E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
BORUSAN MANNESMANN
ÖNDER MÜHENDİSLİK
İPRAGAZ GO
ALARKO
ERBOSAN
BAYMAK

Baymak Enerji Tasarrufunda Isı Pay Ölçerler ile Avantaj Sağlıyor

Baymak Enerji Tasarrufunda Isı Pay Ölçerler ile Avantaj Sağlıyor

13 Şubat 2013 Çarşamba / 10:06 | TEKNİK TANITIM
175. Sayı (Kasım-Aralık 2012)
146 kez okundu

2 Mayıs 2007 tarihinde yayınlanan Enerji Verimliliği Kanunu (EN-VER /5627) ve bu kanuna istinaden 14 Nisan 2008 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmelik ile Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de ısı paylaşım sistemi kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Baymak ısıtma soğutma sektöründe, BDR THERMEA GROUP' un teknoloji gücünü de arkasına alarak, rekabetçi, kurumsallaşmış, yatırım gücü olan ve Türkiye'nin yükselen hedeflerine katkıda bulunmayı misyon edinerek çalışmalarına devam ederken, ürün yelpazesini de genişletmeye devam ediyor.

Enerji verimliliğine ve sürdürülebilir enerji üretimine büyük önem veren Baymak, merkezi ısıtma sistemlerinde enerji verimliliği ve adil enerji dağılımını esas alan ‘ısı pay ölçer' sistemi ile merkezi sistem ısınma kullanan tüketiciye enerji tasarrufu sağlıyor.

Isı pay ölçer sistemi, bağımsız bölümlerde kullanılan her bir radyatör grubunda, 2 adet ürün kullanımından (ısı pay ölçer ve termostatik vana) oluşur ve merkezi sistemle ısıtılan mevcut konutlara herhangi bir tadilat gerektirmeden hızlı bir şekilde montajı gerçekleştirilir. Dairelere girilmeden GPRS modüllü olarak şirket merkezinden okunur ve her dairenin tüketimi ayrıntılı olarak hazırlanır ve yönetime teslim edilir.

Merkezi ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin % 70'i, bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısıtma giderlerinin % 30'u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır.

Isı Paylaşım Sistemi Bir Tercih Değil, Yasal Bir Zorunluluktur!

Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezî veya lokal ısı ya da sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz.

(EN-VER /5627) MADDE 5

(2)  Isıtma ve sıhhî sıcak su tüketimlerini ölçmek için mahaller ölçüm ekipmanları ile donatılır. Bağımsız bölüm kullanıcıları bu maksatla yapılacak iş ve işlemlere izin vermek mecburiyetindedir.

(5) Tüketilen enerjiyi sınırlandırabilmek için merkezî ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215'euygun termostatik radyatör vanası kullanılır.

(6) Merkezî sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklar asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanır.

(EN-VER /5627) MADDE 6

(1) Isı tüketimini ölçmek için ilgili standartları sağlayan ısı sayaçları veya ısı ölçerler kullanılır.

(2) Sıhhi sıcak su tüketimini ölçmek için ilgili standartlara ve ölçüler ve ayar kanuna uygun, sıcak su sayaçları veya diğer ekipmanlar kullanılır.

(3) Isı ve sıhhi sıcak su tüketiminin ölçülmesinde kullanılacak ekipmanların muayene ve kalibrasyonları, ölçüler ve ayar kanunu hükümlerine göre yetkili kurum veya kuruluşlarca yapılır. Ölçüm ekipmanlarının muayene ve kalibrasyonlarının düzenli bir şekilde yapılmasının kontrolünden bina sahibi, bina yöneticisi veya bina yönetim kurulu veya enerji yöneticisi sorumludur.

Isı Pay Ölçer Sisteminin Avantajları:

-Enerji tasarrufu

-Adil ödeme sistemi

-Sosyal barış

-Yönetim kolaylığı

-Kullanım kolaylığı

-Isınma konforu

-Aile bütçesine katkı

- Milli ekonomiye katkı

- Kaynaklara ve çevreye duyarlılık

- Gelecek nesillere için sorumluluk

Baymak Kalite ve Güvencesi İle Isı Pay Ölçerler

Baymak Doprimo ® 3 Ready- Isı Pay Ölçer

Baymak Doprimo 3 üzerinde bulunan iki ısı sensörü yardımıyla radyatörün dış yüzeyini ve odanın içindeki havanın sıcaklığını ölçebilen elektronik bir pay ölçerdir. Aradaki ısı farkına üst sıcaklık denilmektedir ve ısı tüketimi için bir ölçüdür. Radyatör olan bütün ısıtma sistemlerinde kullanılır. 

