E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan: 'Sektör Yatırım Oranının Yüzde 50'sini Gerçekleştiriyoruz'

Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan: 'Sektör Yatırım Oranının Yüzde 50'sini Gerçekleştiriyoruz'

5 Şubat 2018 Pazartesi | SÖYLEŞİ
206. Sayı (Ocak-Şubat 2018)
1.780 kez okundu

Önümüzdeki dört yıl boyunca, her yıl 4 bin km’nin üzerinde yeni yatırım yaparak 2021 yılı sonunda şebeke uzunluğunu 42 bin km’ye, abone sayısını 3,7 milyona, dağıttıkları gaz miktarını da 10,8 milyar metreküpe ulaştırmayı hedefl ediklerini ve sektör yatırım oranının yüzde 50’sini gerçekleştirdiklerini belirten Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan ve Aksa Yöneticileri şirketlerinin yaptığı yatırımları ve gerçekleştirdikleri çalışmaları dergimize anlattı.

DOĞALGAZ SEKTÖRÜNDE SON ON YILDAKİ EN BÜYÜK YATIRIMI BİR YIL GİBİ KISA BİR SÜRE İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRDİNİZ. GENİŞLEME KARARI VE GELECEK PROJELERİNİZ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Aksa Doğalgaz olarak, Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şebekesini inşa etmiş ve güvenle işletiyor olmaktan gurur duyuyoruz. 2002 yılında başladığımız yolculuğumuz, bugün Türkiye’nin 27 il, 165 ilçe ve beldesinde emin ve güçlü adımlarla devam ediyor. Sadece 2017 yılında, yedi yılda tamamlanan 3 bin 400 km uzunluğundaki İstanbul Ana Doğal Gaz Dağıtım Projesi’nin üzerinde bir şebeke imalatı gerçekleştirdik. Türkiye’nin dört bir yanında, bu yıl toplam 3 bin 600 km uzunluğunda şebeke montajı gerçekleştirdik. Böylece şebeke büyüklüğümüzü 24 bin km’nin, abone sayımızı ise 2,5 milyonun üzerine taşıdık.

Önümüzdeki dört yıl boyunca, her yıl 4 bin km’nin üzerinde yeni yatırım yaparak 2021 yılı sonunda şebeke uzunluğumuzu 42 bin km’ye, abone sayımızı 3,7 milyona, dağıttığımız gaz miktarını ise 10,8 milyar metreküpe ulaştırmayı hedefl iyoruz. Başka bir deyişle sektör yatırım oranının yüzde 50’sini Aksa Doğalgaz olarak bizim gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz.

Faaliyet gösterdiğimiz bölgelerde, genişleme çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksa Doğalgaz olarak önümüzdeki iki yıl içinde 94 ilçeyi daha dağıtım ağımıza dahil ederek doğalgaza kavuşturmayı hedefl iyoruz.

Bugün, Türkiye’nin etrafını iki kez dolaşabilecek uzunluğa erişen şebeke büyüklüğümüz, 2021 yılına geldiğimizde ülkemizin etrafını dört; dünyanın etrafını ise bir tam tur dolaşabilecek uzunluğa erişecek.

BİR BÖLGEYE DOĞALGAZ GÖTÜRÜLECEĞİ ZAMAN NASIL BİR YOL İZLENİYOR, PROJE HAZIRLIK AŞAMALARINIZ NELER?

AKSA DOĞALGAZ PROJE TASARIM VE KONTROL MÜDÜRÜ 
GÖZDE KALEM:

