E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Metriks Kurucu Genel Müdürü Murat Adaş: “Bu Yıl İçinde Endüstriyel Tip Gaz Sayaçlarını Ürün Gamımıza Ekleyeceğiz”

Metriks Kurucu Genel Müdürü Murat Adaş: “Bu Yıl İçinde Endüstriyel Tip Gaz Sayaçlarını Ürün Gamımıza Ekleyeceğiz”

11 Ekim 2012 | SÖYLEŞİ
173. Sayı (EYLÜL 2012)
1.135 kez okundu

MŞirketinizi tanıtır mısınız?SOYLESI
Yaklaşık 30 yıllık fiili bir profesyonel çalışma dönemi sonrasında, iyi bildiğimizi  düşündüğümüz gaz sayacı konusunda kendi şirketimizi hayata geçirmeyi ve ülkemize bu teknik üründe yeni istihdamlar yaratmayı düşündük. Bu süreçte Apator Metrix şirketi ile yaptığımız görüşmeler olumlu bir şekilde neticelendi ve güçlü  bir  iş modeli yarattık. 
 
Metriks Limited Şirketi’ni resmen 2010’un 7 Temmuz’unda kurduk. Metriks’i kurmadan önce iş planımızı oluşturan faaliyetleri başlatmıştık. Planımız, iki yönlü ticaret ve iki yönlü  tecrübelerin  kullanılması esası üzerine kuruludur. Bu model ile hem lisansör partnerimiz Apator Metrix’in  kullandığı bazı malzemelerin ülkemizden tedarikini öngördük, hem de bu malzemeleri ve kendilerinden aldığımız bazı malzemeleri kullanarak kendi ürünümüzü yerli imal etme  imkanı oluşturduk. Şu anda hem iç piyasaya hem dış piyasaya kendi  ürünümüzü satıyoruz. Uzun soluklu bir yola çıktığımız için, iş modelimizi de bu duruma ayak uydurabilecek şekilde oluşturmuş durumdayız.
 
Hangi ürün grupları ile faaliyet gösteriyorsunuz?  
Ana ürün grubumuz konut ve ticari tip körüklü gaz sayaçlarını kapsar. Anma ölçüleri itibariyle G1.6/G2.5/G4/G6/G10 ve G16 sayaçları Apator Metrix şirketi ile yapmış olduğumuz anlaşma çerçevesinde tarafımızdan pazara sunulmaktadır. G1.6/G2.5 ve G4 sayaçlar tarafımızdan Türkiye’de üretilmekte ve piyasalara verilmektedir.
 
Bu yıl mevcut ürün gamınıza yeni bir marka veya yeni bir ürün eklemeyi planlıyor musunuz? S
Önümüzdeki dönemde ürün gamımızda endüstriyel ürünlere de yer vereceğiz. Bu şekilde konut, ticari ve endüstriyel müşterilerden oluşan pazarın tamamına cevap verecek duruma geleceğiz. 
 
Ayrıca, Apator Metrix şirketimiz uzaktan sayaç okuma çözümlerimiz üzerinde bir yandan çalışmaları sürdürmekte, diğer yandan bu çözümlerin standartları oluşturulmaktadır. Önümüzdeki dönemlerde lokal değil global geçerliliği olan akıllı okuma sistemleri pazara sunulacaktır. Bizim bu konuda , gerçekten güzel bir ürünümüz hazırlanmaktadır. Yakında gaz şirketlerine numune dağıtımına başlayabileceğiz.
 
Bu yıl içinde ürün gamımızı endüstriyel gaz sayaçlarını da içine alacak şekilde genişletmeyi planlamaktayız. Bunlar G16 ‘dan  G400 büyüklüğe kadar  rotary tip sayaçlar, G40’dan G4000 büyüklüğüne kadar türbin tip sayaçlar, G40’dan G1000 büyüklüğe kadar süzme sayaçlar (Quantometre) ve PTZ korrektörler olacaktır. Müşterilerimize en geniş manada ürün gamı ile hizmet vermeyi amaçlamaktayız. Bu konuda yeni bir marka ile görüşmelerimiz sürmektedir ve yıl sonuna kadar görüşmelerimizin neticeleneceğini umuyoruz.
 
Bir de mekanik sıcaklık düzeltici çözümümüz var. Bazı soğuk ülkelerde yaygın kullanılıyor. Ülkemizde de bazı şehirlerde kullanımı konusunu tavsiye etmeye devam edeceğiz. Her 3 derece sıcaklık farkının 1% hacimsel  fark yarattığını göz önünde bulundurursak, gaz ölçümünde sıcaklığa bağlı ölçme hatalarını da tahmin edebiliriz. Bu sapmaların , katsayılar yerine fiili olarak tespit edilip düzeltilmesi daha adil olur inancına sahibiz.
 
