E-Dergi Oku 

TEGA DOST Manşon İsveç'te Düzenlenen Ürün Geliştirme Yarışması'nda Dünya Birincisi Oldu

TEGA DOST Manşon İsveç'te Düzenlenen Ürün Geliştirme Yarışması'nda Dünya Birincisi Oldu

16 Aralık 2014 | ÜRÜN
1.614 kez okundu

İsveç ve Norveç resmi su otoriteleri bir araya gelerek, 2014 yılı başında uluslararası bir ürün geliştirme yarışması düzenlediğini ilan ettiler ve bu yarışmayı geçtiğimiz ay sonuçlandırdılar.  Yarışma iki aşamadan oluşuyordu.  Birinci aşamada, katılımcıların sundukları proje dosyaları üzerinden elemeler yapıldı. İkinci aşamada ise,  Stokholm’ de gerçek ürünlerle büyük jüriye ürün sunumları yapıldı ve ürün performans testleri gerçekleştirildi. 

Alanında dünya çapında öne çıkmış üretici firmalar, bir ön değerlendirmenin ardından bu yarışmaya davet edildiler. TEGA, bu yarışmada, 150 yıllık geçmişi olan saygın bir Alman firma ile birlikte finale kalmayı başardı. Firmanın mühendisleri,  23 Eylül 2014 tarihinde, tamamı bir konteyner hacmindeki prototip ürünler ve gerekli cihazlar ile birlikte Stockholm’da hazır bulundu. Tam bir gün boyunca teorik sunum ve pratik uygulamalar gerçekleştirildi.  TEGA’ nın geliştirdiği ürün, jüri tarafından büyük ilgi ile karşılandı ve teknik anlamda rakibine karşı tartışmasız bir üstünlük sağladı. Jürinin, daha sonra açıkladığı puanlamada da bu durum çok açık şekilde görüldü. TEGA, yarışmayı açık ara önde tamamladı ve 1.’lik ödülü olan 400.000 SEK’i almaya hak kazandı.

TEGA’ nın geliştirdiği ürünün öne çıkan özelliği, “Kendi kendini test edebilen elektrofüzyon bir boru bağlantı parçası” olarak tanımlanabilir. Bilindiği gibi, boru hatlarının işletmeye alınabilmesi için,  hattın su ile doldurulması ve basınçlandırılması gerekiyor. Geliştirilen bu ürün,  boru hattı boş iken,  kaynak noktalarının yüksek basınçlı su ile testine imkan veriyor. Bu durum, borulama faaliyetleri açısından bir devrim niteliğindedir. Yüzlerce, binlerce metre boru hattının, hattın içi boş iken basınç testine tabii tutulabilmesi dünyada örneği olmayan bir uygulamadır.

Ürünün adı DOST MANŞON’ dur. Ürünün en temel fonksiyonlarının İngilizce baş harfleri bir araya getirildiğinde DOST kelimesi ortaya çıkıyor. Bunlar “Deflection-Ovality free”  ve “ Self Testing”. DOST adı bu şekilde oluşuyor. Ürün Stockholm’ da sunulurken de, bu bilgi verilip, ardından da DOST’un Türkçe’de “Friend” anlamına geldiği, uygulamada kendilerinin çok iyi bir ‘dost’u olacağı dile getirildi. Uluslararası tanıtımlarda ve video filmlerde bu “dost-friend” esprisi kullanılıyor.

Yarışma sırasında Stockholm, Kopenhag ve Oslo Su Dağıtım Şirketleri’yle uzun süreli beraberlikler yaşandı. Çok ilginç bilgiler edinildi. Örneğin, Stockholm’ da 500 mm’ lik bir plastik (PE100) borunun tamir masrafı ortalama 65.000 EURO. Onarımı bu ölçüde yüksek maliyetli olan bir kaynak noktasının güvenli şekilde birleştirmek ve eğer bir sorunu varsa da, bunu işin başında öğrenebilmek müthiş bir ekonomi sağlıyor. Dolayısıyla da, Avrupalı ve Amerikalı kullanıcılar, TEGA DOST Manşon’ a yüksek fiyatlar ödemeği, bir israf değil bir ekonomi olarak değerlendiriyorlar.

Yarışma öncesinde geliştirilecek ürünün kriterleri sıralanırken, ürünün birim maliyetinin ucuz olması, bir şart olarak öne sürülmedi. Alternatif onarım maliyetleri o kadar yüksek ki, dikkatlerini yönelttikleri ana nokta, ucuzluk değil teknik yeterlilik.

TEGA üretiminin %70’ ini ihraç eden bir firma. Dolayısıyla bu yeni üründe de yüzünü öncelikle Türkiye dışarısına çevirdi.  Amerika Birleşik Devletleri,  Kanada,  Endonezya ve Avustralya’ daki fuarlarda ve birkaç teknik sempozyumda DOST Manşon’un geniş tanıtımı yapıldı. Amerika’da 6 ayrı noktada örnek saha uygulamaları gerçekleştirildi.

Müteahhit firmalar, su ve gaz kuruluşları beklentilerinin çok üstünde bir hızla DOST Manşon’u benimsedi. Amerikan standartlarına göre 17 ayrı çap, Metrik ölçülerde ise 14 ayrı çap için tüm tasarımlar tamamlandı. Amerika ve İsveç’ den gelen ilk siparişlerin toplamı dikkate değer büyüklüklere ulaştı.  Daha yaşını bile doldurmamış, birkaç aylık bir ürün için çok iyi bir başlangıç olduğu düşünülüyor.

Plastik (PE100) borulama sektörü, tüm dünyada çok hızla büyüyor. Dünyadaki yıllık Plastik borulama hacminin kabaca 11 milyon ton olduğu biliniyor. Bu ise yıllık 19 Milyar USD’lik bir parasal büyüklüğe karşılık geliyor. Toplam hacmi bu olan bir piyasada, DOST MANŞON için de büyük fırsatlar olacaktır. Sadece TEGA’ nın üretebildiği ve patentle koruduğu, inovatif,  yenilikçi ve katma değeri yüksek bu ürünün pazar şansının da yüksek olması bekleniyor.   


 


İlginizi çekebilir...

E.C.A.'dan Dokunmatik Ekranlı Yeni Nesil Kombi; Confeo Premix

E.C.A.'nın yeni kombisi Confeo Premix, full dokunmatik cam ekranı ve cam ön panelli inovatif tasarımıyla tüketicilerin beğenisine sunuldu....
28 Mayıs 2020

Mimsan'ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri %30 Tasarruf Sağlıyor

MYKM serisi kazanlar, dış hava sıcaklık sensörüyle de kalorifer suyu sıcaklığını, dış hava sıcaklık şartlarına uygun olarak ayarlayarak yakıt tüketimi...
21 Mayıs 2020

E.C.A. Panel Radyatörlerde Hijyen Devri

E.C.A., geleneksel formdaki panel radyatörleri fonksiyonel çözümlerle modernize ediyor....
7 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.