E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

WEO 2011 Raporu Dünyanın Enerji Geleceği Hakkında Çarpıcı Bilgiler Verdi

WEO 2011 Raporu Dünyanın Enerji Geleceği Hakkında Çarpıcı Bilgiler Verdi

19 Aralık 2011 | YAYINCIDAN
167. Sayı (KASIM - ARALIK 2011)
348 kez okundu

WEO 2011 Raporu Dünyanın Enerji Geleceği Hakkında Çarpıcı Bilgiler VerdiSUNUŞ
Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yıllık olarak hazırlanan  ve küresel enerji piyasalarının mevcut durumuna ve geleceğine yönelik analizler içeren World Energy Outlook 2011 Raporu 1 Aralık’ta Sabancı Center’da tanıtıldı.
 
Dünyada enerjinin geleceğini daha net ve gerçekçi görmek adına birbirinden değerli bilgilerin verildiği raporda; önümüzdeki 25 yılda küresel enerji talebinin yüzde 90’ının OECD dışı ülkelerden geleceği belirtiliyor.
 
WEO 2011 Raporu’nda, son dönemde Arap Baharı ile Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin enerji sektörüne nasıl bir etkide bulunacağına da ışık tutuluyor. Dünyanın enerji arz güvenliği açısından, petrol ve gaz üreticisi olan ülkelerin her yıl enerji altyapısı için 100 milyar dolar yatırım yapması gerekiyor ancak Arap Baharı ile hükümetlerin değiştiği yada değişebileceği bu ülkelerde, yatırımlar ile ilgili politikalar da değişebilir. Bu ülkelerin kendi enerji sektörlerine yönelik alacakları kararların tüm dünyayı etkileyeceği aşikardır. 
 
Rapora göre, Amerika’da konvansiyonel olmayan gaz ve yerli petrol kaynaklarının artacağı ve bunun sonucunda Amerika’nın petrol ihracatının düşeceği öngörülüyor. Avrupa Birliği’nin petrol ithalatı 4-5 yıl içinde Amerika’yı geçecek ve en büyük petrol ithalatçısı olacaklar. Avrupa Birliği ve Çin uluslararası petrol arzı konusunda daha çok kaygılanması gereken ülkeler olacak.
 
Raporda konvansiyonel olmayan gazların üretiminde artış olduğu belirtiliyor. Mesela Avustralya’da konvansiyonel olmayan gazlarla ilgili ciddi bir proje olduğu, bu projenin tahminlere göre 10 yıl içinde biteceği ve proje bittiğinde de Avustralya’nın Katar’ı geçerek, LNG ticaretinde dünyada birinci sırayı alacağı ifade ediliyor. 
 
Ancak konvansiyonel olmayan gaz çıkarılırken kayayı delmek için kullanılan kimyasal maddeler çevre kirliliğine yol açıyor. Bu yüzden Fransa gibi bazı ülkelerde kaya gazı ile ilgili çalışmalar yasak. WEO 2011 Raporu’nun yöneticisi Dr. Fatih Birol ise bu sorunların günümüz teknolojisi ile aşılabileceğini vurguluyor. 
 
Raporda 2035 yılına kadar doğalgazın küresel enerji kaynakları içindeki oranını artıracak tek fosil yakıt olacağı bilgisi veriliyor. Konvansiyonel gaz üretiminde çevre sorunlarının çözülmesi ile doğalgaza olan arz ve talebin de tavan yapacağı öngörüsü sonucunda doğalgazın altın çağını yaşayabileceği düşünülüyor.  
 
WEO 2011 Raporu’nda kömür, petrol gibi yakıtların nükleer enerjiyi ikame etmesi düşünülürse sera gazı salım oranlarının ciddi derecede artacağı vurgulanıyor. Kömür veya petrolden doğalgaza geçilse bile, ortalama küresel sıcaklık artışını 2 c ile sınırlamak için belirlenen sera gazı salım seviyesini tutturmak zor görünüyor. Çünkü, her ne kadar petrol ve kömürden az da olsa, doğalgazın da emisyonu var.
 
Raporda hiçbir yeni tesis yapmadan bile; mevcut santrallerin, fabrikaların, endüstri tesislerinin sera gazı salımlarının bize verilen kotanın yüzde 80’nini işgal ettiği bilgisi veriliyor. Eğer 2015 yılına kadar iklim değişikliği konusunda uluslararası bağlayıcı bir karar çıkmazsa bu kotanın yüzde 95’i tamamıyla dolacak. 
 
Büyük Ödül’ün Sahibi İGDAŞ Oldu
Türkiye Kalite Derneği tarafından verilen Büyük İşletme Kategorisi’nde Büyük Ödül’ün sahibi, ortaya koyduğu yönetim uygulamalarıyla ve hizmet anlayışıyla kalite yolculuğunda önemli başarılara imza atan İGDAŞ oldu. 25 yıl önce İstanbul’un havasını temizleme hedefiyle yola çıkan,  Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise önde gelen doğalgaz dağıtım şirketlerinden biri haline gelen İGDAŞ, bugün İstanbul’u havası en temiz şehirler listesinin üst sıralarına taşıdı. Doğalgaz sektörünün temel yapı taşlarından birisi ve Türkiye’de doğalgazın okulu sayılan İGDAŞ’ın hizmet anlayışı, altyapı sistemleri ve çalışanları ile sektörün öncü kurumu olmaya devam edeceğine inanıyoruz. 
 
İGDAŞ’ı kazandığı ödülden dolayı tebrik eder, doğalgaz sektörüne kattığı değerlerin devamını dileriz.   
 
En derin saygılarımızla,
IMZA
 

 


İlginizi çekebilir...

Enerji Sektöründe Başarılı Bir Kamu Firması

İBB iştiraklerinden biri olan UGETAM yıllardır başta doğalgaz sektörü olmak üzere su ve enerji sektörleri için doğalgaz sayaçları sök-tak-bakım-onarım...
14 Şubat 2020

2019 Yılını Geride Bırakırken Görünüm

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında başlayan kurlardaki dalgalanma, negatif etkilerini 2019 yılında da hissettirdi....
13 Aralık 2019

Doğalgaz Sektörünün Gündemi

Doğu-Batı enerji koridorunun kalbi İstanbul'da önümüzdeki ay düzenlenecek olan INGAS 2019 iki gün boyunca 30 farklı ülkeden küresel karar vericile...
25 Eylül 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.