiz, kokusuz ve havadan hafif bir gaz karışımıdır. Kaynağından çıkarıldığı haliyle herhangi bir işlemden geçirilmeksizin kullanılabilmektedir.
• Dünya üzerinde Antarktika dışında tüm kıtalarda doğalgaz üretilmekte olup, dünyadaki en büyük üretici Bağımsız Devletler Topluluğu’dur. ABD, Kanada, Hollanda ve İran da önemli doğalgaz üreticileri ülkelerdendir.
• Doğalgazı en verimli ve en ucuz taşıma yöntemi boru hattı kullanımıdır. 2014 yılı verilerine göre, Türkiye’de BOTAŞ ve TPAO tarafından döşenmiş yaklaşık 12.8 bin km doğalgaz boru hattı vardır.
• Bunun yanında doğalgaz basınçlı tanklarda sıvılaştırılmış olarak da taşınabilir. Sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) taşıma sırasında çok yüksek basınç altında ve düşük sıcaklıklarda tutulması zorunluluğu, bu taşıma yöntemini boru hattı yöntemine göre daha verimsiz kılmaktadır.

Bu makaleyi e-dergi üzerinden okumak için lütfen tıklayınız...