E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ÇETİN MÜHENDİSLİK
BOSCH BUDERUS
İZMİR GAZ
ECA
KSB
VAILLANT
DAIKIN
GÖKER KAZISIZ YÖNLENDİRİLERBİLİR YATAY SONDAJ

DANFOSS'UN MERKEZİNDEYDİK

DANFOSS'UN MERKEZİNDEYDİK

16 Ekim 2017 Pazartesi / 14:26 | HABERLER

Yirmi beş binin üzerinde çalışanıyla yüzün üzerinde ülkede faaliyetlerini sürdüren Danfoss, dünyanın farklı coğrafyalarından gazetecileri Danimarka’daki merkezinde ağırladı. Gezi kapsamında, Danfoss’un kurulduğu 1933 yılından günümüze kadar uzanan başarı hikayesi basın mensuplarıyla paylaşılırken, “Geleceğin hayallerini bugünden inşa etmek” felsefesiyle geliştirilen ürün ve uygulamalar hakkında detaylı bilgiler de aktarıldı...

Danfoss Danimarka’daki merkez binasında Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden oluşan gazetecileri ağırladı. Altyapı çözümleri, enerji verimliliği, ısıtma ve soğutma alanlarında geniş bir yelpazede farklı sektörlere hizmet sunan Danfoss, Danimarka için de oldukça önemli bir firma konumunda.  Şirket faaliyetlerine yönelik detaylı bilgi edinen basın mensupları gezi sırasında Dansfoss’un yeni CEO’su Kim Fausing ile bir araya gelme imkanı da buldu. Ziyaret sırasında 1933 yılında Dandoss’un temellerinin atıldığı ve şu an şirketin müzesi olan çiftlik evinin yanı sıra Danfoss’un üretim tesisleri de ziyaret edildi.

Danimarka’nın en önemli şirketleri arasında yer alan Danfoss’un kurulduğu küçük bir odadan günümüze kadar geçen sürede genişleyerek adeta kendi başına bir kasaba haline gelmesi ve dünya geneline yayılan firma konumuna ulaşması, gelecekte ulaşılacak yeni başarıların bir göstergesi. “Geleceğin hayallerini bugünden inşa etmek” mottosu ile hareket eden şirket  üretmiş olduğu ürünler ve çözümleriyle; altyapı, gıda, enerji ve iklim alındaki iş ortakları için önemli bir partner konumunda.

Geniş bir alana yayılan ürerim tesisleri de gazetecilerin ziyaret edebildiği noktalardan biri oldu. İş sağlığı ve güvenliği konusuna oldukça özen gösterilen fabrikada sanayi 4.0 varlığı doğrudan göze çarpıyor. Danfoss mühendisleri tarafından geliştirilen ürünler ileri teknoloji makinelerle üretiliyor.

Gezi kapmasında Dansfoss’un yeni CEO’su Kim Fausing basın mensuplarıyla bir araya gelerek bilgilendirmede bulundu. Sunumunda Danfoss'un iş kolları, genel yapısı ve dünya genelindeki pazar paylarıyla ilgili bilgilendirmede bulunan Fausing, pazarda rekabet avantajı sağlamalarının kriterlerine değindi ve yeni teknolojilerin, müşterilere yakın iletişim içerisinde olmanın önemine vurgu yaptı ve müşterilerin uygulamalarını anlamanın kendileri için oldukça öneli olduğuna değindi.

Küresel Su Sorunları

Etkinlik kapsamında Danfoss Su ve Atık Su Direktörü Mads Warming tarafından, küresel su sorunları ve çözümleri konusundan bilgilendirmede bulunuldu. Sunumda su krizinin dünyadaki en büyük sorunlardan biri olduğuna dikkat çekilirken, insanların tüketmiş olduğu ürünler için harcanan su miktarlarına yönelik bilgilendirmede bulundu. 2025 yılında su kıtlığı riskinin olduğunun altı çizilirken dünya nüfusunun 1 / 3'ünün 2025 yılında su kıtlığı yaşayacağının tahmin edildiği vurguladı.

