E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
FLIR
İZMİR GAZ

SEKTÖRÜMÜZ İÇİN 2016 YILI NASIL GEÇTİ? 2017'DEN BEKLENTİLER NELER?

SEKTÖRÜMÜZ İÇİN  2016 YILI NASIL GEÇTİ?  2017'DEN BEKLENTİLER NELER?

29 Aralık 2016 Perşembe / 10:05 | HABERLER
199. Sayı (Doğalgaz)
738 kez okundu


 2016 Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Dünya genelinde yaşanan ekonomik yavaşlamaya ek olarak terör olaylarının artması, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi, ABD’de sonuçlanan başkanlık seçimleri ve akabinde yükselen dolar, işsizlik seviyesinin çift hanelere çıkması Türkiye ekonomisini olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında yer aldı. Doğalgaz Dergisi olarak sektör temsilcilerine, 2016 yılını nasıl bir performansla  geçirdiklerini ve 2017 yılındaki beklenti ve hedeflerini sorduk.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 2016 yılında firmalar çoğunlukla belirlenmiş hedeflerine ulaştıklarını belirtirken, 2017 yılı için aynı olumlu havanın varlığından söz edilmiyor. Belirlenen hedeflerin 2017 yılında da gerçekleşeceğine yönelik beklentileri olan firmaların yanı sıra yeni yıla kaygıyla bakan firmalar da yok değil. Tüm olumsuzlara rağmen sektörde yer alan hakim görüş süreç içerisinde ekonominin olumlu bir ivme kazanacağı ve ekonominin rayına oturacağı yönünde. Firmaların yatırım ve Ar-Ge çalışmalarına yönelik belirlemiş oldukları hedefler umut verici.

 

Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin

 

Türkiye’de ısıtma, soğutma ve havalandırma amacıyla kullanılan cihazların pazar hacmi yıllık ortalama 1,8 milyar dolar civarında. Buna yakın bir miktarda da ihracat yapılıyor.

Alarko Carrier’ın yıllık 180-200 milyon dolarlık satışla pazar payı ortalama %10. Yıllık ihracat ise 20-25 milyon dolar civarında. Alarko Carrier, her segmentte ürün sunan az sayıda şirketten biri. Borsada işlem gören ve 23 yıldır hiç zarar açıklamayan 8 şirket arasında yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Günümüzde artık en verimli cihazı sunabilen markalar ön plana çıkacak, bu yüzden tüm firmaların bu yönde yatırım yapması gerekir. İklimlendirmeyi, iç mekânda bulunanların kendilerini en konforlu hissedebileceği iklimi yaratmak olarak tanımlayabiliriz. Kişi başına düşen milli gelir arttıkça ısınma veya serinlemede daha fazla konfor için harcama yapılıyor. Ayrıca, kentsel dönüşüm, büyük AVM, hastane, adliye binaları gibi yatırımlardaki artış da sektörü canlandırıyor.

Turizmdeki hareketliliğe paralel olarak, küçük hacimli pansiyon ve otellerin kendilerini bir üst seviyeye çıkarmak amacıyla iklimlendirme sistemlerine yatırım yaptığını biliyoruz. Tüm bu sebepler, sektörün canlanmasında etkili oluyor.


Bosch Termoteknik Türkiye, Orta Doğu ve Kafkasya Bölgesi Pazarlama Direktörü Ali Aktaş 

Bosch Termoteknik olarak, sürekli büyüyen iklimlendirme pazarında, öncü ve yenilikçi bir firma olarak faaliyet gösteriyoruz. Manisa’da 25 yıldır dünyanın dört yanındaki 41 ülke için, 18 cihaz ailesi ve 551 ayrı tip cihazın üretimini yapıyoruz. Fabrikada kurulduğundan bu yana üretilen cihaz sayısı 6 milyon âdeti aştı. Ayrıca Bosch içindeki en büyük kombi üretim merkezi olarak, 2015 yılında, 35 ülkede 693.000 yuvayı ısıttık. 2012-2015 yıllarında hem ihracat hem de Ar-Ge ödüllerine layık görüldük.