Aksa Doğalgaz olarak, doğalgaz dağıtım projelerini ilgili dağıtım bölgesinin 30 yıllık gelecekte öngörülen gelişimini ve genişlemesini de kapsayacak şekilde tasarlamaya; saha montaj faaliyetlerinin bu dağıtım projelerine uygunluğunun kontrolüne son derece önem veriyoruz. Mühendislik hesaplarını yaparken bölgeye ait tarihi bilgiler, coğrafi konum ve yapı, iklim, bitki örtüsü, ekonomik yapı, meteorolojik veriler, nüfus yoğunluğu ve artış oranları, yapılaşma tipi ve yoğunluğu ile enerji tüketim alışkanlıkları gibi doğalgaz dağıtım proje tasarımlarını doğrudan etkileyecek tüm parametreleri göz önünde bulunduruyoruz. Bu hesaplar doğrultusunda kesintisiz gaz arzı sağlamak için, olası arıza senaryolarını da dikkate alarak, şebekelerin yedekli çalışacağı şekilde projeleri tasarlıyoruz. Ayrıca, gerek onaylı uygulama imar planlarındaki değişikliler gerekse diğer çevresel etkenler dolayısıyla projelerde olabilecek revizyonların yapılmasına son derece özen gösteriyoruz. Böylelikle dağıtım çalışmalarının ilk ayağı olan; son derece emek, dikkat ve sorumluluk gerektiren tüm bu mühendislik çalışmalarının, her daim ihtiyaçları karşılayacak, güncel ve uygulanabilir olmasını sağlıyoruz.

DOĞALGAZIN 220 İLÇEYE DAHA ULAŞTIRILMASI PROJESİ KAPSAMINDA, BAZI İLÇELERE KONTEYNER TİPİ ŞEHİR GİRİŞ İSTASYONLARIYLA GAZ ULAŞIYORSUNUZ. BU PROJEDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

AKSA DOĞALGAZ SEVKİYAT VE TİCARET DİREKTÖRÜ
ŞİNASİ GÖLBAŞI:

Aksa Doğalgaz olarak, Türkiye’de “Doğal Gazın Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında hızla harekete geçtik ve 2017 yılı Eylül ayında BOTAŞ tarafından kabulü yapılarak gaz arzı sağlanan ilk modüler istasyon olması sebebiyle de önem taşıyan, Afyon İscehisar Modüler RMS-A istasyonunu hayata geçirdik. BOTAŞ tarafından tamamen değiştirilen otomasyon şartnamesine uygun olarak yapılan İscehisar istasyonunda kullanılan ve sektörde daha önce uygulaması olmayan endüstriyel bilgisayarlı SCADA modeli, Aksa Grubu iç kaynaklarıyla İngiliz partneri tarafından oluşturuldu. Uluslararası piyasada 20 yıla yakın zamandır kullanılan bu yazılım, BOTAŞ şartnamesine göre altı aylık bir çalışma sonucunda uyarlandı ve son düzenlemeleri teknik ekiplerce Afyon İscehisar’da 10 günlük adaptasyon ve test süreciyle tamamlandı. Bu konuda tecrübe ve kabiliyetimizi oldukça artırdık. 2017 yılının son haftasında 4 adet RMA istasyonu kurup BOTAŞ’la birlikte kırılması zor bir rekora imza attığımızı düşünüyorum. Aksa Doğalgaz olarak, beş yıl içinde 80’i modüler istasyonla olmak üzere, 94 ilçeye daha doğalgaz ulaştırmayı hedefl iyoruz.

SCADA projesi ayrıca, yaşadığımız dijital dönüşüm sürecinin de önemli bir parçasını oluşturuyor. Amerikan menşeili Iconics firmasıyla geliştirdiğimiz iş birliği sayesinde, SCADA yani Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemi yazılımıyla; 3D destekli çizim yapısı, IoT desteği, veri analizi, gelişmiş rapor yapısı, etkin alarm durumu yönetimi, verilerin kolay görüntülendiği trend desteği ve bunun gibi birçok geliştirilebilir ek modüller sayesinde zengin bir altyapıya sahip olduk. Gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalar uluslararası düzeyde de ilgi uyandırıyor. Geçtiğimiz yıl Amerika’nın Boston şehrinde ve ülkemizde düzenlenen organizasyonlarda tanıtılmış ve beğeni kazandı. Projemiz, Boston’daki kongrede Iconics firmasının CEO’sunun da ilgisini çekmeyi başardı ve kendisi bu yıl şubat ayında şirketimizi ziyarete gelecek; birlikte ortak fayda oluşturmanın yöntemlerini araştıracağız.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA BİRÇOK İL VE İLÇEDE BAŞARIYLA DOĞALGAZ DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ. TÜRKİYE’DEKİ PAZAR PAYINIZLA İLGİLİ BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

AKSA DOĞALGAZ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
YAŞAR ARSLAN:

