E-Dergi Oku 
COPA

De Dietrich Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar ve Sistem Çözümleri

De Dietrich Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar ve Sistem Çözümleri

14 Ekim 2012 | ÜRÜN
173. Sayı (EYLÜL 2012)
7.490 kez okundu

MCA serisi duvar tipi yoğuşmalı kazanlar 35, 43, 65, 90 ve 114 kW olarak 5 farklı kapasitede mevcuttur. Alüminyum-Silisyum tek parça döküm TTeşanjörü sayesinde hem ısı transferi hem de korozyona karşı dayanımı arttırılmıştır. Eşanjör yüzey alanı arttırılarak maksimum düzeyde yoğuşma sağlanarak %110’a varan verim değerleri elde edilmiştir.
 
Yüzeyi paslanmaz çelikten imal edilmiş ön karışımlı brülörü sayesinde %18 - %100 arasında güç modülasyonu sağlanabilmektedir. Duvar tipi kazanların üzerinde, gaz valfi çıkışı ve brülör arasında mekanik baca klapesi bulunmaktadır. Bu klape sayesinde kaskad bağlantılarda geri tepmeleri engelleyerek ayrıca harici bir baca klapesi uygulaması yapılmasına gerek kalmamaktadır. Bu durum özellikle kaskad uygulamalarda, daha küçük baca çapları kullanılabilmesine ve sistem maliyetlerinin düşmesini sağlayarak önemli bir avantaj yaratmaktadır.  
 
Alüminyum alaşımlı eşanjör; küçük hacmi ve çok hafif gövde yapısı ile boyutların küçülmesini sağlayarak oldukça kompakt boyutlar ve kazan dairelerinde önemli yer kazanımları sağlar. Boyutlar neredeyse bir kombi kadar olup yüksekliği sadece 75 cm ve eni ise sadece 50 cm’dir. 
 
MCA serisi duvar tipi kazanlar ile 43, 65, 90 ve 114 kW olarak kendi içlerinde farklı kapasitelerde kaskad uygulaması yapılabilmektedir. 10 adet kazana kadar cihaz üstündeki tek bir kontrol paneli ile kaskad uygulaması yapılarak 1.140 kW (980.000 kcal/h) güç elde edilebilir. Daha fazla sayıda cihazın kaskad bağlanması gerektiği durumlarda ise harici kontrol paneli kullanılarak istenilen adette kaskad bağlantısı yapmak mümkün olmaktadır. 
 
Bu sayede gerek bireysel ısıtma sistemleri, gerekse apartmanlar, yurtlar, orta ölçekli alışveriş merkezleri, hastaneler gibi merkezi ısıtma çözümleri tercih edilen yerlerde kaskad bağlantı yapılarak kullanılabilmektedir.  
 
Kazanlar ile sıcak kullanım suyu talebi olduğunda sıcak kullanım suyu ihtiyacına göre boyler seçimi ve tesisatı yapılarak çözüm sunulabilmektedir. Özellikle yurt, hotel gibi sıcak kullanım suyu ihtiyacının fazla olduğu yerlerde ilave olarak güneş enerjisi sistemlerinin sisteme entegrasyonu sonucu sıcak kullanım suyu temininde yıllık olarak bölgeye de bağlı olarak ciddi oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. 
 
Tüm bu sistemler kazan üzerindeki akıllı otomasyon ile de kontrol edilebilmektedir. Birden fazla bölgesel sıcaklık kontrolü sağlanmak istenildiği TTtakdirde (düşük sıcaklık zonları, boyler uygulaması vb.), kazan içinde bulunan kontrol kartına ilave kontrol kiti ve sensör bağlantıları yapılarak çözüm sağlanabilir. Bu tip zon kontrollerinde harici bir kontrol paneli kullanılmasına gerek bulunmamaktadır. Kullanılacak opsiyonel zon kontrol kiti ve sensörleri ile havuz ısıtması, yerden ısıtma, düşük veya yüksek sıcaklık zonu kontrolü, boyler uygulaması gibi farklı sistem çözümleri sağlanabilmektedir. 
 
Güneş enerjisi sistemi entegre edilmiş olan örnek bir uygulamada; sıcak kullanım suyunun ısıtması, özellikle yazın ve bahar aylarında ağırlıklı olarak güneş kollektörleri ile sağlanmakta olup, geçiş ayları ve kış aylarında ise kazanın da devreye girmesiyle sağlanmaktadır. 
 
Güneş kollektörleri “güneş enerjisi kontrol paneli”nde ayarlanan değere göre, kollektör su sıcaklığı ayarlanan boyler depolama sıcak kullanım suyu sıcaklığının üzerine çıktığında güneş enerjisi pompasının çalışmasını sağlar. 
 
