E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Akım Projesi'nin İptal Edildiğini Açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Akım Projesi'nin İptal Edildiğini Açıkladı

17 Aralık 2014 Çarşamba | HABERLER
1.337 kez okundu

1 Aralık 2014’de Türkiye’ye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı bu ziyarette AB'nin çıkardığı engeller nedeniyle Karadeniz üzerinden Bulgaristan'a ulaşacak Güney Akım Projesi’ni iptal ettiklerini duyurdu ve bunun yerine Karadeniz'den Türkiye'ye yeni bir boru hattı inşa etmeyi önerdi. Yaşanan bu gelişme üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bu Türkiye’nin problemi değil, AB’nin problemidir. Bu tür gelişmeler Türkiye’nin Batı ile ilişkisini aksatmaz. Çünkü biz birini tercih ettiğimizde diğerinden vazgeçen bir ülke değiliz” dedi. Türkiye’nin, Güney Akım’la ilgili Trakya’da geliştirilebileceği bir proje olup olmadığı ile ilgilendiğini belirten Yıldız, “Türkiye’nin ortağı olduğu proje TANAP’ tır. Güney Akım’ın ortağı değiliz” açıklamasında bulundu. Projenin iptalinden sonra birçok ülkede var olan dengeler değişti.

AB'den 'Güney Akım Projesi' Açıklaması

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşmaya yönelik açıklama yaptı.

Federica Mogherini, Türkiye'nin Güney Akım Projesi'ne bir alternatif olarak Rusya'nın Yunanistan'a doğalgaz ihraç edebilmesine yönelik atılan adımla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede "Brüksel' de elbette ki toplantılar yapıldı. Şu aşamada bu konuda önemli bir koordinasyon yürütülüyor. Özellikle Türkiye'nin rolü olarak bunu kısaca tartıştık. Gündeme dahil edildi. Güney koridoru ile ilgili yapılacak olan işbirliği, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi Avrupa için son derece önemli. Türkiye için de çok önemli. Görüşmelerimizin maddelerinden biri bu olacak. Yapılacak olan toplantıların gündeminde olacak" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Hristos Stilianidis ile Devlet Konukevi'nde görüştü. Görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Gümrük Birliği'nin düzgün işlemesinden sorumlu taraflardan birisiyiz. Amerika-Avrupa Birliği arasındaki transatlantik ticari ve yatırım ortaklığı anlaşmasına Türkiye'nin de eklenmesi talebimizi bir kez daha burada vurgulamış olduk" dedi.

Güney Akım Ülkeleri Rusya'nın İptal Kararının Ardından Alternatif Arayışına Başladı

Rusya'nın Ukrayna'yı devreden çıkarıp AB'ye doğrudan gaz taşıyacak Güney Akım Projesi'ni iptal edeceğini açıklamasını değerlendirmek için Brüksel'de toplanan bölge ülkelerinin enerji bakanları, AB Komisyonu'ndan durumu netliğe kavuşturmasını talep etti.

Macaristan'ın temsil edilmediği toplantıya katılan Avusturya, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, İtalya, Slovenya ve Hırvatistan Enerji Bakanları’nın ortak açıklamasında, "AB Orta ve Güneydoğu Avrupa gaz piyasalarının entegrasyonuna ve gaz tedarikçilerinin, kaynaklarının ve rotalarının çeşitlendirilmesine güçlü bir şekilde bağlı kalmalıdır" denildi.

Güney Akım enerji bakanları, bölgede boru hatları bağlantılı sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalleri oluşturulması, Türkiye üzerinden geçen Güney Gaz Koridoru' na bağlantı kurulması, Doğu Akdeniz ve Karadeniz'de gaz yataklarının geliştirilmesi ve bölge ülkelerinin boru hatlarının birbirine bağlanması çağrısında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ziyaretinde, AB'nin çıkardığı engeller nedeniyle Karadeniz üzerinden Bulgaristan'a ulaşacak Güney Akım projesini iptal ettiklerini duyurmuş ve bunun yerine Karadeniz'den Türkiye'ye yeni bir boru hattı inşa etmeyi önermişti.

