E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
İPRAGAZ
BOSCH BUDERUS
FLIR

TİLLO, IŞIK HADİSESİ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA DOĞALGAZLA BULUŞTU

TİLLO, IŞIK HADİSESİ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA  DOĞALGAZLA BULUŞTU

16 Ekim 2017 Pazartesi / 15:00 | HABERLER
275 kez okundu

Aksa Doğalgaz, bölge için büyük önem taşıyan Işık Hadisesi’nin* yaşandığı günün hemen öncesinde gerçekleştirilen törenle Siirt’in Tillo ilçesine ilk doğalgaz akışını sağladı. 31 ilin sınırları içinde yer alan 27 il merkezi ve 135 ilçeye doğalgaz dağıtımı gerçekleştiren Aksa Doğalgaz, 2017 yılında Siirt’te 4 bin metre çelik hat, 18 bin metre polietilen yatırım yaparak, Tillo ilçesi Fakirullah ve Saydanlar mahallelerini doğalgaza kavuşturacak.

 

Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Tillo Kaymakamı Yunus Koç, Tillo Belediye Başkanı İdham Aydın, İstanbul Ticaret Odası üyeleri ve ilçe dışında bulunan Tillolu vatandaşların katıldığı ilk gaz verme töreninde konuşan Aksa Siirt Batman Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Şirket Müdürü Mustafa Yardımcı, “Aksa Siirt Batman Doğalgaz olarak, Tillolu vatandaşlarımızı doğalgazla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Siirt genelinde 23 bin aboneye hizmet veriyoruz. Tillo’da da abone olmak isteyen vatandaşlarımızı ekonomik ve temiz yakıt doğalgaz konforuyla tanıştırmayı amaçlıyoruz. Siirt’te altyapı çalışmalarımız hızla devam ediyor; ilçemizde bulunan Fakirullah, Mücahit ve Saydanlar mahallelerini doğalgazla buluşturacağız” şeklinde konuştu.

 

*Işık Hadisesi

Siirt’in Tillo ilçesinde İbrahim Hakkı Hazretleri'nin 253 yıl önce yaptırdığı ışık düzeneğinin, her sene gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde, güneşin ilk ışınlarıyla hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatması Işık Hadisesi olarak anılıyor. Bu özel düzenek sayesinde, yılın sadece iki günü tepeden doğan güneşin ilk ışıkları türbenin kulesine, oradan da kırılarak türbenin penceresinden girerek İsmail Fakirullah Hazretleri’nin sandukasının başucunu yaklaşık 5 dakika aydınlatıyor.


 

İlginizi çekebilir...

Bursagaz Güvenli Doğal Gaz Eğitimi Verdi

Çocuklara güvenli doğalgaz kullanımıyla ilgili bir eğitim veren Bursagaz, origami etkinliğiyle de çocuklara eğlenceli anlar yaşattı. ...
5 Haziran 2018 Salı / 15:11

Esgaz, Sivrihisar İlçesini Doğalgazla Buluşturacak

Esgaz, Sivrihisar ilçesini doğalgaza kavuşturmak için çalışmalara başladı....
5 Haziran 2018 Salı / 15:04

İzmir Doğalgaz'dan 4 Yeni Bölgeye Doğalgaz

İzmir'in doğalgaz dağıtım ve işletmesini üstlenen İzmir Doğalgaz 2018 yılı yatırım program içerisinde 4 yeni bölgeyi daha doğalgazın konforu ile b...
5 Haziran 2018 Salı / 15:00