E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Önder Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Duran Önder: “2012 Başında Aldığımız Siparişler Bu Yılı da İyi Geçireceğimize İşaret”

Önder Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Duran Önder: “2012 Başında Aldığımız Siparişler Bu Yılı da İyi Geçireceğimize İşaret”

19 Mart 2012 Pazartesi | SÖYLEŞİ
169. Sayı (MART 2012)
490 kez okundu

Temsilciliğini yürüttüğü Kromschröder şirketi ile birlikte sanayii fırın ve tesislerinin gaz yakma sistemlerinin, sıvı ve katı yakıtlı tesislerin gaz yakma dönüşümünün sağlanması, gaz basınç düşürme ve ölçme istasyonlarının projelendirilmesi, satışı, montajı ve çalıştırılması konularında hizmet veren Önder Ltd. Şti  Yön. Kur. Bşk. Duran Önder şirketleri hakkında yönelttiğimiz soruları cevapladı.

Şirketinizden kısaca bahseder misiniz? soylesı
1974 yılından beri Alman fırın üreticisi LOI işbirliği ile özellikle LPG ve doğalgaz ısıtmalı sanayi fırınları üreten Önder Mühendislik Ltd. Şti. 1986 yılında gaz cihazları üreticisi Alman Kromschröder Türkiye Temsilciliği’ni üstlenerek doğalgazın ülkemize gelmesi aşamasında öncülük ederek sanayi fırınlarının doğalgaza dönüşümünü sağlamıştır. 1995 yılında sanayi fırını imalatını bırakıp eski fırınların doğalgaza dönüşümünü üstlenen Önder Ltd. Şti. bu konuda yeni faaliyete geçen şirketlere proje, uygulama, cihaz temini ve devreye almada yardımcı olmuştur.
 
40 yıllık sanayi fırını deneyimi olan Önder Ltd. Şti. yeni sanayi fırını üreticilerine ve gaz yakmalı çeşitli tesis kurucularına cihaz temini ve uygulama konularında yardımcı olmaya devam etmektedir. 
 
Yeni dönemdeki mali beklentiniz nedir? 
Kriz sonrası yavaşlayan ihracat ve yerli imalat 2010 ve 2011 yıllarında üst seviyeye ulaşmıştır. 2012 yılı ilk aylarında aldığımız siparişler bu yılı da iyi geçireceğimize işarettir.
 
Planladığınız yeni yatırımlarınız var ise bunları anlatır mısınız?
Kriz döneminde yürüttüğümüz ofis ve imalathane inşaatında 3 yıldır oturuyoruz. Önder Ltd. Şti. artık oturmuş bir firmadır.
 
İhracatın cironuzdaki payı nedir? 
ELSTER grubu içindeki bir partner şirketimize reküperatif brülörlerin reküperatörlerini ve ilgili aksamını üretiyoruz. İhracatımız ciromuzun yarısıdır. 
 
Türkiye, Avrupa ve Dünya pazarları ile ilgili sorunlar nelerdir? onder
Kriz sonrası cihaz temininde teslim süreleri uzadı. Partnerlerimizin Avrupa, Rusya, Uzakdoğu, Yakındoğu teslimatlarında herhangi bir sorun yaşamadık. 
 
Müşterilerinizden taleplerine göre verdiğiniz hizmetler nelerdir?
Doğalgaz yakma sitemleri için cihaz temini, know how, proje hizmetlerini Kromschröder şirketinden temin ediyoruz. Gaz hattı ve yakıcı gaz devreleri ön montajları, yerinde montaj ve devreye alma hizmetlerini müşteri taleplerine göre karşılıyoruz. 
 
Doğalgaz sektörüne yönelik ürünlerinizi farklı kılan teknoloji ve özellikler nelerdir?
Türkiye Temsilcisi olduğumuz gaz cihazları üreticisi Kromschröder sanayi sektöründe küresel vanadan alev oluşumuna kadar mekanik ve elektronik bütün cihazları tek elden verebilen tek dünya şirketidir. Isıtma sektöründe brülör ve kombiler, kaskad, yenilenebilir enerjiler için uygun mekanik ve elektronik cihazları üretmekte ve müşteri talepleriyle ilgili Ar-Ge çalışmaları yapmaktadır.
Üretim tesisleriniz ve dağıtım ağlarınız hakkında bilgiler verir misiniz?
Modern üretim tesisimizde gaz yakma ile ilgili yakıcılar, gaz hatları, yakıcı- cihaz ön montajları ve Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Cihaz ve Sistem satışlarımız müşterilerimizle anlaşarak direkt İzmit ofisimizden yapılmaktadır 
 
Sektörünüzdeki zorluklar, sorunlar ve bunlara ilişkin yorumlarınız nelerdir?
20 yıllık bir mazisi olan doğalgaz sanayi sektöründe yeni gelişmeler yaşıyor. Birçok yetersiz üretici gaz yakıcıları üretiyor, tesisler kuruyor. Ülkemiz sanayiine özgün bir iç tesisat şartnamesi olmadığı için yerel gaz dağıtımında bir çok sorunlar yaşanıyor. Herhangi bir standardı olmayan ve sanayi tesislerinin bir tamamlayıcısı olan yakıcılar kopya edilmekte ve verimli yanmamaktadır. Bu yakıcılar TSE veya TSEK ile belgelendirilmektedir. 
Kullanılan birçok cihaz gaz yakmaya uygun değildir. Bu da haksız rekabete neden olmaktadır. Sanayi tesislerinde gaz yakma emniyetleri TS EN 746-1 ve 2 standardına uygun yapılmalı ve uygun cihazlar kullanılmalıdır.  
GAZMER tarafından DOSİDER işbirliği ile hazırlanacak  sanayiide iç tesisat yönetmeliğinin sanayi uygulamalarında çok yararlı olacağını düşünüyoruz. 
 
Önder Ltd.   onder
ELSTER Kromschröder Marka Gaz Manyetik Ventilleri
 
Önder Ltd’in Türkiye temsilciliğini yaptığı ELSTER Kromschröder markası gaz manyetik ventillerinde VAS, VCS, VAD, VAG, VAV modelleri ile çözümler sunuyor. 
 
Bu ürünler ana gaz hattı ve brülör gaz yolu için kullanılabilirler. 
 
Ürünlerin başlıca özellikleri şunlardır:
- Normalde kapalı, çabuk açar ve kapar veya yavaş açar hızlı kapar.
- EN 161 standartlarına göre imal edilmiş ve sertifikalandırılmıştır.
- Çalışma basıncı 500 mbar max.
- Kolay debi ayarı, daha geniş debi aralığı 15 MW kapasiteye kadar
- Mavi LED ile devrede göstergesi, pozisyon şalteri (opsiyonel)
- Modüler bağlantı yapısı ile bağlantı kolaylığı
- IP 65 koruma sınıflı, dünya çapında geçerli sertifika
- Muadillerine göre daha az enerji tüketimi, daha fazla debi geçişi
- Özel bağlantı yapısı ile kolay bakım ve değişim imkanı. Cihazı boru bağlantısından sökmeye gerek yoktur.
- Aynı cihaz bünyesine iki ayrı çalışma fonksiyonu
- Ventil gövdelerine aksesuar bağlantı imkanı

 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.