E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

ELCO TÜRKİYE PAZARINDA İDDİALI

ELCO TÜRKİYE PAZARINDA İDDİALI

19 Haziran 2017 Pazartesi | SÖYLEŞİ
1.356 kez okundu

Ticari ve kentsel uygulamalarda, garantili ısıtma çözümleri ile Avrupa’nın önemli markalarından olan Elco, Ariston Thermo Group bünyesinde Türkiye pazarına girdi. “Şu an için Türkiye pazarına duvar tipi kazan ve yoğuşmalı kazanlar ile giriş yaptık. Her iki ürün grubunda da iddialı olduğumuz konular var” diyen Elco Ticari Ürünler Satış Müdürü Fatih Tuna, şirketlerinin Türkiye pazarındaki konumunu ve hedeflerini dergimize anlattı.

 

ELCO’yu bize tanıtır mısınız?

Avrupa’nın domestik ve ticari ısıtma çözümleri alanında önde gelen markalarından Elco, 1928 yılında İsviçre’de kuruldu. Daha sonra merkezini Almanya Stuttgart’a taşıyan Elco, hem domestik hem ticari ısıtma çözümleri hem de sıcak su hazırlama çözümleri alanlarında üst segment ürünleri ile Avrupa’nın lider markalarından biri oldu. 2001 yılında Ariston Thermo grubuna katılan Elco, grubunda sinerjisi ile 90 yıllık tecrübesini birleştirerek tüm  dünyaya yayılmaktadır.

 

 

 

ELCO’nun Türkiye’deki konumu ve yapılanmasından bahseder misiniz?

 

Elco organizasyon olarak yaklaşık 1 yıldır Türkiye’de faaliyette. Ancak Elco özellikle mekanik tesisat sektöründe, mekanik tesisat proje firmalarında yüksek verime sahip brülörleri ile uzun yıllardır Türkiye’deki bazı tedarikçiler tarafından kullanılan ve bilinen bir marka.  Elco‘nun tüm dünyada ısıtma ürünleri pazarında ürün tedarikçisi olmaktan ziyade sistem çözümü tedarikçisi olma yönünde bir benimseyiş var. Dolayısı ile bizde Türkiye’deki yapılanmamızı proje çözümü konusunda tecrübeli makina mühendisi arkadaşlarımızdan bir profesyonel satış ve satış sonrası ekibi oluşturarak kurduk.

 

Bir binanın projesinin tasarlanması aşamasından başlayarak, cihazlarımızın devreye alınarak tüketiciye teslim aşamasına kadar bu arkadaşlarımız iş ortaklarımıza hizmet veriyorlar. Devreye alım aşamasından sonra ise farklı bir profosyonel ekip son kullanıcılara 7/24 hizmet vermeye başlıyor. Hem son kullanıcılar hem de uygulayıcılar çağrı merkezimiz aracılığıyla bizimle iletişim kurup destek alabiliyor.

 

Elco hangi ürünleri üretiyor, bu ürünlerin farklılıkları nelerdir?

 

Öncelikle Elco’nun tüm ürün gruplarındaki ortak felsefesinden bahsetmek isterim. Elco’nun ürün felsefesi; ömür boyu yüksek verim, sağlamlık, kompakt ölçüler ve düşük ağırlık ve son olarak modüler konsept diye adlandırabileceğimiz demontaj imkanından oluşuyor.

 

Elco, konutlardan, ticari binalara ve endüstriyel projelere kadar geniş bir pazarın ısıtma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için sıvı, gaz ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanabilen ürünler üretmektedir. Bunlar; kombi, boyler, duvar tipi yoğuşmalı kazan, yer tipi yoğuşmalı kazan, güneş kollektörleri, ısı pompaları ve binanın hem elektrik hem ısıtma ihtiyacını karşılayabilen kojenerasyon ürünleridir.

 

Şu an için Türkiye pazarına duvar tipi kazan ve yoğuşmalı kazanlar ile giriş yaptık. Her iki ürün grubunda da iddialı olduğumuz konular var. Öncelikle tüm ürünlerimiz paslanmaz çelik ve premix yoğuşma teknolojisine sahip.

 

Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlarda 65kW, 105 kW ve 130 kW ‘lık 3 farklı kapasitede modellerimiz bulunmakta. %113,9 verimlilik ile pazarda lider durumdayız. Bir ısıtma sisteminde kazandan sonra en çok mali yüke sahip olan ürünler primer devre pompası, kaskad kontrol paneli ve baca klapesidir. Elco’da frekans konvertörlü primer devre pompası, 8 kazanlı kaskad sistemi yönetebilen kontrol paneli ve baca klapesi cihazın içine entegredir. Bu hem mali açıdan tasarruf sağlarken hem de montaj kolaylığı sağlamaktadır.

 

Yer tipi yoğuşmalı kazan grubunda 150 kW’dan 1.900 kW’a kadar 23 farklı kapasitede paslanmaz çelik eşanjörlü ve premix yoğuşmalı kazanlarımız bulunmakta. Tüm kazanlarımız 8 bar çalışma basıncına sahip.  Bu ürün grubumuzda kazanın boyutları ve ağırlığı konusunda çok iddialıyız. Kazan ölçülerimiz oldukça kompakt. 250 kW kapasiteli yer tipi yoğuşmalı kazanımızın eni sadece 46 cm. Kazanlarımız düşük su hacmi teknolojisine göre üretiliyor, bu sayede enerjiden yüksek miktarda tasarruf sağlıyoruz. 1.900 kW’lık yer tipi yoğuşmalı kazanımızda sadece 123 lt su bulunmakta.

