E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

"EWE AG'nin Bilgi Birikimini Türkiye'ye Taşıyoruz"

"EWE AG'nin Bilgi Birikimini Türkiye'ye Taşıyoruz"

22 Haziran 2016 Çarşamba | HABERLER
558 kez okundu

 

Uzun yıllar hem doğalgaz sektöründe görev yapmış bir teknik uzman makine mühendisi olarak, hem de şu an çalıştığınız Bursagaz’da, göreve geldiğiniz tarihten itibaren yapmayı düşündüğünüz ve bu tarihe kadar yapabildiğiniz öncelikli işler ve konular neler oldu?

Bursagaz olarak, bildiğiniz gibi Bursa’nın merkez ilçelerinde ve Mudanya ilçesinde doğalgaz dağıtım hizmeti veriyoruz. Özellikle şehir merkezinde, 60 km uzunlukta ve 20 km genişlikteki bir alanda ve yapılaşma ile trafiğin yoğun olduğu bir bölgede faaliyet gösteriyoruz. Bu reel durumu, teknolojiyi ve haberleşme teknolojilerini dikkate alarak, sürekli ve güvenli doğalgaz arzını önceleyen, müşteri memnuniyetini daha üst seviyelere taşıyacak birçoğu sektörde ilk olan projeleri hayata geçirdik. Bunlardan başlıcaları; işletme güvenliği için SCADA Projesi, ihbarlara hızlı ulaşmak için Yol-bil ve I-rota projesi, Deprem Algılama Projesi, müşterilerimize sürekli ve kolay hizmet almalarını sağlamak için Ofissiz Hizmet projesi, data sistemimizi güçlendiren Bursa Potansiyel Projesi, süreçlerimizi daha etkin yönetebilmemizi sağlayan SSM Projesi’dir. Ayrıca sosyal, çevresel ve ekonomik alanlardaki faaliyetlerimizi sürdürülebilirlik üzerine kurgulayarak oluşturduğumuz sürdürelebilirlik raporu ve Sürdürlebilir Yaşam Konferansı ile de yine sektörümüzde önemli bir çalışmaya imza atmış olduk. Tüm bu çalışmalarımızın yanı sıra Mayıs ayı içerisinde taşındığımız yeni genel müdürlük binamız ile de önemli bir başarıya imza atmış bulunuyoruz. LEED Sertifikasyonu adayı olan çevreci binamız akıllı bina konseptine uygun tasarlanmış olup, kullandığı enerjinin önemli bir bölümünü kendisi üretmekte ve entegre otomasyon sistemleriyle enerji kullanımını izleyerek yönetmektedir.

Ayrıca bu dönemde Almanya’daki ana hissedarımız olan EWE AG’nin sahip olduğu 80 yıllık doğalgaz bilgi ve birikimini de yürüttüğümüz TEX (Teknik Değişim) Projesi ile Türkiye’ye taşıyoruz.

 

Ülkemizin doğalgaz kullanılan iki önemli büyük şehrinde faaliyette olan şirketlerdeki çalışmalarınız dolayısıyla öncelikle Bursagaz’ın bugün itibariyle ulaştığı abone sayısı ve tüketilen doğal gaz miktarı hakkında bilgi verir misiniz? Bu miktarların Türkiye’deki toplam miktarlara kıyasla oranı nedir?

2015, Türkiye genelinde de Bursa özelinde de gaz tüketiminin düştüğü bir yıl oldu. Bunun da sebebi özellikle doğalgaz çevrim santrallerinin çalışmaması. 2015 yılında hidroelektrik santrallerinin daha çok çalışmasından kaynaklı, taşıma yaptığımız elektrik santrallerindeki tüketim çok düşük düzeyde gerçekleşti. Bir önceki yıl elektrik santralleri için 2,3 milyar metreküp gaz taşımışken, 2015 yılında 1,1 milyar metreküp taşıma gerçekleştirdik. Konutlardaki tüketim ise 2014 yılında 495 milyon metreküp iken 2015 yılında 615 milyon metreküpe çıktı. Ancak 2015 yılındaki toplam gaz hacmimiz 1,9 milyar metreküp olarak gerçekleşti ve bir önceki yıla göre yüzde 38’lik bir düşüş yaşandı. 2016 yılındaki toplam gaz hacmimizin 2,3 milyar metreküp civarında olacağını öngörüyoruz.

