E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

E-Gaz Satış ve Pazarlama Müdürü Zafer Sağlam: “Brülör ve Gaz Yolu Armatürleri Pazarında Liderliği Hedefliyoruz”

E-Gaz Satış ve Pazarlama Müdürü Zafer Sağlam: “Brülör ve Gaz Yolu Armatürleri Pazarında Liderliği Hedefliyoruz”

19 Mart 2012 Pazartesi | SÖYLEŞİ
169. Sayı (MART 2012)
604 kez okundu

Doğalgazın lokal gaz şirketi tarafından bir işletme veya bina önüne getirildiği noktadan, kullanım noktasına ve yakıcı cihaza kadar olan kısımda; tesisat üzerinde var olan basınç düzenleme, filtreleme, emniyet sistemleri, gaz yakan brülörlerin temini ve doğru sistem seçimlerinde hizmet verdiklerini belirten E-Gaz Satış ve Pazarlama Müdürü Zafer Sağlam şirket hedeflerini dergimize anlattı

Şirketinizden kısaca bahseder misiniz? Şirketiniz hangi alanlarda ne  faaliyetler gösteriyor?soylesı
E-Gaz Ltd. Şti. 2003 yılında kurulmuş bir şirket olarak, yakma sistemleri ve doğalgaz spesifik komponentleri konusunda faaliyet göstermektedir. E-Gaz’ın kuruluşu 2003 yılına dayanmasına rağmen, kurucumuz ve çalışanlarımızın doğalgaz sektöründe 1988 yılından beri özellikle yakma sistemleri ve doğalgaz endüstriyel tesisatları konusunda ciddi bir tecrübesi vardır. Doğalgazın, lokal gaz şirketi tarafından bir işletme veya bina önüne getirildiği noktadan, kullanım noktasına ve yakıcı cihaza kadar olan kısımda; tesisat üzerinde var olan basınç düzenleme, filtreleme, emniyet sistemleri, gaz yakan brülörlerin temini ve doğru sistem seçimlerinde hizmet vermekteyiz. İtalyan Riello brülörler, Madas gaz armatürleri, Prochind izole jointler ürünlerinde Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. Ayrıca Alman Dungs, Siemens, Maxitrol, Elster şirketleri ile de kendi ürün portföyleri doğrultusunda çözüm ortaklığı anlaşmamız vardır. Özellikle Riello markalı brülör yakma sistemleri ve Madas markalı gaz armatürleri ürünlerimizle sektörde ciddi bir pazar payımız var. Hedefimiz iki mamul grubunda da pazar lideri olmaktır. 
 
Bu dönem cironuz nedir ve yeni dönem mali hedefleriniz neler olacak? 
2011 yılı ciromuz 6 milyon Euro’dur. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde 10 milyon Euro’ya ulaşmayı hedefliyoruz.
 
Ürün ve teknoloji yatırımlarınızda nasıl bir yol izliyorsunuz? 
Biz üretici şirket değiliz. Bu sebeple yatırımlarımızı ürünlerimize, pazara, bayi yapılanmasına, personele ve eğitimlere yapıyoruz. Distribütörlüğünü yapmış olduğumuz, özellikle Riello ve Madas şirketleri ile pazarın gelişimi ve trendler konusunda çok iyi bir iletişimimiz var. Bu sebeple onları ürünlerin teknolojisi konusunda yeni yatırımlara yönlendiriyoruz. Mesela brülörlerde elektronik modülasyon ve O2 trim sistemleri, gaz armatürlerinde de uzaktan radyo frekans kontrollü gaz alarm sistemleri yeni ürün gruplarıdır.  
 
İhracatın cironuz içindeki payı nedir? İhracat için odaklandığınız pazarlar nerelerdir?
Riello markalı brülörlerde doğrudan ihracatımız yok. Ürünlerimiz kazan ve fırın üretici şirketler tarafından başta Rusya, Gürcistan, Azerbaycan olmak üzere birçok ülkeye gönderiliyor. Madas gaz armatürlerinde ise Azerbaycan ve İran en çok ihracat yaptığımız ülkelerdir. İhracatın ciromuz içerisindeki payı yüzde 5 mertebelerindedir.
 
