E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

İGDAŞ, IGU Genel Kurulu'na "Kurucu Üye" Olarak Katıldı

İGDAŞ, IGU Genel Kurulu'na "Kurucu Üye" Olarak Katıldı

1 Kasım 2016 | ARAŞTIRMA
199. Sayı (Doğalgaz)
960 kez okundu

 

İGDAŞ, 19-20 Ekim tarihlerinde Amsterdam’da düzenlenen Dünya Gaz Birliği (IGU) Genel Kurulu’na ‘kurucu üye’ statüsünde katıldı.  Dünya devlerinin yer aldığı bir sivil toplum kuruluşu olan IGU’ya 2003’ten bu yana üye olan İGDAŞ, geçen yıl ‘Ayrıcalıklı Ortak Üye’liğe (Premium Associate Member) yükseltilen; İGDAŞ’ı, Genel Müdür Mehmet Çevik temsil etti. Birliğin ana stratejilerinin ele alındığı Yönetim Kurulu toplantısında, çevrenin korunmasında doğalgazın sağladığı katkıların anlatılması için izlenecek iletişim stratejileri belirlendi. Mali tablolar incelendi, yeni üye başvuruları değerlendirildi. İspanya’nın Genel Sekreterliği, Norveç’ten devralma süreci detaylarıyla görüşüldü. 20 Ekim’de gerçekleştirilen çalışma toplantılarında da; doğalgaz sektöründe metan emisyonları konusu derinlemesine tartışıldı. Bu konuda Rusya, Hollanda, ABD ve İngiltere’den katılan uzman ve akademisyenler sunumlar yaptı. Öğleden sonra gerçekleştirilen Diplomatik Gaz Forumu’nda ise doğalgaz arzı güvenliği masaya yatırıldı.

 

Sektörün gündemindeki iki konu: TANAP ve Türk Akımı

Toplantı süresince IGU  Başkanı David Carroll, Genel Sekreter Pal Rasmussen ve gelecek dönem Genel Sekreteri Luis Bertan Rafecas, Koordinasyon Komitesi Başkanı Mel Yderos  başta olmak üzere sektörün önde gelen birçok ismiyle ikili görüşmelerde bulunan  İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik yaptığı açıklamada; “IGU, doğalgaz sektöründe dünya devlerini bir çatı altında toplayan bir sivil toplum örgütü. İGDAŞ olarak 2003 yılında üye olduğumuz IGU’da geçen yıl ‘Ayrıcalıklı Ortak Üye’liğe yükseldik. Bu yıl ilk kez  kurucu üye statüsü ile   Yönetim Kurulu’na katıldık. İGDAŞ, o masada Türkiye’yi temsil ediyordu. İGDAŞ’ın ‘Ayrıcalıklı Ortak Üye’liğe yükselmesinde, Türkiye’nin son dönemde attığı ve doğalgaz sektörüne yön veren boru hatlarıyla ilgili adımların belirleyici olduğunu biliyoruz. Zira geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen 23’üncü Dünya Enerji Kongresi, bu kongrenin öne çıkan konularından Türk Akımı projesinin sektöre etkileri ve yapımı hızla devam eden TANAP tüm görüşmelerimizin merkezinde yer aldı.  IGU’da Diplomatik Gaz Forumu tekrar gösterdi ki; ülkemizin son günlerde enerji konusunda yaşadığı gelişmelerin Avrupa ve dünyada yankısı çok büyük. Uzmanlar tarafından çizilen onlarca senaryonun hemen hemen hepsinde Türkiye kritik rol üstleniyor. Türkiye, dünya doğalgaz sektörü tarafından geleceğin  ‘enerji merkezlerinden biri’ olarak kabul ediliyor. Bu bizi hem gururlandırdı hem de daha çok çalışmamız gerektiğini gösterdi. İGDAŞ olarak hem alt komitelerdeki çalışmalarda hem de yönetim kurulunda daha aktif bir rol üstleneceğiz” dedi.

 

Dünya kamuoyunun metanı bir sera gazı olarak tanımladığını belirten Mehmet Çevik, IGU Genel Kurulu ile ilgili yaptığı değerlendirmeyi; “Tüm dünya, karbon salınımının azaltılmasına verdiği önem kadar metan emisyonlarına da önem veriyor. Bu konu doğalgazın imajı ve geleceği açısından olduğu kadar çevre hassasiyetleri açısından da önem taşıyor” sözleriyle tamamladı.


 


İlginizi çekebilir...

Şubat 2020 Tarihi İtibariyle Şehirlerdeki Güncel Doğalgaz Birim Fiyatları

Şubat 2020 Tarihi İtibariyle Şehirlerdeki Güncel Doğalgaz Birim Fiyatları...
17 Şubat 2020

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Güncel Durumu ve Dönemsel Değişimi

Şehir doğalgaz dağıtım şirketlerimizin "Abone Miktarları", "Doğalgaz Satış Fiyatları", "Baz Yıl Varlık Taban Değerleri"...
9 Ağustos 2019

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerimizde Güncel Doğalgaz Birim Fiyatları

BOTAŞ'ın Doğalgaz Toptan Satış Fiyat Tarifesi'nde son bir yıllık dönemde (Haziran 2019-Temmuz 2018) gerçekleşmiş olan fiyat değişiklikleri son...
18 Haziran 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.