E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Bursagaz Ormanı İçin İlk Adım Atıldı

Bursagaz Ormanı İçin İlk Adım Atıldı

5 Eylül 2014 Cuma / 09:58 | HABERLER
10 kez okundu

Sosyal sorumluluk bilinci ile Türkiye’ den kazandığını yine Türkiye’nin gelişimi için kullanan Alman enerji devlerinden biri olan EWE AG’nin en büyük yatırımlarından olan ve  çevreye duyarlı projeleri ile bilinen Bursagaz, doğal ortamı koruma çalışmalarına büyük bir proje ile devam ediyor.

Bursagaz’ın geçtiğimiz aylarda kamuoyu ile paylaştığı ve doğayı koruma projelerinin ayrıntılı olarak yer aldığı Sürdürülebilirlik Raporunda da bulunan ağaçlandırma projesi hayata geçiyor. Doğalgaz üretim ve dağıtım süreçlerinde çevreye salınan gazlar sebebiyle, doğada oluşan tahribatı en aza indirmek amacıyla oluşturulan "Bursagaz Ormanı Projesi" için Bursa Orman Müdürlüğüyle imzalanan protokol ilk adım niteliği taşıyor.

Proje kapsamında Ovaakca bölgesinde 25 dönümlük araziye dikilecek 4 bin kızılçam fidanının Bursagaz'ın çevreye olan duyarlığının bir göstergesi olduğunu söyleyen  Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, " Bursagaz ile birlikte çok güzel bir çalışmanın başlangıcındayız. Bir süre önce başlatmış olduğumuz ağaçlandırma  seferberliğine Bursagaz da katıldı. Yeşil Bursa'nın daha da yeşil olması için destek veriyorlar. Bu güzel düşüncelerinden dolayı kendilerine kurum olarak teşekkür ediyorum ve duyarlılıklarından ötürü kutluyorum" dedi.

Doğalgaz üretim sürecinde çevreye verilen zararları en aza indirmek için ağaçlandırma kampanyasına katıldıklarını belirten Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, " Bursagaz olarak bu sene ilk defa “Yaşamın Sesini Duymak” sloganıyla ‘Sürdürülebilirlik Raporu’ yayınladık. Bu konuda belli faaliyetlerle gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmayı hedefliyoruz.

Bursagaz olarak değişik alanlarda çevreye yaklaşık olarak 3500 ton karbon emisyonu bırakıyoruz. Bu zararın oluşma sebeplerini açıklamak istiyorum. Bu salınımın bir kısmı, doğalgazla çalışmalarına rağmen şirkette kullanılan araçlardan çıkan gazlardan kaynaklanıyor. Bir diğer sebep, doğalgazı şebekeye verebilmemiz için basıncını düşürmemiz gerekiyor bu düşürme sonucunda da bir soğuma oluşuyor. Bu soğumayı ortadan kaldırmak için de ısıtmamız gerekiyor. Bu şekilde yine çevreye bir karbondioksit salınımı gerçekleştiriliyor” dedi.

Doğaya salınan karbon emisyonu oranını hesapladıklarını söyleyen Tola: “Tüm bu hesaplamalar sonucunda düşündük ki yılda çevreye ne kadar zarar veriyorsak, bunu ortadan kaldıracak bir taahhütte bulunmalıyız. Çevreye her sene verdiğimiz zarar kadar, bu zararı ortadan kaldıracak kadar fidan dikelim, ağaçlandırma kampanyasında bulunalım diye düşündük. 2011-2014 yılları arasında ne kadar zarar verdiysek minimum bu kadar ağacı bu sene dikmeyi planladık. Orman bölge müdürlüğümüzün de böyle bir ağaçlandırma kampanyası olduğunu da duyunca çok sevindik” dedi.

Ahmet Hakan Tola, Bursagaz olarak bundan sonraki yıllarda her sene minimum verilen zarar kadar ve her sene oranı arttırarak daha fazla ağaç dikimi seferberliğine şirket olarak destek vereceklerini söyledi. 


 


İlginizi çekebilir...

TANAP'ta Avrupa'ya Gaz Temininde Son Aşamaya Gelindi

Azerbaycan'ın Şahdeniz-2 sahasından çıkarılan doğalgazın Avrupa'ya ulaştırılmasına ve bölgedeki doğalgaz arz güvenliğine katkıda bulunacak ola...
18 Haziran 2019 Salı / 16:20

İzmirgaz'ın 'Hayalimdeki Çevre' Resim Yarışması Sonuçlandı

İzmir Doğalgaz tarafından düzenlenen okular arası resim yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen eserlerin sahipleri düzenlenen bir t...
18 Haziran 2019 Salı / 16:17

ESGAZ'dan İlköğretim Öğrencilerine Doğalgaz Bilinçlendirme Eğitimi

İlköğretim çağındaki öğrencileri doğalgazın verimli ve güvenli kullanımı konularında bilinçlendirmek, bilgilendirmek amacıyla Eskişehir genelinde bulu...
18 Haziran 2019 Salı / 16:16

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.