E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

"Türkiye'de CNG Pazarını Yarattık"

"Türkiye'de CNG Pazarını Yarattık"

14 Ekim 2016 Cuma | LNG-LPG
198. Sayı (Eylül-Ekim 2016)
2.801 kez okundu

Öncelikle kendinizden ve şirketinizden kısaca bahsedebilir misiniz?


2015 yılından bu yana Naturelgaz’ın CEO’suyum. Aynı zamanda Boston Consulting Group’un enerji konusunda Amerika, Avrupa ve Asya için kıdemli danışmanıyım. Türkiye’ye geri dönmeden önce uzun yıllar İngiltere’de British Gas Business Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüm. Görevim süresince şirketin piyasa değerini iki katından fazlasına çıkardım. Şirket İngiltere’de hem kamu sektörü hem de özel sektör için önde gelen gaz, elektrik ve enerji hizmetleri tedarikçisi konumuna geldi. Naturelgaz olarak, Global Yatırım Holding bünyesinde faaliyet gösteriyoruz. Boru hattı dışında (LNG/ CNG) dökme gaz satışında %27 pay ile piyasa lideri konumundayız.

Türkiye’de CNG pazarını yarattık. Birçok alanda ilk adımı atan, uluslararası teknolojiyi ve iş modellerini izleyen, seçen, uygulayan ve ülkemize getiren şirketkonumundayız. Bununla beraber, Türkiye’deki en yüksek CNG dolum kapasiteli tesis ağına, en geniş CNG dağıtım filosuna ve en büyük CNG stoklama alt yapısına sahibiz. Naturelgaz olarak amacımız, müşterilerimize enerji tüketimlerini düşüren (yakıt tasarrufu sağlayan) güvenli, temiz, çevreye saygılı, karbon emisyonu düşük yakıt sunmaktır.

CNG’nin kullanım alanlarından ve diğer yakıtlara göre sağlamış olduğu avantajlardan bahsedebilir misiniz? Faaliyetlerinizi daha çok oto CNG mi yoksa dökme CNG mi oluşturuyor?

Naturelgaz olarak faaliyetlerimizde ağırlık dökme CNG’de. Faaliyetlerimizin %97’sini Dökme CNG, %3’ünü Oto CNG oluşturuyor. Tüm enerji kullanım alanlarında rahatlıkla uygulanan CNG sistemi; büyük sanayi kuruluşlarından küçük işletmelere ve oto-gaza,

toplu konutlardan villalara, otellerden dinlenme tesislerine, jeneratörlerden forkliftlere kadar geniş bir yelpazede doğalgaz tüketim ihtiyaçlarına cevap verir. CNG ile kömür ve fuel-oilin yarattığı sorunlar yaşanmaz. Eleman tahsisi ve kirlilik gibi problemler görülmez. CNG’nin tutuşturma derdi yoktur, kül ve atık bırakmaz. Koku yapmaz. CNG, petrol türevlerine göre daha güvenlidir. CNG için özel üretilen stok ünitelerine dolum yapılır. Kaçak halinde sıvı yakıtlar yere yayılırken, CNG havadan hafif olduğu için uçar gider.

Türkiye genelinde kaç adet CNG istasyonunuz bulunuyor? Bu alanda geleceğe yönelik yatırım planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Türkiye genelinde 12 CNG Dökme istasyonu ve 2 Oto CNG istasyonu ile hizmet sunuyoruz. CNG Dökme İstasyonları: Adapazarı, Antalya, Aydın, Bursa, İzmir, Kayseri, Konya Osmaniye, Rize, Çayırova, Tekirdağ,Kırıkkale. OTO CNG Tesisleri, Bolu, İstanbul Alibeyköy.

 

Dünya’daki CNG tüketimi ile Türkiye’deki CNG kullanımını kıyasladığınız zaman ne gibi farklılıklar gözlemlemektesiniz?

 

Dökme CNG’yi dünyada ucuz ve kolay ulaşılabilirliği nedeniyle en çok Amerikan Birleşik Devletleri, Çin ve Güney Amerika ülkeleri kullanıyor. Türkiye’de de kullanım yıldan yıla artarak, 2014 ve 2015 yıllarında %80 oranında artış gösterdi.Oto CNG dünya genelinde birçok ülkede devletler tarafından teşvik ediliyor. Çevre etkisi ve karbon emisyonları değerlendirildiğinde akaryakıta göre daha çevreci olan CNG’yi birçok belediye ve özel şirket kullanıyor. Türkiye’de ise hem CNG altyapısının halen kısıtlı olması hem de ÖTV’nin yüksek olması nedeniyle CNG pazarının büyüme hızı dünya geneline göre daha yavaş.

 

Türkiye’de CNG kullanımının yaygınlaşması için ne gibi adımların atılması gerekiyor?

 

Devletin CNG pazarının daha hızlı gelişmesi için öncü ve teşvik edici olması gerekir. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’nin de karbon emisyon azalımı etkilerini gözeterek araçların CNG ye dönüşümü için katkı payında bulunması, CNG tesislerinin kurulması için yatırım desteği sağlaması ve CNG’nin araçlarda kullanımı için belirlenmiş olan ÖTV’nin azaltılması gerekmektedir.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz?

 

Enerji sektöründe öncülüğü ve saygınlığıyla tanınan itibarlı bir dünya şirketi olma vizyonuyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 2016 yılsonu için kendimize iddialı hedefler koyduk. Yüzde 20’nin üzerinde büyüme oranıyla pazar liderliğimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz.

2017 yılı için hedefimiz ise, boru hattına bağlanamayan doğalgaz kuyularının CNG yoluyla ekonomiye kazandırılmasıdır.

Türkiye’de doğalgaz üretim lisansı sahibi şirketler, 2014 ve 2015 yıllarında sırasıyla 479 ve 381 milyon metreküp doğalgaz üretimi gerçekleştirdi. Üretimin yaklaşık yarısı devlet şirketi olan TPAO tarafından gerçekleştiriliyor. Bununla beraber Türkiye’de boru hattına bağlanamadığı veya düzenli üretim kapasitesi olmayan bazı kuyulardaki doğalgaz değerlendirilemiyor. Biz de, CNG sistemi ile atıl kalan bu kuyuları hayata geçirerek Türkiye ekonomisine kazandırmayı planlıyoruz.

2017 yılına ilişkin büyüme alanlarımızı da belirledik. Dökme CNG’de, Türkiye’deki büyümeye ek olarak, öncelik Balkan ülkeleri olmak üzere, komşu ülkelerde de faaliyet göstererek büyümeyi hedefliyoruz. 2016 yılında başlatılan endüstriyel boru gazı satışının geliştirilmesi ve Oto CNG satışlarında proje geliştirerek iş birlikleriyle büyüme de diğer önceliklerimiz.

 


 


İlginizi çekebilir...

LNG'DE YAŞANAN FİYAT DEĞİŞİMLERİNİN KÜRESEL PİYASALARA VE TÜRKİYE'YE OLASI ETKİLERİ

Boru hatlarına bağımlı olmayan LNG ticareti, ülkelerin istedikleri pazardan kaynak ihraç veya ithal etmesine olanak tanımaktadır. LNG fiyatlarında mey...
3 Ağustos 2017 Perşembe

Amerikan LNG'si Türkiye'de

Kayaç gazlarından (shale gas) elde edilerek sıvılaştırılan Amerika Birleşik Devletleri üretimi ilk LNG kargosu, bu hafta başında EgeGaz Aliağa LNG Ter...
3 Ekim 2016 Pazartesi

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.