Tüm dünyada nüfus ve yaşam standartları arttıkça paralel olarak enerji talebi de artıyor.  Enerji verimli teknolojileri ile bu soruna oldukça önemli bir katkı sunan Danfoss; ısıtma ve soğutma sistemlerinde kontrol valfleri, otomatik termostatlar, sıcak su temini ve bölge ısıtma transferinde kullanılan bileşenler, sürücüler, gıda ve içecek endüstrisi, veri merkezlerinin soğutulması gibi alanlarda enerji verimliliği ürünlerini sunuyor.

Yenilenebilir enerjiler ve karbon emisyonlarının azaltılmasına önem veren Danfoss’un merkez yerleşkesinde bu amaçla kurulan ve 2013 yılında devreye alınan güneş enerjisi santrali de bulunuyor. Şirketin elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılayan santral karbon emisyonlarının azaltılmasına da yardımcı oluyor. 

Küresel anlamda nüfusun şehirlere doğru kayıyor olması alt yapı alanında da bazı sorunları beraberinde getiriyor. Bu alanda çalışmalarını sürdüren firma, inşaat ve yol yapım makineleri için yeni güç kontrol yazılımı ile yakıt tasarrufu, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri için yağdan bağımsız değişken hız kompresörleri, bölgesel ısıtma kojenerasyonu gibi uygulamaları ve ürünleriyle tasarruf sunuyor.

100’ün üzerinde ülkede 25 binden fazla çalışan

Danfoss 25 binden fazla çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet yürüten bir şirket. Firmanın verilerine göre 2016 yılındaki net satışların toplamı 5.3 milyar dolar seviyesinde. Müşterilerine verimlilik konusunda mühendislik çözümleri sunan şirket aynı zamanda iklim değişikliği konusuna da büyük önem veriyor öyle ki Danfoss 2030 yılına gelindiğinde 2007 yılının yarısı kadar enerjiyi kullanmayı hedefliyor.  Danfoss’un global anlamda pazar yayılımına bakıldığında ise ne kadar büyük çaplı bir firma olduğu çok daha iyi anlaşılıyor. Neredeyse tüm dünyaya yayılan firmanın üretim tesisleri ve çalışan dağılımı ise şu şekilde; Batı Avrupa- 21 fabrika 17 ülkedeki satış şirketleri 9,858 çalışan, Doğu Avrupa - 15 fabrika 12 ülkede satış şirketleri 4.442 çalışan, Kuzey Amerika - 14 fabrika 2 ülkede satış şirketleri 3.675 çalışan, Asya Pasifik - 15 fabrika 11 ülkedeki satış şirketleri 5.809 çalışan, Latin Amerika - 3 fabrika 5 ülkede satış şirketleri 1,281 çalışan, Afrika-Ortadoğu - 1 fabrika 3 ülkede satış şirketleri 243 çalışan.

Danfoss Müzesi

Danfoss'un kuruluşu Danimarka Nordborg’da bulunan çiftlik evinde 1933'e yılına kadar uzanıyor. O günlerde tek kişilik bir girişim olarak kurulan bu şirket şu an enerji verimli ürünleri ve yenilikçi çözümleriyle dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biri konumunda. Şu an şirketin müzesi olarak kullanılan çiftlik evde geçmişten günümüze Danfoss tarafından hayata geçirilen mühendislik çözümleri paylaşılıyor. Müzede geçmiş çizimler, geliştirilen ilk ürünler muhafaza ediliyor.

