E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

İznik'e Doğalgazın Temeli Atıldı

İznik'e Doğalgazın Temeli Atıldı

16 Eylül 2014 Salı / 17:13 | HABERLER
22 kez okundu

Alman enerji devi EWE AG’nin Türkiye’deki en büyük yatırımlarından olan Bursagaz, İznik’i doğal gaza kavuşturmak için başlattığı yatırım çalışmalarının startını büyük bir temel atma töreni ile verdi.

Yapılan temel atma töreni ile İznik’in merkez 7 mahallesi olan Eşrefzade, Selçuk, Yeni, Yeşil Camii, Mustafa Kemal Paşa, Mahmut Çelebi ve Beyler mahalleleri doğal gaza kavuşacak.

İznik Doğal Gaz Temel Atma Töreni’ne; AK Parti Bursa Milletvekilleri İsmail Aydın, İsmet Su, Hüseyin Şahin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola,  EWE Turkey Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. William Schoeber, EWE Turkey Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Frank Quante, AK Parti İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek ile siyasi parti üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Temel atma töreninde konuşma yapan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın: “Bugün İznik’te tarihe altın harfler ile yazılacak bir işin başlangıcını yapıyoruz. Allah’a şükürler olsun ki, oldu, oluyor, olacak, olmayacak derken işte bugün burada doğal gazın temellerini atıyoruz. Doğal gaz tüm İznikli hemşerilerime hayırlı olur inşallah. Doğal gaz ile birlikte İznikli Hanım kardeşlerim kül silkelemekten kurtulacaklar” diye konuştu.

Doğalgaz ile birlikte İznik’in kirli havadan kurtulacağını söyleyen Sargın; “İznikliler her şeyin en güzeline layık. Bizler de Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın büyük destekleri ile İznik’e her şeyin en güzelini yapmak için mücadele ediyoruz. Bursagaz fiyatlandırmada İznik’e özel programlar uygulayacak. Bizler doğal gaz için bir yılı aşkın süredir EPDK ile görüşmeler yapıyoruz. Çalıştık, gayret ettik, emek verdik ve bu işi sonlandırdık. Sayın Milletvekillerimizin, Sayın Valimizin, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın destek ve gayretleri ile doğal gazımıza kavuşuyoruz. Doğal gaz şimdiden İznik’imize hayırlı olsun diyor, katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, Bursa’da doğal gaz yatırımlarının yaklaşık çeyrek asır önce başladığını ve Bursa’da ilk doğal gaz kullanımının 1992 yılında başladığını söyledi.

Tola, “Bugün Bursagaz olarak 5 bin 200 kilometrelik doğal gaz hattımız ile Bursalılara hizmet veriyoruz. Müşteri sayımız 8 yüz 50 binlere geldi. Bugün bizim için de çok önemli bir gün. Çünkü 2013 yılında İznik ilçemiz Bursagaz’ın lisans alanı içine dahil oldu ve İznik’e yatırım yapmaya hak kazandık. Bizler 2015 yılı sonuna kadar 30 milyon TL tutarında olan 150 km polietilen hat, 40 km yüksek vç orta basınçlı çelik hat imalatı gerçekleştirerek İznik içerisindeki tüm yatırımlarımızı tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

İznik için özel bir kampanya hazırladıklarını da belirten Tola, “Bugüne ve bu yıla özel önümüzdeki 3 ay boyunca doğal gaz kullanmak isteyen İznikli müşterilerimiz doğal gaz abonelik bedelini kredi kartına 8 taksit ile ödeyebilecekler. Şuanda Bursa’daki müşterilerimize abonelik bedelini kredi kartına en fazla 3 taksite bölebiliyoruz. Yine önümüzdeki 3 ay boyunca ekiplerimiz burada pazarlama faaliyetlerinde bulunacak; doğal gazın nasıl kullanıldığı, daha verimli nasıl kullanılacağına ve işlemlerin nasıl yapılacağına dair bilgilendirme çalışmalarını yürütecekler. Bu süre içerisinde her türlü bilgiye buradaki arkadaşlarımızdan öğrenebilirsiniz” diye konuştu.

EWE Turkey Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. William Schoeber ise konuşmasında “İznik’i biraz gezme fırsatım oldu ve İznik’ten çok etkilendim. İznik gibi tarihi zengin bir mekâna yapılmış olan bu yatırımdan dolayı mutluyuz. İznikliler Bursagaz yetkililerine konuyla ilgili merak ettikleri her şeyi sorabilirler. Bursagaz, İzniklilere yardımcı olmaktan ve onları bilgilendirmekten memnuniyet duyacaklardır. Bu yatırımın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyor saygılar sunuyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise yaptığı konuşmada “Bugün İznik için gerçekten güzel ve tarihi bir gün... Çağımızın nimetlerinden olan doğal gaz, İznik’imizin sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olmasına büyük katkı sağlayacak. Bizler Bursa’da 22 yıldır doğal gazı kullanıyoruz. Benim yönetim kurulunda olduğum Bursagaz şirketine Bursa Büyükşehir Belediyesi de hissedar durumda. İstiyoruz ki Bursagaz her yere bu güzellikleri en kısa sürede ulaştırsın.

Bu güzel nimetin İznik’e de ulaştırılması büyük bir emek ve fedakârlık sonucunda oldu. başta milletvekillerimiz ve Bursagaz olmak üzere bu konuda emeği geçen herkese tekrar şükranlarımı sunuyorum. Bu güne kadar verilen desteklerden dolayı tüm arkadaşlarımıza dostlarımıza teşekkür ediyor, Bursagaz firmasına da kolay gelsin diyorum. Doğal gaz, İznikli hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri sahnede sembolik doğal gaz boruları birleştirme işlemi gerçekleştirdi.

Bursagaz personellerinin bulunduğu stant alanında İznik yatırımlarının ve İznik için düzenlenen kampanyaların bulunduğu broşürler dağıtılarak, İznik halkı doğal gaz kullanımı ile ilgili bilgilendirildi.


 


İlginizi çekebilir...

TANAP'ta Avrupa'ya Gaz Temininde Son Aşamaya Gelindi

Azerbaycan'ın Şahdeniz-2 sahasından çıkarılan doğalgazın Avrupa'ya ulaştırılmasına ve bölgedeki doğalgaz arz güvenliğine katkıda bulunacak ola...
18 Haziran 2019 Salı / 16:20

İzmirgaz'ın 'Hayalimdeki Çevre' Resim Yarışması Sonuçlandı

İzmir Doğalgaz tarafından düzenlenen okular arası resim yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen eserlerin sahipleri düzenlenen bir t...
18 Haziran 2019 Salı / 16:17

ESGAZ'dan İlköğretim Öğrencilerine Doğalgaz Bilinçlendirme Eğitimi

İlköğretim çağındaki öğrencileri doğalgazın verimli ve güvenli kullanımı konularında bilinçlendirmek, bilgilendirmek amacıyla Eskişehir genelinde bulu...
18 Haziran 2019 Salı / 16:16

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.