E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
VIESSMANN
DEMİRDÖKÜM
GASTECH
ÇUKUROVA ISI
TERMOTEKNİK
ÇETİN MÜHENDİSLİK
ELSEL GAZ ARMATÜRLERİ A.Ş.
MİRA ISI

INGAS'da, Doğalgazın Geleceği Konuşuldu

INGAS'da, Doğalgazın Geleceği Konuşuldu

13 Aralık 2017 Çarşamba / 13:23 | HABERLER

İGDAŞ’ın düzenlediği Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı (INGAS), 2-3 Kasım tarihlerinde, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Açılışını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak’ın yaptığı INGAS’a, 20’nin üzerinde ülkeden 5 bin sektör temsilcisi katıldı. ‘Doğalgazın geleceğine köprü’ ana temasıyla gerçekleştirilen kongrede; 2 günde, 9 oturumda, yerli ve yabancı toplam 50 uzman görüşlerini paylaştı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştiraki olan İGDAŞ, INGAS’ı yedinci kez düzenledi. Doğalgaz dağıtım sektörünün en saygın organizasyonlarından biri olarak kabul edilen INGAS’ın ana teması ‘doğalgazın geleceğine köprü’ydü. Doğalgazın geleceğinin konuşulduğu kongrenin açılışını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak yaptı. Açılış töreninde, Bakan Albayrak’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik ve GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan da vardı. INGAS’ın ikinci günü ise Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu (EPDK ) Başkanı Mustafa Yılmaz ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’in açılış konuşmalarıyla başladı.

 

“AVRUPA’NIN ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ TÜRKİYE'DEN BAŞLAR”

Konuşmasında, Türkiye’nin hem  Doğu Akdeniz’de yaptığı sismik araştırmalar hem de depolama alanında attığı adımlara değinen Bakan Albayrak, “Bazı bölge ülkelerinin izlediği gerginlik politikalarına rağmen biz, aklıselimin hâkim olduğu bir enerji diplomasisi ile Doğu Akdeniz gazının ticarileşmesi için her türlü iş birliğine açık olduğumuzu belirttik. Diğer yandan, 2019-2020'de tamamlanması planlanan TürkAkım projesi de tarafların anlaşması durumunda Avrupa'nın doğalgaz arz güvenliğine katkıda bulunacak. Geliştirdiğimiz bu projeler, enerji uzmanlarının dile getirdiği 'Avrupa’nın enerji arz güvenliği Türkiye'den başlar' tezini doğrulamaktadır. Türkiye, bölgenin enerjide anahtar ülkesi. Türkiye, önemli bir bölgesel aktör ve güvenilir ortak” dedi.

 

“İGDAŞ, SEKTÖRÜNDE İLKLERİN ADRESİ”

Kongrede İGDAŞ’ın çalışmalarıyla, İstanbul’un sorunlarının çözümünde önemli bir görev üstlendiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “İGDAŞ, doğalgaz konusunda her zaman liderdi, öncüydü. Sektöründe ilklerin adresi oldu. Düzenlemiş olduğu kongre ve fuarla da, Türkiye’de yeni adımları atan kuruluş olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

“BU KIŞ SIKINTI YAŞAMAYACAĞIZ”

INGAS 2017’nin ikinci günü yaptığı konuşmasında kendisinin de eski bir İGDAŞ çalışanı olduğunu belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, “İstanbul bugün İGDAŞ ile nefes alıyor. Doğalgazdan önce, İstanbul’da hava kirliliği tehlikeli seviyelere ulaşmıştı. Gazeteler maske hediye ediyordu, insanlara ‘maske takmadan sokağa çıkmayın’ diyorlardı. İGDAŞ olmasaydı şu anda gökyüzünü sadece martılar ya da pilotlar görebilecekti” diye konuştu.

