E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

İhracat Rakamlarımız Her Geçen Yıl Artıyor

İhracat Rakamlarımız Her Geçen Yıl Artıyor

25 Ağustos 2015 Salı | SÖYLEŞİ
496 kez okundu

Mimsan Isı Teknolojisi Pazarlama Müdürü Tarık Yılmaz ile sektördeki çalışmaları hakkında görüştük. Ar- Ge çalışmalarına verdikleri önemin altını çizen Yılmaz, ihracat rakamlarının her geçen yıl artarak devam ettiğini vurguladı.

Mimsan olarak doğalgaz sektöründe sunmuş olduğunuz hizmetlerden ve ürün gamınızdan bahsedebilir misiniz?

1983 yılında ısı cihazları imalatı çalışmalarına başlayan Mimsan, zaman içerisinde piyasa istekleri ve sektör gelişmelerine yönelik olarak gerek ürün gamı, gerekse hizmet sunduğu sektörlerde branşlara ayrılarak grup şirketi halini aldı. Grup şirketlerinden Isı teknolojisi A.Ş  Mimsan markası ile ısı cihazları üretiminde Türkiye pazarında yerli sermaye ile üretim yapan en büyük firma konumundadır. Mimsan ısı teknolojisi deneyimli ekibi, ürün kalitesi, müşteri odaklı tasarım anlayışı ve satış sonrası servis hizmetleri ile sektörün önde gelen markaları arasında yerini almıştır.

Doğalgaz ile çalışan merkezi ısıtma sistemlerinde iki ve üç geçişli sıcak su kazanları, yoğuşmalı sıcak su kazanları ve paslanmaz baca ekonomizörleri başlıca ürünlerimizdir. Bu ürünlerin yanı sıra katı yakıtlı bireysel ve merkezi sistem sıcak su kazanları, üretilen cihazlara uyumlu ekonomi panelleri, ısıtma sisteminden ve güneş enerjisi panellerinden elde edilen ısıyı kullanım suyuna aktaran sıcak su hazırlayıcıları, Akaryakıt ve su depolama tankları üretiminin yanı sıra; ısıtma sistemlerinde ihtiyaç duyulan panel radyatörler ve havlupanlar, brülör, kapalı genleşme tankı, kontrol vanaları vb. ürünlerin de satış ve pazarlamasını yapılmaktadır.

Mimsan kazanlarının sektörde yer alan diğer firmaların kazanlarına göre sağladığı avantajlar nelerdir?

Isıtma sektöründe ilk defa 7 yıl garanti veren tek firma konumundayız. 2014 yılında başlattığımız bir kampanya ile 2 yıl standart garanti süresine 5 yıl daha ilave ederek 7 yıl olarak lanse ettik. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından mecburi garanti süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. Mimsan markası ile üretilen kalorifer kazanları, doğru ve kaliteli malzeme seçimi, doğru üretim teknikleri ve sertifikalı kaynakçıların yanında üretim sürecinin her aşamasında kalite kontrolleri yapılarak tüketiciye sunulmaktadır. Mimsan markalı ürünlere verilen 7 yıl garanti ürün kalitesinin bir göstergesidir.  Mimsan müşterilerinin ek hiçbir ücret ödenmeden 7 yıl boyunca faydalanacağı garanti uygulaması için, ürünlerin periyodik bakımlarının Mimsan yetkili servislerine yaptırılması yeterli olacaktır.   

Bir diğer öne çıkan özelliğimiz de, 2006 yılında patentini almış olduğumuz, su soğutmalı ızgara ve kapak sistemi. Kullanıcılar tarafından en çok şikayet edilen ve işletme maliyetlerini etkileyen faktörlerden olan ızgara ve kapak için yapılan Ar-Ge çalışmaları neticesinde, katı yakıtlı merkezi sistem ısıtma kazanlarında kullanılan ve her yıl kısmi veya tamamının yenilenmesi gereken döküm ızgaralar yerine, su soğutmalı ızgara sistemi geliştirilerek kullanılmıştır. Mimsan markalı katı yakıtlı merkezi sistem kalorifer kazanlarının tüm modellerinde kullanılan bu sistem sayesinde kullanıcılar uzun yıllar boyunca ızgara için ilave maliyetten kurtulmuşlardır. Merkezi sistem katı ve gaz yakıtlı klasik kazanlarda kullanılan kapaklarda izolasyon maddesi olarak ateş betonu kullanılmaktadır. Bu da ısının etkisiyle zamanla deforme olarak çatlamakta veya betonun dökülerek daha büyük arıza veya kazan dairesi yangınlarına yol açmaktadır. Geliştirmiş olduğumuz su soğutmalı kapak sayesinde, uzun yıllar boyunca kapaktan sorun yaşamayan kullanıcılar hem ilave maliyetten kurtulmanın yanında  beklenmedik kazan dairesi yangın riskinden de korunmuşlardır. Her iki sistem sayesinde işletme maliyetlerine olumlu katkı sağlarken, ızgara ve kapak sisteminde dolaşan suya aktarılan sıcaklık verim olarak tüketicinin cebinde kalmaktadır.

