E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

"Yatırımlarımıza Hızla Devam Ediyoruz"

"Yatırımlarımıza Hızla Devam Ediyoruz"

14 Ekim 2016 Cuma | SÖYLEŞİ
198. Sayı (Eylül-Ekim 2016)
484 kez okundu

DemirDöküm’ün mevcut durumu ve büyüme hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Türkiye ısıtma ve soğutma sektörünün öncü markalarından DemirDöküm olarak, 62 yıldır tüketicilerimize kombi, klima, panel radyatör, şofben, termosifon ve güneş enerjisi başta olmak üzere geniş ürün gamı sunuyoruz. Ülke genelinde 200 üzerinde yetkili satıcımızın yanı sıra 2500 satış noktamız ile ürünlerimizi tüketicilere ulaştırırken, 200 VIP yetkili servisimiz ve 1.000’in üzerinde servis teknikerimiz ile satış sonrası hizmetlerimizi yürütüyoruz. DemirDöküm Bozüyük Fabrikası, Vaillant Group’un dünyadaki 2. büyük üretim merkezidir. Bu nedenle Ar- Ge departmanımızı sürekli büyüterek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye’nin 140’ıncı Ar-Ge Merkezi olarak Ar-Ge merkezimize son 5 yıldır 55 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. 2016 yılını da ek 10 milyon TL’lik yatırım ile kapatmayı planlıyoruz.

Yüksek teknolojili ürünlerimiz, Türkiye’de ve ihracat gerçekleştirdiğimiz 47 ülkedeki büyümemizi perçinledi. Rakamlara bakacak olursak, 2015 yılındaki 20%’lük büyümenin üzerinde ve 2016 yılını da bir önceki yıla göre %15 büyümeyle kapatmayı ön görüyoruz. Bildiğiniz üzere Türkiye’de şu an sektörün en önemli önceliği yoğuşmalı cihazlara geçiş süreci. DemirDöküm’ün yıllık kombi satışının yüzde 35’ini oluşturan yoğuşmalı kategorisindeki yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz. Büyüme hedeflerimizi de bu alanda gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

DemirDöküm’ün öne çıkan ürün ve teknolojileri nelerdir, bu yıl veya önümüzdeki yıl için ne gibi yenilikleri sunmayı planlıyor?

Isıtma, soğutma ve yenilenebilir enerji alanında yenilikçi ürünleri tüketicileri ile buluşturan DemirDöküm olarak yüksek teknoloji ile geliştirdiğimiz Migo bu yıl ön plana çıkan ürünlerimiz arasında yer alıyor. Migo ile kombiler artık istenilen yerde kontrol edilebilecek. DemirDöküm’ün yeni akıllı oda termostatı Migo, kullanıcının isteği doğrultusunda Apple ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarla uzaktan erişim imkânı sağlıyor. Birden fazla cihazın kontrolünü gerçekleştirebilen uygulama sayesinde kullanıcılar ister oda sıcaklığına, ister su sıcaklığına anlık olarak müdahale edebiliyor. Zamanlayıcı programları ve tüketim izleme gibi kullanıcıya özel deneyimler de sağlayan Migo, evin ısı davranışını belirlemek amacıyla internetten aldığı hava tahmin bilgilerinin yanı sıra daha önce kaydedilen tüm verileri de kullanabiliyor. Ürün, çalıştırıldıktan iki hafta sonra e-bus iletişimi sayesinde doğru zamanda doğru ayara ulaşmak için kombinin ne zaman ve hangi sıcaklıkta çalıştırılacağını belirleyebiliyor. Bizim için önemli bir diğer ürün kategorisi ise VRF. DemirDöküm VRF sistemlerini geçen yıl pazara sunmuştuk fakat bu yıl daha yüksek verimli VRF sistemlerini

ikinci altı ayda devreye aldık. Bunun dışında geçen senenin sonunda Nitron Condense Yoğuşmalı Kombilerimizi pazara sunduk. Diğer taraftan her geçen gün enerji verimliliği ön plana çıkıyor. Enerji verimliliği denildiğinde birden fazla ürüne odaklanmak gerekiyor. Bireysel de yoğuşmalı cihazlar, arkasından VRF sistemler, inverter sistemler ve ısı pompaları geliyor. Türkiye’de ısı pompası pazarı daha yeni gelişiyor, DemirDöküm olarak biz de sektörde yeni ısı pompalarımız ile yer alacağız. Bu ürün gamında

çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Son olarak klima tarafında ise tüketicilerimizin bu yıl beğenisine sunduğumuz A4 Interver Klima ve salon tipi klima A 450 F ile ürün gamımızı genişletmeye devam ediyor. Yılsonuna kadar ürün portföyümüzdeki yenilikçi cihazları tüketicilerimizin beğenisine sunmaya devam edeceğiz.


Satış sonrası servis hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?


