E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Stelrad Termo Teknik Genel Müdürü Cem Nazif Yalçın: Stelrad Termo Teknik Genel Müdürü Cem Nazif Yalçın:

Stelrad Termo Teknik Genel Müdürü Cem Nazif Yalçın: Stelrad Termo Teknik Genel Müdürü Cem Nazif Yalçın:

14 Ekim 2012 Pazar | SÖYLEŞİ
173. Sayı (EYLÜL 2012)
727 kez okundu

terDünyanın en büyük kapasiteli ve en gelişmiş radyatör fabrikalarından birine sahip olan Termo Teknik, 46 yıllık birikimini ve mühendislik tertecrübesini uluslararası Ideal Stelrad Group (ISG)’un desteği ile çok daha geliştirme, etkin pazarlama ve satış sistemi ile dünyanın çok farklı pazarlarına ulaşabilme yolunda ilerliyor. Termo Teknik tesislerinde de yıllardır üretilip ihraç edilen Stelrad radyatörleri 2012 yılından itibaren Türk tüketicilerinin beğenisine de sunulmaya başladı. Stelrad Termo Teknik Genel Müdürü Cem Nazif Yalçın ile şirketin faaliyetlerini ve bu yeni oluşumu konuştuk.

Tüm dünyada sahip olduğunuz pazar payıyla, son 6 yılın ihracat şampiyonusunuz. Bu durumu kısaca değerlendirebilir misiniz? 
Türkiye, radyatör üretiminde Avrupa’nın en büyük imalatçılarını bulunduran lider bir ülke konumundadır. Termo Teknik ise resmi istatistiklerin yayınlanmasına başlandığından beri her sene radyatör ihracatında pazarın lideri konumunu sürdürmektedir. 
 
Termo Teknik dünyanın en büyük kapasiteli ve en gelişmiş radyatör fabrikalarından birine sahiptir. 46 yıllık birikimini ve mühendislik tecrübesini uluslararası ISG’nin desteği ile çok daha geliştirmiş ve etkin pazarlama ve satış sistemi ile dünyanın çok farklı pazarlarına ulaşabilmiştir. 
 
Bu durumda, yalnızca ürünlerin gayet rekabetçi fiyatlarla sunulması değil aynı zamanda tartışılmayan kalitesi, zengin ürün çeşitliliği, Ar-Ge’ye yapılan sürekli yatırım, farklı olabilme yetisi ve mükemmel müşteri hizmeti de etkin olmuştur. Bunun en güzel kanıtı ise Termo Teknik ihracatında önemli oranda, özellikle batı Avrupa’ya ihraç edilen, üst düzey, gelişmiş, yüksek katmadeğerli ürünlerin bulunmasıdır. Öyle ki bugün Antartika’da bir bilim üssünde dahi Termo Teknik radyatörleri kullanılmaktadır.
 
1999 yılındaki Termo Teknik ve ISG birleşmesi, Termo Teknik şirketi açısından ne gibi yenilikler sağlamıştır? Artan pazar payınızı etkilediğini düşünüyor musunuz?
ISG Grubu, Termo Teknik şirketine 100 milyon Dolar’ın üzerinde yatırım yapmış ve dünyanın en geniş kapasiteli radyatör fabrikalarından birini Çorlu’da oluşturmuştur. Isı sektöründe dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan ISG tüm birikimini Termo Teknik ekibi ile de paylaşmış ve üretim teknolojilerinde önemli ilerlemelere ulaşılmasını sağlamıştır.
 
Grubun uluslarası Ar-Ge çalışmaları neticesinde gerek ürün kalitesi gerek ise de ürün çeşitliliği bir lidere yakışır seviyeye gelmiştir. Gerekli altyapı oluşturulduktan sonra da ürünlerin uluslararası pazarlarda doğru bir şekilde pazarlanmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Bunun yanısıra ISG’nin çevre ve iş güvenliğine verdiği önem sayesinde bugün Termo Teknik fabrikaları bu konularda mevzuatın gerektirdiğinin çok ötesinde, öncü ve örnek bir konuma gelmiştir.
 
Yurtdışı pazar payındaki başarınıza Türkiye pazarında ulaşmayı hedefliyorsunuz. Samsun, Bursa gibi şehirlerde de bir takım aktiviteler düzenlediniz. Bu konuda yapmış olduğunuz çalışmalardan bize kısaca bahsedebilir misiniz?
Termo Teknik geçmişte henüz büyümekte olan kapasitesi ile ağırlıklı olarak ancak ihracat pazarlarına hizmet edebilirken, 2008 yılında biten ana yatırımlarından sonra artık Türkiye pazarında da etkin bir rol almaya başlamıştır.
Yüksek ürün kalitesi, etkili fiyatları ve mükemmel müşteri hizmeti ile farklılığı hemen hissedilen markamız hızla geniş kabul görmüş ve Türkiye’deki pazar payını birkaç sene içinde %8’lerden %15’e çıkartmayı başarmıştır.
 