 

Danimarka İzlenimleri

Alabildiğine yeşil tarlaları ve doğasıyla kendine hayran bırakan Danimarka’da dünyanın farklı coğrafyalarından gelen gazeteciler ile ülke için büyük öneme sahip Danfoss firmasının tarihine tanıklık etmek için yola çıktık. Danimarka ülkemiz ile kıyaslandığında oldukça düşük bir nüfusa sahip. Ülkedeki 5 buçuk milyonluk nüfusu İstanbul ile kıyasladığımızda üç katı kadar bir kalabalığa sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Hal böyle olunca İstanbul’da alışık olduğunuz keşmekeş ve kaosu görmek mümkün değil. Nüfusun düşük olmasının birçok getirisinin olduğunu ilk anda anlayabilmek mümkün. İnsanların refah düzeyleri ve mutluluk oranların kıskanılacak derecede yüksek bir seviyede. Bu durum ülkedeki tüm faaliyetlerin düzenli bir şekilde oluşmasına imkan sağlıyor. Bu konulardan en dikkat çekicilerinden biri ise Kopenhag’da şehir şebekesine verilen suyun içilebilir olması. Otellerde suyun temizliği ve içilebilir olduğu yazılarla misafirlere iletiliyor. Kopenhag belediyesi tarafından gazetecilere yapılan bilgilendirmede çok daha iddialı bir demeç verilerek; şebeke suyunun bir marketten alınabilecek herhangi bir sudan çok daha temiz olduğu ifade edildi.

Yapmış olduğunuz tüm ziyaretlerde görülen ortak nokta ülkede doğal kaynaklara ve geri dönüşüme verilen önem olduğunu söyleyebiliriz. Geri dönüşüm en başta, insanların çöplerini atıkları anda başlıyor ve bu konuya özen gösteriliyor. Ayrıştırılan çöpler ilgili tesislere gönderilerek geri dönüşümleri sağlanıyor. Hemen hemen görüşmede bulunduğumuz tüm yetkilerin tekrar ve tekrar üzerinde durduğu konu verimlilik. Her yetkili bu konu üzerinde yapılan çalışmaları ve verimliliğin maksimize edilmesinin önemine vurgu yapıyor. Ülkemizde yüzde 30 oranında enerji tasarrufu yapabilecek durumdayken verimli kullanımı gerçekleştiremiyor olduğumuzu bilemek bu daha çok konuya eğilmemiz gerektiğini gösteriyor. Sadece enerji konusunda değil su ya da tüketilen başka bir kaynak konusunda verimli kullanımının önemine vurgu yapılıyor. Küresel ısınma konusunda dünya için önemli bir tehdit oluşturduğunun bilincinde hareket ediliyor.

Yenilenebilir enerji kaynakları da ülkede önem verilen konuların başına geliyor. Bulunduğu konum itibariyle güneşli gün sayısının düşük olmasına karşın yer yer güneş panellerini görmek mümkün. Ülke için daha önemli kaynak ise rüzgar enerjisi. Ülkedeki enerji ihtiyacının büyük bir bölümü rüzgar enerjisinden karşılanıyor. Buna ek olarak biyogaz ve çöp gazı konusunda önemli çalışmalar bulunuyor. Ülkenin gelecek hedefi fosil yakıtlardan tamamen bağımız bir elektrik üretimini sağlamak.


 


İlginizi çekebilir...

Doğubayazıt Bu Kış Doğalgazla Isınacak

Türkiye'nin Türk Lirasıyla gerçekleşen ilk enerji ihalesi olması bakımından stratejik bir önem taşıyan, Aksa Ağrı Doğal Gaz Dağıtım Projesi kapsam...
17 Ekim 2018 Çarşamba / 14:33

İzmir Doğalgaz Ar-Ge Ödül Töreni Düzenledi

zmir Doğalgaz, gelecek yıllarda işletme ve yatırım başta olmak üzere birçok alanda faaliyetlerine yön verecek olan Ar-Ge çalışmalarını başlattı....
17 Ekim 2018 Çarşamba / 10:45

Bursagaz, Ortak Projelerle Yenilikçi Hizmetler Sunacak

Bursagaz, BUSKİ ve Limak Enerji Uludağ Elektrik, 24 Eylül'de Bursagaz Genel Müdürlük binasında toplantı gerçekleştirerek, Bursa halkına daha iyi h...
17 Ekim 2018 Çarşamba / 10:43