 

Dönmez, Türkiye'nin sisteme verilebilen doğalgaz kapasitesinin de giderek arttığını da ifade ederek, "Geçmişte kış aylarında yaşadığımız sıkıntılı dönemleri bu kıştan itibaren yaşamamış olacağız. Yaptığımız altyapı yatırımları bizlere esneklik kazandıracak, bu da kaliteli, ekonomik, sürdürülebilir bir gaz arzı sağlayacaktır. En önemlisi seçim şansı tanıyacaktır. Tedarikçiler ve tüketiciler de böylece ciddi bir esnekliğe kavuşmuş olacak. Artık doğalgazda da satıcıların belirleyeceği bir piyasa yapısından alıcıların belirleyeceği bir pazara doğru ilerliyoruz" dedi.


“INGAS, ENERJİDE MERKEZ ÜLKE HEDEFİMİZE HİZMET EDİYOR”

INGAS 2017’nin konukları arasında yer alan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise INGAS 2017’nin doğalgazın geleceğine köprü temasıyla, Türkiye’nin enerjide ticaret merkezi olma hedefine hizmet ettiğini belirterek, “EPDK olarak bizler de bunu hedefliyoruz. Bunun için şeffaf yapımızı güçlendirmemiz gerektiğini biliyoruz. Sadece 6 ilde kullanılan doğalgazı ülkemizin her yanında kullanılabilir hale getirdik. Doğalgaz olmayınca nefes alma kalitemiz düşüyor. Sağlıklı bir nefes alamıyorsanız ne çalışabilirsiniz ne uyuyabilirsiniz ne de üretebilirsiniz, bunun bilinciyle gece gündüz çalışarak problemlerin minimize edilmesini sağladık” diye konuştu.

 

Dünya doğalgaz sektörünün öncü kuruluşları arasında yer alan Uluslararası Gaz Birliği’nin (IGU) İcra Direktörü Menelaos Ydreos da INGAS 2017’deydi. Yaptığı konuşmada 14 Kasım’da Londra’da yayınlanacak olan World Energy Outlook’u (WEO) okuma fırsatı bulduğunu ifade eden Ydreos, burada doğalgazın çevresel avantajının vurgulanacağını belirtti. Ydreos ayrıca metan salınımıyla ilgili dünyanın en büyük doğalgaz şirketlerinin ciddi anlamda çalıştığını sözlerine ekledi.

 

“INGAS’TA AMAÇ HÂSIL OLDU”

Kapanış konuşmasında INGAS 2017 ile Türkiye’nin ‘enerjide merkez ülke’ stratejisine hizmet edebilmeyi hedeflediklerini belirten İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik, “Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Dr. Berat Albayrak’ın açılış töreninde ‘INGAS’ın, ülkemizin doğalgazdaki stratejik pozisyonunu güçlendireceğine yürekten inandığını’ ifade etmesi bizim için çok değerli. Ne mutlu bizlere, demek ki amacımız hâsıl oldu” dedi. 


 


İlginizi çekebilir...

Doğubayazıt Bu Kış Doğalgazla Isınacak

Türkiye'nin Türk Lirasıyla gerçekleşen ilk enerji ihalesi olması bakımından stratejik bir önem taşıyan, Aksa Ağrı Doğal Gaz Dağıtım Projesi kapsam...
17 Ekim 2018 Çarşamba / 14:33

İzmir Doğalgaz Ar-Ge Ödül Töreni Düzenledi

zmir Doğalgaz, gelecek yıllarda işletme ve yatırım başta olmak üzere birçok alanda faaliyetlerine yön verecek olan Ar-Ge çalışmalarını başlattı....
17 Ekim 2018 Çarşamba / 10:45

Bursagaz, Ortak Projelerle Yenilikçi Hizmetler Sunacak

Bursagaz, BUSKİ ve Limak Enerji Uludağ Elektrik, 24 Eylül'de Bursagaz Genel Müdürlük binasında toplantı gerçekleştirerek, Bursa halkına daha iyi h...
17 Ekim 2018 Çarşamba / 10:43