Faaliyet gösterdiğiniz alanlara ilişkin olarak Türkiye, Avrupa ve Dünya pazarları ile ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir? Bu pazarlarda konumunuzu nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Daha önce de belirttiğim gibi bizim faaliyet alanımız ısıtma sistemleri. Yani aslında ana sektör inşaat sektörü. Diyebilirim ki son 10 yıldır Avrupa’nın en hızlı büyüyen inşaat sektörü Türkiye’de. Yani buna paralel olarak ısıtma sektöründe de en büyük gelişme ve potansiyel yine Türkiye pazarında. Ekonomik göstergelere de baktığımızda, bu pazar büyüklüğünün önümüzdeki 10 yıl süreyle devam edeceğini söyleyebiliriz. Avrupa’da ekonomik sıkıntılar sebebi ile yatırımlar çok yavaş, hatta durma noktasında… Ancak Türkiye inşaat sektörüyle birlikte doğalgaz altyapı yatırımlarının da devam etmesiyle, takip eden yıllarda Avrupa’nın en istikrarlı ve en iyi pazarı olacak. Bizim Türkiye pazarında ciddi bir yerimiz var. Pazarın en güvenilir şirketlerinden biriyiz. Evet, şu anda pazar lideri değiliz belki ancak güvenilirliğimiz ve hizmet kalitemizle kısa sürede lider konuma ulaşacağız.   
 
Müşteri profilinizden bahseder misiniz, onlara hizmette nasıl bir fark yaratıyorsunuz?  egaz
Başlıca müşterilerimiz ısıtma/doğalgaz sistemi tasarımı ve uygulaması yapan mühendislik şirketleridir. Ayrıca ürün satışı hizmetini yerine getiren toptancı şirketler ve endüstriyel tesisler de diğer bir müşteri grubumuzdur. Müşterimiz ne bekliyor bizden? Hızlı sevkiyat, teknik destek, güçlü satış sonrası hizmet, yeterli stok, eksiksiz ürün gamı  ve mantıklı kalite, fiyat mertebesi…Gaz komponentleri ve yakıcı ürünlerde dünyanın en iyi ve en meşhur markalarını müşterilerimize sunuyoruz. Ayrıca sistem tasarımı ve ürün seçimlerinde danışmanlık hizmetlerimizin yanında tesisat şirketleri, makine mühendisleri ve işletmelere “ doğalgazda sistem tasarımı – doğru cihaz kullanımı ve emniyet sistemleri “ eğitimleri vermekteyiz. Ülke çapında 65’in üstünde yetkili servisimiz ile tüm ürünlerimize güvenilir, hızlı satış sonrası hizmet de sunmaktayız. 
 
Ürünlerinizi farklı kılan teknoloji ve özellikler nelerdir? 
Oldukça geniş bir ürün gamımız var. Madas markalı gaz regülatörleri, gaz filtreleri, el kurmalı selonoid ventiller, brülör manyetik ventilleri. Riello markalı doğalgaz ve sıvı yakıt brülörleri. Maxitrol yangın emniyet vanaları. Prochind izole jointler. Ana ürün gruplarımızı oluşturmaktadır. Bunların yanında Elster, Dungs, Siemens, Honeywell, Fiorentini, RMG, Actaris, Itron, APQ, GWF, Imeter, Dresser v.b. markalı bir çok ürün grubunu da çözüm ortağı olarak müşterilerimize sunmaktayız. Portföyümüzdeki tüm ürünler kendi sektöründe lider markalı ürünlerdir.  Bu ürünler oldukça geniş bir Ar-Ge’ye ve dünya tecrübesine sahip şirketler tarafından imal ediliyorlar. Bu sebeple teknolojinin geldiği son noktada üretilmektedirler.
 
Biz distribütör bir şirket olarak pazardan aldığımız verileri tedarikçi şirketlerimizle paylaşıyor ve onların Ar-Ge departmanlarına iyi bir veri akışı sağlıyoruz. Dağıtım kanalı olarak ise 40’a yakın toptancı ve 1500 civarı mühendislik şirketi ile ürünlerimizi nihai kullanıcılara ulaştırıyoruz. 
 
Pazarlama ve üretim stratejinizi hangi faktörler üzerine oluşturuyorsunuz? egaz
Bizim şirket olarak misyonumuz partnerlerimizle “Doğalgaz’da Çözüm Ortağı“ olmaktır. Hem tedarikçilerimiz hem de müşterilerimizle iyi iletişim, karşılıklı güven ve uzun süreli işbirliği stratejisini benimsiyoruz. 
 
Sektörünüzdeki zorluklar, sorunlar ve bunlara ilişkin yorumlarınız nelerdir?                    
Bence sektörün en büyük sorunu; sektöre giriş bariyerlerinin olmaması ve kalite yerine fiyat odaklı işlerin daha fazla olmasıdır. Her isteyenin,  kalite kriterlerini yakalamamış ürünleri kolayca ithal etmesi veya üretmesi ve bu ürünlerin düşük fiyatlı iş almış olan müteahhitler tarafından kullanılması sektör için ciddi bir sorundur. Bu gibi durumlarda hem kaliteli ve yüksek verimli ürünler kullanılmadığı için arıza sorunları yaşanmakta, hem de yakıt tüketimleri yüksek olmaktadır.  

 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.