Enerji verimliliğinin, sektörümüz trendlerinde oldukça ön planda olduğunu görmekteyiz. Enerji tüketimi ile ilgili tüketicilerde bilinç oluşturulması ve farkındalıklarının artırılması son derece büyük önem taşıyor. Bu bilincin özellikle de son dönemde iyice oluşmaya başladığını görüyoruz. Tüketiciler, yakıt tüketimini en aza indiren, çevreye duyarlı ürünlere ilgi gösteriyor. Bunlara ek olarak Nesnelerin İnterneti ve Bağlanabilirlik gibi kavramların da sektörümüzde önemli bir etken olarak ön plana çıktığını gözlemliyoruz.

Buradan hareketle başarımızdaki önemli etkenlerinden birinin de ürün portföyümüze kattığımız yenilikçi ürünlerimiz olduğunu söyleyebiliriz. Son teknolojiyle ürettiğimiz ürünleri pazara sunarak, ürün portföyümüzü genişletmenin yanı sıra pazardaki ürün çeşitliliğini de artırarak ısıtma-soğutma pazarının gelişmesinde etkin ve önemli bir rol oynuyoruz.

Bunların yanı sıra yenilikçi yeni iş modellerimiz ile de sektöre öncülük yapıyoruz. Özellikle paydaşlarımıza yönelik geliştirdiğimiz sadakat programı uygulamaları ve Bosch Termoteknik Akademi çatısı altında devam ettirdiğimiz sektörel eğitimlerimizin de bu başarımızda büyük bir rol oynadığını düşünüyoruz. Son olarak Manisa Fabrikamız bünyesinde sektörün hizmetine sunduğumuz yenilikçi müşteri deneyim merkezimiz “Termotechnology Innovation Center” bu yaklaşımın bir meyvesidir.  Termoteknoloji sektörünün geleceğini şekillendirmek istiyoruz, bu nedenle “Biz, termoteknolojinin geleceğiyiz” diyoruz. Ar-Ge’ye ve ürünlerimizin dijitalleşmesine büyük önem veriyoruz. Tüm dünyada bugüne kadar 200.000’in üzerinde bağlanabilirlik ürünü sattık. Bu ürünlerin gelecekte büyük bir potansiyele sahip olacağına inanıyoruz. Yeni vizyonumuz çerçevesinde müşterilerimize yenilikçi iklimlendirme ve sıcak su ürünleri sunmayı, ilham veren ürünlerimizle kullanıcılarımızın yaşam kalitesini artırmayı ve sektöre sunduğumuz katkıların devamlılığını amaçlıyoruz.

DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna 

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2016, ülkemizin içinde bulunduğu politik ve ekonomik koşullar açısından, 2015’e göre daha zorlu bir yıl oldu. Son 2 yılda birçok sektörde durgunluk yaşanmasına rağmen; iklimlendirme sektörü olarak zorlu ama yoğun bir yılı tamamlıyoruz.

DemirDöküm olarak son 5 yıldır Ar-Ge alanında gerçekleştirdiğimiz 55 milyon TL’lik yatırım ile üretimini gerçekleştirdiğimiz yüksek teknoloji ürünlerimizi, Bozüyük’ten dünyanın 47 ülkesine ulaştırıyoruz. Ağırlıklı olarak Avrupa pazarına ihracat yapıyoruz. ABD ve Uzakdoğu pazarında da önemli başarılara imza atmayı başardık. İç pazarda ise doğal gazın yeni gittiği şehirler, cihazların yenilenme süreçlerine ek olarak inşaat sektörünün aktif yapısı şirketimizin yılbaşında belirlediği hedeflere ulaşmasına destek verdi.

Bu sayede kombi, klima, panel radyatör, şofben, termosifon ve güneş enerjisi başta olmak üzere sunduğu ürün ve hizmetlerle Türkiye iklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm olarak 2015 yılındaki başarımızı 2016 yılında da yakaladık.

