E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
BAYMAK
İPRAGAZ GO
BORUSAN MANNESMANN
ERBOSAN
ALARKO
ÖNDER MÜHENDİSLİK

Mayıs 2016 İtibariyle Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Abone Miktarları

Mayıs 2016 İtibariyle Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Abone Miktarları

14 Ekim 2016 Cuma / 13:59 | ŞEHİRLERDE DOĞALGAZ
198. Sayı (Eylül-Ekim 2016)
30 kez okundu

Yapılan bu çalışmanın sonucunda belirlenen Mayıs 2016 itibariyle Türkiye toplam abone miktarları BBS (Bağımsız Birim Sayısı) olarak aşağıda belirtilmektedir;

(Tablo 1)

1. İlgili şehir doğalgaz dağıtım şirketi ile gaz kullanım sözleşmesi yapmış, bir başka deyişle “anlaşma yapmış, servis kutusu bağlanmış” binalar için abone olan toplam yaklaşık 14,8 milyon abone vardır.

2. Doğalgaz dağıtım şirketlerinin yaptıkları altyapı çalışmaları sonucunda doğalgaz kullanımının başladığı binalarda;

2.1 Konut doğalgaz kullanıcısı abone miktarı 11,9 milyon ve 2.2 Serbest tüketici doğalgaz kullanıcısı abone miktarı ise 475 bindir.

3. Toplam gaz kullanım sözleşmesi yapmış abone miktarı ile doğalgaz kullanımına başlamış abone miktarı arasında 2,4 milyon adet fark vardır.

Bu çalışmada Ağustos 2016 tarihinde açıklanmış olan şehir doğalgaz dağıtım şirketleri içinden satış fiyat tarifesi belirlenmiş şirketler ile henüz tarifesi belirlenmemiş şirketler iki ayrı grup içinde değerlendirilmiştir. Çalışmada yer alan şirketlerin abone bilgileri ise yine iki farklı duruma göre belirtilmektedir.

İlk grup 2016 yılı şubat ayından itibaren yayınlamakta olduğumuz araştırma dosyalarında yer almış olan “anlaşma yapmış, servis kutusu bağlanmış” binalardaki abone miktarlarıdır. İkinci grup ise doğalgaz kullanmaya başlanmış olan binalardaki gerçek doğalgaz kullanıcılarını belirten abone miktarlarıdır ki bunlar; hem doğalgaz kullanımı için başvuru yaparak anlaşma imzaladıktan sonra konutlarda doğalgaz kullanmaya başlayan aboneler, hem de serbest tüketici tesislerinde doğalgaz kullanmaya başlayanların abonelerdir. Yapılan çalışmalar sonucunda hazırlanan tablolardaki şehir gaz dağıtım şirketlerinin sıralamaları ise “anlaşma yapmış, servis kutusu bağlanmış” binalardaki abone miktarları içinden en fazla abonesi olanlardan başlatılarak yapılmıştır.

1. Doğalgaz Satış Fiyat Tarifesi Belirlenmiş Şirketler: 

(Tablo 2)

  • Bu gruptaki şirketlerin toplamı günümüz itibariyle 55’tir.
  • Şubat - Mayıs 2016 dönemi içinde Türkiye’deki gaz dağıtım şirketlerinin ilgili web sitelerinde  yayınlanmış olan “anlaşma yapmış, servis kutusu bağlanmış” binalardaki doğalgaz kullanımı için başvuruda bulunmuş olan abone miktarı 14,5 milyon adete yakın olarak gerçekleşmiştir.
  • Ancak Mayıs 2016 tarihi itibariyle EPDK’nın sitesinde yayınlanmış olan listedeki şehir doğalgaz dağıtım şirketlerinin sahip oldukları doğalgaz kullanan abone miktarlarına bakıldığında ise 11,5 milyon konut abonesi ve yaklaşık 475 bin serbest tüketici olmak üzere toplam 12 milyon doğalgaz kullanan abone olduğu görülmektedir.

Devamını okumak için tıklayınız... (Doğal Gaz 198.Sayı E-Dergi Sayfa 46-47-48)


 


İlginizi çekebilir...

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Haziran 2018 İtibariyle Uyguladıkları Doğalgaz Fiyatları

Türkiye'deki şehirlerde faaliyette olan doğalgaz dağıtım şirketlerinin aboneye uyguladığı doğalgaz birim satış fiyatı günümüz itibariyle çok değiş...
12 Haziran 2018 Salı / 11:44

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Nisan 2018 İtibariyle Uyguladıkları Doğalgaz Fiyatları

Türkiye'deki şehirlerde faaliyette olan doğalgaz dağıtım şirketlerinin aboneye uyguladığı doğalgaz birim satış fiyatı günümüz itibariyle çok değiş...
18 Nisan 2018 Çarşamba / 14:31

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Aralık 2017 İtibariyle Doğalgaz Birim Satış Fiyatları

Şehir Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Aralık 2017 İtibariyle Doğalgaz Birim Satış Fiyatları...
15 Aralık 2017 Cuma / 11:56

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 17.12.2018 / 10:28:26