E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

DEMİRDÖKÜM YENİ CEO'SU İLE YENİ HEDEFLERİNE ODAKLANDI

DEMİRDÖKÜM YENİ CEO'SU İLE YENİ HEDEFLERİNE ODAKLANDI

18 Nisan 2017 Salı | SÖYLEŞİ
556 kez okundu

Kısaca DemirDöküm’den önceki iş hayatınız ve DemirDöküm’deki çalışma hayatınızdan bahseder misiniz?

 

1974 doğumluyum. 1996 yılında ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdim. Aynı yıl kariyerime İnterbank’da Yatırım Danışmanı olarak başladım ve burada iki yıl çalıştım. Daha sonra ABD’de Western Illinois University’nde burslu olarak MBA derecesi aldıktan sonra Türkiye’ye döndüm. 2001 yılında DemirDöküm Finans Departmanı’nda göreve başladım. Burada Finans sorumlusu, İhracat Kontrolling Sorumlusu, Muhasebe Yöneticiliği ve Bütçe Raporlama yöneticiliği görevlerinde bulundum. DemirDöküm’ün Vaillant Group çatısı altına girmesinden sonra Vaillant Gruop Türkiye’de  Finans ve IT Departman Direktörü olarak görev yaptım.  Bu süre zarfında, Vaillant Group’ta, DemirDöküm entegrasyonunun dizayn edilmesinde ve finansal dönüşümde bir fill görev aldım.

 

Vaillant Group Türkiye şirketleri Vaillant Türkiye, Türk Demirdöküm, Panel A.Ş. ve sektör dernekleri DOSİDER (Doğalgaz Sanayicileri Derneği), TURKBESD (Türk Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği)  Yönetim Kurulu Üyesiyim. Evli ve iki erkek çocuk babasıyım.

 

DemirDöküm’ün nereden nereye geldiği hakkında bilgi verir misiniz?

 

Türkiye'nin ilk sanayi şirketlerinden olan DemirDöküm, faaliyetlerine 1954 yılında başladı. İsminin başında 'Türk' kelimesini gururla taşıyan Türk DemirDöküm, sektöründeki ilk önemli özel sektör yatırımlı şirket olarak geride bıraktığı 63 yılda Türkiye'nin tarihine ve gelişimine yakinen tanıklık etti.

 

Kurulduğu ilk günden itibaren sektöründe her zaman lider olan DemirDöküm, döküm radyatörden panel radyatöre, şofbenden kombiye kadar ürettiği her üründe tüketicilerini ilklerle tanıştırdı. Yenilikçi ürünleriyle yüzbinlerce konuta giren, ulaştığı milyonlarca tüketicisine konforlu ısınmanın keyfini yaşatan DemirDöküm, kuruluşundan itibaren gelişime, yeni teknolojilere önem verdi. Geliştirdiği yenilikçi teknolojilerle Türk sanayisine ve sektörüne öncülük yapan, gerçekleştirdiği anlaşmalarla sadece kendi teknolojisini üretmeyip, bu teknolojiyi yurtdışına satan DemirDöküm, 2007 yılında Vaillant Group bünyesine katıldı.

 

DemirDöküm Haliç'te başladığı ısıtma yolculuğuna bugün Bozüyük'teki 267 bin m2 açık, 65 bin m2 kapalı alana yayılan fabrikasında devam ediyor. İleri teknolojiyi kullanarak katma değer odaklı, çevre dostu yalın üretim teknikleri ile üretim gerçekleştiren DemirDöküm’ün Bozüyük fabrikası Türkiye'nin 140'ıncı Ar-Ge merkezidir.  

 

Kalite ve yenilikçilik kriterlerinden ödün vermeden 63 yıldır çalışmalarını sürdüren DemirDöküm, yeni teknolojiler ve inovasyon alanında gerçekleştirdiği yatırımlar karşılığında son 3 yılda pazara sunduğu ürünlerle dünyanın en prestijli ödüllerinden olan "Good Design" ve "Green Good Design"i Türkiye'ye kazandırdı.

 

Bozüyük'ten dünyaya yepyeni başarı öyküleri yaratan DemirDöküm, ısıtma, soğutma ve yenilenebilir enerji alanında yenilikçi ürünlerini dünyanın 47 ülkesine ihraç ediyor. İhracatının büyük bir bölümünü AB pazarlarına gerçekleştiriyor. En fazla İtalya, İspanya, Çin ve Almanya'ya ihracat gerçekleştiren Türk DemirDöküm, son 3 yıldır en fazla büyümeyi ise İspanya, İtalya ve Almanya'da gerçekleştirdi. Sağladığı ihracat başarısıyla geçtiğimiz yıl "En çok ihracat yapan firmalar" ve "En çok kombi-su ısıtıcısı ihracatı yapan firmalar" grubunda iki ödüle birden layık görülen DemirDöküm, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayan şirketlerin listelendiği Capital 500 ve TİM 1000 listesinde başarılı yükselişini hızla sürdürüyor.