Pazar payımızı 2012 yılında da artırmaya devam ederken ürünlerimizi farklı illerdeki ısı sektörü temsilcilerine anlatmak, özellikle Termo Teknik ürünlerinin benzerlerinden nasıl farklı olduğunu ve diğer üreticilerin sunamayıp sadece Termo Teknik’in sunabildiği çok özel ve değişik, gelişmiş ürünlerimizi duyurabilmek amacı ile bir seri toplantılar düzenlemiş bulunuyoruz.
 
Şunu çok büyük bir mutluluk ve gurur ile ifade edebilirim ki bu toplantılara ilgi genel sektör toplantılarına nazaran çok yüksek olmaktadır. Tesisat sektörünün uzmanları sunumlarımız sırasında Termo Teknik’in sunduğu ürün çeşitliliği karşısında şaşkınlığa düşmekte, Avrupa’daki uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmakta ve görgülerini arttırmaktadır.
 
termAvrupa’nın en çok tercih edilen ve güvenilir markası Stelrad radyatörler artık Termo Teknik güvencesiyle Türkiye’de dağıtılacak. Bu yeni oluşum hakkında bilgi verir misiniz?
Stelrad, güven ve kalitenin, gerek tüketicinin gerekse de tesisatçının en önem verdiği unsur olduğu, gelişmiş Batı Avrupa pazarlarında en çok tercih edilen radyatör markasıdır. ISG Grubu’nun çeşitli fabrikalarında ve aynı zamanda Çorlu Termo Teknik tesislerinde de yıllardır üretilip ihraç edilmekte olan Stelrad radyatörleri 2012 yılından itibaren Türk tüketicilerinin beğenisine de sunmaya karar verdik. Stelrad radyatörlerini Türkiye’de Kombi Klima Shop dağıtacak ve pazarda çok özel bir konuma yerleştirilecek. Türkiye çapında Termo Teknik üstün servis ve garantisi altında sunulacak bu ürün değişik tasarımı ile de monotonlaşmış piyasaya yeni bir heyecan sunacaktır. 
 
Ürünleriniz tasarımlarıyla da oldukça dikkat çekiyor. Bu tasarımların Türkiye pazarını ne şekilde etkileyeceğinden bahsedebilir misiniz?ter
ISG Grubu’nun en önemli özelliklerinden birisi de tüketici ihtiyaçlarını dikkate alan ve tasarım için de önemli miktarda Ar-Ge yatırımı yapan yenilikçi ve önder bir şirket olmasıdır. Bu çerçevede geliştirilen Style ve Dikey modellerimiz özellikle Batı Avrupa da çok büyük ilgi görmektedir. Son derece şık ve zarif bir tasarıma sahip olan bu ürünler, radyatörü yapının dekorasyonu ile bütünleştirmekte ve özellikle bayanlar ve içmimarlar tarafından talep görmektedir.  
 
Gerek ısı değeri, gerek uzun ömrü ve dayanıklılığı, gerek zerafeti, gerekse de fiyatı ile rakiplerinden çok üstün özelliklere sahip bu ürünler de 10 yıl Termo Teknik garantisi ile sunulmaktadır.
 
İngiltere’den Türkiye’ye getirdiğiniz Logic markalı kombiyi de anlatabilir misiniz?
Ideal Stelrad Grup’un 2010 yılında tüm üretim prosesleri ve tasarımı ile sıfırdan yarattığı Ideal Logic Yoğuşmalı kombileri, İngiltere’deki tüm teknik özelliklerini koruyarak ithal edip, 2012 yılında Termo Teknik olarak Türkiye pazarına sunduk. 26 kW’lık bu kombinin en önemli ve benzersiz özelliği 35 kW sıcak su kapasitesine sahip olması. Bu sayede evin sıcak su konforu en üst düzeye çıkmakta ve sınıfında benzersiz bir şekilde aynı anda iki ayrı banyoda ya da hem mutfakta hem de banyoda bol sıcak su keyfinin yaşanmasına izin vermektedir.
 
Özel patentli susturucusu sayesinde inanılmaz derecede sessiz çalışan bu kombi modern tasarım çizgileri ile sadece 70 cm yükseklikte ve 33 kilo ağırlığında. Böylece mutfağınızda kapladığı yer minimum seviyeye indirilmiş durumda.
 
Termo Teknik olarak Türkiye deki kombi standartlarını bir üst seviyeye taşıyan bu cihazı Türk tüketicilerinin beğenisine sunuyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.