2015 yılında 32 bin 338 haneyi yeni abone olarak kaydettik 37 bin 780 hane de doğalgaz kullanmaya başladı. Yılsonu itibarıyla 870 bin BBS doğalgaz müşterimiz, 775 bin BBS’de doğalgaz kullanıcımız var. 2016 yılında bunlara ek 32 bin 500 yeni abone ve 40 bin 500 yeni gaz kullanıcısını Bursagaz ailesine kazandırmayı hedefliyoruz. Burada en önemli beklentilerimizden biri İznik; çünkü İznik’e 2 yıldır yatırım yapıyoruz. İznik’teki potansiyel abone sayısı 10 bine yakın; bunun yarısının bu yıl doğalgaz kullanmaya başlayacağını düşünüyoruz.

Ülkemiz geneline bakacak olursak, Türkiye’de 1988 yılında ilk olarak Ankara’da kullanılmaya başlanan doğalgaz günümüzde 77 ilimize ulaşmış durumdadır. Şu an sadece 4 ilimizde doğalgaz bulunmuyor, fakat bunlardan birinde çalışmalar başlamış durumda. Yetkililerden aldığımız bilgilere göre, 2020 yılında kadar ülkemizde doğal gazsız il kalmayacak.

Şu an ülkemizde 11,6 milyon doğalgaz kullanıcısı bulunuyor ve her yıl ortalama 1 milyon yeni abone ekleniyor. 2020 yılında toplam abone sayısının 16 milyona ulaşması bekleniyor. 2015 yılında doğalgazın yüzde 55’i Rusya’dan alındı, ancak bu sene tahmin ediyorum ki bu rakam yüzde 50’nin altına düşecek. Doğalgazın yüzde 17’si LNG olarak Nijerya, Cezayir ve Katar’dan temin ediliyor. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl yüzde 13 Azerbaycan’dan, yüzde 16 İran’dan ülkemize doğalgaz girişi gerçekleşti.

Önceki yıllarda toplam tüketim içinde elektrik üretim amaçlı doğalgaz kullanımı yüzde 50 iken, 2015 yılında yüzde 40’a düşmüştür. Konutlarda tüketim yüzde 28,9, sanayide yüzde 31 civarında gerçekleşmiş ve konut ve sanayilerdeki doğalgaz kullanım oranı önceki yıllara göre artmıştır. 2015 yılında konutlarda kullanılan doğalgaz miktarı yüzde 18’lik artışla 10,9 milyar metreküp, konut ve sanayide doğalgaz kullanımı 2014 yılına göre 2,6 milyar metreküp artmıştır. Elektrik üretiminde ise kullanılan doğalgaz miktarında 4,4 milyar metreküp düşüş yaşanmıştır. Doğal gaz dağıtım sektöründe 2006 yılına kadar yapılmış olan toplam yatırım miktarı 2,6 milyar USD iken, 2015 yılsonu itibariyle toplam yatırım tutarı 11,4 milyar USD seviyesine gelmiştir. Şu an Türkiye’de toplam doğalgaz hattı uzunluğu ise 115 bin 892 kilometredir.

Bursagaz’ın il sınırları içinde doğalgaz şebekesinin henüz ulaşmadığı ilçeler ve mahalleler varsa şebekenin buralara ulaşımı için hazırlanmış bir plan var mı, bu projelerin yapımı ve gerçekleşmesi aşamalarında sıkıntı ve zorluklar yaşıyor musunuz? Bunlar hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunabilir misiniz?