DemirDöküm’ün kuvvetli yanlarından biri de satış sonrası hizmetler, yani servis ağıdır. Bu ağımızı da sürekli dinç ve güncel tutmaya çalışıyoruz. 2008’den itibaren başlattığımız ve VIP servis adını verdiğimiz bir projemiz var. Bu projede tüm servis ağımızı tamamen bu günkü teknolojiye uygun olarak, elektronik ortamlara adapte ettik. Firmaları ve personelleri, müşteri memnuniyeti odaklı olarak eğittik. Çünkü ürünlerde farklılaştırmaya gitmenin öneminin yanında hizmeti farklılaştırmak tüketici tarafından daha kolay anlaşılabiliyor ve daha faydası çok daha hızlı görülebiliyor. Biz DemirDöküm’de bunu sağladık. Aynı zamanda satış sonrası hizmetlerde VIP iş ortaklarımızın yanında belli bölgelerde kendi teknikerlerimizle kendi merkez servis yapımızı da kurmuş olduk. Ülke genelinde 200 VIP yetkili servis noktamız ve 1.000’ yakın servis teknikerimiz bulunuyor ve tüketicilerimize 81 ilde, yılda yaklaşık 800.000 adet servis hizmeti veriyoruz. Tüketicilerimiz çağrı merkezimiz ile 7 gün 24 saat bize ulaşabilmektedir. Günümüzde dijitalleşme gerek marka yönetiminde gerekse iş süreçlerinin yönetilmesinde çok önemli bir rol oynuyor. Biz de DemirDöküm olarak bu bakış açısı ile 200 VIP yetkili servislerimizin web sitesini, sundukları hizmeti mükemmelleştirmek adına yeniledik. VIP Yetkili Servis Web Sitelerimizde tüketicilerimizin yetkilendirilmemiş servislerden hizmet aldıklarında, kendileri ve sevdiklerinin güvenliği için risk yaratabilecek konularla alakalı bilgilendirmeler yapıyoruz.

Şirketinizin ihracat alanındaki mevcut durumu ve geleceğe yönelik hedeflerinize ilişkin bilgi alabilir miyiz?

Bozüyük fabrikamızdan 47 ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracat, 2015 yılında bu alanda yüzde 37 büyümemizi sağladı. İhracatımızın önemli bir kısmını AB pazarlarına yönelik gerçekleştirdik. Son 3 yılda en büyük büyümeyi ise Çin, Gürcistan ve İngiltere’de gerçekleştirdik. 2015 yılında en fazla ihracatı ise İtalya, Çin, Rusya ve Ukrayna’da yakaladık. DemirDöküm için çift haneli büyümeyi istikrarlı bir şekilde sürdürdüğümüz 2015 yılında 170 milyon TL’ye yakın ihracat gerçekleştirdik. 2016 yılının ilk 6 ayında ise 90 milyon TL’ye yakın ihracata imza attık.


Dünya genelinde yönelmeyi düşündüğünüz ya da faaliyetlerinizi arttırmayı planladığınız özel pazarlar bulunuyor mu?

Vaillant Group’un dünyadaki ikinci büyük üretim merkezi ve ayrıca en çok ürün üretilen fabrikası olan DemirDöküm olarak her alandaki yatırımlarımızı artırarak sürdürüyor, pazarlardaki konumumuzu güçlendiriyoruz. Panel radyatörde Şili’de pazar lideriyiz. Yunanistan’da pazar ikincisi, Çin’de ise ilk üç arasında yer alıyoruz. Sahip olduğumuz diğer markalarla birlikte Güney ve Doğu Avrupa’da da ilk üç içinde bulunmaktayız. Kazandığımız bu başarıyı yeni pazarları da katarak sürdürülebilir kılmak en önemli hedefimiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

DemirDöküm olarak son 5 yıldır Ar-Ge, marka, yetkili satıcılarımız, satış sonrası hizmetler, pazarlama alanında önemli yatırımlara imza attık. Bu yatırımların meyvelerini ise gerek aldığımız ödüller, gerekse Türkiye’nin en prestijli listelerinde tırmanışımız ile sürdürüyoruz. DemirDöküm olarak Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayan şirketlerin listelendiği Capital 500 ve TİM 1000 listesindeki yükselişimizi sürdürüyoruz.

2015 yılında ihracatta yüzde 37 büyüme yakalayan şirketimiz Capital 500 listesinde 43 sıra, TİM 1000 listesinde ise 91 sıra birden yükseldi. Şirketlerin 2015 yılı cirosu baz alınarak yapılan Capital 500 araştırmasında makine sektöründe ilk 10 listesinde 7›nci, TİM 1000 listesinde ise sektörel sıralamada ise 4’üncü sırada yer aldık. DemirDöküm olarak sektörde sahip olduğumuz rolün bilincindeyiz ve her yıl yatırımlarımızı ve başarılarımızı artırarak sürdürmeye devam edeceğiz.


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.