Güney Akım Projesi’nin İptali En Çok Türkiye’ye Yarayacak

Türkiye ile Rusya arasında beşincisi düzenlenen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi enerji konusunda çok önemli anlaşmalara sahne oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Güney Akım Projesi’nin rafa kaldırıldığını, Mavi Akım Projesi’ne Türkiye ile birlikte ağırlık verileceğini açıkladı. Güney Akım Projesi ile Rusya Ukrayna’ya alternatif bir boru hattı oluşturmayı hedefliyordu. Bu amaçla İtalyan petrol devi ENI ile Rus Gazprom proje için 2007’de kolları sıvadı.

3600 kilometre uzunluğa sahip boru hattı Rusya gazını Karadeniz’in altından geçirip Bulgaristan üzerinden Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya ve Macaristan’a ulaştıracaktı.

Gazprom projenin 23 milyar Euro’ya mal olacağını öngörüyordu. Fakat daha sonra bu miktar 32 milyar Euro’ya yükseltildi. Boru hattından yılda 63 milyar metreküp Rus doğalgazı Avrupa’ya taşınacaktı. Bu miktar Avrupa’nın Ukrayna’dan satın aldığı Rus doğalgazına denkti.

Projenin iptali ise gaz ihtiyacının üçte birini Rusya’dan karşılayan Avrupa Birliği’nin enerji kaynaklarını bir an önce çeşitlendirmesi gerektiğini gösterdi:

Federica Mogherini (Avrupa Dışişleri ve Güvenlik Teşkilatı Yüksek Temsilcisi): “Dün Rusya tarafından alınan ve açıklanan karar bize tedarik yollarını acilen çeşitlendirmemizi göstermekle kalmıyor. Aynı zamanda Avrupa Birliği için enerji kaynaklarının da çeşitlendirilmesi gerektiğini işaret ediyor” dedi.

Moskova’nın Güney Akım Projesi’ni durdurmasındaki baş etkense Bulgaristan oldu. Avrupa Birliği üyesi ülke Brüksel’in istekleri doğrultusunda boru hattının sınırlarından geçmesini reddetti. Birliğin yaptırımları Rusya’nın önüne bu konuda da çıkmış oldu.

Vananın Maliyeti 2,5 Milyar Euro

Ukrayna krizi yüzünden Rusya'ya yaptırım uygulayan Avrupa köşeye sıkıştı. AB ülkelerini transit geçiş gelirleriyle ihya edecek Güney Akım'ın iptalinin faturası ağır olacak. Rus gazının Türkiye-Yunanistan sınırından Avrupa'ya satılmasıyla Avrupa 2,5 milyar Euro zarara uğrayacak. Özel sektör de dahil edildiğinde zarar 2,82 milyar Euro’ ya çıkıyor.

Bu işten en fazla zarar görecek şirketlerin başında ise İtalyan şirket Eni geliyor. Eni'nin Güney Akım'ın iptal edilmesi nedeniyle zararının 2 milyar Euro’ yu bulabileceği belirtiliyor. Güney Akım projesinin iptaliyle Alman Europipe firması da 500 milyon Euro’luk bir anlaşmadan mahrum kalacak. Çünkü, Güney Akım gerçekleşseydi ilk etapta boruların  %50'sini Alman firması tedarik edecekti. Japon Marubeni-Itochu ve Sumitomo da boru hattının geri kalan %40'lık bölümünü sağlayacaktı. Proje iptaliyle Japon şirketler de 320 milyon Euro’luk kontrattan oldu. Avusturyalı petrol ve doğalgaz firması OMV de Güney Akım'ın iptalinden etkilenen şirketler arasında. Bulgaristan da 500 milyon Dolarlık iş ve 2 bin 500 kişilik istihdam kaybıyla karşı karşıya.

