E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

GAZBİR VOC Test Merkezi Projesini Tamamladı

GAZBİR VOC Test Merkezi Projesini Tamamladı

1 Mart 2013 | HABERLER
176. Sayı (Ocak-Şubat)
807 kez okundu

Türkiye’ de Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun alt yapısının güçlendirilmesi amacıyla; AB Hibe projeleri kapsamında, GAZBİR tarafından yürütülmekte olan ve yaklaşık 21 aydır devam eden “GAZBİR-GAZMER Doğal Gaz Meslekleri Sınav ve Belgelendirme Merkezi” oluşturma çalışması, proje grubu tarafından bitirildi

 

2008 yılında doğalgaz meslek standartlarının hazırlanması süreci ile GAZMER bünyesinde yürütülen çalışmalar; 25 Ağustos 2009 tarihinde standartların Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla devam etti. GAZBİR, 21 Mart 2011 tarihinde Merkezi Finans İhale Birimi ile yaptığı sözleşme ile enerji sektöründe; bu alanda ilk ve tek proje yürütmeye hak kazanan sivil örgüt oldu. Toplam 400 bin Euro bütçeyle yürütülen projede, 300 bin Euro AB desteği alındı. Proje kapsam olarak; 11 meslek için yeterliliklerin hazırlanması ve MYK onaylarının alınması, TÜRKAK akreditasyonunun sağlanması, MYK’dan onaylı kuruluş olma ve belirli bir sayıda personelin belgelendirilmesi suretiyle bir “Mesleki Sınav ve Belgelendirme Merkezi” kurulması aşamalarından oluşmuştur. Proje ekibi bu süreçleri 21 ay içinde tamamlayarak 7 Aralık 2012’de projenin tamamlandığını deklare etti.

 

Projenin kapanışı 6-8 Aralık 2012’de Antalya Mira Del Mar Hotel’de yapılan bir çalıştay ve kapanış seramonisi ile gerçekleştirildi. Toplantıya Merkezi Finans İhale Birimi yetkilileri, MYK yetkilileri, TÜRKAK yetkilileri, BACADER ve DOSİDER temsilcileri, GAZBİR Genel Sekreteri ile tüm proje çalışanları ve doğalgaz dağıtım sektöründen çok sayıda yönetici katıldı.

 

Çalıştayın ilk gününde; kurulan sistemin iyileştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak TÜRKAK Personel Belgelendirme Uzmanı Doğan Yıldız ve MYK Sınav ve Belgelendirme Dairesi Uzmanı Murat Çiftçi tarafından proje ekibinin tümüne eğitimler verildi.

 

TÜRKAK tarafından TS EN ISO IEC 17024 Personel Belgelendirme Akreditasyonu hakkında genel bilgilendirmeler yapılırken; eğitimde, belgelendirme kuruluşlarının temsil ve tarafsızlığına ilişkin hususların önemi ön plana çıktı. Katılımcıların konulara ilişkin soruları TÜRKAK uzmanı tarafından cevaplanarak açıklığa kavuşturuldu.

 

MYK yetkilisi Murat Çiftçi tarafından verilen eğitimde; Türkiye’ de Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemine ilişkin yapılan çalışmalar ve gelinen durum anlatıldı. Bugüne kadar 500 civarında mesleki standardın hazırlandığı ancak mesleki yeterliliklerin daha az miktarda bulunduğu, voc-test projeleri sayesinde bu süreçte de hızla ilerlemeler sağlanacağı ifade edildi. GAZBİR-GAZMER projesinin bu kapsamda önemli gelişme sağladığı ve Kurumları tarafından da tüm doğalgaz meslekleri için sınav ve belgelendirme merkezi olarak yetkilendirildiği belirtildi.

 

GAZBİR-GAZMER Eğitim ve Belgelendirme Direktörü Ahmet Yetik tarafından ise tüm proje üyelerine; sistem kurulumu, sınav yapılışına ilişkin esaslar hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

Soru Bankası Çalıştayı

Çalıştayın ikinci gününde tüm meslek grupları tarafından; mevcut sınav materyalleri gözden geçirildi. Standartlar ve yeterlilik kapsamında soru bankaları; kursiyerlerin başarım ölçütleri esas alınarak güncellendi. Toplam 85 personelin 9 farklı grupla yaptığı çalışmalar sonucunda; 2000 soruluk mevcut sistem, başarım ölçütlerine uygun hale getirildi. Diğer taraftan yeni sorularla sistem gelişimine katkı sağlandı. Çalışmalara proje ekibinin yanı sıra uzman eğiticiler ile DOSİDER ve BACADER gibi sektörün diğer sivil tarafları da katılım sağladı.

 

Kapanış toplantısı

07 Aralık  tarihinde çalıştaylar sonrası, projenin resmi kapanış toplantısı yapıldı. Kapanış toplantısında ilk olarak söz alan GAZMER Genel Müdürü ve Proje Koordinatörü Mustafa Ali Akman, bugün itibarı ile GAZBİR-GAZMER Doğal Gaz Meslekleri Sınav ve Belgelendirme Merkezi’nin, 85 uzman değerlendiricisiyle; Türkiye’nin en katılımcı onaylı belgelendirme kuruluşu olduğunu ifade ederek; projenin tüm sürecini katılımcılara anlattı. Akman, sürecin proje öncesine dayandığını ve GAZBİR’in 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nu sonrası ilk gönüllü standart oluşturan Sivil örgüt olduğunun altını çizdi.