Aksa Doğalgaz olarak, 15 milyon nüfus ve yaklaşık 4,2 milyon potansiyel müşterimizle piyasada etkin bir role ve büyük bir sorumluluğa sahibiz. Ülkemizin ulaştığı toplam doğalgaz şebeke uzunluğunun yüzde 18’i Aksa Doğalgaz olarak bizim şebekelerimizden oluşuyor ve dağıtılan tüm doğalgazın yüzde 16’sı ise Aksa Doğalgaz dağıtım şebekesi üzerinden gerçekleşiyor. Sadece 2017 yılında hizmet verdiğimiz bölgelerde 8,7 milyar metreküp doğalgaz dağıtımı gerçekleştirdik ve 2,9 milyar TL ciro elde ettik.

Hedefimiz, kurulduğumuz günden bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ekonomik ve yüksek kalitedeki hizmetimizi abonelerimize ulaştırmaya ve genişleyen dağıtım bölgelerimiz ve yatırımlarımızla ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmek. 2018 yılında yapılacak yatırımlar ve oluşan potansiyelle şirketimizin yıllık yüzde 35’in üzerinde bir büyüme trendi yakalayacağını öngörüyoruz.

2017 YILINDA TÜRKİYE’NİN EN SOĞUK ŞEHİRLERİNDEN BİRİ OLAN AĞRI’YA DA DOĞALGAZ ARZI SAĞLADINIZ. BÖLGEDEKİ HEDEFLERİNİZ NEDİR, HANGİ İLÇELERE DOĞALGAZ ULAŞTIRMAYI PLANLIYORSUNUZ?

AKSA DOĞALGAZ 2. GRUP GENEL MÜDÜRÜ
YÜCEL YAZICI:

Aksa Doğalgaz olarak, EPDK’nın Türkiye’de doğalgaz dağıtımının yaygınlaştırılması projesi kapsamında 2016 yılı sonunda gerçekleştirdiği Ağrı ili ve Doğubayazıt ilçesi doğalgaz dağıtım yatırımlarını hızla hayata geçirmeye başladık. Bu ihale Türkiye’nin ilk Türk Lirası üzerinden yapılan enerji ihalesi olması bakımından da ayrıca önem taşıyor. Ağrı ve Doğubayazıt’ta geçtiğimiz yıl sonuna kadar 20 milyon TL yatırım yaparak; 150 km şebeke altyapısı kurduk ve Ağrı ili merkezinde 12 bin konuta eş değer aboneye doğalgaz arzı sağladık. 2018 yılı içinde Doğubayazıt ilçesine de doğalgaz arzı sağlamayı hedefl iyoruz. Ayrıca önümüzdeki beş yılda Ağrı ili ve Doğubayazıt ilçesinde 100 milyon TL yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu yatırımlar neticesinde, doğrudan ve dolaylı olarak 800 milyon TL’lik bir ekonomik büyüklük oluşacak. Aksa Doğalgaz olarak, bölgedeki istihdama ve ekonomik hareketliliğe katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Ağrı, Türkiye’nin en soğuk illerinden biri; öyle ki Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’de bugüne kadar ölçülmüş en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında eksi 45 dereceyle Ağrı’da gerçekleşmiştir. Burada yaşayan vatandaşlarımızı doğal gaz konforuyla tanıştırmak ve hayatlarını kolaylaştırmak en büyük arzumuz. Altyapı çalışmalarımıza hız kesmeden devam ederek, 2018 yılında gaz arzı sağlayacağımız Doğubayazıt ilçesinin dışında; 2019 yılı sonuna kadar Eleşkirt, Taşlıçay ve Patnos ilçelerine de doğalgaz ulaştıracağız.

DOĞALGAZIN YAYGINLAŞTIRILMASI KAPSAMINDA ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI VE EPDK TARAFINDAN ALINAN KARARLAR ARASINDA, İLETİM HATTINA UZAKLIĞI 30 KM’YE KADAR OLAN İLÇELERİN İLETİM HATTININ BOTAŞ İLE MÜŞTEREK YAPILMASI DA BULUNUYOR. BU KONUDA HERHANGİ BİR UYGULAMANIZ OLDU MU, DEĞERLENDİRMENİZİ ALABİLİR MİYİZ?

