E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ÇUKUROVA ISI
ÇETİN MÜHENDİSLİK
TERMOTEKNİK
ELSEL GAZ ARMATÜRLERİ A.Ş.
DEMİRDÖKÜM
VIESSMANN
MİRA ISI
GASTECH

DAİKİN TÜRKİYE CEO'SU HASAN ÖNDER: 'DAİKİN ISITMADA DA İDDİALI'

DAİKİN TÜRKİYE CEO'SU HASAN ÖNDER:  'DAİKİN ISITMADA DA İDDİALI'

16 Ekim 2017 Pazartesi / 13:46 | SÖYLEŞİ

DAİKİN HAKKINDA KISA BİLGİ VEREREK, TÜRKİYE PAZARINA GİRİŞ HİKAYESİNİ ANLATIR MISINIZ?

Daikin, bugün 150 ülkede 20 milyar doları bulan cirosu, 60.000’den fazla çalışanı ve 90 üretim tesisi ile dünya ısıtma, soğutma, havalandırma ve florokimyasal ürünlerinde sektör lideri olan bir marka. Daikin’in başarılarla dolu hikayesi 1924 yılında Japonya’nın Osaka şehrinde başladı. 1972 yılında yenilikçi ürünlerini Avrupa pazarına sunmak için Belçika Oostende’de Türkiye'nin de bünyesinde yer aldığı Daikin Europe NV kuruldu.  Daikin Industries Ltd.’in yüzde 100 iştiraki olan Daikin Europe NV, 5.500 çalışanı, Belçika, Türkiye, Çek Cumhuriyeti (2), Almanya, İtalya ve İngiltere'deki 7 üretim tesisiyle Avrupa'nın en büyük klima, ısı pompası ve soğutma cihazı üreticisi konumuna geldi.

Daikin, Türkiye'de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla faaliyetlerini sürdürüyordu. Çin’den klima ithal eden ilk firma olan Airfel ise Türkiye’de iklimlendirme sektörünün önemli oyuncularından biriydi.  Daikin, Temmuz 2011'de Airfel'i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün doğrudan bir yatırımcısı oldu.  Bugün itibariyle Daikin, ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye'nin en geniş ürün gamına sahip şirketi. Daikin Türkiye olarak Sakarya'da bulunan üretim tesislerimiz, 7 bölge müdürlüğümüz, 300 bayimiz, 22 kadın girişimci Sakura bayimiz, 500 satış noktamız ve 500'ün üzerindeki yetkili servisimizle Türkiye'nin geniş bir coğrafyasına hizmet veriyoruz.

DÜNYADA VE TÜRKİYE PAZARINDA FİRMANIZIN KONUMU NEDİR? SATIŞLARINIZ VE PAZAR PAYLARINIZ HAKKINDA BİLGİLER VEREREK HEDEFLERİNİZİ AÇIKLAR MISINIZ?

Daikin olarak bugün 20 milyar doları bulan ciromuz ve 60 bin çalışanımız ile dünya iklimlendirme sektörünün lideri konumundayız. Daikin Türkiye’nin ihracatı ise 100 milyon doları aştı, çalışan sayımız 424 kişiden 1.075 kişiye yükseldi. Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu olmayı başardık ve Türkiye’nin en büyük ihracatçı şirketleri arasına girdik. Yüzde 20 büyüme hedefi ile başladığımız 2017’de ilk 8 ayda bu hedefi geçerek yüzde 25 oranında büyümeyi yakaladık. 2020 yılındaki büyüme hedeflerimizi; ciroda 1.644 milyon TL’ye, istihdamda 1.500 kişiye, ihracatta ise 200 milyon dolara ulaşmak olarak belirledik. Bu hedeflere ulaşmak için Nisan 2017 itibariyle Daikin Global’ın Fusion20 hedefleri doğrultusunda, üretim tesislerimizden satış kanallarımıza kadar pek çok yeni ve inovatif stratejiyi uygulamaya koyduk ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz.

 

SON YATIRIMLARINIZ VE PROJELERİNİZ HAKKINDA BİLGİLER VEREREK, DAİKİN ISITMA SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE’DE HANGİ NOKTAYI HEDEFLİYOR?

