E-Dergi Oku 
COPA

Pakpen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza: "2015 Yılına Kadar Her Yıl Yaklaşık Yüzde 35 Oranında Bir Büyüme Hedefliyoruz"

Pakpen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza: "2015 Yılına Kadar Her Yıl Yaklaşık Yüzde 35 Oranında Bir Büyüme Hedefliyoruz"

4 Mart 2013 | SÖYLEŞİ
176. Sayı (Ocak-Şubat)
877 kez okundu

2012 yılında özellikle teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarına hız kesmeden devam eden Pakpen Şirketler Grubu; bu kapsamda yılsonuna kadar yatırım tutarının 10 milyon Euro civarında gerçekleşmiş olacağını öngörüyor. 2015 yılına kadar her yıl yaklaşık yüzde 35 büyüme hedeflediklerini belirten Pakpen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza, Grubun, boru üretimindeki ürün yelpazesini ve gelecek dönem hedeflerini dergimize anlattı.

Pakpen’i detaylı olarak anlatarak, tanıtır mısınız?

1970 yılında Konya’da Paksu A.Ş. ile temelleri atılan Pakpen Şirketler Grubu, yapı sektöründe 42 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteriyor. Üretime 30 bin m2 alanda başlayan, bugün ise 300 bin m2’yi aşan entegre tesisleriyle Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin en büyük sanayi kuruluşu olan Pakpen Şirketler Grubu, yıllık 250.000 ton plastik, 500.000 m3 yalıtım malzemesi üretim kapasitesi ve 600’ü aşkın uzman çalışanıyla sektöründe ilk 5 büyük üretici arasında yer alıyor.

 

Konya’nın ilk uluslararası markası olan Pakpen Şirketler Grubu, Pakpen Dış Ticaret aracılığıyla başta Avrupa ve komşu ülkeler olmak üzere 50’ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. İSO’nun 2011 yılı verilerine göre Türkiye’nin 500 Büyük Firması sıralamasında 226’ncı sırada yer alan Pakpen Şirketler Grubu, 2015 yılına kadar her yıl yaklaşık yüzde 35 oranında bir büyüme hedefliyor.

 

Yapı sektöründe pencereden bahçe aksesuarına, dış cepheden kapıya, borudan yalıtım ürünlerine kadar bir bina için gerekli olan A’dan Z’ye tüm enstrümanları üreten tek firma olan Pakpen Şirketler Grubu’nun bünyesinde Pakpen A.Ş., Pakpen Dış Ticaret A.Ş. ve Paksu A.Ş. şirketleri bulunuyor.  

 

Pakpen markasıyla PVC kapı-pencere panjur ve kepenk sistemleri, Pak Siding markasıyla vinil dış cephe kaplama sistemleri, Pak Country markasıyla çit, korkuluk, kameriye ve pergola sistemleri, Pak Form markasıyla taş görünümlü formlanmış PVC plakalar, Pakpanel markasıyla PVC/XPS sandviç panel, Pakdoor markasıyla dekoratif dış kapı ve kompozit kapı sistemleri, Pakboard markasıyla XPS ve EPS ısı yalıtım levhaları ve Pakplast markasıyla altyapı ve bina içi tesisat boru sistemlerinin üretimini gerçekleştiren Pakpen Şirketler Grubu, ürünlerinin dağıtım ve satışını İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Antalya bölge müdürlükleri ile Türkiye geneline yayılmış 1000’i aşkın bayisi aracılığıyla gerçekleştiriyor.

 

Üretim, dağıtım, bayii yapılanmanız ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgiler verir misiniz?

Pakpen Şirketler Grubu’nun,  Konya III. Organize Sanayi Bölgesi’nde 120 bin m2 alanda toplam maliyeti 100 milyon Euro’ya yakın harcamayla kurulan boru üretim tesisi bulunuyor. Pakpen Şirketler Grubu’nun boru üretimindeki ürün yelpazesinde, altyapı ve bina içi tesisat boru sistemlerinde kullanılmak üzere polietilen borular, polipropilen borular ve ek parçaları, alüminyum folyolu polipropilen borular, kompozit borular, PEX-b ve oksijen bariyerli borular, polipropilen atık su boruları ve ek parçaları, polietilen doğalgaz boruları ile kendinden muflu veya mufsuz korige altyapı boruları ve ek parçaları yer alıyor. PE 80 doğalgaz borularımız TS EN 1555 - 2 standart çerçevesinde, 20 mm çaptan 315 mm çapa kadar üretiliyor.

