E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ALARKO
BORUSAN MANNESMANN
ERBOSAN
ÖNDER MÜHENDİSLİK
İPRAGAZ GO
BAYMAK

Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar ile Yüksek Verimlilik ve Tasarruf Sağlanıyor

Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar ile Yüksek Verimlilik ve Tasarruf Sağlanıyor

14 Kasım 2014 Cuma / 13:28 | TEKNİK TANITIM
117 kez okundu

Isınma ve sıcak su elde etme maliyetlerinin her geçen gün yükselmesi, Türkiye’nin yıllık 55 milyar dolara ulaşan enerji açığı faturası, enerji verimliliği ve enerji tasarrufunu daha da önemli hale getiriyor.

Isı sistemleri üreticileri daha verimli kombi ve kazanlar geliştirmeye çaba gösterirken, Enerji Bakanlığı da yasal düzenlemeler ve bilgilendirme kampanyaları ile enerjinin verimli ve tasarruflu kullanılması için çaba sarf ediyor.

Yoğuşmalı kazanların avantajları

Binalarda Enerji Performansı (BEP) yönetmeliği ile 2010 yılından  sonra toplam kullanım alanı 2.000 m2’den büyük olan binalarda merkezi ısıtma sistemleri zorunlu hale geldi. Merkezi ısıtma, kullanım kolaylığı ve enerji verimliliği açılarından müteahhit ve kullanıcılara avantaj sunuyor. Yönetmelik, merkezi ısıtma sistemlerinde yoğuşmalı kazanların kullanımını teşvik ediyor. Gelişmiş teknoloji ile üretilen duvar tipi yoğuşmalı kazanların yer tipi çelik kazanlara göre minimum yüzde 20’ye varan verimlilik avantajı  bulunuyor.  Yaklaşık bir kombi büyüklüğünde olan duvar tipi yoğuşmalı kazanlar ayrıca; dar alana kolay kurulum, kolay bakım, kolay yönetim, düşük ses düzeyi, uzun ömür gibi avantajlara sahip.

Termo Teknik’ten EVOMAX çözümü

Isıtma sistemleri devi İngiltere merkezli Ideal Stelrad Group’un (ISG) iştiraki olarak Türkiye’de faaliyetini sürdüren Termo Teknik, aynı grubun Kraliçe Ödülü’ne sahip (The Queen’s Award) Ideal Heating tesislerinde 6 Sigma kalite yönetim sistemi ve sıfıra yakın hata ile üretilen duvar tipi yoğuşmalı kazan EVOMAX’ı  etkili bir çözüm olarak Türkiye’de inşaat şirketleri ve son kullanıcılar ile buluşturuyor.

EVOMAX; ileri teknoloji teknik tasarımı ve gelişmiş kontrol aksesuarları sayesinde, sabit verimlilikte çalışarak istenen sıcaklığı yakalayabiliyor ve bu sayede minimum enerji tüketimi ile maksimum konfor sağlıyor. EVOMAX, 42, 65, 90, 105, 125, 160 kW ısıtma kapasiteleri ile farklı büyüklükteki ısıtma ihtiyaçları için de kullanılabiliyor. Talep edildiğinde gelişmiş tek kontrol paneli ile 15 adet kazan birlikte kaskad (sıralı) çalışarak 2400 kW’a varan ısıtma kapasitesine ulaşabiliyor.

Alüminyum Silisyum alaşımlı döküm eşanjörü ile EVOMAX’ın termal şoklara, ısıl gerilmelere ve korozyona dayanıklılığı arttırılıyor. EVOMAX kazanlar, işletme maliyetlerini düşük tutmak için yüzde 110 verim oranına kadar kısmi yükte çalışabiliyor. EVOMAX,  yüksek kapasiteye ihtiyaç duyulan konutların yanında otel, tesis gibi ticari alanlar için en uygun çözümü sağlıyor.

EVOMAX’ta gürültü seviyesi en yüksek kapasiteli kazanda bile 56 dB’ye yani fısıltı düzeyinde kalıyor. Kazan dairesinin yaşam alanına yakın olduğu durumlarda dahi konfor sağlayan düşük ses seviyesi, mekan sahiplerine kazan dairesinin varlığını unutturuyor.

Yenilenebilir enerji desteği

Güneş kolektörü ile de entegre çalışabilen EVOMAX, maksimum enerji tasarrufu sağlayabiliyor. İlave kontrol paneli gerektirmeden kaskad kontrol paneli ile güneş kolektörlerindeki sıcaklık değerlerini okuyabiliyor; boyler için ihtiyaç duyulduğu taktirde kazanları devreye sokabiliyor.