Son yıllarda Ar-Ge, marka ve yeni üretim hattı alanında gerçekleştirdiğimiz önemli yatırımların meyvelerini topluyoruz. Geçen yıl 671 milyon TL ciroya ulaştık. Türkiye’de üretilen teknolojiyi dünyanın kullanımına sunan DemirDöküm olarak 2016 yılını da bir önceki yıla göre yüzde 15 büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz. 2017 yılı bu anlamda kendimiz için belirlediğimiz hedeflere ulaşmakta önemli bir yıl olacak. Son yıllarda olduğu gibi 2017’ye de çift haneli büyüme hedefi ile başlayacağız.

Bu arada, yenilikçilik ve kalite konusunda taviz vermeyen DemirDöküm olarak Türkiye’de 38 sektörden en büyük 500 özel şirketinin listelendiği Capital 500’de bir önceki yılın sonuçlarına göre 43 sıra birden yükseldik. 2015 yılı cirosu baz alınarak yapılan araştırmada makine sektöründe ise ilk 10 listesinde 7’nci sırada yer aldık.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in “2015 yılının en başarılı ilk 1000 ihracatçısı”nın açıklandığı listede ise artan yüzde 10,62’lik ihracat performansı ile 245’inci sıraya yükseldik. Yılın en başarılı ihracatçı firmaların yer aldığı listede 91 sıra birden yükseldik.

2017 yılında da bugüne kadar elde ettiğimiz bu güzel sonuçların devam ettirmeyi ve başarılarımıza yenilerini eklemeyi hedefliyoruz. Son olarak, yeni yılın sektörümüz ve Türkiye ekonomisi için hedeflerde sapma yaşanmayacağı bir yıl olmasını diliyorum.


Elginkan Holding Başkan Yardımcısı ve Emas Makina Sanayi Genel Müdürü Mehmet Özokumuşoğlu 

Bugün çeşitli sektörlerde yaklaşık 3000 çalışanı ve 19 şirketi ile E.C.A. ve Serel markaları ile faaliyet gösteren Elginkan Topluluğu, kurucusu merhum Sayın Hüseyin Ekrem Elginkan’ın göstermiş olduğu vizyon ve ilkeler ile yenilikçi, yaratıcı, nitelikli, yüksek kaliteyi esas alan ve müşteri odaklı bir anlayışla son yıllarda önemi giderek daha da anlaşılan “Kurumsal Ahlak ve Kurumsal Etik Değerler” ile çalışmalarına devam etmektedir.

2016 yılı oldukça dalgalı geçen bir yıl olarak geride kalmak üzere. Bunun hem iç hem de dış dinamiklerden kaynaklandığını söylemek mümkün. Ülkemizde karşılaştığımız iç siyasi olaylara ek olarak dışarıda bizim gibi gelişmekte olan ülkeler aleyhine yaşanan döviz kur dalgalanmaları, küresel büyüme endişeleri, bölgemizde şiddetlenen istikrarsızlık durumu ve emtia fiyatlarındaki artışın yarattığı ortam nedeniyle piyasalar olumsuz bir performans gösterdi. Faaliyet gösterdiğimiz ve ekonominin en önemli unsurlarından birisi olan inşaat ve özünde konut imalatı ile buna bağlı alt sektörlerde yaşadığımız makro ve mikro ekonomik şartlardan etkilendi.

Elginkan Topluluğumuz ve Emas Makina olarak, bütün bu güç koşullara rağmen 2016’yı başarılı bir yıl olarak tamamlıyoruz. Hedefimiz 2017 yılında da yeni ve daha büyük başarılara imza atmak. Emas Makina, 2016 yılına önemli yeniliklerle girdi. Yıl içinde ürün gamımıza yeni eklediğimiz yüksek verimliliğe sahip ve teknolojik özelliklerle donatılmış yoğuşmalı kombimiz olan SCOT ile birlikte markamızın gücüne güç katan ve müşterilerimizle her mevsim beraber olmamızı sağlayan soğutma pazarına giriş yaptık.