 

“Türkiye’deki tüm gaz dağıtım şirketleri tarafından onaylanmış marka olan Pakplast, üretimde tam otomasyon teknolojisi kullanıyor ve sıfır insan hatasıyla üretim yapıyor. Pakplast, doğalgaz borularında Türkiye’nin yüzde 80’i tarafından tercih ediliyor”

 

Boru üretiminde Avrupa’nın en genç teknolojiye sahip ve en büyük üreticilerinden biri konumunda olan Pakplast’ın ürettiği borular bugüne kadar yurt içinde ve dışında içme suyu, sulama, kanalizasyon, yağmur suyu, endüstriyel hatlar ve iç tesisat boru sistemlerinde çok sayıda projede kullanıldı. Türkiye’deki tüm gaz dağıtım şirketleri tarafından onaylanmış tek marka olan Pakplast, üretimde tam otomasyon teknolojisi kullanıyor ve sıfır insan hatasıyla üretim yapıyor. Doğalgaz borularında Türkiye’nin yüzde 80’i tarafından tercih edilen Pakplast, 200’e yakın bayisiyle Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veriyor.

 

Pakpen doğalgaz sektörüne yönelik hangi ürünleri üretiyor, bu ürünler hakkında detaylı bilgiler verir misiniz?

Pakplast markasıyla sektöre 2006 yılından bu yana, en gelişmiş üretim sistemleri ve orijinal hammadde kullanarak imal ettiğimiz doğalgaz borularını sunmaktayız. Bu sayede yükselttiğimiz kalite çıtası sektördeki beklentiyi de yukarı çekmiş olup, piyasadaki ürünlerin hammadde tedarik aşamasından son kullanıcıya teslimine kadar geçen süreçte uygulanan kalite kontrol sistemlerinde yeni yaklaşımların gelişmesine ön ayak olmuştur.

 

Üretimini yaptığımız doğalgaz boruları kangal formunda ve kesintisiz 100-200 metre boyunda üretildiği için bağlantı sayısının oldukça azaltılmasını ve bu sayede imalat hızının artmasını, döşeme maliyetinin azalmasını sağlamıştır. Ayrıca yine elastik yapısı sayesinde bağlantı parçası kullanımı ihtiyacını asgari düzeye indirmektedir.

 

Pakplast tesislerinde TS EN 1555 - 2 standardında üretim yapıyoruz. Bu doğrultuda da en son teknolojiyle kurulmuş makine parkında, dünya standartlarında, kaliteli ve güvenilir üretim yapmaktayız. Ülkemizde doğalgaz alt yapısı yapılmış ve doğalgaz verilmiş bölgelerin %70’inde doğalgaz borusu olarak Pakplast kullanılmaktadır. Pakplast olarak bu konuda sektörün lideri konumundayız.

 

 

Ürün çeşitliliğine bakıldığında ise, Termoplastik doğalgaz borularının Türkiye’de en sık kullanılan çap aralığı 20-125 mm’dir. Bu çap aralığında yıllık 23,400 ton üretim kapasitesine sahibiz. Pakplast olarak aynı anda 7 üretim hattında, belirtilen çap aralığında doğalgaz borusu üretebiliyoruz. Bunun dışında Pakplast  İSO 4437 standardına uygun olarak 450 mm çapa kadar doğalgaz borusu üretti ve yurtdışında bir projede bu borular kullanıldı. 125 mm’den yukarı çaplarda -630 mm çapa kadar- ise 5 üretim hattında yılda 36,000 ton üretim yapabilecek kapasiteye sahibiz.

 

Pakplast, kurulduğu andan itibaren yüksek üretim kapasitelerine sahip olacak şekilde planlandı. Yatırım bu doğrultuda yapıldığı için, yurt içi ve ihracat ihtiyaçlarına cevap verebiliyoruz. Pakplast'ın ürün gamında yer almayan farklı ürünler ile ilgili araştırma faaliyetleri devam etmekte olup yatırımlar da genel olarak bu ürünler ile ilgili olacaktır.

 

Pakpen doğalgaz PE80 boru üretiminde sektör liderliğini uzun yıllardır sürdürmektedir. Yurt içindeki 20 doğalgaz dağıtım firmasının 14’ünün senelik tüm yatırımlarını karşılamaktadır. Doğalgaz dağıtım sektöründeki tüm lider firmalar başta olmak üzere farklı illere hizmet veren birçok firma ile çalışılmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin 81 ilinde kullanılabilirliği onaylanmış ilk ve tek boru üreticisi firmadır.