Ürün gamınıza uygun yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki mevcut durum, şirketinizin satış ve pazarlama çalışmaları, sektör büyüklükleri, Sşirketinizin bu pazarlardaki payı ve gelecek döneme yönelik beklentilerini anlatabilir misiniz?
Öncelikle makine ve kalıp yatırımlarımızın önemli kalemleri gerçekleştirilmiş olup, ortaya güzel ve iddialı  bir ürün çıkartılmıştır. Pazar payımızı giderek arttırmak için herşeyden önce ürünümüzün üstünlüklerini, kendimizin ve lisansörümüzün  üretim teknolojilerini müşterilerimize, paydaşlarımıza iyi anlatmamız gerekiyor. Bu, pazarlama yatırımı anlamına geliyor.Bu anlamda gerek sektör dergilerine ilan verme, gerekse paydaşlarımızı tesislerimizde ağırlama ve tanıtma faaliyetlerini çok önemsiyoruz. Göz görünce,daha hızlı bir şekilde hemfikir oluyorsunuz.
 
Şirketimiz esas itibariyle sadece ülkemiz pazarlarında rekabet etmek üzere kurulmuş değildir. Şirketimiz ürünleri hem ülkemiz hem de batı ve doğu pazarlarında kullanılacak şekilde üretilmektedir. Türkiye pazarını yıllık 1.000.000 adet olarak hesaplıyoruz. Ticari sayaç büyüklüğünü 20-25.000 adet, endüstriyel sayaç pazarını ise yaklaşık 5.000 adet olarak  görmekteyiz. Doğu ve Batı Avrupa ile Asya pazarlarını da kapsam dahiline aldığımızda, sayılar çok büyümektedir.
 
Hem yurt içi hem yurtdışı pazarlardan gelen taleplerle, halen varolan kapasitemizi, 75-80% gibi  bir oranda doldurduğumuzda, derhal kapasite artışı yatırımları gerçekleştireceğiz. Üretim kapasitemiz 150.000adet/yıldır. Bunu, kademeli olarak 300.000 ve 450.000 adet/yıl seviyesine kadar çıkartacağız. Ayrıca, diğer büyük kapasitelerdeki sayaçlarımız için de kalibrasyon  tesisleri yatırımlarımız olacak.
 
SŞirketimizin cirosunun %90’ı ihracattır. Kapasitemizin %40’ını yurtdışına bağladık. Yurtdışı pazarlarının politikasını Apator Metrix ile birlikte oluşturuyoruz ve pazarlara ürün satış yönetimimizi kendileri yapıyor. Bizim verdiğimiz ürünlerin halen 5 Avrupa ülkesine  dağıtıldığını biliyoruz. Yavaş yavaş daha fazla sayıda ülkeye satış yapacağız. Bu ülkelerin standart ve beklentilerine uyumunuz yok ise, zaten satamazsınız. Daha önce de ifade ettiğim gibi, bizim şirket vizyonumuz  globaldir. Sadece yurtiçine yönelik imalat yapan bir şirket değiliz. Aksine , üretimimizin halen büyük kısmını Avrupa’ya yapıyoruz. Bu, hem parça anlamında, hem de bitmiş ürün anlamındadır. 
 
Son olarak sizin bahsetmek istediğiniz bir konu varsa anlatır mısınız?S
Metriks şirketimiz, esas olarak bilgi ve tecrübeye dayalı olarak yaratılmış bir faaliyettir.Uzun yıllara dayalı çalışmalarımız, bu kez müteşebbis olarak devam etmektedir. Ben, en azından müteşebbislik tarafımızın iyi bir örnek teşkil edeceğine inanıyorum. Bizler gibi müteşebbislerin çoğaldığı ortamlarda rekabet daha da artacak, gaz şirketlerimiz daha uygun kaliteleri, daha çeşitli kaynaklardan, daha uygun şartlarda  temin etme imkanı bulacaklardır. Diğer ürünleri göz önüne aldığımızda, örneğin vana, radyatör, boru,  vs., rekabet  eden üretici sayısı onlarla ifade edilebilmektedir. Ayrıca bu ürünlerin bir kısmında Türkiye, Avrupa pazarları için tam anlamı ile  bir üretim üssü haline gelmiştir. Bizim sektörümüzde ise bu konuda yatırım yapanların sayısının arttırılması ve bu durumun sektörce de desteklenmesi en fazla tüketicilere yarayacaktır. Zaten son 1-2 seneye baktığımızda, şartlarda gaz şirketlerimizin lehine iyileşmeyi görmek mümkündür. Bu iyileşme, tabii ki doğrudan halkımıza yansımaktadır. Bu durum da bizi yeterince  memnun etmektedir.

 


İlginizi çekebilir...

Termo Teknik, 2020'de Silüet Dekoratif Radyatör Serisi'ni Öne Çıkaracak

Termo Teknik Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Salim Çetinkurşun, Termo Teknik'in 2019 yılında ekonomik durgunluk koşullarına rağmen başarılı bir ...
17 Şubat 2020

Webcad Bilgi Teknolojileri Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi Gökhan Karadayı: 'Tek Platform Üzerinden Tasarla, Hesapla, Projelendir'

İnternet tarayıcısı üzerinden; tek bir platformda doğalgaz iç tesisatlarının kolayca tasarlanmasını, ilgili hesaplamaların otomatik olarak yapılmasını...
18 Aralık 2019

DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna: "Müşteri Memnuniyeti ve Deneyimini Geliştirecek Birçok Proje Gerçekleştiriyoruz"

Ürün tasarlamanın, geliştirmenin, üretmenin ve yatırım yapmanın tek başına yeterli olmadığı günümüzde, DemirDöküm müşteriyi odağına alarak geliştirdiğ...
18 Aralık 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.