Özellikleri:

· İki sensör tekniği ile geniş kullanma yelpazesi

· Yüksek hesaplama güvenliği ve elektronik okuma ile hesaplama kalitesi

· Büyük hafıza kapasitesi

· Günlük veri kaydetme özelliği

· 10+2 yıl süreli pil ile ekonomik kullanım

· Her türlü radyatör tipine kolayca montaj

· Çift yönlü veri transferi

· GSM modüllü merkezden okumaya uygun

· Entegre manipülasyon sensörü

· Çok katlı binalarda sorunsuz veri transferi

· Tadilatsız montaj

· En son teknoloji ürünü

· Şık görünüm, güncel tasarım

· Günlük tüketim kaydetmesi sonucu gerektiğinde daha doğru kıyas

Baymak Sensonic ® II- Elektromekanik Isı Sayacı

Baymak Sensonic II özellikle konutlarda ısı ölçümü için tasarlanmış bir ısı sayacıdır. Kollektörlü (mobil), merkezi sistem ile ısıtılan konutlarda tüketilen ısı miktarını; giriş sıcaklığını, dönüş sıcaklığını ve debiyi mekanik pervane /çark aracılığı ile ölçebilen cihazlardır.

Özellikleri:

· Baymak Sensonic II ısı sayacı kompakt ve modüler olarak iki modelden oluşmaktadır. 

· Baymak Sensonic II en modern elektronik ölçme tekniği ile donatılmış olan çok akışlı, çarklı sayaç ile işlem yapar. Pervanenin dönüşü, akış yönünün tanınmasını sağlayan temassız ve mıknatıssız bir sensör sistemi ile kaydedilir. Isı tüketimi tam elektronik olarak hesaplanırken akışkanın sıcaklıkla olan değişimi dikkate alınır. LCD ekran üzerinde 5 haneli göstergede tüm veriler görülebilmektedir. Örneğin okuma tarihi, okuma tarihinde ki enerji durumu, debi, gidiş ve dönüş sıcaklığı, sıcaklık farkı, güç, hacim gibi 12 gösterge fonksiyonu ile birlikte periyodik self test, akış yönü ve sıcaklık algılayıcısı montajı için teşhis göstergelerine sahiptir.

· Merkezden GSM ile okumaya ve otomasyona(m-bus) elverişlidir. Isıtma ve soğutma hatlarında kullanılan her debi ve boru çapına uygun ısı sayaçlarıyla Baymak size özel çözümler sunar.

· Yenilikçi yüksek düzeyde bütünleşik mikroçip teknolojisi (ASIC)

· İstameter (EAS) prensibi ile sorunsuz bir şekilde değiştirebilirlik

· Özellikle güçlü pil

· En gelişmiş teknik ile son derece güvenli ve uzun ömürlü kullanım

· Aşınmaya ve korozyona karşı dayanıklılık

· Yüksek kaliteye sahip malzeme ve üretim yöntemleri

· Yüksek sızdırmazlık özelliği ile toza ve sızıntılara karşı güvenli koruma

· Entegre sensör tuşu

· Küçük ölçekli yeni ve cazip tasarım

· Kuşku götürmeyen rahat okuma

· Avrupa normu EN1434' e uygunluk

· MID Sertifikalı

· Konut ve endüstri alanında CE işaretli elektornik uyumluluk garantisi

· Multijet ölçme prensibi

· Tüm boru çapları için tamamen dönebilen gövde

· Özel mıknatıs kaplama sayesinde asit ve toz etkisinde maksimum korunma


 


İlginizi çekebilir...

STANDARTLARA UYGUN BACALARLA ZEHİRLENMELER ÖNLENEBİLİR

BACADER tarafından yapılan açıklamada standartlara uygun bacalar ile zehirlenmenin önlenebileceğine dikkat çekilirken şu ifadelere yer verildi; "...
2 Ocak 2017 Pazartesi / 11:18

Yeni Viessmann Yoğuşmalı Cihazlar ile Renkli Dokunmatik Ekran Konforunu Yaşayın

Yeni Viessmann Vitodens 200-W serisi yoğuşmalı cihazlar 5" renkli dokunmatik ekran sayesinde üstün kullanım konforu sunmaktadırlar....
14 Ekim 2016 Cuma / 12:00

TEGA DOST Manşon İsveç'te Düzenlenen Ürün Geliştirme Yarışması'nda Dünya Birincisi Oldu

İsveç ve Norveç resmi su otoriteleri bir araya gelerek, 2014 yılı başında uluslararası bir ürün geliştirme yarışması düzenlediğini ilan ettiler ve bu ...
16 Aralık 2014 Salı / 10:11

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 17.12.2018 / 10:57:54