E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

"Bakış Açımız Global Pazarların Yerel Üreticisi Olmak Yönünde"

"Bakış Açımız Global Pazarların Yerel Üreticisi Olmak Yönünde"

23 Şubat 2015 Pazartesi | SÖYLEŞİ
542 kez okundu

 

 Şirketinizden; tarihçesi, vizyonu, hangi alanlarda neler ile hizmet verdiği, şirket yapısı gibi bilgileri verecek şekilde bahseder misiniz?

Borusan Mannesmann 1958 yılında Borusan Grubu'nun ilk sanayi girişimi olarak faaliyetlerine başladı. 1998 yılında Avrupa'nın lider çelik ve teknoloji kuruluşu Salzgitter Mannesmann GMBH ile Türkiye'deki çelik boru faaliyetlerini birleştirme kararı aldı. 1958’de 27 çalışan ve 5 çeşit ürün ile yola çıkan Borusan Mannesmann 56 yıl sonra bugün 1.250 çalışan ve 4000 ürün çeşidi ile yoluna devam ediyor. Türkiye geneli etkin bayi ağı ile sürekli ve yüksek kalitede satış, satış sonrası hizmetler sunuyor.

Yaklaşık 1,4 milyon ton üretim kapasitesine sahip olan şirketimiz sektöründe Türkiye’nin pazar lideri konumunda bulunuyor. Başından beri Türkiye çelik boru sektörünün global bir şirketi olma vizyonuyla ilerleyen Borusan Mannesmann Türkiye, İtalya ve ABD’deki fabrikaları ile Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. Güçlü bir ihracat kapasitesine sahip olan şirketimiz bugüne kadar dış pazarlarda güvenilir bir marka olarak pek çok önemli petrol ve doğal gaz hattı projesine damgasını vurdu. Bugünkü tabloya baktığımızda şirketimizin temel vizyonunu gerçekleştirme yönünde büyük ilerlemeler kaydettiğini, sektöründe dünyanın bilinen ve güvenilen markalarından biri haline geldiğini söyleyebiliriz.

Ürün gamınızdan bahsederek, doğalgaz sektörüne yönelik ürünlerinizi farklı kılan teknoloji ve özellikler nelerdir, anlatır mısınız?

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olarak doğal gaz borularımızı iki yöntemle üretiyoruz. Şehir içi dağıtım hatları ve bina içi tesisatlarda kullanılan, çapları ½’’ – 12’’ arasında, et kalınlıkları ise 2.80 mm – 12.70 mm arasında değişen boruları ERW teknolojisi ile çapları 20’’ – 120’’ arasında, et kalınlıkları ise 5 mm – 25 mm arasında değişen ve ana gaz iletim hatlarında kullanılan boruları ise SSAW teknolojisi ile üretmekteyiz.

 

Bina içi tesisatlarda kullanılan doğal gaz borularımız Türkiye’de uzun yıllardır sadece Borusan’da bulunan SRM (sıcak çekme teknolojisi) ile üretilmektedir. SRM ile 900oC’lerde uygulanan normalizasyon işlemi ile birlikte çap kalibrasyonu yapılır. Bu termomekanik işlem sayesinde borunun kaynak bölgesindeki yapı farklılığının ortadan kalkması sonucu, kolay işlenen, kolay bükülen, korozyona dayanıklı ve uzun ömürlü ürünler elde edilir.

 

Bayi yapılanmanız ve servis hizmetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Ülkemizde kendi münhasır bayi ağına sahip olan tek çelik boru üreticisi şirketiz. Bayilerimiz 3 ana Bölge Müdürlüğü altında toplanıyor. İstanbul, İzmir ve Ankara Bölge Müdürlüklerine bağlı ülke geneli 50 münhasır bayi ve 50 yetkili satıcı toplamda 100 satış noktasıyla geniş bir dağıtım ağına sahibiz. Ayrıca Bölge Müdürlüklerimizde görevli deneyimli satış ekibimiz, talebin belirlenmesinden, sipariş sürecine geçilmesine, ürünün anahtar teslim sevkiyatına ve satış sonrası desteğe kadar her aşamada müşterilerimize proaktif olarak bilgi sağlamakta, bir nevi onlar adına tüm süreci yönetmektedirler.