Yine patenti firmamıza ait olan, katı yakıtlı merkezi sistem kalorifer kazanları için geliştirmiş olduğumuz, kömür ve elektrik tüketiminde %30 tasarruf sağlayan ekonomim panelleri kullanıcılara ilk defa Mimsan markası ile sunulmuştur.  Görüleceği üzere, ürünlerimizin neredeyse tamamında işletme giderleri göz önüne alınarak tasarım ve Ar-Ge yapılmış ve tüketicinin kullanımına sunulmuştur. 

Firma olarak yurtdışı faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? 

Mimsan olarak dış piyasa satışlarında önemli mesafeler kaydetmiş durumdayız.  Türki Cumhuriyetlerde bilinen ve tercih edilen bir marka konumuna gelmiştir. Özellikle Azerbaycan ve Türkmenistan piyasasında kurmuş olduğumuz bağlantılar sayesinde stoklu çalışan dağıtıcılarımız bulunmaktadır. İhracat rakamlarımızın ciromuz içerisinde yer alan kısmı her geçen yıl artarak devam etmektedir. 

Mimsan olarak hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Gerek devlet politikası, gerekse kullanım kolaylıkları ile gündemimizin ilk maddelerinden birisini oluşturan doğalgaz önümüzdeki dönemlerde daha yaygın olarak kullanılmaya devam edecektir. Mimsan olarak her geçen gün ürün gamımızı genişleterek doğalgazlı ürünlere daha çok yatırım yapmayı planlamaktayız. Bu doğrultuda, premix brülörlü yoğuşmalı kazanlar ve duvar tipi yoğuşmalı kazanlar için Ar-Ge çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca önümüzdeki dönemlerde daha çok gündeme gelecek olan pellet kazanı ile ilgili Ar-Ge çalışmalarımızda devam etmektedir. 

Mimsan Türkiye’de geniş bir alana yayılmış bayi ağına sahip. Bayi yapılanmanızdan ve satış sonrası sunduğunuz servis ve bakım hizmetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Ülke genelinde 6 münhasır dağıtıcı bayi, 65 münhasır bayi ve 100 ün üzerinde satış noktası ile satış hizmetini gerçekleştiren şirketimiz, bunun yanında ülke geneline yayılmış servis organizasyonu ile de müşteri memnuniyeti için hizmet vermektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Mimsan grup şirketleri olarak; enerjinin farklı formları ile ilgili mal ve hizmet üretmekteyiz. Bu enerji “İnsanoğlunun mutluluğu için” bazen kalorifer sisteminde dolaşan ısı, bazen duştan akan sıcaklık, çalışan fabrikalar ya da hayatımızın bir parçası olan elektrik önemli enerji kaynağıdır. Mimsan grup şirketleri bu enerjiyi daha az maliyetle üreterek verimli ürünlerin  imalatını gerçekleştirmektedir. Ayrıca ürünlerimiz çevre dostu, daha az çevre kirliliği oluşturan ürünlerdir. Hem 7 yıl garanti avantajı ile daha fazla konfor üretmekle birlikte, Yasallık, ahlakilik, kalite ve toplumsal fayda, sürekli ekip anlayışı bizim esas değerlerimizdir. Enerji girdilerimizde esneklik ve çeşitlilik esastır. Hemen hemen her türlü yakıtı yakabilecek yakma sistemlerimiz ile tavuk gübresinden, kömürün her çeşidine, biokütleye, araç lastiğine, doğalgaza ve diğer sıvı yakıtlara kadar her bir kaynağı, verimli bir şekilde yakan teknolojiler üretiyoruz. Bizi tercih eden tüketicilerimizle sıcak dostluklar kurmaya devam ediyoruz.


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.