E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
İPRAGAZ
BOSCH BUDERUS
FLIR
ÇETİN MÜHENDİSLİK

TİLLO, IŞIK HADİSESİ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA DOĞALGAZLA BULUŞTU

TİLLO, IŞIK HADİSESİ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA  DOĞALGAZLA BULUŞTU

16 Ekim 2017 Pazartesi / 15:00 | HABERLER
333 kez okundu

Aksa Doğalgaz, bölge için büyük önem taşıyan Işık Hadisesi’nin* yaşandığı günün hemen öncesinde gerçekleştirilen törenle Siirt’in Tillo ilçesine ilk doğalgaz akışını sağladı. 31 ilin sınırları içinde yer alan 27 il merkezi ve 135 ilçeye doğalgaz dağıtımı gerçekleştiren Aksa Doğalgaz, 2017 yılında Siirt’te 4 bin metre çelik hat, 18 bin metre polietilen yatırım yaparak, Tillo ilçesi Fakirullah ve Saydanlar mahallelerini doğalgaza kavuşturacak.

 

Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Tillo Kaymakamı Yunus Koç, Tillo Belediye Başkanı İdham Aydın, İstanbul Ticaret Odası üyeleri ve ilçe dışında bulunan Tillolu vatandaşların katıldığı ilk gaz verme töreninde konuşan Aksa Siirt Batman Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Şirket Müdürü Mustafa Yardımcı, “Aksa Siirt Batman Doğalgaz olarak, Tillolu vatandaşlarımızı doğalgazla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Siirt genelinde 23 bin aboneye hizmet veriyoruz. Tillo’da da abone olmak isteyen vatandaşlarımızı ekonomik ve temiz yakıt doğalgaz konforuyla tanıştırmayı amaçlıyoruz. Siirt’te altyapı çalışmalarımız hızla devam ediyor; ilçemizde bulunan Fakirullah, Mücahit ve Saydanlar mahallelerini doğalgazla buluşturacağız” şeklinde konuştu.

 

*Işık Hadisesi

Siirt’in Tillo ilçesinde İbrahim Hakkı Hazretleri'nin 253 yıl önce yaptırdığı ışık düzeneğinin, her sene gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde, güneşin ilk ışınlarıyla hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatması Işık Hadisesi olarak anılıyor. Bu özel düzenek sayesinde, yılın sadece iki günü tepeden doğan güneşin ilk ışıkları türbenin kulesine, oradan da kırılarak türbenin penceresinden girerek İsmail Fakirullah Hazretleri’nin sandukasının başucunu yaklaşık 5 dakika aydınlatıyor.


 


İlginizi çekebilir...

AGDAŞ Sosyal Sorumluluk Projeleri Yüzleri Güldürüyor

AGDAŞ yeni sosyal sorumluluk projesini 'Oyun Senin, Mutluluk Onların' diyerek hayata geçirdi....
9 Ağustos 2018 Perşembe / 11:21

Bursagaz Su Altına İndi

Bursa'nın tamamına en güvenilir, temiz ve konforlu yakıt olan doğalgazı ulaştırma hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdüren Bursagaz, çevreci faa...
9 Ağustos 2018 Perşembe / 11:20

DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Esgaz'ı Ziyaret Etti

6 Haziran 2018 tarihinde Eskişehir'e gelen Dosider Yönetim Kurulu Başkanı ve Çukurova Isı A.Ş. Genel Müdürü Ömer Cihad Vardan ve ekibi Esgaz A.Ş. ...
9 Ağustos 2018 Perşembe / 11:17