E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Yaşanan Tüm Acılara İnat Yeniden Birlik ve Beraberlik...

Yaşanan Tüm Acılara İnat Yeniden Birlik ve Beraberlik...

15 Kasım 2011 Salı / 15:27 | YAYINCIDAN
166. Sayı (EKİM 2011)
10 kez okundu

Yaşanan Tüm Acılara İnat Yeniden Birlik ve Beraberlik...SUNUS
 
Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Son zamanlarda yaşanan terör olaylarında verdiğimiz şehitlere üzülürken, 23 Ekim’de Van’dan gelen acı  haberle sarsıldık. 7,2 büyüklüğünde meydana gelen depremde yine aynı acıları yaşamanın üzüntüsünü duyuyoruz. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz. 
 
Cumhuriyetimizin 88. yılını içimiz çok buruk şekilde kutladık...
 
Van’daki yaraları sarmak için yapılan yardımlar ve açılan kampanyalar ise ülkemizin birlik ve beraberliğinin ne kadar kuvvetli olduğunu bir kez daha gösterdi. 
 
Deprem Bilinci Hayat Kurtarır
Yaşanan bu acı olay karşısında ihmallerimizi ve hatalarımızı yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Deprem kuşağında yer alan Türkiye’nin, bu doğa olayı karşısında çaresiz kalmaması için deprem bilincinin yerleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü biliyoruz ki karşımızdaki kaçınılmaz bir durum ve bilinçli olmak hayat kurtarır.
 
Mühendis, mimar ve şehir plancıları, yıllardır ülkemizin deprem tehlikesi ve riski konusunda uyarılarda bulunuyor. Yeniden aynı acıların yaşanmaması için bu uyarıların ciddiye alınması gerekiyor. Ulusal Deprem Stratejisi, Türkiye Deprem Master Planı ve Afet Yönetimi Stratejik Planı’nın da deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılacak çalışmalara ilişkin kamu ve toplum yararını temel aldığı da unutulmamalı. 
 
Enerjinin Geleceğine Işık Tutuldu
 
TÜSİAD tarafından 6 Ekim’de “Küresel Enerji Stratejileri Simülasyonu: Türkiye’nin Gelecek 10 Yılı” adlı toplantıda gerçekleştirilen bir simülasyon sayesinde gelecekte yaşanabilecek enerji krizlerine ışık tutuldu.
 
Simülasyonda enerji fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlerin etkisiyle gelecekte küresel ve bölgesel çapta oluşabilecek krizler gözler önüne serilirken, ülkelerin bu krizlere karşı ne tür reaksiyonlar göstereceği hakkında da fikir edinildi. Petrolün fiyatının 200 dolara çıkması ve 30 dolara düşmesi üzerine kurulan 2 farklı senaryoda Türkiye, ABD, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Almanya, İran, Irak ve Suudi Arabistan’dan katılan enerji uzmanları ülkelerinin alacağı önlemler hakkında bilgiler verdiler. 
 
Toplantıda enerji arzı güvenliğinin ulusal güvenlik sorununa dönüşebileceği ile ilgili konu açılırken, üretici ülkeler açısından arzdan çok talep ile ilgili sorunlar öne çıktı.Türkiye’de ilk defa kamuoyuna açık olarak düzenlenen ve yoğun ilgi gören konferans, aynı zamanda dış politika-enerji denkleminde tüm taraflara fayda sağlayacak bir girişim başlatmış oldu.
 
İMSAD’ın 3. Ekonomi Toplantısı’nda Yeni Pazarlar Hedef Gösterildi
 
İMSAD’ın düzenlediği 3. Ekonomi Toplantısı’nda, inşaat malzemeleri sektöründeki olumlu gelişmelere rağmen Türkiye’nin dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğu halde en fazla ihracat yapan ilk 45 ülke arasında 31. sırada yer aldığı bildirildi. Ayrıca son 1 yılda Avrupa pastasının 700 milyar dolar küçülmesi sonucunda: Türkiye’nin ihracatı içinde Avrupa’nın payı yüzde 66’dan yüzde 56’ya düştü. 
 
Türkiye ihracatta daha üst sıraları hedefliyorsa sadece Avrupa’ya odaklanmaktan vazgeçip başka pazarlara da göz dikmelidir. Bugün AB’nin nüfusu yaklaşık 500 milyon civarında. Ancak hepimiz biliyoruz ki AB’ye ihracat yapmak o kadar kolay değil. Avrupa’ya ihracat için bir sürü sorunla, prosedürle karşılaşıyoruz. Halbuki sadece Çin ve Hindistan’da geliri Avrupa seviyesinin üstünde olan toplam 400 milyonluk bir kesim var. Neredeyse AB nüfusu kadar. Üstelik buralara ihracat yapmak AB’ye yapmaktan çok daha kolay.  Bizim özel sektörümüz çok daha ucuz ve kaliteli ürünler üretiyor ve dünya pazarında üstün kabul görüyor. Bu özelliğimizi, bu pazarlara açılarak büyük getirilere dönüştürmek bizim elimizde.
 
En derin saygılarımızla,
IMZA

 


İlginizi çekebilir...

Pazarlama İletişiminde Dijital Dönüşüm

Haber sayfalarımızda, sektörümüzün önde gelen firmalarının tüketiciye ulaşmak, tüketici taleplerini izlemek ve yönlendirmek için web üzerinde özgün ya...
17 Haziran 2019 Pazartesi / 19:58

Yenileme Pazarını, Standart Dışı 2. El Cihazlar Tehdit Ediyor

Geçtiğimiz günlerde İGDAŞ ve GAZBİR tarafından Odaklı Medya organizasyonu ile İstanbul'da düzenlenen 3. İç Tesisat Buluşmaları'nda, DOSİDER Ba...
9 Nisan 2019 Salı / 17:26

Isı Sayaçlarının Zorunlu Muayenesi

Merkezi ısıtma sistemi kullanan binalarda, 2009 yılından beri yeni yapılar için kullanılması zorunlu olan ısı sayaçlarının 2019 yılı içinde muayene ed...
15 Şubat 2019 Cuma / 13:09

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.