E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

"Kojenerasyon Yüksek Enerji Verimliliği Sağlar"

"Kojenerasyon Yüksek Enerji Verimliliği Sağlar"

14 Ekim 2016 Cuma | SÖYLEŞİ
198. Sayı (Eylül-Ekim 2016)
628 kez okundu

 

Öncelikli olarak firmanızdan bahsedebilir misiniz?

 

PNQ Teknoloji Sistemleri A.Ş., Uluslararası bir grup firması olup, ENER-G Combined Ltd’in Türkiye ve bölge distribütörü olarak en iyi hizmeti vermek üzere, gelişen iş hacmi doğrultusunda İstanbul’daki Genel Merkezinde uzman ekibi ile hizmet vermektedir.

 

PNQ olarak satış ve satış sonrası destek hizmetlerimiz ile müşterilerimize verimli ve tasarruflu kullanım olanağı sağlayan ve Türkiye’de benzeri olmayan ENER-G Kojenerasyon Modüllerini hizmete sunuyoruz. Şehir içi kojenerasyon tesisi uygulamalarımızda verdiğimiz hizmetin verimliliği ve kalitesi açısından çok önemli olan “Avrupa Bakış Açısı” ile müşteri memnuniyetini artırıyoruz. Anahtar teslim kojenerasyon tesislerini kurarak, hem müşterilere tek bir noktadan hizmet veriyoruz, hem de uygulamanın daha hızlı tamamlanmasını sağlıyoruz. Farklı finansman seçeneklerimiz ile müşterilerimize ürünlerin yanı sıra ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler de sunuyoruz. PNQ Teknoloji Sistemleri A.Ş. olarak bünyemizde barındırdığımız güçlü mekanik ürün grubu ile müşterilerin mekanik ekipman seçimlerinde destek veriyoruz.

 

Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için enerji verimliliği büyük önem arz ediyor. Kojenarasyon sistemlerinin enerji verimliliğine katkılarından bahsedebilir misiniz?

 

Bir yandan enerji fiyatları artarken, enerjiye olan talep de sürekli olarak artmaktadır. Şirketler ve şahıslar, masraflarını ve karbon ayak izlerini azaltmanın arayışı içerisine girdiler.

Enerjinin yerinde üretiminin verimliliğinden dolayı, kojenerasyon yakın zamanlarda İngiltere ve dünya çapında çok popüler oldu. Kojenerasyon veya Birleşik Isı ve Elektrik Teknolojisi, doğalgaz gibi tek bir ana yakıttan elektriğin ve genellikle sıcak su veya buhar şeklindeki yararlı ısının eş zamanlı olarak üretimidir. Kojenerasyon yüksek enerji verimli olduğu kadar, kurumlara hem güç, hem ısı sağlar. Bunların yanında sayısız pozitif finansal ve çevresel faydalar da sağlamaktadır.

 

Ayrıca trijenerasyon ile, kojenerasyon bir adım öteye taşınabilmektedir. Trijenerasyon, adından da anlaşılacağı üzere 3 enerjinin üretimini ifade etmektedir: Elektrik, ısıtma ve soğutma. Soğutma, kojenerasyon sistemine ABS soğutucunun dâhil edilmesi yoluyla elde edilmektedir. ABS soğutucular bir kojenerasyon tesisinden atık ısıyı alarak bir binanın soğutulmasına yönelik soğutulma ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bir kojenerasyon sistemine ABS bir soğutucunun dâhil edilmesi; sahanın özellikle yaz dönemlerinde ısı ihtiyacının azalması sebebiyle verimliliği arttırmak için kojenerasyondan üretilen ısının ABS soğutucuda kullanılmasıyla tesisin sürekli verimli çalışma saatini arttırarak, tesisin sürdürülebilir bir tesis olmasını sağlamaktadır.

 

PNQ olarak pazara sunmuş olduğunuz ürünlerin özelliklerinden bahsedebilir misiniz? Ürünlerinizi piyasadaki benzerlerine göre ne tür avantajları bulunuyor?