 

.“GAZBİR-GAZMER MYK’nın Onaylı Kuruluşu”

Akreditasyon sonrası, Voc-Test Merkezi kurulumunun son aşaması olan MYK onay süreci yaşandı. MYK Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı tarafından 3 günlük denetim sonucunda; GAZBİR-GAZMER Doğal Gaz Meslekleri Sınav ve Belgelendirme Merkezi;

-         Doğal Gaz İşletme ve Bakım Operatörü (Seviye4)

-         Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli (Seviye4)

-         CBS Operatörü (Seviye5)

-         Topoğraf (Seviye4)

-         Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı (Seviye3)

-         Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye3)

-         Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye4)

-         Bacacı (Seviye3)

-         Bacacı (Seviye4)

-         Isıtma ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Personeli (Seviye3)

-         Isıtma ve Doğal Gaz Yakıcı Cihaz Servisi Personeli (Seviye4)

Mesleklerinde sınav ve belgelendirme yapmak üzere 19 Kasım 2012 tarihinde onaylı kuruluş olarak ilan edildi.

 

Akman, konuşmasının sonunda; bu sürecin yaklaşık 4 yıl sürdüğünü, 85 sektör çalışanı ile, DOSİDER ve BACADER gibi ilgili tüm tarafların bu sürece katkı sunduğunu, yine standart hazırlama sürecinde UGETAM’ın da çalışmalara katılım gösterdiğini, projeye ilişkin AB bütçesi dışında GAZBİR ve dağıtım şirketlerinin doğrudan ve insan kaynağı olmak üzere 600 bin TL’nin üzerinde katkı sağladığını ifade etti. Proje ekibi çalışanları ile bu sürecin bitirilmesinden duyulan mutluluğunu ifade eden Akman, projeye tam destek veren GAZBİR Yönetim Kurulu’na, MYK’ya, proje destek ekibine, Merkezi Finans İhale Birimi’ne, DOSİDER ve BACADER’e teşekkürlerini illetti. Akman, artık bu projeye ilişkin uygulamaların başladığını ve Ulusal Yeterlilik Sistemi’ne dahil olan sektörel belgelendirme sisteminin sektöre ve ülkemize katkı sağlamasını diledi.

 

 

“Kalitenin İspatı Doğru Belgelendirme”

Kapanış toplantısında GAZBİR adına bir konuşma yapan Genel sekreter Yaşar Çıkış ise, GAZBİR’in bir taraftan idari düzenlemelere ilişkin çalışmalar yürütürken diğer taraftan teknik merkezi GAZMER vasıtasıyla ciddi çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Yönetim Kurulu olarak sistem, ürün ve iş gücü niteliğinin artırılmasına ilişkin çalışmaları desteklediklerini ifade eden Çıkış; doğru bir piyasa oluşumundaki en önemli etkinin nitelikli iş gücü olduğunu söyledi. Çıkış, Türkiye doğalgaz pazarına ilişkin genel bir bilgilendirme sonrası; teknik ekip tarafından yürütülen projeleri takdirle izlediklerini ve kısa sürede sektörümüz adına başarılı çalışmalar yaptığını ifade ederek; proje ekibini kutladı. Bundan sonraki süreçte de proje ekibine azami ölçüde destek sağlanacağını ifade etti.

 

 

“Ulusal Yeterlik Sisteminin Geliştirilmesi Önemli”

Kapanış toplantısında son konuşmayı Merkezi Finans İhale Birimi Yetkilisi Mustafa Orhan yaptı. Orhan, Voc-Test projesinin Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi’nin geliştirilmesi amacı ile desteklendiğini ve toplam bütçesinin 6 milyon Euro olduğunu söyledi. Bu kapsamda doğalgaz sektörünün temsilcisi olan GAZBİR tarafından yürütülen projenin geldiği aşama ile önemli bir yol kat ettiğini ifade eden Orhan; sürdürülebilir rekabet açısından, iş gücü niteliğinin artırılmasının önemli olduğunu ve bu kapsamda Ulusal Yeterlilik Sistemi’nin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

 


 


İlginizi çekebilir...

ENERYA, İç Tesisat Firması Temsilcileriyle Buluştu

Enerji sektörünün öncü ve lider markası Enerya, kentlerinde doğalgaz konforu ve ekonomisini yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor....
19 Şubat 2020

İzmir Doğalgaz'ın Fotoğraf Yarışması Başladı

İzmir Fotoğrafçılar Odası işbirliği ile bu yıl 9'uncusu düzenlenen fotoğraf yarışmasının teması 'Kültürel Miraslarımız' olarak belirlendi....
19 Şubat 2020

Coşkunöz Holding, 2020 Yılında Yatırımlarına Hız Kazandırıyor

Otomotiv, savunma, havacılık, enerji, çevre teknolojileri, bilişim ve lojistik sektörlerinde 12 şirketle faaliyet gösteren Coşkunöz Holding, 2019 yılı...
17 Şubat 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.