E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
İZMİR GAZ
FLIR

Tasarrufta Yeni Dönem: Akıllı Kombi ve Termostatlar

Tasarrufta Yeni Dönem: Akıllı Kombi ve Termostatlar

2 Ocak 2017 Pazartesi / 10:22 | HABERLER
199. Sayı (Doğalgaz)
1954 kez okundu

 

Gelişen teknolojilerle birlikte internet hayatımızın tüm alanında giderek yaygınlaşmaya başladı. Bilgisayarlarla başlayan süreç, cep telefonları ve başka nesnelerle internet üzerinden bir ağ kurulmasına kadar ulaştı ve artık yeni bir kavramı çok sık duymaya başladık: nesnelerin interneti. Artık; yolda, iş yerinizde evinizin ısısını telefonunuz aracılığıyla kolaylıkla belirleyebilme olanağı bulunuyor. Dergimizin bu sayısında akıllı kombi ve termostat konusunu mercek altına aldık. Uzaktan erişim ile tüketicilere büyük kolaylık sağlayan akıllı kombi ve termostatlar ayrıca enerji tüketimi konusunda da önemli ölçüde tasarruf sağlıyor. Bu teknolojiyi tüketicilere sunan firmaların açıklamalarına göre akıllı kombi ve termostatlar aracılığıyla ortalama yüzde 20 ila 30 arasında bir tasarruf sağlanabiliyor.

 

 

ARİSTON X SERİSİ İLE  KOMBİDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM DEVRİ

Dijital dünyadaki yenilikleri ısıtma sistemlerine adapte eden Ariston Thermo, müşterilerinin yaşam kalitesini arttıracak yüksek performanslı ürünler üretmeye devam ediyor. Ariston, konfor, enerji tasarrufu ve İtalyan tasarımının birleştiği yeni nesil X Serisi ile akıllı kombiyi Türk tüketicisiyle buluşturuyor. Alteas X, Genus X, Clas X ve Cares X olmak üzere dört farklı modeli bulunan akıllı kombiler uzaktan kumanda edilebiliyor.

Yüksek tasarruflu yenilikçi sistemleri ile Ariston X Serisi Kombiler, yakıt tasarrufunun yanı sıra, ücretsiz tek tıkla mobil cihaz ve bilgisayarlara yüklenebilen “Ariston Net” uygulaması sayesinde nerede olunursa olunsun kontrol edilebiliyor. Konfor ve kolay kullanım için her ayrıntının düşünüldüğü “Ariston Net” uygulaması ile enerji kullanımı, harcama tutarlarını izlemek ve yaklaşan bakım tarihi hatırlatma gibi kişiye özel uygulamalarla enerji kullanımını düşürerek faturalarda %40’a varan tasarruf sağlamak mümkün oluyor. Ariston, İtalyan tasarımcıların özel olarak tasarladığı “Konforun Geleceği” yeni nesil X Serisi kombiler ile evlere şıklık katarken, auto, comfort ve zaman programlama fonksiyonlarının yanı sıra konvansiyonel kombilerde ilk kez uygulanan siyah cam ön panel ile yeni bir ilke imza attı.

BusBridgeNet teknolojisi sayesinde diğer Ariston ürünleriyle interaktif iletişim kuran yeni nesil konvansiyonel kombiler, bu özelliği ile tek kontrol sistemi üzerinden entegre olma özelliğine sahip. Farklı enerji kaynaklarını bir arada kullanım imkanı sağlayan bu hibrit sistem çözümü ile kullanıcılara yüksek yakıt ekonomisi sağlanmış oluyor.

 

BAYMAK KOMBİLERİ AKILLANIYOR

2013 yılından bu yana BDR Thermea grubu altında iklimlendirme ürünlerindeki Hollanda teknolojisini Türkiye’ye taşıyan Baymak akıllı cihazlar konusunda da yine Ar-Ge merkezi çalışmalarının sonucunda yaratılmış akıllı ürünleri tüketicilerine sunacak.

Dijitalleşmeye verdiği önemi Ar-Ge merkezi altında kurduğu ve sadece akıllı ürünlerin geliştirilmesine odaklanmış çalışmalar yapan Dijital Mükemmellik Merkezi (Digital Centre of Excellence - DCE) ile gösteren BDR Thermea, Ar-Ge ve IT uzmanlarının geliştirdiği ürün ve hizmetlerin doğru yönetimi için özel bir server yapısı da kurdu.