Önümüzdeki yıllar için bizi çok heyecanlandıran yatırım planlarımız var. Bildiğiniz üzere Daikin soğutmada dünyanın 1 numarası. Şimdi bu iddiamızı ısıtmaya taşımaya odaklandık ve Daikin Avrupa Tasarım Merkezi EDC ve Türkiye’deki Ar-Ge mühendislerimizin 3 yıllık çalışması sonucunda sektörün en küçük hacimli yoğuşmalı kombisini ürettik.  Bu kombi, Daikin gibi inovasyon ve teknolojisi ile tanınan bir markaya çok yakışan, yenilikçi bir ürün. Eşanjör sistemi Daikin patenti taşıyor. Bu hamlemizle sektörümüze yepyeni bir ivme kazandırmayı ve yeni yatırımlar çekmeyi planlıyoruz.

 

Yatırımlarımız yalnızca ısıtma alanıyla da sınırlı kalmayacak. 2018-2019 yıllarında Avrupa’daki üretimin bir kısmını Türkiye’deki üretim tesislerine kaydırmayı planlıyoruz. Bunun için de VRV dediğimiz merkezi sistemler ürünlerinin Türkiye’de üretilmesi için yoğun çaba gösteriyoruz. Türkiye, Daikin için önemli bir üretim merkezi ve biz bütün yatırımlarımızı bu merkezde yaratıcı, yenilikçi ve insan hayatına konfor katacak ürünlerin üretilmesi için çabalıyoruz.

 

AR-GE ÇALIŞMALARINIZ İLE İLGİLİ GELİŞMELER NELERDİR, SON TEKNOLOJİ VE ÜRÜNLERİNİZ İLE İLGİLİ BİLGİLER VERİR MİSİNİZ?

Daikin, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon konularına da büyük önem veren bir şirket. Bugün dünya iklimlendirme pazarının lideriysek bunu Ar-Ge’ye verdiğimiz öneme borçluyuz. Daikin’in Ar-Ge ekibinde Japonya’da yaklaşık 1.000, dünya genelinde ise toplam 2.000’e yakın kişi çalışıyor. Yayınladığımız yıllık patent adedi ise ortalama 1.300 civarında. Daikin iklimlendirme sektöründeki liderliğini de bu özelliğine borçlu. Güçlü Ar-Ge ekibimiz sayesinde VRV sistemler gibi bugün tüm dünyada yaygın kullanılan ürünlerin keşfi ve geliştirilmesi, dünya çapında ülkelerin tercihi haline gelen çevreci soğutucu akışkanların geliştirilmesi ve Ururu Sarara gibi sınıfının en teknolojik kliması olan cihazların üretilmesi gibi öncü yeniliklere imza atabiliyoruz.

 

Daikin Türkiye ise, yalnızca ülkemizin değil, aynı zamanda Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü. Daikin’in sahip olduğu üstün Japon teknolojisi ile Sakarya’daki Ar-Ge merkezimizde yürütülen çalışmaların ürünü olan ilk Daikin kombimiz bizim için çok önemli. Ekibimizin özenli çalışmasıyla üretilen kombimizi Türkiye ile aynı anda Almanya, İtalya ve İngiltere pazarlarında satışa sunduk. Bu kombimiz Daikin markalı ilk yoğuşmalı kombi.  Segmentinin en küçük kombisi. Daikin Türkiye’nin know-how’ı sayesinde elde ettiğimiz bu başarıyla gurur duyuyoruz.


 


İlginizi çekebilir...

Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü: 'Geniş Bayi Ve Servis Ağı İle Çok Hızlı Ve Güvenilir Hizmet Vermekteyiz'

Şu an itibariyle Fenerbahçe, Kayserispor, Başakşehir, Osmanlıspor, Konya, Sivas, Eskişehir, Gaziantep, Samsun statlarının ısıtma sistemlerini yaparak ...
9 Ağustos 2018 Perşembe / 10:10

Kayserigaz Genel Müdürü Adem Dincay: "Her Yıl Ödül Alan Sosyal Sorumluluk Projelerimiz Sürecek"

Yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri ile 2013 yılından bu yana her yıl ödül alan Kayserigaz, bu konudaki çalışmalarını geliştirerek sürdürüyor. Bu al...
9 Ağustos 2018 Perşembe / 10:06

DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan: '2018'de de Büyüme Devam Edecek'

2017 yılında sektörlerinde en az %10'luk bir büyüme gerçekleştiğini tahmin ettiklerini belirten Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Der...
13 Nisan 2018 Cuma / 15:07