E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Doğalgaz sektörü "Mükemmele Yolculuk" için toplandı

Doğalgaz sektörü "Mükemmele Yolculuk" için toplandı

13 Kasım 2015 Cuma / 17:14 | HABERLER
12 kez okundu

Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın önde gelen doğalgaz dağıtım şirketlerinden biri olan İGDAŞ, Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu’nu (INGAS) bu yıl 11-12 Kasım tarihlerinde, İstanbul’da gerçekleştirdi. İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik’in hoşgeldiniz konuşmasının ardından başlayan açılış töreninde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, Doğalgaz Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) Başkan Vekili Dr. Celalettin Çelik konuşmalarıyla yer aldı. 

Dünya genelinde doğalgaz sektörünün en geniş katılımlı organizasyonlarından biri olan sempozyumda  bu yıl yurtiçi ve yurtdışından katılan uzmanlar iki gün boyunca 24 bildiri sunacaklar.

‘Doğalgaz Sektöründe Mükemmele Yolculuk’ ana temasıyla toplanan sempozyumda ilk gün ‘Doğalgaz Arz Güvenliği ve Jeopolitiği’ ve ‘Doğalgaz İşletmeciliği, Bugünü, ve Sürdürülebilir Gelecek’ başlıkları altında iki oturum düzenlendi. Sempozyumun ikinci gününde ise ‘Mükemmel Müşteri Deneyimi, Müşteri Ne İster?’, ‘Doğalgaz Sektöründe İnovasyon, Tekonoloji ve Değişim’ ve ‘Doğalgaz Sektöründe Kalite ile Yönetim’ başlıkları altında 3 oturum gerçekleştirildi. INGAS 2015 ‘Sürdürülebilir Bir Doğalgaz Piyasası Nasıl Oluşturabiliriz?’ sorusuna yanıtların arandığı panelle yarın sona erecek.

Mehmet Çevik: “İGDAŞ Türkiye’nin en büyük 28’inci şirketi”

INGAS 2015’in açılış töreninde yaptığı konuşmasında sempozyumların, ortak aklın buluşma yeri olduğunu vurgulayan İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik: “INGAS, sektörümüz için ortak aklı başarıyla buluşturuyor. Sektörümüzün geleceğine ışık tutuyor. Bu yıl, ana temamız; ‘doğalgaz sektöründe mükemmele yolculuk’. Burada birçok değerli uzman, akademisyen, sektör temsilcileri ve yöneticiler, bilgi ve birikimlerini paylaşacak. Yeni yaklaşımlar, yeni fikirler ortaya atılacak.” dedi.

 

Mehmet Çevik konuşmasına, İGDAŞ’ın ‘sektörün okulu’ ünvanını kolay kazanmadığını belirterek devam etti. Çevik; “Bugün İGDAŞ, 17 bin kilometreyi bulan doğalgaz boru hattına sahip. 6 milyona yaklaşan abonemiz var. Türkiye’nin en büyük 500 kuruluşu arasında 28’inci sıradayız. Müşteri memnuniyetimiz yüzde 96. Türkiye’nin en değerli markaları arasında 32’nci sıradayız. İGDAŞ’ın tüm bu başarılarının altında imzası olan İGDAŞ çalışanlarına ve yaptığımız her işin, elde edilen her başarının arkasında duran, bizi destekleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Kadir Topbaş’a teşekkürü bir borç biliyorum. Başkanımızın cesaret verici, yol gösterici liderliği her zaman kılavuzumuz oldu” dedi.

 

Hayri Baraçlı: “İGDAŞ, değer yaratmaya devam edecek”

INGAS’ın sektöre hayırlı olmasını dileyen ve yeni fikirlere zemin oluşturacağını inandığını belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı açılış konuşmasında, “Sektörün en kapsamlı organizasyonlarından biri olan INGAS’a ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. İGDAŞ, sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketi. Yenilikçi ve öncü çalışmalarıyla bir dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. Halka arz edilecek olması da ülkemiz adına büyük bir katma değer oluşturacak. Böylelikle İGDAŞ, sektörün okulu olmaya ve aboneleriyle birlikte değer yaratmaya devam edecek” dedi.