Geliştirilen yeni akıllı oda termostatları, internete bağlanarak kullanıcının cep telefonundaki aplikasyon aracılığı ile istediği yerden ve istediği zaman kombiyi açıp kapamaya ve mekanın ısısını kontrol etmesine olanak veriyor.

Bunun yanında merkezi server aracılığı ile cihazın durumu sürekli takip edilerek, enerji tüketimi, cihazın çalışıp çalışmadığı, herhangi bir arıza durumu ve bakım gereksiniminin olup olmadığı kontrol edilerek, kullanıcı bilgilendiriliyor ve gerekli durumlarda servis ve önleyici bakım hizmeti veriliyor.

Yakın zamanda tüm Baymak bayilerinde ve Orange Store’larda satışa sunulacak akıllı termostatlı Baymak ürünleri sadece evin ısısını değil aynı zamanda enerji tüketimini de en yüksek oranda kontrol edilmesini sağlayacak.

 

BUDERUS’TAN GELECEĞE DOKUNUŞ

Buderus’un akıllı teknoloji ürünü Buderus Logamatic TC100 oda kumandası, sadece kombiyi uzaktan çalıştırmakla kalmıyor; kendiliğinden öğrenme ve otomatik yer belirleme özellikleri sayesinde, ısıtma sisteminin en iyi şekilde kullanılmasına ve enerji tasarrufuna yardımcı oluyor.

Günümüzde akıllı bağlanabilir teknolojiler, insanın hayat kalitesi ve yaşam konforunu artırırken, aynı zamanda çevreye dost özellikleri ve sağladıkları tasarrufla da ön plana çıkıyor.  Buderus da hem oda sıcaklığı hem de dış hava sıcaklığına göre ayarlanabilen Buderus Logamatic TC100 akıllı oda kumandası ile ısıtma sektöründe ezberleri bozuyor.

Buderus’un akıllı oda kumandasının en çarpıcı özelliği, mobil telefona ya da tablet bilgisayara yüklenen bir uygulamayla kombiyi, istenilen yerden, istenilen anda açıp kapatabilmesi. Bu mobil uygulama sayesinde ev ya da işyerlerindeki Buderus kombiler, kilometrelerce uzaktan bile istenilen ortam sıcaklığına ayarlanabiliyor. Böylece ihtiyaç kadar ısı üretilirken, hem yakıt tasarrufu hem de ısınma konforu bir arada sağlanıyor.

Buderus Logamatic TC100 akıllı oda kumandasının sahip olduğu ‘kendiliğinden öğrenme’ ve ‘Geo-fencing (coğrafi konum alanını belirleme) modu’ gibi akıllı fonksiyonlar, ısıtma sisteminin en iyi şekilde kullanılmasına ve enerji tasarrufuna yardımcı oluyor.  Uygulamadaki kendiliğinden öğrenme modunun aktifleştirilmesinden sonra, ısıtıcının zaman programı 7 gün boyunca takip edilerek kaydediliyor. Böylelikle kullanıcının günlük rutinleri tanınıyor ve en uygun sıcaklık kendiliğinden sağlanıyor.

Geo-fencing özelliğiyle de binanın etrafında bir mesafe yarıçapı tanımlanıyor.

Binadan uzaklaşıldığında veya binaya girildiğinde akıllı telefon bunu algılayarak, uygulamaya bilgileri gönderiyor. Bu sayede de en uygun sıcaklık ayarı otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Buderus Logamatic TC100 akıllı oda kumandası kullanımı sayesinde aylık doğalgaz tüketim miktarı düşüyor.

 

DEMİRDÖKÜM AKILLI ODA TERMOSTATI  MİGO’YU SATIŞA SUNDU

DemirDöküm, kullanıcısı ile iletişime geçen akıllı termostatı Migo’yu, tüketicilerin beğenisine sundu. Bozüyük’te geliştirdiği ürünlerle 47 ülkede on binlerce tüketicinin ilk tercihi olan DemirDöküm, Migo ile hem kombileri hem de faturaları kontrol altına alacak.

Migo, tek elle kullanılabilen kompakt tasarımı ve kablosuz kontrol özelliği ile evin istenilen noktasında veya duvara asılı olarak kullanılabiliyor. Nitromix ve DemirDöküm’ün satışa sunacağı yeni kombileri ile uyumlu olarak çalışabilen akıllı oda termostatı Migo, sadece verilen komutlarla hareket etmeyip, kullanıcı alışkanlıklarını takip ediyor.