Rus şirket Gazprom ise Güney Akım'ın yerine geçecek olan yeni boru hattı için şirket kuracağını açıkladı. St. Petersburg'da kurulacak şirketin ismi ise "Gazprom Russkaya" olacak.

Türkiye'yi ziyaret eden AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de dünkü görüşmelerinde Rus gazının Avrupa'ya sevkini gündeme getirdi.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in Bulgaristan üzerinden Doğu Avrupa'ya doğalgaz taşımayı amaçlayan Güney Akım projesinden vazgeçip Türkiye üzerinden alternatif bir boru hattı döşeneceğini açıklaması, Rus basınında da tartışma yarattı. Rus uzmanların bir kısmı projenin olası yüksek bedeline vurgu yapıp, "Bu iş Rusya'ya pahalıya mal olabilir" diyor.

Moscow Times'ın analizinde yeni boru hattı konusunda "hevesli" görünen Gazprom Genel Müdürü Aleksey Miller'in yanılmış olabileceği belirtildi. Analizde görüşleri yansıtılan ABD merkezli Doğu Avrupa Gaz Analizi Başkanı Mikhail Korchemkin, projeleri arasında Çin'e dev bir boru hattı da bulunan "Gazprom, yeni bir boru hattını finanse edecek durumda değil" görüşünü dile getirdi.

Miller: Güney Akım’ın İptal Kararı Putin-Erdoğan Görüşmesinde Alındı

Rus devlet televizyonu Rossiya-1'e gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunan Miller, "Türkiye, Rusya'nın ne önerdiği ve pozisyonunun farkında. Onlar bunu biliyor. Bizim tutumumuz Türk tarafına aktarıldı. Bu tür gelişmeler görüşmeler sırasında tesadüfen ortaya çıkmaz. Ancak anlaşma kesinlikle iki lider arasındaki karardır." dedi.

Güney Akım'la ilgili Bulgaristan izin vermeden Karadeniz'in altından doğalgaz boru hattı döşenmesi ile ilgili çalışmaların başlamasının imkansız olduğunu hatırlatan Miller, "Bulgaristan'ın ekonomik sahasından geçecek. İnşaat için izin vermeden nasıl yapabiliriz? Burada izin yok. İnşaat için izin olmadığını not etmemiz gerekiyor. Buradaki faaliyet tamamen Bulgaristan tarafı ile ilgili olmalı. Sorumluluğu Avrupa Komisyonu'na yüklememek gerekiyor…" ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği'nin kabul ettiği Üçüncü Enerji Paketi'nin boru hatlarının operasyonu ile ilgili olduğunu belirten Miller, "Boru hatlarının inşası bu uygulama içinde yer almıyor..." hatırlatmasında bulundu. Miller, Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu'nun doğalgaz vanasını Türkiye'ye hediye ettiğini söyledi. Miller'e göre Bulgaristan kaybetti.

Batı Hattı'ndan gelen 18 milyar metreküp doğalgazın Bulgaristan üzerinden Türkiye ve Makedonya'ya verildiği bilgisini aktaran Miller, "Bulgaristan kaybetti… Bu ülke için durum kolay değil. Kaçırılan gelirden çok doğrudan kayıp var. Bulgaristan'a 3 milyar avro yatırım yapılmayacak. 6 bin istihdam imkanı olmayacak. Şimdi tüm bu kapasite yeni hatla birlikte Türkiye üzerinden yapılacak.." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin yeni fırsatı Avrupa ile diyalogunda da yararlanabileceğini belirten Miller, "Biz de doğalgaz alanında Türkiye gibi yeni stratejik ortak kazandık. Türkiye doğalgaz piyasasında çok dinamik gelişen ülke. 2014 sonuçlarına göre doğalgaz alımı açısından Türkiye üçüncü sıradan ikinci sıraya yükseldi. Türkiye doğalgazda transit ülke olacak. Türkiye üzerinde 50 milyar metreküpün üzerinde Rus doğalgazı transit geçecek. Bu da kuşkusuz Türkiye'nin bölgede jeopolitik statüsünün artırılması anlamına geliyor. Türkiye Kuzey Avrupa'daki Almanya gibi, dağıtım merkezine dönüşüyor." dedi.