 

 

“Yer tipi yoğuşmalı kazan grubunda 150 kW’dan 1.900 kW’a kadar 23 farklı kapasitede paslanmaz çelik eşanjörlü ve premix yoğuşmalı kazanlarımız  bulunmakta. Tüm kazanlarımız 8 bar çalışma basıncına sahip.  Bu ürün grubumuzda kazanın boyutları ve ağırlığı konusunda çok iddialıyız”

 

 

 

ELCO Türkiye’de hangi alanlarda daha etkin olmayı planlıyor ve Türkiye hedefleriniz nelerdir?

 

 

Elco,  Türkiye’de özellikle üst segment ve prestijli konutlar, kamu projeleri ve endüstriyel binalar alanlarında ısıtma ihtiyacını kaliteli danışmanlık, ürün ve satış sonrası ile sağlayarak etkin olacak. En temel hedefimiz tüm dünyada olduğu gibi Elco’yu son kullanıcıların ısıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını yüksek kalite ile çözen ve partnerlerinin işlerini alışık olmadıkları şekilde kolaylaştıran bir marka olmasını sağlamak. Buna ilave olarak üst seviyede bir kullanıcı deneyimi sunmak.  Elco, üst segment ürün pazarında yerini alıyor.

 

 

 

 

“Elco,  Türkiyede özellikle üst segment ve prestijli konutlar, kamu projeleri ve endüstriyel binalar alanlarında ısıtma ihtiyacını kaliteli danışmanlık, ürün ve satış sonrası ile sağlayarak etkin olacak”

 

Elco’nun Global ölçekte ve Türkiye’de sahip olduğu referanslardan bahseder misiniz?

 

Elco’nun globalde çok önemli referansları var. 2008 yılında Çin’de düzenlenen olimpiyatlarda Elco’nun da bir rekoru var. Sadece 6 haftalık bir süre içinde 18.000 atlete günlük 860.000 lt sıcak su sağlayan 2.187 adet güneş kollektörü montajı yapılmış ve %65 enerji tasarrufu sağlanmıştır. Şu an Türkiye pazarına sunduğumuz Duvar Tipi ve Yer Tipi yoğuşmalı kazanlar ise; İngiltere Premier Liginin önemli takımlarından Tottenham Hotspur’un inşaatı devam eden yeni stadyumu,  Chealse’nin antreman tesisleri, Hollanda 1. Lig takımlarından Roda ‘nın futbol stadyumu , Basel Havalimanı, Lyon hükümet binası, Brüksel Sheraton Hotel gibi bir çok önemli referanslara sahip. Türkiye’de ise 1 yıl içerisinde aslında önemli referanslar aldığımızı iletebilirim.  Türkiye’de önemli inşaat projelerine  imza atan Sinpaş’ın Ankara’da gerçekleştirdiği Marina Ankara Projesi, İstanbul’da La Vie Konut projesi,  İzmir’de Bornova Kültür Merkezi, Denizli’nin prestijli konut  projelerinden Sky City projesi, yine Ankara’da yapılan Avrupa’nın 2. Büyük, Türkiye’nin en büyük Botanik parkı, doğalgaz’a yeni kavuşmuş şehirlerden Aydın’ın prestijli konut projlerinden Melissa Park bunlardan bazıları.

 

 

Elco’yu hangi çalışmalar ile Türkiye pazarına tanıtıyorsunuz ve gelecekte neler yapmayı planlıyorsunuz?

 

Öncelikle geçtiğimiz yılın sonunda çok başarılı bir lansman toplantısı ile Türkiye pazarına giriş yaptık. Bu toplantıda Türkiye’nin dört bir yanından sektörün nabzını tutan önemli proje firmalarına Elco’yu anlattık ve ürünleri tanıttık. Mayıs ayı başında ise mekanik tesisat firmaları ve proje tasarımcılarından oluşan 25 kişilik bir grup ile Elco’nun Almanya Stuttgart’ta bulunan merkezine bir ziyaret yaptık. Yıl içerisinde benzer ziyaretlere devam edeceğiz. Aynı zamanda önümüzdeki aylarda tanıtım ve eğitim toplantılarına da ağırlık vereceğiz.  

 

Servis ve satış sonrası teknik hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Özellikle merkezi ısıtma sistemi ürünlerinde satış sonrasında verdiğiniz hizmet çok önemli. Burayı 2 ayrı noktada değerlendirebiliriz. Satış ile kazanların devreye alımı arasında geçen zaman ve devreye alım sonrası. Satış aşamasından itibaren ekibimiz müşterilerimize cihazların binanın ısıtma sistemi ile en iyi şekilde entegre edilmesi için teknik danışmanlık hizmeti vermektedir. Cihazların devreye alınmasından sonra tüketicilerimizi 7/24 ulaşabilecekleri ve servis hizmeti alabilecekleri çağrı merkezi numaramız mevcut.

 


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.