Topluluğumuzun bugünlere ulaşmasında çok önemli yeri bulunan bayilerimiz Elginkan Topluluğu’nun en büyük gurur kaynağı. Bayilerimiz sayesinde ülkemizin en değerli markalarından biri olan E.C.A., Türkiye’nin en ücra köşesine ulaşmakta, vatandaşlarımıza en iyi ürünü, en iyi hizmetle götürmektedir. E.C.A. bayilerimiz hem yerel ekonomiye fayda sağlamakta hem de ödediği vergilerle ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Ulaştığımız ve ulaşacağımız başarılarda en büyük pay çok değerli iş ortaklarımıza aittir ve ait olacaktır. 

EMAS Ailesi olarak çok daha güçlü bir motivasyonla 2017 yılına başlıyoruz. Bu yılda Ar-Ge merkezimize, yeni ürün geliştirme projelerimize, fabrikalarımıza ve bayi kanalımıza yatırımlarımız devam edecek.

Bu süreçte bayilerimiz, çalışanlarımız ve tedarikçilerimiz ile el ele vererek çok daha iyisini başaracağımızdan eminiz. Bilgi ve deneyimimiz, güçlü bayi teşkilatımız ve sektörümüzün en rekabetçi insan gücü ile en iyi ürün ve hizmetleri sunarak, pazar liderliğimizi daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Kurucumuz saygıdeğer insan Hüseyin Ekrem Elginkan’dan aldığımız emaneti, Elginkan Ailesi’nin bizlere ışık tutan ilkeleri ve “Ebedi müessese ebedi hizmet” ülküsü doğrultusunda inanç ve gururla taşıyoruz.


Hammam DesIgn Radiator Satış ve İhracat Bölümü Yöneticisi Burçak Cellat Korkut 

Firmamız son bir sene içinde Türkiye pazar payını da artırmak amaçlı Türkiye satış ve pazarlama ekibini de geliştirme kararı almıştır. Yaklaşık bir senelik faaliyet sonucunda Türkiye pazar payında yaklaşık %10’luk artış sağlanmıştır.

Çok güçlü teknik bilgi, dinamik ve yüksek eğitimli genç kadromuz, 20 senedir cebimizde biriktirdiğimiz pazar ve üretim bilgimiz, tecrübemiz ile yeni senede yaklaşık 10 yeni ürün lanse edeceğiz. Bunalardan 5 tanesi paslanmaz çelik 5 tanesi alüminyum olarak tasarlandı.

2017 senesinde tamamlanacak şekilde yeni boyahane kurulumu yatırımız devam etmektedir. Sektördeki en büyük sıkıntımız, piyasadaki diğer üreticilerin kataloglarında ısı kapasitelerini doğru beyan etmemeleri nedeniyle bizlere haksız rekabet ortamı yaratmalarıdır. Biz tüm ürünlerimizin her ölçüsünü Avrupa Birliği tarafından CE işareti kullanımı için akredite olmuş Almanya ve İtalyada’ki laboratuvarlarda test ettiriyoruz. Yaklaşık 150 sayfalık çelik ve paslanmaz çelik kataloğu ve yaklaşık 30 sayfalık aluminyum kataloglarımızdaki ürün sayısı dikkate alındığında ürünlerimizin bu akredite laboratuvarlara gönderilmesi ve test masrafları oldukça yüksektir. Bizler bu masrafaları yaparak tüketiciyi radyatörlerin ısı kapsiteleri hakkıda doğru bilgilendirme yoluna giderken maalesef rakiplerimiz ısı kapsite değerlerini olduğundan oldukça fazla beyan etmektedirler.

Son dönemde piyasdan ürünler toplayarak bu ürünlerin testlerini yaptırıyoruz ve maalesef yapılan her test sonucunda piyasadaki üreticilerin büyük oranda kataloglarının yanlış beyan yaptığını görmekteyiz. Son kullanıcıların veya tüketicilerin bizim kadar teknik bilgiye haiz olması mümkün olmadığından bu sorgulamayı yapmasını bekleyemiyoruz. Ancak piyasa denetim kurulu ile irtibata geçerek radyatörlerin ilgili tebliğe istinaden denetimini isteyeceğiz. Bu şekilde piyasadan toplanan numuneler ile üreticilere geri dönüş yapılarak tüketici hakları ve bizim haklarımız korunacaktır.