AKSA DOĞALGAZ 3. GRUP GENEL MÜDÜRÜ
NURİ BAŞ:

Lisans genişlemesi yaptığımız ilçeler içerisinde bu kapsamda olan Elazığ’ın Kovancılar ve Palu ilçeleri bulunuyor. İletim hattının yapımının şehir içi şebeke yapımından daha farklı bir süreç olması ve uzun zaman alması nedeniyle adı geçen ilçelere 2017 yılı içerisinde CNG yani sıkıştırılmış doğalgaz ile gaz arzı sağladık.

İletim hattı yapımı tamamen BOTAŞ şartnamelerine uygun olarak gerçekleştirilmesi gereken bir konu ve bugüne kadar dağıtım şirketleri dışında BOTAŞ tarafından yürütülüyordu. Müşterek yapım kararlarının çıkmasından sonra, gerekli araştırma ve çalışmalar yapılarak etüd proje ve mühendislik işlerinin şartnameleri ve sözleşmeleri hazırlanmış ve Ocak 2018 itibarıyla yüklenicilerden fiyat teklifl eri alınmıştır. Bu süreç en kısa sürede tamamlanarak prosedür gereği hazırlanan dosyalar BOTAŞ’a sunulacak ve BOTAŞ tarafından kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının akabinde yapım faaliyetlerine başlanacaktır.

Dağıtım şebekesi projelendirme ve yapımından farklı prosedür ve şartnameleri olması nedeniyle uygulamanın biraz zaman alacağını düşünüyorum.

DOĞALGAZIN ULAŞTIĞI ŞEHİRLERDE HAVA KALİTESİNDE CİDDİ BİR İYİLEŞME GÖZLENİYOR; DOĞALGAZIN ÇEVREYE ETKİLERİ KONUSUNDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

AKSA DOĞALGAZ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
YAŞAR ARSLAN:

Vatandaşlarımız uzun yıllardır alternatif enerji kaynaklarıyla ısınmaya çalıştı ve evlerinin pişirme ile sıcak su gibi farklı ihtiyaçları için yüksek maliyetli ve zahmetli yöntemler izlemek zorunda kaldı.

Biz, bir yandan konforlu ve ekonomik bir enerji kaynağı olan doğalgazı vatandaşlarımıza en kaliteli şekilde ulaştırmak için çalışırken; diğer yandan da enerji kullanımını çevresel etkileriyle ele alıyoruz. Çünkü çevre kirliliği, hem ülkemiz hem de dünyamız için büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün 7 milyarı aşan dünya nüfusunun, 2050 yılına gelindiğinde 9 milyara ulaşması bekleniyor. Nüfusla birlikte yeme-içme, barınma ve tabii ki enerji ihtiyacı da gün geçtikçe artıyor. Bu sebeple dünyanın ve ülkemizin geleceği için, çevresel etkileri en az olan temiz enerji kaynaklarına yönelmek, bir tercih olmaktan çıkıp bir zorunluluk haline geldi. Doğalgaz; dünyada her geçen gün daha da önemli bir gündem maddesi haline gelen, sürdürülebilir enerjiye geçiş döneminde kullanılabilecek en kaliteli, güvenli ve temiz enerji kaynaklarından biri.

Yetişkin bir ağaç, bir yılda ortalama olarak atmosferden 22 kg karbon temizliyor. Kömürle ısınan bir dairenin yıllık karbon salımının 4,5 ton olduğunu hesaba katarsak, dünyanın akciğeri olan ormanlara çok büyük iş düşüyor. Oysa kömür gibi karbon emisyonu yüksek yakıtların yerine doğalgaz kullanılmasıyla yalnızca 2017 yılında Aksa Doğalgaz’ın dağıtım bölgelerinde bir yıl içinde 6 milyon ton daha az karbon salımı gerçekleşti. Buradan hareketle, hizmet alanımızda yaşayan 15 milyon kişinin, her yeni güne daha temiz bir havayı soluyarak başladığını söyleyebiliriz. Aynı etkiyi yaratmak yaklaşık 4 bin kilometrekare, yani Rize büyüklüğünde bir ormanla mümkün olabilirdi. Bu da doğal gazın sağladığı faydanın büyüklüğünü net bir şekilde gösteriyor.