 

Türkiye doğalgaz piyasasının %70’i Pakplast doğal gaz borusu kullanmaktadır. Ayrıca gerek üretim tesisleri, gerek kontrol mekanizmaları ve imkanları ve gerekse sıfır hatalı mal üretme felsefesi ile akredite bağımsız test kuruluşlarının geçerli sertifikasına sahip 3 boru üreticisinden biri olan Pakplast kendi fabrikasında da akredite olarak her türlü alt yapı borusunun test işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

 

Ürün standart ve sertifikalarınız nelerdir?

Sektördeki konumunu kaliteden taviz vermeden, tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerini de dikkate alarak üretim yapmasına borçlu olan Pakpen’in ISO 9001:2008 ve ISO 14001:2004 Yönetim Sistemi belgeleri bulunuyor. TS EN 1555-2 ürün belgesine sahip Pakpen’in ürettiği tüm ürünler AB normlarında olup, TS EN ISO 17025 standartlarına göre belgelendirilmektedir. Ayrıca TÜRKAK tarafından akredite edilen modern bir laboratuvarı olan Pakpen Şirketler Grubu, tüm ürünlerinin testlerini bu laboratuarda gerçekleştirmektedir.

 

Üretim tesisleriniz ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

2006 yılında üretime başlayan altyapı boru fabrikamızda HDPE 100 içme suyu boruları, PE 80 Doğalgaz boruları ve PE korige boruları üretilmektedir. PE grubunda yıllık 95.000 ton, Korige grubunda ise yıllık 40.000 ton üretim kapasitesine sahibiz. PE içme suyu borularında Ø20 mm ile Ø1600 mm, doğalgaz borularında Ø20 mm ile Ø630 mm, korige borularda ise Ø100 mm ile Ø1400 mm arasında üretim yapmaktayız. Bunun yanında korige borularda ise Ø150 mm ile Ø1400 mm arasında tüm çaplarda kendinden muflu üretim yapabilen tek fabrikayız.

 

“Bu yıl ürün geliştirme bölümümüz, yaklaşık 2 yıllık bir çalışma sonucunda, önemli bir ürün olan PP (polipropilen) sessiz Extra boruyu sektöre kazandırdı. Ayrıca yerden ısıtma sistemleri başta olmak üzere birçok üründe Ar-Ge çalışmalarımız hızla devam ediyor ve önümüzdeki yıl içinde bu yeni ürünleri de pazara sunmuş olmayı hedefliyoruz”

 

Ar-Ge çalışmaları yapmak, inovasyon yaratmak, pazara yeni ve gelişmiş ürünler sunmak, sektörün en büyüklerinden biri olan Pakpen için çok önemli bir konu. Bu kapsamda her yıl ciromuzun yüzde 2-3’ünü Ar-Ge’ye ayırıyoruz. AR-GE ekibimiz her geçen yıl büyüyor. Bu ekip ile bir yandan mevcut ürünlerimizi geliştirirken, diğer yandan da yeni ürünler konusundaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu nedenle kurulduğumuz günden bu yana sektörümüzde hep ilklerin öncüsü olduk. Bu yıl ürün geliştirme bölümümüz yaklaşık 2 yıllık bir çalışma sonucunda önemli bir ürün olan PP(polipropilen) sessiz Extra boruyu sektöre kazandırdı. Ayrıca yerden ısıtma sistemleri başta olmak üzere birçok üründe Ar-Ge çalışmalarımız hızla devam ediyor, önümüzdeki yıl içinde bu yeni ürünleri de pazara sunmuş olmayı hedefliyoruz.

 

İhracatınız ile ilgili bilgiler verir misiniz?

Konya’nın ilk uluslararası markası olarak, Pakpen Dış Ticaret aracılığıyla başta Avrupa ve komşu ülkeler olmak üzere 50’ye yakın ülkeye ihracat yapmaktayız. 2011 yılında ciromuzun yüzde 30’unu ihracattan elde ettik. Pakplast olarak ülkemizde birçok DSİ alt yapı projesinde, çok sayıda doğalgaz projesinde yer aldık. Yurt dışında ise önemli projelere imza attık. Bunlar arasında Gürcistan’ın tüm doğalgaz alt yapısı, yine Gürcistan’ın Kobuleti, Poti, Kutaysi bölgelerinde korige kanalizasyon ve altyapı su boruları, Moritanya’da temiz su hattı boruları, İskandinavya’da temiz su hattı boruları, Türkmenistan’da Mary bölgesinde alt yapı su hatlarında kullanılan çeşitli çaplardaki borular, Kazakistan’ın Atrau bölgesinde doğalgaz ve altyapı su boruları tedariğini sayabiliriz. Ayrıca hedef pazarlarımız içerisinde yer alan Güney Rusya ve İsrail bölgelerinde, altyapı projelerinde kullanılmak üzere doğalgaz ve su boruları ile ilgili projelerimiz de hızla devam etmektedir.