Yaptığınız ihracat ile ilgili bilgiler verebilir misiniz? İhracatın cironuzdaki payı nedir? İhracatta hedefleriniz ve ihracat için odaklandığınız pazarlar nedir?

Şirketimiz üretiminin yaklaşık % 55’ini 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyor. Amerika, Avrupa, Afrika’nın çeşitli ülkelerine ihracat gerçekleştiriyoruz. Borusan Mannesmann olarak genel yatırım bakış açımız global pazarların, yerel üreticisi olmak yönünde. Yüksek potansiyel gördüğümüz pazarlarda müşterimize yakın olmak amacıyla adımlar atabiliyoruz. Bu adımların ilkini 2001 yılında İtalya’da aldığımız fabrika ile atmıştık. Globalleşme yolundaki önemli bir adımı da geçtiğimiz sene ABD’nin Teksas eyaletinde yaptığımız yatırımla attık. 150 milyon dolara mal olan ve 1 yıl gibi kısa bir sürede üretime başladığımız bu tesis, petrol ve gaz arama ve çıkarma çalışmalarında kullanılacak sondaj borularını üretiyor.

Deneyimimizi dış pazarlara yayarak başta Cezayir, Avrupa ve ABD'de olmak üzere birçok önemli enerji, petrol ve gaz hattı projelerinin boru üretimini başarıyla gerçekleştiriyoruz. Dünya çapındaki pek çok büyük projenin altında Borusan Mannesmann imzası yer alıyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, NK1 Petrol Boru hattı, Mavi Akım, Türkiye-Yunanistan, Macaristan Doğalgaz Boru Hatları, ABD Elba Express Projesi gibi pek çok uluslararası projeye ürün sağladık. En son birkaç ay önce TANAP Projesi’nin ihalesinden pay alan firmalardan biri olduk. Daha da önemlisi ABD’nin Teksas eyaletinde inşa edilecek olan 449km’lik bir NGL boru hattı projesinin ihalesini kazandık.

Başarılı ihracat performansımız her sene İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) Demir-Çelik Boru kategorisinde verdiği ‘İhracatın Yıldızları’ ödüllerinde de karşılığını buluyor. Önceki senelerde de olduğu gibi 2013 yılında da kendi kategorimizde 1. seçilmekten gurur duyuyoruz.

Kalite politikanızdan ve bu doğrultuda gerçekleştirdiğiniz projelerinizden bahseder misiniz?

Borusan Mannesmann olarak biz hayatın her alanında güvenle kullanılan, kaliteli, sağlam ve yenilikçi ürünler sunuyoruz. Bu doğrultuda bütün üretim tesislerimizde en ileri teknolojileri kullanarak, en yüksek uluslararası kalite standartlarına sahip ürünler üretiyoruz. Bu uluslararası standartları sağlayabilmek için sene içinde birçok denetimden geçiyor, sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Yalın 6 Sigma metodolojisi kapsamında gerçekleştirdiğimiz projelerle iş süreçlerimizi sürekli iyileştiriyor, kalite ve verimliliği yükseltiyoruz. Kalite standartlarımızın yüksekliği markamızın Türkiye’de ve dünyadaki bilinirliğinin, itibarının yükselmesine önemli katkıda bulunmuştur.

Son olarak eklemek istedikleriniz ve vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Borusan Mannesmann olarak hem süreç yönetiminde hem de üretimimizde sürekli kalite bizim için çok önemli bir unsur. Müşterilerimiz adına onların ihtiyacını düşünmek, ihtiyaçlarına göre ürünleri geliştirmek, istedikleri şekilde sevkiyatlarını planlamak ve günün sonunda güven ilişkisine dayalı bir kazan-kazan deneyimi yaşamak ve yaşatmak en önemli hedefimiz. Türkiye gibi yoğun rekabet koşullarının geçerli olduğu bir pazarda bile, müşterilerimizin sadece ürün için değil, kaliteli sürekli hizmetimiz ile sorunsuz satınalma deneyimi için bizi tercih etmeleri, bir iş ortağı gibi görmeleri her gün bize doğru yolda olduğumuzu bir kez daha gösteriyor. 


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.