Ev ve su sıcaklığını kendiliğinden optimize eden, internetten aldığı anlık bilgilerle dış hava sıcaklığının artması ya da azalması durumunda ortam sıcaklığına otomatik müdahale eden cihaz; gereksiz enerji tüketiminin önüne geçerek bütçeye katkı sağlıyor. Haftalık ve günlük zaman programlarının yer aldığı ürün üzerinden arıza mesajları da görüntülenebiliyor. Ürün ayrıca çalıştırıldıktan iki hafta sonra akıllı programlanabilme özelliği sayesinde doğru zamanda, doğru ayara ulaşmak için kombinin ne zaman ve hangi sıcaklıkta çalıştırılacağını belirleyebiliyor.

Kombiyi kullanıcıya özel bir hale getiren Migo, kullanıcı dostu ara yüzü ile tek tuşla kombinin en verimli kullanımını sağlıyor. Kilometrelerce uzakta ister oda sıcaklığına, ister su sıcaklığına anlık olarak müdahale edilebilen Migo ile enerji tüketimi takip edilebiliyor, zaman ayarlı programlama yapılabiliyor. Enerji planlamasını ve enerji tüketimini kullanıcısına e-posta yoluyla da paylaşan uygulama, iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda kullanılabiliyor.

 

E.C.A.’DAN YENİ “SCOT” AKILLI KOMBİ

E.C.A. yeni kombisi Scot ile tüketicilerini yeni ürün ve teknolojileriyle tanıştırmaya devam ediyor. Akıllı kombi olma özelliğiyle öne çıkan Scot, evin sıcaklığının cep telefonundan veya bilgisayardan ayarlanmasını ve bu özellikleriyle doğalgaz tüketiminde %30’a kadar tasarruf edilmesini sağlıyor.

30 yılı aşkın süredir ısıtma sistemleri sektöründe faaliyet gösteren E.C.A., yeni tam yoğuşmalı premiks kombisi SCOT’u (Güvenli Yanma Teknolojisi) hayata geçirmenin gururunu yaşıyor. E.C.A. Akıllı Oda Termostatı aracılığıyla Scot kombi; tüketicilere evin sıcaklığını izleyebilme,  kombinin ne zaman ve ne kadar çalıştığını öğrenebilme imkanı sunuyor. Oldukça sessiz çalışma özelliğine sahip Scot kombi, cep telefonundan kumanda edilebildiği gibi tüketici kullanım alışkanlıklarını kaydedip otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Bu sayede tüketiciler sıcak su için beklemek zorunda kalmıyor ve hem enerji hem su tasarrufu sağlıyor.

24 kW kapasiteli Scot kombi; güvenli yanma teknolojisi, farklı gaz tiplerine ve basınçlarına kendiliğinden adapte olma ve soft start ile sessiz yanma özelliklerine sahip.

Ayrıca, doğalgaz ve LPG kullanma olanağı, kalorifer devresi için ECO modu ve kullanım suyu temininde tüketici alışkanlıklarını kaydeden COMFORT modu gibi kolaylıklar sunuyor. Gelişmiş parametre menüsüne sahip E.C.A. Scot kombi, bu gelişmiş menü ile fan hızını değiştirme ve baca boyunu arttırarak yatayda 13 metreye kadar Ø60/100 konsantrik baca kullanımına imkan sağlıyor.

Design Turkey 2016 Yapı Bileşenleri kategorisinde tasarım ödülüne layık görülen Scot kombi, yuvarlak hatlı zarif görünümü ve ergonomik tasarımlı kumanda paneli ile sunduğu kullanım kolaylıklarına ek olarak göze de hitap ediyor.

 

HONEYWELL AKILLI TERMOSTAT İLE EVİNİZDEKİ KOMBİNİN KONTROLÜ ARTIK SİZİN ELİNİZDE

Honeywell Akıllı Termostat, kullanıcılara enerji tasarrufu sağlıyor. Kullanıcılar evlerinin sıcaklığını mobil cihazlarıyla istedikleri yerden istedikleri zaman kontrol etmenin konforunu yaşıyor. Honeywell’in pazara sunduğu Honeywell Akıllı Termostat ürünüyle enerji kullanımı ve doğalgaz giderlerinden önemli oranda tasarruf sağlanıyor.

Honeywell Akıllı Termostat, kullanıcılara evlerinin sıcaklığını istedikleri zaman, istedikleri yerden yaşam biçimlerine göre ayarlayabilme konforunu sunuyor. Sıcaklığın uygun şekilde kontrol edilmesiyle kullanıcıların korkulu rüyası haline gelen doğalgaz faturalarında da belirgin bir azalma söz konusu oluyor.