Mira Isı Genel Müdürü İlker Özaslan 

2016 firmamız açısından 2015’deki kazanımlarımızı koruyabildiğimiz bir yıl oldu. Yılın başında planladığımız büyüme hedeflerimize ulaşamadık. Terör, darbe girişimi, siyasi gerginlik ve ekonomik geri gidiş birçok sektörü etkilediği gibi ısı sektörümüzü ve firmamızı da olumsuz etkiledi. Büyümekten vazgeçip mevcudu korumak modunda kaldık. İnovasyon ve yeni ürünlere önem vermemiz sayesinde 2015 satış adetlerine ve cirosuna ancak ulaştık. Dövizdeki yüksek artış, işçilik ve hammadde maliyetlerimizdeki orantısız artışlar ve en önemlisi talepteki çok ciddi daralma göz önüne alındığında mevcudu korumanın bile başarı olduğunu düşünüyorum.

2017 için çok iyimser değiliz. 2016 başında yıl için umut dolu iken ortaya çıkan sonuca bakınca 2017 için umutlu olmanın gereği olmadığını düşünüyorum. Üretenin üzerindeki başta istihdam ve diğer girdi maliyetlerini hafifletici tedbirler alınmadığı sürece palyatif desteklerle KOBİ’ler için ekonominin iyiye gideceğine kuşku ile bakıyorum. Nitelikli eleman teminindeki kısır döngü, çek kanunundaki dolandırıcıya yaptırımsızlık, dolaylı vergiler ve sadece kümestekilerden daha çok ürün elde etme yöntemleri ile 2017’nin çok iyi olmayacağı kanaatindeyim.

 


Norm Teknik Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Turanlı

Türkiye dünyanın birçok ülkesi ile kıyaslandığında hızlı büyüyen ve gelişme gösteren, aynı oranda da şehirleşmenin hızla yaşandığı bir ülke statüsündedir. Dolayısıyla günümüzde daha çok endüstriyel tesise, yüksek ve büyük binalara, iş ve alışveriş merkezlerine rastlamak kaçınılmaz hale gelmektedir. Tüm bu gelişmelerin bir sonucu olarak da can ve mal güvenliğini korumaya yönelik ihtiyaç, yangın korunum sistemlerini hayatımızın bir parçası haline getirirken, yangın güvenliğine duyulan talebi de artırmıştır.

Bu gelişmelere paralel olarak işin parasal boyutunu ele aldığımızda 2016 yılı gerek ciro gerek ise karlılık açısından iyi geçen bir yıldı diyebiliriz. Ayrıca 2016 yılı içerisinde; imalat ve hizmet kalitemizi daha ileri boyutlara taşımamıza olanak sağlayacak yeni fabrika binamızı tamamladık, TS18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite yönetim Sistemi ve ISO14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelendirme çalışmalarını gerçekleştirdik.

Hepsinden önemlisi de kurumsal kimliğimizce çok önem verdiğimiz hizmet kalitemizin devamlılığı ve gelişimi açısından şirket küçülmelerinin ve değişimlerinin yoğun yaşandığı 2016 yılında gerek yönetim gerekse personel birlikteliğimizi koruyarak, partner firmalarımızla uzun dönemli ilişkilerimizi kuvvetlendirip, sürdürülebilir başarımızı 2016 yılında da muhafaza ettik.

