E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Yağız Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Osman Yağız: "En Büyük Avantajımız; Ürünlerimizi En Yeni Teknolojilerle Üretiyoruz"

Yağız Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Osman Yağız: "En Büyük Avantajımız; Ürünlerimizi En Yeni Teknolojilerle Üretiyoruz"

25 Ağustos 2014 Pazartesi | SÖYLEŞİ
1.063 kez okundu

Yağız Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Osman Yağız:

“En Büyük Avantajımız; Ürünlerimizi En Yeni Teknolojilerle Üretiyoruz”

2009 yılında Malatya’da üretimine başlamış olduğu Ekomaxi markası ile modüler su depolama alanında faaliyetlerini sürdüren Yağız Enerji Makina, aynı zamanda doğalgaz baca sistemleri, sığınak havalandırma sistemleri, hazır havalandırma kanal sistemleri konularında da üretimini sürdürüyor. Firmayı daha yakından tanımak amacıyla Yağız Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Osman Yağız ile görüştük.

Ekomaxi hakkında genel bir bilgi vererek, faaliyetleriniz hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz?

Yağız Enerji Makina 2008 yılında kuruldu. Kurulduğu yıl Ekomaxi markası ile üretimine başlamış olduğu modüler su depolama sistemleri, alanında Türkiye'de başarısını ve kalitesini kısa bir sürede kanıtlamış oldu.

 

Şu anda Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 4.000 m2 kapalı alan, 13.500 m2 açık alan ile kendi fabrikasında birçok makina parkını da güçlendirerek faaliyetlerine devam etmektedir. Bu değişim ve gelişim ile birlikte; Modüler Su Depolama Sistemleri, Doğalgaz Baca Sistemleri, Sığınak Havalandırma Sistemleri, Hazır Havalandırma Kanal Sistemleri konularında üretime başlamıştır. Firmamız son teknolojileri yakından takip etmekte olup müşterilerinin ihtiyaçlarına, sürekli yenilenerek cevap vermektedir.

Ürün gamınızdan bahsederek, doğalgaz sektörüne yönelik ürünlerinizi farklı kılan teknoloji ve özellikler nelerdir, anlatır mısınız?

Modüler Su Depolama Sistemleri, Doğalgaz Baca Sistemleri, Sığınak Havalandırma Sistemleri, Hazır Havalandırma Kanal Sistemleri üzerine ağırlıklı olarak üretim yapmaktayız.  Bu sektörlerdeki ürünler genelde standart özelliklerdedir. Bizim ürünlerimizi farklı kılan ayrıntı; makina parkımız çok yeni ve yeni modellerden oluştuğundan, hammadde daha teknolojik makinalarda işlenmektedir. 

Ürünlerimizin geneli sahada montaj aşamasından geçmektedir. Çalışan personele rahat bir montaj yapabilmesi için gerekli ayrıntıları düşünüp, ona göre üretim yapıyoruz. Tabii bu da hem montaj personelinin hem de işverenin olumlu tepkisine yol açıyor. 

Türkiye enerji ve mekanik tesisat sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak, 2014 yılının ilk yarısını hizmet verdiğiniz sektör ve firmanız açısından nasıl değerlendirebilirsiniz?

Yağız Enerji Makina 2008 yılında kurulduysa da, şirket kurucularının enerji ve mekanik tesisat konularında 20 yıldan fazla tecrübeleri ışığında taahhüt hizmetlerine devam ederek birçok mekanik tesisat, okul, hastane, fabrika, AVM, Askeri Tesisler, termik ve hidroelektrik santralleri işlerinde başarı ile görev almış ve yerine getirmiştir.

2014 ilk yarısı için düşüncem; 2014 yılı seçim yılı olmasına rağmen çoğu sektör gibi bizim sektörümüzün de olumsuz etkilenmediğini düşünüyorum. Bir önceki yıla göre iş hacmimizin %30 artması sevindirici idi. Ancak piyasalardaki fon sıkıntısı belirgin bir şekilde yılın ilk yarısında kendini gösterdi diyebilirim.

Modüler paslanmaz çelik bacaların, alüminyum bacalara göre avantaj ve dezavantajlarını açıklar mısınız?

Modüler paslanmaz çelik bacaların en önemli özelliği güvenli ve uzun ömürlü olmasıdır. Bilindiği gibi doğalgaz merkezi kazanlar da yandıktan sonra atmosfere zehirli gaz olarak salınıyor. Bu salımı en güvenli ve sağlıklı şekilde gerçekleştirip zehirli gazları yaşam alanlarından uzaklaştırılması gerekiyor. Çelik bacalar diğer bacalara göre daha uzun ömürlüdür ve olumsuz hava şartlarından etkilenmezler.

Tüketicilerin veya proje sahiplerinin projelerinde, doğalgaz baca sistemlerini temin ederken dikkat etmesi gereken konular nelerdir? 

1.     Kullanılan Malzemenin 316 L Paslanmaz Çelik olduğuna emin olunmalı ve bu malzemenin üretici firma da sertifikası olmasına dikkat edilmeli.

2.     Aldıkları ürünün; üretim-montaj belgelerinin olmasına dikkat edilmeli. (Merdiven altı üründen kaçınılmalı.)

Bu  Bulundukları ilde doğalgaz firmasının yetki belgesinin ve montaj yapan personelin montaj belgesinin olup olmadığı kontrol edilmeli.

Ülkemizde mekanik tesisat, doğalgaz ve havalandırma alanlarında paslanmaz çelik kullanımını yeterli buluyor musunuz?

Maalesef Türkiye olarak, paslanmaz çelik ürünlerde dışa bağlı bir ülkeyiz. Dolayısıyla paslanmaz çelik malzemeler çok pahalı ve lüks konumundadır. Temennimiz; yeraltı madenleri olarak zengin olan ülkemiz, bir an önce paslanmaz çelik-inox çıkararak bu madenin üretimine başlamasıdır. Ülkemiz insanlarının bu madenin faydalarından maksimum olarak yararlanması arzusundayız.

Ekomaxi doğalgaz bacalarını farklı kılan en önemli özellik nedir?

Montaj kolaylığının olması, baca sızdırmazlığının %100 net olması ve kelepçe birleştirme sistemimizin çift kanallı ve emniyetli olmasıdır.

Mevcut projeleriniz hakkında bilgi vererek, önümüzdeki döneme dair hedefleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Tabi ki her geçen gün istikrarlı bir şekilde büyüme arzusundayız. Ülkemize faydalı olmak zorundayız. Bu bilinçle yeni ürünler ve yeni projelerimiz her zaman olmak durumundadır. Sektörümüzdeki eksik gördüğümüz, üretiminin yapılmasını istediğimiz ürünleri sürekli araştırıyoruz. Şartlar uygun olduğu takdirde de ürün çeşitliliğimizi artıracağız.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Son olarak şunu belirtmek isterim; bugüne kadar başarılı olduysak, bu başarıda en büyük katkı öncelikle ekibimizin ve daha sonra bizim gibi düşünen tedarikçilerimizindir. Bütün iş arkadaşlarımın firmaya sağladığı artı değer ve gösterdikleri samimiyet için buradan kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca sektördeki diğer firmalarımıza da başarılar diliyorum.

 

 


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.