Bursagaz olarak 2009 yılına kadar mücavir alanlarımız içerisindeki bölgelerin yatırımlarını tamamladık. Ancak yeni çıkan belediye kanunu ile köy statüsünden mahalle statüsüne kavuşan ve 1/1000 imar planları bulunan köylere yatırımlarımız hala devam ediyor. Bunun yanı sıra belediyelerin yeni açtığı imar alanlarına mevcut şebekemizi genişletmek sureti ile yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 2014 yılında mücavir alanımıza dahil olan İznik ilçesinde 2015 yılında şehir içi şebekesi, 2016 yılında da ana iletim hattı ve basınç düşürücü istasyonu tamamlanmış olup Haziran ayı içerisinde doğalgaz arzını sağlamayı planlıyoruz.

 

2016 yılı için şuan kesinleşmiş olan 43 milyon TL’lik yatırım planımız bulunuyor. Tabii bizler sadece Bursa’nın merkezinde kalmak istemiyoruz. Bursa’da doğalgaz gitmeyen sadece 4 ilçe kaldı; Büyük Orhan, Harmancık, Keles ve Orhaneli’yi de lisans alanlarımıza dahil ettik. Büyük ihtimalle 2017 - 2021 yılları arasında bu 4 ilçemizi doğalgaz ile buluşturmayı istiyoruz.

 

Bursa’nın sembollerinden olan Uludağ’daki oteller bölgesi için de projelerimiz tamamlanmış olmasına rağmen, maalesef ki bürokratik engeller nedeniyle henüz buraya doğalgaz hatlarımızı ulaştıramadık. Fakat burası da bir sonraki tarife dönemi için hedeflerimizin arasında yer almaktadır.

 

 

Yine Bursa’da kurulmuş olan ilk alt yapı şebekeleriyle ilgili olarak yenileme ve yeni yatırımlar düşünülüyor mu?

 

Doğalgaz şebekelerinin ömürleri 50 yılı bulabilmektedir. Bursagaz’ın sahip olduğu şebekesinin yaşı 25 yılı bulmaktadır. Dolayısıyla yeni ve genç bir şebeke olduğu söylenebilir fakat şebeke üzerindeki ekipmanlarda (vana ve istasyonlarda, evsel regülatörlerde) eskimeler olmaktadır, bunları yenileme çalışmalarımız her yıl devam etmektedir.   Ayrıca, Bursa da diğer illerde olduğu gibi kentsel dönüşüm projelerinin yoğun olduğu iller arasında yer almaktadır. Biz de Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerinin kentsel dönüşüm projeleri kapsamında projelendirme çalışmalarımızı tamamladık. Belediyelerden talep geldikçe de şebeke yenileme işlemlerimize devam edeceğiz.

Doğalgaz abonelerinin konutlardaki ve sanayideki kullanımları için dikkat etmeleri gereken hususlar nelerdir? 187 acil servisinizin verdiği hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

187 Doğalgaz Acil ekiplerimiz, Bursa halkına güvenli ve sürekli doğalgaz arzı sağlamak için 7 gün 24 saat çalışmaktadırlar. Doğalgaz, sürekli yani kesintisiz olması ve depolanmadığından dolayı diğer yakıtlara göre daha güvenilir ve konforludur. Bildiğiniz gibi doğal gaz yeraltından kokusuz olarak çıkarılmaktadır. Kokusuz olan doğalgaz, kaçak olması durumunda kolayca anlaşılabilmesi için basınç düşürme ve ölçüm istasyonlarımızda çürük sarımsak kokusuna benzeyen THT kimyasalı kullanılarak kokulandırılmakta ve son kullanıcı olan müşterilerimize kokulu bir şekilde ulaştırılmaktadır. Müşterilerimiz bulundukları yerde doğal gaz kokusu hissettiklerinde;

-          Kesinlikle çakmak, kibrit vb. yakmamalı,

-          Lambalar ve diğer elektrikli cihazlar açılmamalı, açık olanlar kapatılmamalı, prizlerden fişler takılıp çıkarılmamalıdır.