2017 yılı için yerli payı arttırılmış, toplum yararını ve sağlığını gözeten yüksek standartlarda tasarım ve imalatı barındıran yangın korunum sistemlerini kurmak ve sektörümüze kazandırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Termo Teknik Bayi Kanalı Satış Müdürü Selim Kabiloğlu 

Geçtiğimiz 5 yılda sektörde her yıl büyüyen Termo Teknik’in iç pazarda 2011 yılında yüzde 7 olan pazar payı  2016 yılında yüzde 20’ye ulaştı. 2016 yılında  değişken ve olumsuz piyasa koşullarına rağmen hedeflerimize yürümeye devam ettik. Bu yıl 1 milyon metreyi aşan panel radyatör satışı gerçekleştirdik, 2017 yılında sektör lideri olma hedefi doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.  Yakalanan başarının arkasında Termo Teknik’in bayileri ile kurduğu güven ilişkisi ve istikrar var. 2017 yılı hedeflerine ulaşmada bu özelliğimiz önemli rol oynayacak. Termo Teknik ayrıca, 2017 yılında satış ve servis ekibini güçlendirerek pazar payını arttırmaya devam edecek.

2017 yılında Türkiye’nin tüm illerine yayılarak, panel radyatör ve LOGIC premix yoğuşmalı kombi ürünlerinde tüketiciye daha iyi ulaşma hedefi taşıyoruz. Aynı zamanda inşaat sektöründe de duvar tipi kazan EVOMAX ve yer tipi kazan IMAX XTRA EL ile daha da iddialı olacağız.

VaIllant Group Türkiye CEO’su Dr. Axel Busch 

2016 yılında, hükümetin konut satışını özendirme çalışmaları ile inşaat sektörü faaliyetlerini hız kesmeden sürdürdü. Biz de Vaillant Türkiye olarak bu büyümeden olumlu etkilendik. 3. çeyrek sonuçları, 2016 yılsonu hedefleri için belirleyici oldu. İlk 9 aya baktığımızda, sene başında koyduğumuz 250 milyon TL hedefini yakalayacağız.

Önümüzdeki dönemde de Türkiye’ye yatırım yapmaya ve büyümeye devam edeceğiz. Vaillant, Türkiye’de şu anda yaklaşık 1.4 milyon hanede tüketicilere hizmet veriyor. 2020 yılına kadar yenilenebilir enerji ürünlerinde ilk akla gelen marka olmak için enerji bayiliği konseptini geliştirerek büyütmeyi hedefliyoruz.         

Ürün gamımızı soğutma alanında geliştirerek hem ısıtma, hem de soğutma alanında önemli bir oyuncu olmayı amaçlıyoruz. Bu planlar çerçevesinde 2020 yılında iş hacmimizi ikiye katlamak istiyoruz. Türkiye kombi pazarı, 850-900 bin adetten oluşuyor. 10’u aşkın marka ile yoğun rekabetin yaşandığı bir pazar olan Türkiye, Avrupa’nın en büyük 2. pazarı. Aynı zamanda, Avrupa’nın en düşük fiyatlı pazarı olma özelliğine de sahip.

Vaillant Group olarak, dünya trendleri ile paralel olarak dijitalleşiyoruz. Akıllı ve entegre ürünlerimiz ile enerji maliyetlerini düşürme hedefiyle çalışıyoruz. Verimli, dönüştürülebilir, yenilenebilir ve sürdürülebilir ‘yeşil’ ürünlerimiz ile çevre korumayı destekliyoruz.   


 

İlginizi çekebilir...

İzmir Doğalgaz'dan 4 Yeni Bölgeye Doğalgaz

İzmir'in doğalgaz dağıtım ve işletmesini üstlenen İzmir Doğalgaz 2018 yılı yatırım program içerisinde 4 yeni bölgeyi daha doğalgazın konforu ile b...
5 Haziran 2018 Salı / 15:00

BACADER 9. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

BACADER Baca İmalatçıları ve Uygulayıcıları Derneği Yönetim Kurulu’nun 9. Olağan Genel Kurulu 3 Mart’ta Kartal Titanic Otel’de gerçekleştirdi....
18 Nisan 2018 Çarşamba / 09:52

Viessmann Bayi Toplantısı Düzenledi

Viessmann A.Ş.'nin 15-17 Şubat tarihlerinde Antalya'daki Susesi Luxurt Resort'ta düzenlediği bayi toplantısı, sayıları 300'ü aşan bayi...
18 Nisan 2018 Çarşamba / 09:49