Honeywell sertifikalı uzman tesisatçılar tarafından ücretsiz ve kolayca montajı yapılan Akıllı Termostat, kombi modellerinin hemen hemen hepsi ile uyumlu çalışıyor.

Honeywell Total Connect Comfort uygulaması ile kullanıcılar evlerinin sıcaklığını dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar kontrol edebiliyorlar. Cep telefonu veya tablet gibi akıllı cihazlarla kullanılabilen uygulama ile kullanıcılar ısıtma sistemlerini istedikleri yerden kontrol edebilirken, birden fazla termostat ve lokasyonu da kontrol etme imkanına sahip oluyorlar.

Evde, işte ya da yolda; kullanıcılar evlerinin sıcaklığını Total Connect Comfort uygulaması ile uzaktan kolayca kontrol edebiliyor. Honeywell Akıllı Termostat; hayat tarzına ve evi kullanma biçiminize özel ısıtma programı yaratmaya imkan veriyor.

Honeywell Akıllı Termostat evin ne kadar sürede ısındığını hesaplayarak tam zamanında devreye giriyor. Oda sıcaklığının istenilen an ideal seviyeye gelmesini sağlıyor.

Honeywell Akıllı Termostat geceleri de hep bir adım önde. Termostat uyku düzenine göre ev sıcaklığını ayarlayabiliyor. Honeywell Akıllı Termostat, kullanıcılara evlerini yaşamları ile eş zamanlı kontrol etme olanağı sunan nesnelerin interneti,

IFTTT (If This Than That) platformu ile ajandalar ya da sosyal medya platformları gibi diğer uygulamalar ve ürünlerle entegre çalışıyor. IF uygulaması ile ısıtma sistemi kullanıcı evden çıktığında kapanabiliyor veya hava sıcaklığı belirlediğiniz seviyenin altına düştüğü zaman otomatik olarak çalışabiliyor. İnternete bağlanabilen farklı cihazlar, kişinin konum ve sosyal medya hesaplarıyla sonsuz seçenekte programlar oluşturabiliyor.

 

VAILLANT, eRELAX İLE EV KONFORUNDA KURALLARI DEĞİŞTİRİYOR

Vaillant eRELAX; kombilerin uzaktan kontrol edilmesini sağlayarak yüksek oranda tasarruf sunuyor. Vaillant eRELAX; otomatik kontrol cihazı, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlarınız ile kombi cihazınızı istediğiniz  her yerden kontrol edebilme konforu sunuyor.

Vaillant eRELAX,  kullanıcının yaşam ritmine göre, kombinin günlük veya haftalık olarak programlanmasına imkan tanıyor. Hem ısıtma hem de kullanım suyu sıcaklığını anlık olarak da istenen yerden ayarlayabilme olanağı sunarken, kullanıcıların kişisel isteklerine akıllı termostat ile uyum sağlıyor.

Vaillant eRELAX uygulaması, kullanım alışkanlıklarını takip ederek, kullanıcıya tasarruf önerilerinde de bulunuyor. Böylelikle, enerji tüketimi ve masrafları kontrol altına alabiliyor. 

Ayrıca, akıllı oda termostatı, hava durumuna uyum özelliği ile evin bulunduğu şehirdeki verilere göre mekanı ideal ısıya ulaştırıyor. Verimli çalışmanın yarattığı düşük yakıt tüketimi sayesinde çevrenin korunmasına da destek oluyor.

WARMHAUS UZAKTAN ERİŞİM VE KONTROL SİSTEMİ

Warmhaus markası ile kombi üretimine başlayan Çelikpan A.Ş. müşterilerinin teknoloji beklentilerini ve konforunu da düşünerek Warmhaus Uzaktan Erişim ve Kontrol Sistemi’ni Araştırma-Geliştirme çalışmalarına da başladı. 

Bu kapsamda tüketiciler özellikle ev dışındayken internet bağlantısı ile her yerden; işte, okulda ve hatta şehir dışındayken bile telefonlarına yükleyecekleri uygulama sayesinde tüketiciler evlerindeki sıcaklık durumunu kontrol edebilecekler.

Böylece evdeki anlık sıcaklık bilgisini görebilecek isteğe göre artırabilecek, azaltabilecek veya açma/kapama yapabilecektir, uygulama sayesinde haftalık hava durumunu ve güncel sıcaklık bilgisini görebilecek ve buna göre termostatı haftalık çalışma programı yapılabilecek.  Uygulama ile hazır programlar etkinleştirerek ısıtma sisteminizi “Ekonomi” modunda, “Uzaktayım” modunda da kullanabiliyor.