Güney Akım doğalgaz boru hattı projesinin iptalinin ardından Avrupalı müşterilerin doğalgazı Türk sınırından alacaklarını belirten Miller, "Bizim Avrupa piyasası ile ilişki stratejimiz değişiyor. Güney Akım doğalgaz boru hattı projesinin iptali konusu bizim pazardaki operasyon tarzımızın yeni bir başlangıcı olacak. Biz eskiden Avrupa piyasasında tüketiciye doğalgazı arz etmeyi planlıyorduk…" dedi.

Zorla aşk olmadığını ifade eden Miller, "Eğer müşterimiz evinde almak istemiyorsa, üzerini giyip pazara gitmesi gerekiyor. Eğer hava soğuksa daha kalın bir şeyler giymeli. Onlar bir kısım paketler alabilir. Üçüncü Enerji Paketi gibi. İçinin boş olmamasına dikkat edilmeli. Bizim açımızdan teslim noktası artık Türkiye-Yunanistan sınırındaki mağaza…" ifadelerini kullandı.

Miller, Üçüncü Enerji Paketi'nin Gazprom'un Güney Akım yerine Karadeniz'in altından geçecek ve Türkiye üzerinden Yunanistan sınırına ulaşacak yeni güzergahı engellemediğini söyledi.

Güney Akım projesinin iptali ile ilgili kararlarının son karar olduğunu, konunun kendileri açısından tamamıyla kapandığını ifade eden Miller, "Projenin durdurulması yönünde Avrupa Birliği'nin dikte ettiği siyasi tutum etkili oldu. Bu onların tercihi. Avrupa Parlamentosu 17 Nisan'da Güney Akım'ın yasaklanması yönünde karar aldı. Haziran ayında Avrupa Komisyonu Bulgaristan'a mektup gönderdi. Muhtemelen bu talep Güney Akım'ın inşası ve Rusya ile birlikte projeye dahil olmayı yasaklıyordu…" bilgisini verdi.

Projenin son altı aylık dönemde tamamen kuşatıldığını ifade eden Miller, topun Rusya'da olduğunu ifade etmenin, sadece vebali başkalarına atma girişimi olduğunu belirtti.

Bu süreçte zaman ve para kaybettiklerini, ancak bir kısım tecrübe ve bilgi sahibi olduklarını belirten Gazprom Başkanı, "Biz şimdi Avrupa bürokrasisini çok iyi bildiğimizi söyleyebiliriz. Kim benzer bir durumun bir ay, iki ay ya da yarım yıl sonra olmayacağını garanti edebilir.." eleştirisi getirdi.


 


İlginizi çekebilir...

Bursagaz ve Kayserigaz'ın SOCAR Türkiye'ye Devri Tamamlandı

EWE Turkey Holding'e ait Bursagaz, Kayserigaz, Enervis, EWE Enerji ve Millenicom'un SOCAR Türkiye'ye satışı tamamlandı....
8 Ağustos 2019 Perşembe

İzmir Doğalgaz ve Bornova Belediyesi'nden İşbirliği

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, temmuz ayı olağan meclis toplantısında Bornova'da 2020 yılına kadar doğalgazı olmayan mahalle kalmayaca...
8 Ağustos 2019 Perşembe

INGAS 2019 Doğalgazın Liderlerini İstanbul'da Buluşturuyor

İki kıtanın kalbi olan İstanbul'un ev sahipliğini üstleneceği, INGAS 2019, İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş. (İGDAŞ), Türkiye Doğal Gaz...
12 Temmuz 2019 Cuma

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.