 

“Bozüyük'ten dünyaya yepyeni başarı öyküleri yaratan DemirDöküm, ısıtma, soğutma ve yenilenebilir enerji alanında yenilikçi ürünlerini dünyanın 47 ülkesine ihraç ediyor. İhracatının büyük bir bölümünü AB pazarlarına gerçekleştiriyor”

 

Sizden 2017 yılının ekonomik olarak değerlendirilmesini alabilir miyiz?

 

Son 2 yıldır Türkiye ekonomisine katkı sağlayan sektörler önemli sınavlar verdi. Geride bıraktığımız 2016, ülkemizin içinde bulunduğu politik ve ekonomik koşullar açısından, 2015'e göre daha zorlu bir yıl oldu. Darbe girişimi, terör eylemleri, döviz kurlarındaki dalgalanmalarla karşı karşıya kaldık. Yeni yılın ilk 2 ayında da ABD'deki başkanlık seçimi, TBMM’deki anayasa değişikliği, ülkemizdeki referandum süreci, yüksek kur düzeyini devam ettirdi. Hükümetin aldığı önlemler, yaptığı açıklamalarla TL'deki değer kaybı frenlenmiş durumda. Önümüzdeki süreçte TL bazlı maliyetlerin payını artırmak tüm üreticiler için önemli bir konu. Piyasa riskleri açısından zor bir dönemi geride bırakıyoruz. Yılı uzun vadede değerlendirecek olursak dengeli büyüme, verimlilik en çok konuşulacak konular arasında yer alıyor.

 

Ülke olarak karşılaştığımız tabloya yabancı değiliz. Ekonomimiz esnek bir yapıya sahip. 1994 ve 2001 yılındaki yaşadığımız krizleri hatırlayacak olursak, yaşanan krizlerin ertesi yılında tekrar büyüme eğilimi gördük. Yeni gelişmelere adapte olabilen yapımız var. Önümüzdeki dönemde sektördeki tüm oyuncular tıkanan pazarlara alternatif bulma konusunda önemli adımlar atacaktır. 2017’nin başından bugüne farklı sektörlerden yapılan açıklamalara baktığımızda şirketler mevcut pozisyonlarını korumak için yeni yatırım yapacağını, mevcut olan yatırımlarını iyileştireceklerini, yeni pazarlara açılacaklarını belirttiler. Genel eğilime de bakacak olursak, 2017 öngörüleri ülkemizi 2016’ya oranla daha iyi bir yılın beklediği yönünde.

 

“2017’nin başından bugüne farklı sektörlerden yapılan açıklamalara baktığımızda şirketler mevcut pozisyonlarını korumak için yeni yatırım yapacağını, mevcut olan yatırımlarını iyileştireceklerini, yeni pazarlara açılacaklarını belirttiler. Genel eğilime de bakacak olursak, 2017 öngörüleri ülkemizi 2016’ya oranla daha iyi bir yılın beklediği yönünde”

 

 

İklimlendirme sektörünün 2017 yılı değerlendirilmesini yapabilir misiniz?

Türkiye iklimlendirme sektörü, gerçekleştirilen yatırımlar, nitelikli insan kaynağı ile son yılların en hızla gelişen, Türkiye’nin gayri safi milli hasılasına katkısını artıran sektörlerin arasında yer alıyor. Sektörümüz, hem hızla gelişen iç pazar talebini karşılamada hem de küresel rekabetin yoğun olduğu uluslararası pazarlara artan ihracatı ile Türkiye ekonomisinin önemli bir oyuncusu haline geldi. Bugün dünyadaki büyük oyuncuların neredeyse hepsi Türkiye’de üretime başlamış durumda. Bu da Türkiye’yi dünya iklimlendirme sektöründe ana üreticilerden bir tanesi haline getirmekte. Bu durum Türkiye açısından büyük bir avantaj. Öte yandan Türkiye'nin içinde bulunduğu iklimlendirme sektörüne baktığımızda, kentsel dönüşüm projelerine ek olarak doğalgazın yeni gittiği şehirler, yenileme pazarları ve de inşaat sektörünün aktif ve dinamik yapısı sektörün büyüme potansiyelini tetikledi.

 

“Bugün dünyadaki büyük oyuncuların neredeyse hepsi Türkiye’de üretime başlamış durumda. Bu da Türkiye’yi dünya iklimlendirme sektöründe ana üreticilerden bir tanesi haline getirmekte”

 

Sektör, 2017 yılına moralli başladı. Ortak inancımız tüm zorlukları geride bıraktığımız, döviz kurlarının yatırımcı ve üretici nezdinde sıkıntı yaratmayacağı bir yıl olması.

 

DemirDöküm’ün (fabrika yatırımları vb.) 2017 planları hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

DemirDöküm, son 2 yılda birçok sektörde durgunluk yaşanmasına rağmen; belirlediği hedeflerin üzerine ulaşmayı başardık. Şirketimizin tüm departmanlarında ekip ruhuyla gösterdiğimiz yüksek performans ile bu yıl da sürdürülebilir büyümemiz devam etti. İhracatta da önemli yollar kat ettik. Satışlarımızın artan ivmesi, Bozüyük fabrikasının kapasitesinin daha yoğun bir şekilde kullanılmasına katkı sağladığı gibi ürün başına düşen maliyetlerimizde de verimliliği arttırarak bizlere avantaj sağladı.