Tüketicilerin evden çıktığında ısıtma sisteminin kapanabilmesini veya belirlenen hava sıcaklığı seviyenin altına düştüğünde otomatik olarak çalışabilmesini sağlayan internet platformu uygulaması ile ısıtma sistemi internete bağlı farklı cihazlar, konumu ve sosyal medya hesaplarıyla çoklu seçenekte programlar oluşturabilmesini sağlıyor.

 

Warmhaus Mobil Tüketici Uygulaması

•             Türkiye’de İlk Defa Müşteriler İçin Hazırlanan Servis Portalı Özelliği

•             İlk Defa Randevulu Hizmet

•             Uygulama İle Çağrı Merkezi Veya Servis Aranıp Telefonda Beklemeden Servis Talebi

•             Yedek Parça ve İşçilik Fiyatlarını Görebilme

•             2 saat içerisinde veya ileri tarihe göre randevulu ilk çalıştırma talebi

•             Kullanım ile ilgili basit bilgilendirme

•             Self servis menüsü ile olası hataların giderilebilmesi için basit çözüm önerileri

•             Direk şikâyet alanı ile ürün, servis veya montaj yapan firma ile ilgili memnuniyetsizlikleri iletme

 

COSA %31 DAHA AZ DOĞALGAZ FATURASI ÖDETECEK

H

erkesin kolayca alıp evindeki kombiye takabileceği ve cep telefonundan yönetilen kablosuz akıllı oda termostat olan Cosa, bu kış evleri akıllıca ısıtarak ceplerin yanmamasını hedefliyor.

Termostatların günlük rutinlerimize göre programlanması ile söz konusu tasarruf oranının daha da arttırılması mümkün diyen Cosa’nın kurucu ortağı Dr. Emre Erkin: “Türkiye’de kombi kullanımında sıkça uygulanan yanlışlar var. Evden çıkarken kombiyi kapatmak, gelince son sıcaklığa ayarlamak gibi doğru bilinen uygulamaların çoğu aslında işe yaramıyor. Tam tersi daha fazla enerji harcamamıza sebep olabiliyor.  Teknoloji hızla gelişiyor ve internete bağlı, uzaktan kontrol edilebilen cihaz sayıları hızla artıyor. Akıllı termostatlar da internete bağlı ve mobil uygulamalar ile uzaktan kontrol edilebilen cihazlar olarak, biz evdeyken veya uzaktayken, ev sıcaklığını ve nemini ölçümleyerek, evlerimizin gerektiği zaman ve gerektiği kadar en verimli şekilde ısınmasını sağlıyor” dedi.

Türkiye’de, kombi kullanılan konutlarda doğalgaz tüketiminin 2015 yılı verilerine göre ortalama 1129 m³ olduğu düşünüldüğünde, %31 oranında tasarruf ile konut başına yıllık ortalama 350 m³, parasal karşılığı olarak yaklaşık 410 TL değerinde bir kazanç sağlandığı görüldü.

Bu sayede 10 milyon hanenin toplam tasarrufu yaklaşık 4.5 milyar liraya ulaşarak devlet hazinesine de önemli katkılarda bulunabiliyor.

Söz konusu tasarruf miktarı çevre açısından ele alındığında, konut başına yıllık ortalama 350 m³ doğalgaz tasarrufu ile yılda 630 kg CO2 emisyonunun önlenmesi sağlanmış oldu.

Bir ağacın yılda ortalama 20 kg CO2’yi absorbe ettiği düşünüldüğünde, yapılan tasarruf ile konut başına 32 ağaca eşdeğer bir etki sağlandı.


 

İlginizi çekebilir...

İzmir Doğalgaz'dan 4 Yeni Bölgeye Doğalgaz

İzmir'in doğalgaz dağıtım ve işletmesini üstlenen İzmir Doğalgaz 2018 yılı yatırım program içerisinde 4 yeni bölgeyi daha doğalgazın konforu ile b...
5 Haziran 2018 Salı / 15:00

BACADER 9. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

BACADER Baca İmalatçıları ve Uygulayıcıları Derneği Yönetim Kurulu’nun 9. Olağan Genel Kurulu 3 Mart’ta Kartal Titanic Otel’de gerçekleştirdi....
18 Nisan 2018 Çarşamba / 09:52

Viessmann Bayi Toplantısı Düzenledi

Viessmann A.Ş.'nin 15-17 Şubat tarihlerinde Antalya'daki Susesi Luxurt Resort'ta düzenlediği bayi toplantısı, sayıları 300'ü aşan bayi...
18 Nisan 2018 Çarşamba / 09:49