EVOMAX’ın Sınıf 5 değerinde ve 40mg/kWh değerinin altında düşük NOx emisyonu sağlayan çevreci bir ürün olması, yenilenebilir enerji kullanımına uyum sağlaması Termo Teknik’in çevreye ve enerji tasarrufuna verdiği büyük önemin bir göstergesi.

Kontrol paneli

Hem ısınma hem de sıcak su konforunu birlikte sağlayan EVOMAX, tüketici ve teknik servise kullanım kolaylığı sunan geniş Türkçe menülü kontrol ekranı özellikleri ile de öne çıkıyor. Tüketici tüm sıcaklık değerlerini ekrandan görebiliyor; kullanımı  basit kontrol paneli ile istenen değerlere ayar yapılabiliyor.

Servis

Termo Teknik, EVOMAX kazanların uzun yıllar daha verimli ve sorunsuz kullanılabilmeleri amacıyla, müşterilerine kazan bakım sözleşmesi opsiyonu da sunarak sistemin periyodik kontroller ve bakım ile kontrol altında tutulmasını sağlıyor.

Türkiye çapındaki Termo Teknik servisleri EVOMAX kazanlara ilk çalıştırma ve bakım hizmeti sunuyor. EVOMAX kazanlar, 3 yıl parça ve bakım garantisine sahip ve herhangi bir arıza  durumunda ilk 24 saat içinde teknik servis hizmeti sunuluyor.

Projede devreye alma işlemi gerçekleştirildikten sonra merkez servis, sistemin ve  kurulan otomasyonun sorunsuz ve verimli çalıştığının düzenli kontrolünü sağlıyor.

Uzaktan kontrol

Bağlantıların doğru şekilde yapılmasından sonra, dünyanın herhangi bir yerinden EVOMAX kazan dairesine erişim sağlanabiliyor ve kontrol panelinde yapılan ayarlamalar bilgisayar veya akıllı telefonlar üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Sistem hatalarının dört kullanıcıya kadar e-posta ile bildirilmesi sağlanabiliyor.

Verimli çalışma, kolay montaj

Çelik kazanların kurulum aşamasında yaşadıkları alan ve taşıma, bakım zorlukları; korozyona dayanıksızlıkları; ses seviyelerinin yüksekliği ve verimlerinin düşüklüğü ile kıyaslandığında duvar tipi yoğuşmalı kazanlar, çelik kazanlar ile kıyaslanamayacak bir kurulum ve kullanınım kolaylığına ve yönetim esnekliğine sahip.

Duvar tipi yoğuşmalı kazanların basit devreye alma ve bakım özellikleri de uygulayıcıların ve servislerin işini kolaylaştırıyor. Çelik kazanlar, kazan dairesine genellikle vinç ve benzeri ekipmanlar ile yerleştiriliken, duvar tipi yoğuşmalı kazanlar  kombiye yakın boyutları ile kolaylıkla çok dar bir alana duvara veya yere monte edilebiliyor.

Yoğuşmalı kazanlar en çok kullanılan 30-50°C aralığında en verimli çalışma değerlerine sahipken, standart yer tipi kazanlarda 55°C’nin altında çalıştırıldıklarında içlerinde oluşan yoğuşmadan dolayı kazanda zamanla çürüme meydana gelebiliyor, bu da cihazın ömrünü kısaltıyor.

 


 


İlginizi çekebilir...

STANDARTLARA UYGUN BACALARLA ZEHİRLENMELER ÖNLENEBİLİR

BACADER tarafından yapılan açıklamada standartlara uygun bacalar ile zehirlenmenin önlenebileceğine dikkat çekilirken şu ifadelere yer verildi; "...
2 Ocak 2017 Pazartesi / 11:18

Yeni Viessmann Yoğuşmalı Cihazlar ile Renkli Dokunmatik Ekran Konforunu Yaşayın

Yeni Viessmann Vitodens 200-W serisi yoğuşmalı cihazlar 5" renkli dokunmatik ekran sayesinde üstün kullanım konforu sunmaktadırlar....
14 Ekim 2016 Cuma / 12:00

TEGA DOST Manşon İsveç'te Düzenlenen Ürün Geliştirme Yarışması'nda Dünya Birincisi Oldu

İsveç ve Norveç resmi su otoriteleri bir araya gelerek, 2014 yılı başında uluslararası bir ürün geliştirme yarışması düzenlediğini ilan ettiler ve bu ...
16 Aralık 2014 Salı / 10:11

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 17.12.2018 / 10:55:32