 

Her yıl olduğu gibi 2017 yılında da kendimize önemli hedefler belirledik. Yine en iyi kombi, şofben, termosifon ya da panel radyatör üretmenin ötesine geçerek “teknoloji üretmek” için çalışmaya devam edeceğiz. Ürettiğimiz teknolojiyi hem yurt içinde hem de ihracat pazarlarına sunmak bu yıl da önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu yıl kombi ve klima tarafındaki yenilikçi ürünlerimize yenilikçi VRF sistemlerimizi tüketicilerimizin beğenisine sunacağız. 2017 yılı bu anlamda kendimiz için belirlediğimiz hedeflere ulaşmakta önemli bir yıl olacak.

 

“Bu yıl kombi ve klima tarafındaki yenilikçi ürünlerimize yenilikçi VRF sistemlerimizi tüketicilerimizin beğenisine sunacağız. 2017 yılı bu anlamda kendimiz için belirlediğimiz hedeflere ulaşmakta önemli bir yıl olacak”

 

Öte yandan dengeli büyümeye devam ederek işletme sermayesi ihtiyacımızı kontrol altında tutmak, kredi riskimizi etkin bir şekilde yönetmek, Ar-Ge merkezimizin gerçekleştireceği yeni projelerle verimliliğin artması, açık pozisyon riskinden kaçınmak bizim için hayati önemdedir. Bunlara ilave olarak, birim nakliye giderlerimizin piyasa maliyet artışlarına göre göreceli olarak iyileşmesi, satış sonrası servis organizasyonunun etkin bir şekilde yeniden yapılandırılması sürekli iyileştirme politikamızda yer alıyor. Dijitalleşme anlamında hem satış süreçlerimizi CRM sistemlerimize entegre ediyoruz hem de satış sonrası hizmetlerde kullandığımız sistemleri geliştirmeye bu yıl da devam edeceğiz.

Sağlıklı bir şirket olabilmek için stratejik planlarınızı doğru şekilde tasarlamak ve rakiplerinizden bir adım önde olmak çok önemli. Bu anlamda sektörümüzü ilgilendiren en önemli gelişme şu anda taslak halinde olan Enerji Verimliliği Yönetmeliği. Söz konusu yönetmelik, 2018’den yılından başlayarak sadece yoğuşmalı ürünlerin üretimine müsaade ediyor. Bu açıdan DemirDöküm olarak 2017 senesinde devreye almayı planladığımız yeni ürünlerimizle bu geçiş öncesi ürün portföyü en geniş şirket olmayı hedefliyoruz. Fabrikamızda üretim hatlarımızı yeniden planlayarak daha verimli bir üretim sürecine geçmeyi planlıyoruz.

 

“Sektörümüzü ilgilendiren en önemli gelişme şu anda taslak halinde olan Enerji Verimliliği Yönetmeliği. Söz konusu yönetmelik, 2018’den yılından başlayarak sadece yoğuşmalı ürünlerin üretimine müsaade ediyor. Bu açıdan DemirDöküm olarak 2017 senesinde devreye almayı planladığımız yeni ürünlerimizle bu geçiş öncesinde, ürün portföyü en geniş şirket olmayı hedefliyoruz”

Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir?

DemirDöküm olarak, geride bıraktığımız 63 yılda olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da hedefimiz Türk sanayisinin gelişimine, ülke istihdamına destek olmak. Türkiye'de pazara kazandırdığımız ilk döküm radyatör, ilk panel radyatör, ilk kombi ve yoğuşmalı kombi ürünlerimize; ilklerimize yenilerini eklemek için aralıksız olarak yatırıma ve çalışmaya devam ediyoruz.

 

Avrupa'nın tek çatı altındaki en büyük entegre fabrikası unvanına sahip olan Bozüyük'ten ihraç ettiğimiz ülke sayısını artırmak için stratejilerimizi hazırladık. Hali hazırda bulunduğumuz pazarlardaki varlığımızı güçlendirip, ihracatta yeni ülkeler ekleyip 2023 yılında 100 kişilik bir Ar-Ge ekibi ile 100 patent sahibi bir şirket olmayı hedefliyoruz. Kendimizi her yıl en az 3 proje yürüten ve her yıl 5 lisansüstü bitirme tezinin uygulamalı olarak gerçekleştirildiği; teknoloji ihraç eden bir merkez olarak konumlandırdık. Önümüzdeki 6 yılda Vaillant Group’taki 9 yetkinlik merkezinden en az 5’ine DemirDöküm’ün sahip olması için planlamalarımızı yaptık.

 

“Hali hazırda bulunduğumuz pazarlardaki varlığımızı güçlendirip, ihracatta yeni ülkeler ekleyip 2023 yılında 100 kişilik bir Ar-Ge ekibi ile 100 patent sahibi bir şirket olmayı hedefliyoruz”


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.