E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ÖNDER MÜHENDİSLİK
İPRAGAZ GO
BAYMAK
BORUSAN MANNESMANN
ERBOSAN
ALARKO

Bursagaz Ormanı İçin İlk Adım Atıldı

Bursagaz Ormanı İçin İlk Adım Atıldı

5 Eylül 2014 Cuma / 09:58 | HABERLER
4 kez okundu

Sosyal sorumluluk bilinci ile Türkiye’ den kazandığını yine Türkiye’nin gelişimi için kullanan Alman enerji devlerinden biri olan EWE AG’nin en büyük yatırımlarından olan ve  çevreye duyarlı projeleri ile bilinen Bursagaz, doğal ortamı koruma çalışmalarına büyük bir proje ile devam ediyor.

Bursagaz’ın geçtiğimiz aylarda kamuoyu ile paylaştığı ve doğayı koruma projelerinin ayrıntılı olarak yer aldığı Sürdürülebilirlik Raporunda da bulunan ağaçlandırma projesi hayata geçiyor. Doğalgaz üretim ve dağıtım süreçlerinde çevreye salınan gazlar sebebiyle, doğada oluşan tahribatı en aza indirmek amacıyla oluşturulan "Bursagaz Ormanı Projesi" için Bursa Orman Müdürlüğüyle imzalanan protokol ilk adım niteliği taşıyor.

Proje kapsamında Ovaakca bölgesinde 25 dönümlük araziye dikilecek 4 bin kızılçam fidanının Bursagaz'ın çevreye olan duyarlığının bir göstergesi olduğunu söyleyen  Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, " Bursagaz ile birlikte çok güzel bir çalışmanın başlangıcındayız. Bir süre önce başlatmış olduğumuz ağaçlandırma  seferberliğine Bursagaz da katıldı. Yeşil Bursa'nın daha da yeşil olması için destek veriyorlar. Bu güzel düşüncelerinden dolayı kendilerine kurum olarak teşekkür ediyorum ve duyarlılıklarından ötürü kutluyorum" dedi.

Doğalgaz üretim sürecinde çevreye verilen zararları en aza indirmek için ağaçlandırma kampanyasına katıldıklarını belirten Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, " Bursagaz olarak bu sene ilk defa “Yaşamın Sesini Duymak” sloganıyla ‘Sürdürülebilirlik Raporu’ yayınladık. Bu konuda belli faaliyetlerle gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmayı hedefliyoruz.

Bursagaz olarak değişik alanlarda çevreye yaklaşık olarak 3500 ton karbon emisyonu bırakıyoruz. Bu zararın oluşma sebeplerini açıklamak istiyorum. Bu salınımın bir kısmı, doğalgazla çalışmalarına rağmen şirkette kullanılan araçlardan çıkan gazlardan kaynaklanıyor. Bir diğer sebep, doğalgazı şebekeye verebilmemiz için basıncını düşürmemiz gerekiyor bu düşürme sonucunda da bir soğuma oluşuyor. Bu soğumayı ortadan kaldırmak için de ısıtmamız gerekiyor. Bu şekilde yine çevreye bir karbondioksit salınımı gerçekleştiriliyor” dedi.

Doğaya salınan karbon emisyonu oranını hesapladıklarını söyleyen Tola: “Tüm bu hesaplamalar sonucunda düşündük ki yılda çevreye ne kadar zarar veriyorsak, bunu ortadan kaldıracak bir taahhütte bulunmalıyız. Çevreye her sene verdiğimiz zarar kadar, bu zararı ortadan kaldıracak kadar fidan dikelim, ağaçlandırma kampanyasında bulunalım diye düşündük. 2011-2014 yılları arasında ne kadar zarar verdiysek minimum bu kadar ağacı bu sene dikmeyi planladık. Orman bölge müdürlüğümüzün de böyle bir ağaçlandırma kampanyası olduğunu da duyunca çok sevindik” dedi.

Ahmet Hakan Tola, Bursagaz olarak bundan sonraki yıllarda her sene minimum verilen zarar kadar ve her sene oranı arttırarak daha fazla ağaç dikimi seferberliğine şirket olarak destek vereceklerini söyledi. 


 


İlginizi çekebilir...

Doğubayazıt Bu Kış Doğalgazla Isınacak

Türkiye'nin Türk Lirasıyla gerçekleşen ilk enerji ihalesi olması bakımından stratejik bir önem taşıyan, Aksa Ağrı Doğal Gaz Dağıtım Projesi kapsam...
17 Ekim 2018 Çarşamba / 14:33

İzmir Doğalgaz Ar-Ge Ödül Töreni Düzenledi

zmir Doğalgaz, gelecek yıllarda işletme ve yatırım başta olmak üzere birçok alanda faaliyetlerine yön verecek olan Ar-Ge çalışmalarını başlattı....
17 Ekim 2018 Çarşamba / 10:45

Bursagaz, Ortak Projelerle Yenilikçi Hizmetler Sunacak

Bursagaz, BUSKİ ve Limak Enerji Uludağ Elektrik, 24 Eylül'de Bursagaz Genel Müdürlük binasında toplantı gerçekleştirerek, Bursa halkına daha iyi h...
17 Ekim 2018 Çarşamba / 10:43

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 11.12.2018 / 11:53:25