HAVA KALİTESİ VE İNSAN SAĞLIĞI DA YAKINDAN BAĞLANTILI; BU KONUDA NE SÖYLEYEBİLİRSİNİZ? YAKIN ZAMANDA KAVA KİRLİLİĞİNDE AZALMA GÖZLENEN ŞEHİRLER VAR MI?

AKSA DOĞALGAZ 1. GRUP GENEL MÜDÜRÜ
ALPER KONYALI:

Aksa Doğalgaz olarak her fırsatta altını çizdiğimiz konuların başında doğalgazın temiz ve doğa dostu bir yakıt olması geliyor. Gelecek nesillerin daha yaşanabilir bir dünyada yaşayabilmesi için bugünden harekete geçmek büyük önem taşıyor. Bu konuda geciktiğimiz her gün, ne yazık ki tüm dünyanın aleyhine işliyor. Çoğu zaman çevresel etkiler dediğimizde, belki de gözle görülüp hissedilmediği için insanların gözünde çok somut bir şey canlanmıyor. Ancak ne yazık ki çevre kirliliği her yıl yalnızca Türkiye’de 42 bin kişinin ölümüne sebep oluyor. Oysa hava kirliliğini azaltarak bu sebepten kaynaklanan akciğer ve solunum hastalıklarının yükünü azaltmak mümkün.

Doğalgazın en büyük faydalarından biri olan, havayı diğer yakıtlar kadar kirletmemesi de bu doğrultuda hayati önem teşkil ediyor. İçinde doğduğumuz, büyüdüğümüz hava temizlenmeye başladığında aradaki farkı hem hissedilebilir hem ölçülebilir boyutta görebiliyoruz. Bunun en yakın örneklerinden birini son dönemde Adana’da yaşıyoruz. 2009 yılından bugüne doğalgaz kullanılan Adana’da, yaklaşık 130 bin abonenin diğer yakıtlar yerine doğalgazı tercih etmesiyle hava kirliliği %50’in üzerinde azaldı. Ulusal Hava Kalitesi İndeksi oranlarına bakıldığında bu rakamlar gösteriyor ki kömür gibi karbon emisyonu yüksek yakıtların yanmasıyla oluşan ve solunum yolu hastalıklarına sebep olan kükürt dioksit verilerine göre Adana’da hava kirliliği oranı %71 azaldı. Kanser, kalp problemleri, solunum yolu hastalıkları ve bebek ölüm oranlarında artışa sebep olan; sanayi, kömür gibi yakıtların yanması, tarım ve ikincil kimyasal reaksiyonlar kaynaklı Partikül Madde oranı ise %58 azalarak hava kalitesinde iyileştirme sağlandı. Doğalgaz kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte hava kirliliği oranlarının ülkemizin dört bir yanında azalmasını umuyoruz.

2016 FAALİYET RAPORU’NUZ ALIŞILAGELMİŞİN DIŞINDA BİR KONSEPTE SAHİPTİ. NE TÜR TEPKİLER ALDINIZ; BU KONSEPTİ ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DA DEVAM ETTİRMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

AKSA DOĞALGAZ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
YAŞAR ARSLAN:

Aksa Doğalgaz, 2016 Faaliyet Raporu’muzu, klasikleşen faaliyet raporlarının aksine “Doğal Lezzetler Atlası” konseptiyle hazırladık. Doğal Lezzetler Atlası ve Faaliyet Raporu olmak üzere iki bölümden oluşan rapor, bir bölümüyle şirketimizin yıl içerisinde yaşadığı gelişmeler, büyüme oranları ve gerçekleştirdiğimiz faaliyetlere ışık tutarken, diğer bölümüyle de faaliyet gösterdiğimiz illerde öne çıkan lezzetlere rehberlik ediyor. Türkiye’nin her bir köşesinin eşsiz lezzetlerle dolu olduğuna vurgu yapmak amacıyla, ‘Nerede, ne yenmeli?’ sorusunun cevabını yerel halkın ağzından vermek istedik. Bu amaçla Doğal Lezzetler Atlası’nı, faaliyet gösterdiğimiz illerdeki çalışma arkadaşlarımızın yardımları ve yönlendirmeleriyle hazırladık. Yaptığımız özgün çalışmayla, reklam ve halkla ilişkiler alanlarında başarılı çalışmaları değerlendiren Felis Ödülleri 2017’de Başarı Ödülü’ne layık görüldük.