 

Mustafa Yılmaz: “Kalite ve müşteri memnuniyetinde İGDAŞ örnek alınmalı”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da yaptığı konuşmada, son 13 yılda enerji sektöründe ekonomik ve siyasi istikrar sayesinde büyük bir gelişim yaşandığını vurguladı. Yılmaz, “13 yılda doğalgaz kullanan 6 il merkezinden bugün 72 şehre ulaştık. Bu yıl doğalgaz tüketimimiz 50 milyar metreküpü aşacak. Sadece dağıtım sektöründe 10 milyar doları bulan yatırım söz konusu. Şimdi ülkemiz için yeni bir dönemin arifesindeyiz. Bugüne kadar enerji piyasasının sağladığı büyük başarıda siyasi ve ekonomik istikrarın katkısı büyüktü. Yeni dönemde de siyasi iradenin bize verdiği desteği sürdüreceğine ve 2023 hedeflerimize el birliğiyle ulaşacağımıza eminim” dedi. İGDAŞ’ın kalite ve müşteri memnuniyeti çalışmalarını takdirle izlediklerinin altını çizen Yılmaz, özellikle elektrik dağıtım şirketlerinin bu konularda İGDAŞ’ı örnek alması gerektiğini söyledi.

 

Yaşar Arslan: “Sosyal projelere eğilme zamanı”

Doğalgaz piyasasının son yıllarda üç kat büyüdüğünü ifade eden GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, bu büyümede doğalgaz işletmeciliğinde hızla yaygınlaşan akıllı sistemlerin payının büyük olduğunu söyledi. Arslan, “Akıllı sistemlerle gittikçe teknolojik bir altyapıya sahip olan doğalgaz dağıtım şirketlerinin artık sosyal projelere de eğilmesi gerekiyor. Yapılan çalışmalarla verimliliğin çok arttığını ve doğalgaz tüketiminin her yıl daha da azaldığını görüyoruz” dedi.   

 

INGAS’ın, İGDAŞ’ın okul kimliğinin bir sonucu olarak ortaya çıktığını vurgulayan Yaşar Arslan, “Bugün INGAS’da geniş bir yelpazede sektörümüzle ilgili her konu ele alınıyor. Doğalgaz sektöründe başarılı işletmecilikten ar-ge çalışmalarına, doğalgazın kaynağından itibaren güvenli arzından müşteri memnuniyetine ve kurumsal sosyal sorumluluk projelerine kadar birçok konu ele alınıyor” dedi.

 

İGDAŞ’ın uluslararası arenada da Türkiye’yi temsil ettiği INGAS’ın ilki 2005 yılında, ikincisi 2007 yılında, üçüncüsü ise 2009 yılında İstanbul’da düzenlendi. 2010 yılında organizasyonu yurtdışına taşıyan İGDAŞ, Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu’nu INGAS THE BALKANS adıyla Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirdi. 2013 yılında  yeniden İstanbul’a dönen INGAS, bu yıl altıncı kez yine İstanbul’da toplandı. 


 


İlginizi çekebilir...

TANAP'ta Avrupa'ya Gaz Temininde Son Aşamaya Gelindi

Azerbaycan'ın Şahdeniz-2 sahasından çıkarılan doğalgazın Avrupa'ya ulaştırılmasına ve bölgedeki doğalgaz arz güvenliğine katkıda bulunacak ola...
18 Haziran 2019 Salı / 16:20

İzmirgaz'ın 'Hayalimdeki Çevre' Resim Yarışması Sonuçlandı

İzmir Doğalgaz tarafından düzenlenen okular arası resim yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen eserlerin sahipleri düzenlenen bir t...
18 Haziran 2019 Salı / 16:17

ESGAZ'dan İlköğretim Öğrencilerine Doğalgaz Bilinçlendirme Eğitimi

İlköğretim çağındaki öğrencileri doğalgazın verimli ve güvenli kullanımı konularında bilinçlendirmek, bilgilendirmek amacıyla Eskişehir genelinde bulu...
18 Haziran 2019 Salı / 16:16

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.