E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Bursagaz'dan Emniyet Kemeri Uyarısı

Bursagaz'dan Emniyet Kemeri Uyarısı

13 Mayıs 2016 Cuma | HABERLER
450 kez okundu

Bursagaz, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü ortaklığıyla gerçekleştirilen ‘Bursa’da Trafik ve Çözümleri’ konulu çalıştayda simülasyon araçları ile yer aldı.

Bursagaz, emniyet kemeri takmanın önemini göstermek amacıyla yapılan eğitim çerçevesinde tüm çalışanlar emniyet kemerlerini takarak, emniyet kemeri ve çarpma simülatörlerine bindirildi.

Yapılan programda konuşan Bursagaz Genel Müdür Yardımcısı ve Bursagaz İş Sağlığı ve Güvenliği Kurul Başkanı Şükrü Özden, emniyet kemeri takma konusundaki duyarlılığı artırmak amacıyla bu etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Özden, katılımcıların araç devrilme kazasının fiziksel ve psikolojik etkilerini hiçbir riske girmeden yaşamış ve öğrenmiş olduğunun da altını çizdi.

 Araç devrilmesi kazasında emniyet kemeri takmamanın etkisini yaşatmak, emniyet kemeri kullanmanın yararlarını göstermek amacıyla bu eğitimi planladıklarını aktaran Özden, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Emniyet kemerlerinin yararları, kaza kategorilerinin hepsinde görülmektedir. Fakat ölüm ve ağır yaralanmaların en çok meydana geldiği çarpışma kazalarındaki yararları daha dikkat çekicidir. Çarpma sonucu savrulan bir eşya da olsa insan bedeni de olsa eninde sonunda bir engelle durdurulur. Bir çarpma anında araç saniyenin ilk on salisesinde durmakta ise de eğer emniyet kemeri takılı değilse direksiyon, kontrol paneli ya da ön cam tarafından durdurulana kadar araç içindeki eşyalar ve araçta bulunan kişilerin bedenleri aynı hızdaki hareketlerine devam etmektedir.

 Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 24,8'i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran yüzde 6,3. Arka koltukta emniyet kemeri kullanımının arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmaların 3’te 2’sini, ön koltukta ölümlerin ise yüzde 6'sını önlediği saptanmış. Bütün ağır yaralanmalarda ise arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini yüzde 50 oranında azaltmaktadır. O nedenledir ki emniyet kemeri kullanımı bizlerin hayatları için büyük önemi vardır. Yolumuz çok kısa dahi olsa emniyet kemerimizi muhakkak takmalıyız. Emniyet kemeri kullanımı konusunda herkesin hassas davranmasını rica ediyor, herkese kazasız günler diliyorum.”

 Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve çok sayıda protokolün katıldığı programda, Karaloğlu ve Altepe emniyet kemeri ve çarpma simülasyon alanına gelerek, araçlara binenlerden duygularını öğrendi. Karaloğlu ve Altepe, sarhoş gözlüğü takarak topa vurmaya çalışırken keyifli görüntüler ortaya çıktı. Bursa Valisi Karaloğlu, konuşmasında “En iyisi alkollü iken araç kullanmamak” ifadesine de yer verdi. 


 


İlginizi çekebilir...

Bursagaz ve Kayserigaz'ın SOCAR Türkiye'ye Devri Tamamlandı

EWE Turkey Holding'e ait Bursagaz, Kayserigaz, Enervis, EWE Enerji ve Millenicom'un SOCAR Türkiye'ye satışı tamamlandı....
8 Ağustos 2019 Perşembe

İzmir Doğalgaz ve Bornova Belediyesi'nden İşbirliği

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, temmuz ayı olağan meclis toplantısında Bornova'da 2020 yılına kadar doğalgazı olmayan mahalle kalmayaca...
8 Ağustos 2019 Perşembe

INGAS 2019 Doğalgazın Liderlerini İstanbul'da Buluşturuyor

İki kıtanın kalbi olan İstanbul'un ev sahipliğini üstleneceği, INGAS 2019, İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş. (İGDAŞ), Türkiye Doğal Gaz...
12 Temmuz 2019 Cuma

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.