HEM 2016 HEM 2017 YILINDA ALTIN VANA ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜNÜZ. ÖDÜL ALDIĞINIZ PROJELERDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

AKSA DOĞALGAZ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
YAŞAR ARSLAN:

Aksa Doğalgaz olarak “Sıcak evler, nefes alan şehirler” felsefesiyle Türkiye’nin dört bir köşesine doğal gaz ulaştırırken bir yandan da gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleriyle fark yaratıyoruz.

2017 yılında Altın Vana Ödülleri kapsamında “Çanakkale İli Merkez İlçe, Neolitik Çağdan Demir Çağı Sonuna Kadar Arkeolojik Yüzey Araştırması” projesine sağladığımız destekle Altın Vana Ödülü’ne layık görüldük. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Çanakkale İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile Aksa Çanakkale Doğalgaz Dağıtım A.Ş. arasında yapılan anlaşma kapsamında, Yrd. Doç. Dr. Derya Yılmaz başkanlığında gerçekleşen araştırmaya ana sponsor olarak destek veriyoruz. 2016 yılı eylül ayında başlayan araştırma, 2018 yılında da devam edecek.

Türkiye’de sayısı 8 milyonu aşan engelli vatandaşın yaşadığı bilinciyle; derdini anlatmakta güçlük çekebilecek, özellikle konuşma, görme ve işitme engelli abonelerimizin, faaliyet alanlarımızda yaşayabileceği problemleri ortadan kaldırmak ve yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla 2015 yılında “Can Yoldaşı” projesini hayata geçirdik. Projemiz kapsamında Aksa Doğalgaz’ın abone sistemine engelli olduğuna dair kayıt yaptıranlar, Doğal Gaz Acil 187 Hattı’nı ve 444 4 187 No’lu Çözüm Merkezi’ni aradığında sistem, çağrının engelli bir aboneden geldiğini otomatik olarak gösteriyor ve çağrı merkezindeki görevli de engelli abonenin talebini anlatmasını beklemeden, doğalgaz acil ekiplerini olay yerine hızla yönlendiriyor. Böylece tehlike anında yalnız olan engelli abonelere en kısa zamanda ulaşıp, olası tehlikeleri en aza indirebiliyoruz. Sadece sektöründe değil dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan bu projeyle 2016 yılında da Altın Vana Ödülü’ne layık görülmüştük.

EKİM AYI İÇİNDE TBMM’DE YASALAŞAN NÜFUS HİZMETLERİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI KANUNUYLA DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN KİMLİK PAYLAŞIMI SİSTEMİ’NE ULAŞMALARININ ÖNÜ AÇILDI. AKSA DOĞALGAZ OLARAK, BU KONUDA BİR ÇALIŞMANIZ OLDU MU? ALTYAPINIZ YENİ SİSTEMİ DESTEKLİYOR MU?

AKSA DOĞALGAZ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
YAŞAR ARSLAN:

İç İşleri Bakanlığı’na bağlı Kimlik Paylaşımı Sistemi (KPS), kamu kurumları ve diğer tüzel kişilerin, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tutulan kişiye ait nüfus ve yerleşim yeri bilgilerine, 7 gün 24 saat güvenli bir şekilde online olarak erişmelerini sağlıyor. Kamu hizmeti niteliği taşıyan enerji dağıtım şirketlerinin bu sisteme erişiminin yasalaşmasıyla, kaçak ve usulsüz kullanıcılar hızla tespit edilerek; kaçak enerji kullanımının önemli oranda azalması dolayısıyla toplumsal fayda sağlanmış olacak.

Aksa Doğalgaz olarak, lisans alanımızda yer alan bölgelerdeki tüm vatandaşlarımıza doğalgazı en güvenli ve kaliteli şekilde ulaştırmak için çalışıyor; müşteri memnuniyetini işimizin merkezinde konumlandırıyoruz. Kanunla birlikte mevcut ve potansiyel abonelerimize daha da hızlı ve kolay hizmet verebileceğimiz altyapı çalışmalarımızı kısa süre içinde tamamlamayı hedefliyoruz.


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.