E-Dergi Oku 
COPA

Daikin, ABD'li Startup Locix'e Yatırım Yaptı

Daikin, ABD'li Startup Locix'e Yatırım Yaptı

19 Ağustos 2020 | HABERLER4.056 kez okundu

Daikin Industries Ltd.; data, konumlama, gelişmiş yapay zeka ve Wi-Fi kombinasyonunu kullanarak mekansal zeka çözümleri üreten ABD’li startup Locix’e 2 milyon dolarlık yatırımda bulundu. Ürün şirketi olmak yerine çözüm şirketi olma amacına doğru atılan bu adımla Daikin, sektöründe yeni iş çözümlerine ulaşarak fark yaratmayı amaçlıyor. Bu amaçla kurumsal risk sermayesini ilk kez Japonya dışında bir şirket için kullanan Daikin, önümüzdeki 5 yıl için global startup şirketlerine yaklaşık 100 milyon dolar yatırım bütçesi ayırdı.

Bir süredir teknolojinin ve tüketici beklentilerinin uğradığı değişimi göz önüne alarak “ürün şirketi” olmak yerine “çözüm şirketi” olmak amacına yönelen Daikin Industries Ltd., Silikon Vadisi’ndeki bir startup olan Locix, Inc.’e, 2 milyon dolarlık yatırımda bulundu. Locix, lokasyonu saptamak ve analiz etmek amacıyla mekansal ve görsel verilerle birlikte, kapalı alan konumlandırma teknolojisi, gelişmiş yapay zeka ve Wi-Fi kombinasyonunu kullanarak mekansal zeka çözümleri üretiyor. Elde edilen veriler daha sonra kritik hizmetler için otomatik karar verilmesini sağlamak üzere kullanılıyor. Bu hizmetler dağıtım ambarları ve fabrikalarda varlık yönetimi, çalışanların hareketlerini temel alan operasyon verimliliği ve akıllı binaların gelişmesi için içinde bulunan kişilerin izlenmesi gibi pek çok alanı içeriyor.


2020 mali yılı içerisinde sona erecek olan stratejik yönetim planı Fusion 20’nin temel unsurlarının bir parçası olarak Daikin, iklimlendirme cihazlarını ağlara bağlayarak ve iklimlendirme ile ilgili büyük verileri analiz ederek iklimlendirme alanında farklı çözümleri hızlandırmayı ve yeni bir müşteri değeri oluşturmayı planlıyor. Söz konusu yatırım ile Daikin, Locix’in yüksek oranda doğru olan yerel konumlandırma teknolojisi olan Locix LPS’yi kullanarak, kurulum sahalarındaki çalışma saatlerini azaltmayı hedefliyor. Locix LPS çözümü, kapalı alandaki iklimlendirme ünitelerinin konumlandırma bilgilerini yapılandırıp, doğrulayacak ve daha önce manuel olarak yapılan uzaktan izleme hizmetlerini otomatik hale getirecek. Ayrıca bir ofis binası içerisindeki insanların varlığı ve hareketlerini tespit ve analiz edebilecek. Bu ve benzeri yatırımlarla Daikin, böylece ofis alanları için iklimlendirmede yeni bir çözüm segmentinin gelişmesini hedefliyor. 

5 YIL İÇİN 100 MİLYON DOLAR BÜTÇE
Daikin, modern ve gelişmiş çözümler sunan yeni teknolojilerin ve yeniliklerin geliştirilmesini desteklemek amacıyla, bünyesi dışındaki kuruluşlarla beraber “ortak buluşlar” gerçekleştirmek amacına büyük önem veriyor. Bu çabanın bir parçası olarak Kasım 2019’da Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde startup şirketleri ile işbirliğini destekleyen CVC Bölümünü kurdu. 

Daikin, önümüzdeki 5 yıl için global startup şirketlerine yaklaşık 100 milyon dolar yatırım bütçesi ayırdı. Locix için ayrılan tutar, Daikin’in Japonya dışında bir şirkete yaptığı ilk yatırım olarak önem taşıyor. Daikin, bundan sonraki süreçte yabancı ortaklarla dünya çapında güçlü ilişkiler kurmak için benzer yatırımlara devam ederek açık inovasyon faaliyetlerini hızlandırmayı hedefliyor. 


 


İlginizi çekebilir...

Viessmann'a Covid-19 Güvenli Üretim Sertifikası

Viessmann Manisa fabrikaları, almış olduğu önlemlerle, TSE tarafından Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme şartlarını yerine ge...
24 Eylül 2020

ZeroBuild'20 Programı

ZeroBuild'20 23 Eylül Çarşamba günü başlıyor....
22 Eylül 2020

"2. Kentsel Dönüşüm Dönemi, Ekonomiye Can Suyu Olur"

Belirlenen yeni tarihi ile 01-04 Nisan 2021'de kapılarını açmaya hazırlanan Yapı Fuarı '' TurkeyBuild İstanbul, 43 yıldır sektöre katkı su...
11 Eylül 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.