Bu sayede; güneş kolektörleri tesisatının bağlandığı boyler alt serpantinlerinden, ısınan su geçirilerek boylerin içindeki kullanım suyunun istenilen değerlere ısıtılması sağlanır. Güneş kollektörlerinden elde edilen su sıcaklığı istenilen sıcaklıkta olmadığında ve/veya acil olarak sıcak kullanım suyu talebi oluştuğunda, kazandan besleme yapılır (boyler-kazan pompası devreye girerek) ve boyler içindeki kullanım suyu kısa sürede istenilen değerlere getirilebilir.  
 
Cihaz üzerine entegre edilen Diematic iSystem kontrol paneli, tüketiciye enerji tasarrufu sağlayan en uygun ayarların hassas bir şekilde ayarlanmasına imkan verir. Diematic iSystem kontrol paneli ile birlikte verilen dış hava sıcaklık sensörü ile dış hava şartlarına bağlı olarak ihtiyaç duyulan ısıtma kapasitesinde kazan veya kazanların modülasyon yaparak çalışması sağlanmış olur. Diematic iSystem kontrol paneli üzerinden kazan sıcaklığı, sıcak kullanım suyu sıcaklığı, dış hava sıcaklığı, atıkgaz sıcaklığı, tesisat basıncı, farklı zonların sıcaklık değerleri, anlık kazan gücü, kazanın çalışma süsresi (saat) ve hata parametreleri gibi daha birçok parametre görülebilmektedir. 
 
Kaskad uygulamalarda Diematic iSystem kontrol paneli ile ana kazan programlanarak sistemin diğer kazanlar ile birlikte uyumlu olarak çalışması sağlanır. Talep edilen ısı ihtiyacı elde edilinceye kadar kazanlar sıralı bir şekilde devreye girer veya devreden çıkar (Talep durumunda kazanların tamamının aynı anda devreye girip çıkması ayarlanabilir). Kaskad uygulamaların en önemli avantajı, özellikle geçiş aylarında toplam ısıtma gücü, gerektiğinde tek bir kazanın kapasitesi hatta sahip olduğu güç modülasyon oranı kadar otomatik olarak düşürülebilmektedir. 
 
Ayrıca sistemdeki kazanlardan bir tanesi arızaya geçse bile diğer kazanlar çalışmaya devam eder. Kazanlar, çalışma sürelerine bağlı olarak belli periyotlarda çalışma sıralarını değiştirirler, böylelikle tüm kazanların eş yaşlanması (eş kullanım ömrüne sahip olması) mümkün olmaktadır. 
 
MCA duvar tipi yoğuşmalı kazanlarda, cihaz içine kolay ulaşım ile servis hizmeti verilmesine imkan verecek şekilde tasarlanmış ön kapak yer almaktadır. Ön kapağın yerinden çıkarılmasına istinaden tüm komponentlere kolaylıkla ulaşılması mümkündür. 
Bu özellik, özellikle kaskad uygulamalarda cihazların arasında boşluk bırakmadan yan yana konularak montaj uygulaması yapılmasına imkan vermekte ve dar mekanlarda avantaj sağlamaktadır. 
 
yrıca, yetkili servis hizmetleri için ön kapak çıkartıldığında otomatik olarak yanan led iç aydınlatmalar ürün ile standart olarak sunulmaktadır. Duvar tipi kazanlar 750x500x500 mm (YxGxD) kompakt boyutları ile küçük hacimler kaplamaktadırlar. Tüm modeller aynı boyutta olup farklı kapasite cihazlarında kaskad yapılabilmesi mümkündür.  
 
Satış sonrası müşteri hizmetlerine büyük önem veren Elginkan Topluluğu, konusunda tecrübeli yetkili servisleri ile 7/24 hizmet vermekte ve bu alanda da fark yaratmaktadır. 
 
De Dietrich markası ile ECA güvencesinde al-sat yapılan MCA duvar tipi yoğuşmalı kazanlar 3 yıl garanti ile tüketicisine sunulmakta olup, TSE ve CE belgelerine de sahiptir.

 


İlginizi çekebilir...

COPA Klima Ailesinin Yeni Üyesi: COPA Naya Line

COPA, klima ailesine yeni model Naya Line serisini ekledi....
23 Haziran 2020

Sanica Kombi'den Yeni Ürün: Kral Kombi

Türkiye'nin az yakıp çok ısıtan tasarruflu kombisi Sanica, yeni ürünü '˜Kral' ile yüzde yüze varan enerji tasarrufu sağlıyor....
10 Haziran 2020

E.C.A.'dan Dokunmatik Ekranlı Yeni Nesil Kombi; Confeo Premix

E.C.A.'nın yeni kombisi Confeo Premix, full dokunmatik cam ekranı ve cam ön panelli inovatif tasarımıyla tüketicilerin beğenisine sunuldu....
28 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.