E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Şehir Gaz Dağıtım Şirketlerindeki Yıllık Doğalgaz Satış Miktarları Yüzde 42 Artış Gösterdi

Şehir Gaz Dağıtım Şirketlerindeki Yıllık Doğalgaz Satış Miktarları Yüzde 42 Artış Gösterdi

7 Mayıs 2012 | YAYINCIDAN
170. Sayı (NİSAN 2012)
339 kez okundu

SUNUŞŞehir Gaz Dağıtım Şirketlerindeki Yıllık Doğalgaz Satış Miktarları Yüzde 42 Artış Gösterdi

Şehir gaz dağıtım şirketlerinden topladığımız veriler ile yaptığımız araştırmanın sonuçlarına göre şehir gaz dağıtım şirketlerinin 2011 yılı toplam doğalgaz satışları, 2010 yılına göre yüzde 42 artış göstererek 17,5 milyar metreküpün üzerine çıktı. Sadece konut ve ticari işletmelerde kullanılan doğalgazın miktarı 2010 yılına göre yüzde 46 artarak 11,1 milyar metreküpü; sanayide kullanılan doğalgazın miktarı da yine 2010 yılına göre yüzde 34 artarak 6,4 milyar metreküpü geçti.

Bu artışın kaynağı olarak ağır geçen kış koşulları ve artan sanayi üretimi gösterilebilir. Bir yıl içinde neredeyse toplam tüketimin yarısı kadar yaşanan artış, gelecek yıllarda ülkemizin doğalgaza daha fazla ihtiyaç duyacağının göstergesi. Bu noktada ülkemizin artan doğalgaz talebi karşısında, doğalgaz arz güvenliği önem teşkil ediyor.

Bölgemizde yaşanan siyasi iktidarsızlıkların doğalgaz ve petrol fiyatlarına yaptığı etki de göz önünde bulundurulduğunda bizim için değerli olan bu yakıtın temini konusunda başarılı strateji ve projelere ihtiyaç duyduğumuz şüphesiz.

Ülkemiz bu konuda, son dönemlerde doğalgaz yeraltı depolama tesislerini gündeme almış durumda. Tuz Gölü Doğalgaz Yer altı Depolama Tesisi atılan önemli adımlardan bir tanesi. Ülkemiz için son derece önemli olan ve geleceğin yakıtı doğalgazın arz güvenliğini sağlamak adına atılacak bu tür adımların fayda getireceği kanaatindeyiz.

 

ICCI 2012 için Geri Sayım Başladı...

25-27 Nisan 2012 tarihleri arasında 18’incisi düzenlenecek olan ICCI – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’na, 300 şirket katılımı, 15 bin ziyaretçi beklenirken, 1,5 milyar Dolar’lık iş hacminin yaratılması hedefleniyor.

ICCI fuar, kongre ve ikili iş görüşmelerini (B2B) aynı platformda gerçekleştirerek, dünyada önemli bir ayrıcalığı elinde bulunduruyor. İstanbul Fuar Merkezi’nin 6 ayrı salonunda düzenlenecek konferans bölümünde, Türkiye ve yurtdışından gelecek enerji sektörünün profesyonelleri, toplam 44 oturumda enerji sektörünün bugününü ve yarınını tartışacak.

 

Enerji Sektörünün Oscar Ödülleri Sahiplerini Bulacak

ICCI, bu sene ikinci kez enerjinin Oscar’larını "Enerji Ödülleri 2011" töreniyle sahiplerine verecek. Enerji alanında özverili çalışmaları teşvik etmek amacıyla, geçtiğimiz yıl ICCI 2011 kapsamında Türkiye’de ilk defa sahiplerini bulan Enerji Oscar’ları, bu sene Mayıs ayında yapılacak muhteşem bir törenle ikinci kez sahiplerine ulaşacak.

Türkiye’de ve dünyada en önemli gündem maddelerinden biri haline dönüşen, enerji sektörüne verilen hizmetleri ve yapılan katkıları desteklemek amacıyla verilen Enerji Oscar’ları, ileri vadede yapılacak projeleri ve hizmetleri de teşvik etme amacı taşıyor. Enerji Ödülleri 2011 kapsamında bu sene iki kategoride verilerek, enerji santralleri projelerini onurlandıracak. Enerji Ödülleri Jürisi tarafından titizlikle belirlenen tesis adayları, Yenilenebilir ve Termik Santraller olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilecek.

 

ISK-SODEX İstanbul 2012 Fuarı’na Sayılı Günler Kaldı

Türk tesisat sektörünü iki yılda bir İstanbul’da bir araya getiren ISK-SODEX 2012 Fuarı için de geri sayım başladı. HVAC sektöründeki tüm yenilikler, endüstriyel gelişmeler 2 - 5 Mayıs 2012 tarihleri arasında bu fuarda yer alacak.

Isıtma sektörünün de önemli şirket ve kişilerini bir araya getirecek olan ISK-SODEX 2012 bu yıl, toplam 11 salonda yaklaşık 55.000 metrekare net alanda düzenlenecek. 1000’e yakın katılımcı şirket ve 81.000’in üzerinde ziyaretçi gelmesi beklenen fuarın, geçmiş senelerde olduğu gibi, yurtiçi ve yurtdışı bir çok şirketin katılımıyla tam bir sektörel buluşma noktası olması bekleniyor.

 

En derin saygılarımızla,

 SUNUS

 


 


İlginizi çekebilir...

Enerji Sektöründe Başarılı Bir Kamu Firması

İBB iştiraklerinden biri olan UGETAM yıllardır başta doğalgaz sektörü olmak üzere su ve enerji sektörleri için doğalgaz sayaçları sök-tak-bakım-onarım...
14 Şubat 2020

2019 Yılını Geride Bırakırken Görünüm

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında başlayan kurlardaki dalgalanma, negatif etkilerini 2019 yılında da hissettirdi....
13 Aralık 2019

Doğalgaz Sektörünün Gündemi

Doğu-Batı enerji koridorunun kalbi İstanbul'da önümüzdeki ay düzenlenecek olan INGAS 2019 iki gün boyunca 30 farklı ülkeden küresel karar vericile...
25 Eylül 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.