E-DERGİ
Doğalgaz 206.Sayı

 


E-Dergi Oku 

GASTECH
ÇETİN MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ.
GÖKER KAZISIZ YÖNLENDİRİLERBİLİR YATAY SONDAJ
BOSCH BUDERUS
VARNASAN VANA SANAYİ
ELSEL GAZ ARMATÜRLERİ A.Ş.
KOMBİ KLİMA SHOP
ERBOSAN

EDAM, TürkAkım Raporunu Açıkladı

EDAM, TürkAkım Raporunu Açıkladı

13 Aralık 2017 Çarşamba / 14:10 | HABERLER

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) “TürkAkım: Türkiye Ekonomisi’ne ve Enerji Güvenliği’ne Etkileri” başlıklı bir rapor hazırladı. Raporun tanıtım toplantısı 21 Kasım 2017 Salı günü, EDAM Başkanı Sinan Ülgen ile EDAM Yönetim Kurulu Üyeleri Prof.Dr. Gürkan Kumbaroğlu ile Prof.Dr. Mitat Çelikpala’nın katılımıyla Divan İstanbul Otel’de gerçekleştirildi.

TürkAkım Projesi’nin ekonomiye katkılarının ve enerji güvenliğine etkilerinin değerlendirildiği raporda ilginç tespitler yer alıyor:

TürkAkım Türkiye’nin Enerji Güvenliğine Katkıda Bulunacak
Dünya doğalğaz rezervinin yüzde 63’üne sahip ülkelerce çevrelenmiş olmasını avantaja çevirmeyi amaçlayan Türkiye, enerji piyasasında daha aktif rol oynamayı hedefliyor. TürkAkım, Türkiye’nin enerjiye erişimini güvence altına alarak bilhassa batıdaki sanayileşmiş ve yüksek nüfuslu şehirlerde sürdürülebilir büyüme için gerekli enerjiyi sağlayacak.

546 Milyon Dolar Ek Ulusal Gelir, 13.500 İstihdam
Rapor, TürkAkım projesinin Türkiye’nin ulusal ekonomisine sunacağı katkıyı da somutlaştırıyor. Yapılan ekonomik etki analizi, TürkAkımı’nın yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla gerçekleştirilecek 225 kilometrelik kara kesimi inşaatının doğrudan (4000 kişi), dolaylı (8000 kişi) ve zincirleme (yaklaşık 1500 kişi) etki olarak toplamda 13.500 yeni istihdam yaratacağını ortaya koyuyor. Projenin böylece 100 milyon dolarlık ilave hanehalkı geliri ve 546 milyon dolarlık ilave ulusal gelir yaratması öngörülüyor.

TürkAkım’a Neden İhtiyaç Var?
Raporda ayrıca “TürkAkım’dan gelecek doğalgaza gerçekten ihtiyaç duyulup duyulmayacağı sorusu“ da ele alınıyor. Yapılan talep projeksiyonuna göre, elektrik üretimi, sanayi, konut, perakende ticaret, tarım ve ulaştırma sektörlerindeki büyümeden kaynaklanan toplam doğalgaz ihtiyacının 2035 yılında 71,8 milyar metreküpe ulaşması öngörülüyor.