 

Çeşitli boylardaki kompakt kojenerasyon paket sistemlerinden oluşan ürün yelpazemiz, tesislerin enerji ihtiyaçlarını tek bir modülde 35 kW'tan 2 MW'a karşılayabilmektedir. Bu modüller bir araya getirilip daha büyük güç ihtiyaçları da karşılanabilmektedir. Kişiselleştirilmiş spesifik ihtiyaçlar da karşılanabilmektedir. Aslında ürünümüzün piyasada benzeri bulunmuyor diyebiliriz. Ürünlerimizin tamamı Manchester - İngiltere fabrikamızda üretiliyor, paket olarak müşterilerimize sunuluyor. Kombi misali, benzerlerine göre fazla yere ihtiyaç duyulmuyor. Müşterilerimize yerinde, fabrikamızda satın alacağı kojenerasyon paket sistemini test etme imkânı sağlıyoruz. Müşteri satın almış olduğu ürünün performansını onaylıyor. Bir nevi test sürüşü diyebiliriz.

 

Bunun ötesinde, tasarrufun yani kazancın hesap edilebilmesini sağlayan E-POWER & E-VISION sistem yazılımlarımız mevcut. Sistem performansı sürekli izlendiği için elde edilen kazanç da güvendedir. Bu yazılımlar sayesinde, üniteler ayrıca 7/24 her daim uzman servis mühendislerimiz tarafından uzaktan online izlenmektedir. Böylece, herhangi bir müdahale gerektiğinde, ekiplerimiz anında üniteye yönlendirilmektedir. Önemli diğer bir nokta ise ; kojenerasyon sürekli çalışır, sürekli kazanç sağlar. Kojenerasyonun bu verimliliğinin devamlılığı, servis bakımlarıyla sağlanır. Türkiye’de bu hizmeti deneyimli “bakım mühendis ağımız” ile sağlıyoruz.

Kojenerasyon sitemlerine yönelik mevzuatta eksik görmüş olduğunuz ya da eklenmesini düşündüğünüz hususular nelerdir?

 

Türkiye COP21’de vermiş olduğu sözler neticesince görünüyor ki kojenerasyon ve ENER-G modüllerine büyük önem verecek. Zaten Avrupa mevzuatları ve verimlilik kriterlerini de göz önüne aldığımızda Avrupa ile enerji faslının da açılması sonucu gelinecek nokta bu tip sistemlerin yayınlanacak ve uygulanacak verimlilik mevzuatlarında 1 numaralı sistemler olacağıdır. Türkiye şu an işin başında ve gerekli verimlilik denetim mekanizmalarının oluşturulması sürecinde ufak da olsa adımlar atmaktadır. Büyük eksik ise, özellikle de lisans almaksızın kurulan kojenerasyon sistemlerinin verimlilik ölçümlerinin bir standarda bağlanamamış olmasıdır. Bu verimlilik değerleri alt sınırlarıyla birlikte açıklanmalı ve ölçümlerinin nasıl yapılacağı detaylarıyla tarif edilmelidir.

 

Enerji sektörü açısından görmüş olduğunuz sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

 

Enerji sektörü Türkiye için komple yeniden tasarlanması ve verimlilik üzerine denetlenmesi gereken bir sektördür. Finans kuruluşlarının da enerji sektörüne yeterince destek vermesi ve altyapıların hızla verimlilik üzerine dönüştürülmesi gereklidir. Türkiye elektrik kesintilerinde Marmara Bölgesi şehir içi için ortalama 20 saat gibi bir değere yaklaşmaktadır. Bu değer Avrupa da 1-2 dakikadır. Böyle bir yapıda enerjinin verimli ve sıkıntısız kullanılabilmesi çok önem arz etmektedir. Enerjinin kesintisiz şekilde sunulması hayatımızın devamlılığı ve sürdürülebilirlik için çok önemlidir.

 

Buradaki en büyük ve en önemli sorun son kullanıcının ihtiyaçlarının doğru analiz edilememesinden kaynaklanan yanlış yatırımlardır. Özellikle “daha büyük, daha iyidir” bakış açısı, birçok yatırımcıyı verimsiz yatırımlar yapmaya sürüklemektedir. Tesisin sadece elektrik tüketimlerini değerlendirerek yapılan yatırımlarda, üretilen ısı verimli bir şekilde kullanılamamakta, bu da kojenerasyon sistemini verimsiz  kılmaktadır.  

Bu tip yanlış yatırımları önlemek için öncelikle son kullanıcının tüketimleri çok iyi analiz edilmeli ve ürün seçimi tesisin mevsimsel minimum ve maksimum ısı yükleri referans alınarak gerçekleştirilmelidir.

Eklemek istedikleriniz?

 

Enerji konusunda yetişmiş insan gücünün arttırılması, profesyonel yaklaşımların çoğaltılması ve iyi örneklerin incelenmesi Türkiye’nin geleceği için çok önemlidir. Bu konuda üniversitelerimize çok büyük iş düşmektedir. 


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.