 

Hedeflerimiz arasında ihracatımızı artırmak önemli bir yer tutuyor. Bu doğrultuda ağırlıklı olarak Türk Cumhuriyetleri, Doğu Avrupa ülkeleri, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ihracat yapıyoruz. Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Cezayir, Irak, Libya, Suriye, Moritanya, Romanya, Bulgaristan, Fransa, İtalya ve İsveç ile daha yoğun bir ticari ilişki içindeyiz. Bu kapsamda Ortadoğu, Afrika, Avrupa, Rusya, Türk Cumhuriyetleri gibi pazarlarda daha da büyümeyi hedefliyoruz.

 

Pakplast olarak son dönemde yapılan sözleşmelerle, yakın gelecekte henüz doğalgaza geçmemiş veya yatırım yapmamış komşu coğrafyaların da hızla yatırım sürecine dahil olacağını düşünüyoruz. Bu ülkelerde Pakplast doğalgaz boruları ile ciddi bir pazar payı almayı hedefliyoruz.

 

 

“2010 yılında global krize rağmen 10 milyon Euro’nun üzerinde bir yeni hat yatırımı yaparak kapasite artışı gerçekleştirdik. İstihdamımızı da yüzde 15 oranında artırdık. 2011 yılında ise toplam yatırım tutarımız 5 milyon Euro’yu geçti”

 

Yaptığınız en son yatırımlar nelerdir, yeni yatırım ya da projeleriniz neler olacak? 

2010 yılında global krize rağmen 10 milyon Euro’nun üzerinde bir yeni hat yatırımı yaparak, kapasite artışı gerçekleştirdik. İstihdamımızı da yüzde 15 oranında artırdık. 2011 yılında ise toplam yatırım tutarımız 5 milyon Euro’yu geçti. Yatırımlarımızın büyük bölümünü kapasite artışı ve yeni ürün geliştirme alanlarında yaptık. 2012 yılında da özellikle teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarımıza devam ettik. Bu kapsamda yılsonuna kadar yatırım tutarımızın 10 milyon Euro civarında gerçekleşmiş olacağını öngörüyoruz.

 

Önümüzdeki 5 yıllık stratejik iş planımıza göre 2012-2017 yılları arasında yalıtıım sektöründe sürekli büyüme öngörüyoruz. Bu nedenle de mevcut kapasitemize ilave olarak gerek üretim kapasitesi açısından gerekse satış ağı yaygınlığı olarak büyümeyi planlıyoruz. Bu kapsamda öncelikle pazarın talep ettiği ürünlerin üretimi için yeni hat yatırımları yapacağız. Bununla beraber yalıtım bilincinin artması ile birlikte gelişecek yeni ürün taleplerine de hazırlık olarak fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Böylece üretmeyi planladığımız katma değeri yüksek ürünlerle rekabette de bir adım öne çıkmayı hedefliyoruz.


 


İlginizi çekebilir...

"Yeni Ödüllere İmza Atacağımız Güzel Projeler Gerçekleştireceğimizden Hiç Şüphemiz Yok"

Zorluklarla geçen bir yılda dahi, emekle çalışan ekibimiz ve bizi yükseğe taşıyan müşterilerimizle bu başarıları elde ettiğimizi biliyoruz....
19 Haziran 2020

İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen: 'Covid-19 İçin En Hazırlıklı Kurumlardan Biriyiz'

İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen aynı zamanda İGDAŞ tarafından geliştirilen "Şubeye Kadar Zahmet Etme, Evde Kal" projesi hakkında ...
19 Haziran 2020

İzmir Doğalgaz Kaliteli ve Hızlı Hizmet Anlayışıyla Çalışmalarını Sürdürüyor

İzmir Doğalgaz İç Tesisat Müdürü Erdal Yıldırım; altyapı, müşteri memnuniyeti, çalışan güvenliği ve iç tesisat alanında yaptıkları çalışmaları aktarıy...
6 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.