E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
VAILLANT
ARÇELİK
KSB
ÖNDER MÜHENDİSLİK
SANAL MAĞAZA
MİRA ISI
BURSAGAZ
ÇUKUROVA ISI

DOĞALGAZIN 220 İLÇEYE DAHA ULAŞTIRILMASI PROJESİNİN İLK ADIMI AFYON'UN İSCEHİSAR İLÇESİ OLDU

DOĞALGAZIN 220 İLÇEYE DAHA ULAŞTIRILMASI PROJESİNİN İLK ADIMI AFYON'UN İSCEHİSAR İLÇESİ OLDU

16 Ekim 2017 Pazartesi / 14:57 | HABERLER173 kez okundu

Türkiye’de Doğal Gazın Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında hızla harekete geçen Aksa Doğalgaz, Afyon’un İscehisar ilçesine Modüler RMS-A projesiyle doğalgaz ulaştırıyor. Aksa Doğalgaz, beş yıl içinde kurulacak istasyonlarla toplam 94 ilçeye daha doğalgaz arzı sağlamayı hedefliyor.

 

Afyon’un İscehisar ilçesine Modüler RMS-A şehir giriş istasyonu ile doğalgaz ulaştırma çalışmalarını tamamlayan Aksa Doğalgaz, 65 bin abonenin yılda 100 milyon metreküp doğalgaz kullandığı Afyon’da yakın dönemde Sandıklı, Şuhut ve Emirdağ olmak üzere üç ilçeye daha doğalgaz ulaştıracak.

 

Türkiye’de bulunan doğal gaz dağıtım istasyonlarının %24’üyle, 31 ilin sınırları içinde yer alan
27 il merkezi ve 135 ilçeye doğalgaz dağıtımı gerçekleştiren Aksa Doğalgaz, beş yıl içinde kuracağı 80’i modüler istasyonla olmak üzere, 94 ilçeye daha doğalgaz ulaştırmayı hedefliyor.

 

Aksa Afyon Doğalgaz’ın İscehisar istasyonu, Botaş tarafından kabulü yapılarak gaz arzı sağlanan ilk modüler istasyon olması sebebiyle de önem teşkil ediyor. BOTAŞ tarafından tamamen değiştirilen otomasyon şartnamesine uygun olarak yapılan İscehisar istasyonunda kullanılan ve sektörde daha önce uygulaması olmayan endüstriyel bilgisayarlı SCADA modeli, Aksa Grubu iç kaynaklarıyla İngiliz partneri tarafından oluşturuldu. Uluslararası piyasada 20 yıla yakın zamandır kullanılan bu yazılım, Botaş şartnamesine göre altı aylık bir çalışma sonucunda uyarlandı ve son düzenlemeleri teknik ekiplerce Afyon İscehisar’da 10 günlük adaptasyon ve test süreciyle tamamlandı.