-          Kapı zilleri kullanılmamalı ve kullandırılmamalı,

-          Kıvılcım çıkarabileceğinden dolayı cep veya telsiz telefonlar kullanılmamalı,

-          Kapı ve pencereler açılarak ortam havalandırmalı,

-          Tüm doğal gazlı cihazların ve sayacın vanaları kapalı konuma getirilmeli,

-          Vakit kaybetmeden komşunuzdan veya uygun bir yerden Bursagaz Doğal gaz Acil 187 ihbar hattı aranmalıdır.

 

Müşterilerimizden gelen koku ihbarları Acil 187 ana kumanda operatörü tarafından alındıktan sonra, ekiplerimiz vermiş olduğunuz adrese yaklaşık 15 dakika içinde ulaşarak, gerekli emniyet tedbirlerini almaktadır. Acil ekiplerimiz koku ihbarları dışında gaz yokluğu, polietilen ve çelik hat hasarları, karbonmonoksit zehirlenmeleri ve doğal gaz kaynaklı yangın gibi ihbarları da değerlendirmektedirler. Müşterilerimiz 187 doğal gaz acil ihbar hattını aradıklarında; öncelikle sakin davranmalı, ihbarın konusu hakkında detaylı bilgi vermeli, ihbar adresini eksiksiz ve tam olarak vermeli, kendisine ulaşabileceğimiz telefon numarasını ve ismini vererek, telefonda bulunan ana kumanda operatörünün yönlendirmelerine mutlaka uymalıdır.

 

Doğalgazın diğer yakıtlara göre kullanım,  yakıt maliyeti, tedarik, güvenlik ve konfor açılarından değerlendirmesini yapar mısınız?

 

Doğalgazın birçok avantajı var aslında. Doğalgaz en başta çevre dostu bir yakıttır; çevreye saygılı, havayı kirletmeyen, doğaya zarar vermeyen çevreci bir enerji kaynağıdır. Yandığı zaman çevreye zararlı olan kül, yanmamış hidrokarbonlar, kükürt oksitleri gibi atık maddeler meydana getirmemektedir. Zararlı karbonmonoksit ve azotoksit emisyonları diğer yakıt türlerine göre daha düşüktür. Kısacası; doğanın, çevrenin ve dolayısıyla insan geleceğinin ciddi bir sigortasıdır. 

Doğalgaz her an kullanıma hazır olmasıyla da kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca kurum, is gibi atık ürünler ortaya çıkmadığı için de ev ve cihazların temiz kalmasına olanak sağlıyor.

 

Doğalgazın yanma veriminin diğer yakıtlara göre daha çok olması, buna karşı yakıt kaybının az olması doğalgaz kullanımını ekonomik kılmaktadır. Doğalgaz kullanan bir dairenin diğer yakıtları (kömür, elektrik) kullanan bir daire ile kıyaslandığında aşağıdaki tabloda yer alan bedellere göre  yüzde 72 tasarruf ettiği görülmektedir.


 


İlginizi çekebilir...

Bursagaz ve Kayserigaz'ın SOCAR Türkiye'ye Devri Tamamlandı

EWE Turkey Holding'e ait Bursagaz, Kayserigaz, Enervis, EWE Enerji ve Millenicom'un SOCAR Türkiye'ye satışı tamamlandı....
8 Ağustos 2019 Perşembe

İzmir Doğalgaz ve Bornova Belediyesi'nden İşbirliği

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, temmuz ayı olağan meclis toplantısında Bornova'da 2020 yılına kadar doğalgazı olmayan mahalle kalmayaca...
8 Ağustos 2019 Perşembe

INGAS 2019 Doğalgazın Liderlerini İstanbul'da Buluşturuyor

İki kıtanın kalbi olan İstanbul'un ev sahipliğini üstleneceği, INGAS 2019, İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş. (İGDAŞ), Türkiye Doğal Gaz...
12 Temmuz 2019 Cuma

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.