E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

AYVAZ İCRA KURULU BAŞKANI SERHAN ALPAGUT: 'AYVAZ KALİTE VE GÜVEN KELİMELERİYLE ÖZDEŞLEŞMİŞ BİR MARKA'

AYVAZ İCRA KURULU BAŞKANI SERHAN ALPAGUT: 'AYVAZ KALİTE VE GÜVEN KELİMELERİYLE ÖZDEŞLEŞMİŞ BİR MARKA'

3 Ağustos 2017 Perşembe | SÖYLEŞİ
1.271 kez okundu

“Türkiye’nin ilk esnek metal hortum üreticisi olarak, paslanmaz çeliğin güvene dönüştüğü her noktada varız. İlk olmak, markanızı bir yere getirmeye her zaman yetmez. Bu avantajı; standart olarak sunduğunuz kalitenizle, satış ve satış sonrası hizmetlerinizle, Ar-Ge çalışmalarınızla ve dünya çapındaki başarılarınızla taçlandırmalısınız” diyen Ayvaz İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut bu ayki sayımızda Ayvaz’ın başarı hikayesini, hedeflerini anlatırken; doğalgaz sektörü ve sektöre sundukları ürünler ile ilgili değerlendirmelerini de sizler için paylaştı.

 

 

 

 

Ayvaz’ın tarihçesini özetler misiniz?

Ayvaz, ticari hayatına 1948 yılında İstanbul Tarlabaşı’nda küçük bir imalathane olarak başladı. Sektöre Karaköy’deki Perşembe Pazarı’nda çıraklık yaparak giriş yapan Hacı Ayvaz, buradan elde ettiği bilgi ve deneyimleri, kurucusu olduğu Ayvaz’a aktararak 16 kişilik küçük bir ekiple musluk üretimi yapmaya başladı. Şirket uzun süre kısıtlı imkanlarla fakat emin adımlarla ticari faaliyetlerine devam etti. 1960 yılında bronz gemi vanalarının üretim ve satışını gerçekleştirmeye başlayan Ayvaz, 1970’li yılların başlarında sanayide kullanılan çeşitli tipteki vanaları ürün gamına ekledi. 80’lerin başlarında ise ülke çapında tanınan bir marka haline gelmeye başladı. “Türkiye’de olmayanı üretmek” misyonuyla hareket eden Ayvaz, bir ilki gerçekleştirerek Fransız Calorstat firmasının lisansı ile EJMA standartlarında Kompansatör üretmeye başladı. Türkiye’nin ilk kompansatör üreticisi olarak adını duyuran şirket; 1982 yılında İtalyan Fantini Cosmi firması lisansı ile Kazan Tağdiye Cihazı, 1983 yılında ise sahip olduğu uluslararası patent ile Kondenstop üretimine geçti. Tarlabaşı’ndaki imalathane artan taleplere yanıt veremediği için 1984 yılında Avcılar’da bir fabrikaya geçildi. Avcılar fabrikada, o güne kadar “sadece yurt dışından getirilen” paslanmaz çelik hortumu ülkemizde üretmek adına çalışmalara başlandı. Türkiye’nin ilk esnek metal hortumu işte burada, Ayvaz tarafından üretildi.

Bugün Ayvaz sadece merkez fabrikasında 500’ün üzerinde çalışanıyla Türkiye tesisat sektörüne adını yazdırmış büyük bir şirket. Yurt içinde 10 bölge müdürlüğü ve 78 bayi ile hizmet veren Ayvaz, yurt dışında Rusya, Bulgaristan, Çin ve Polonya’da üretim tesisleri; Rusya, Ukrayna, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Dubai, Polonya, Çin, Kazakistan ve Sırbistan’da ise bölge ofisleri ile satış organizasyonunu gerçekleştiriyor.

Ayvaz‘ın sektördeki konumu ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

Ayvaz, halihazırda hem yurt içinde hem de yurt dışında “kalite” ve “güven” kelimeleriyle özdeşleşmiş bir marka. Çünkü 69 yıldır sektörün ilklerini üretiyor ve standartları durmaksızın yükseltiyoruz. Aslında Ayvaz’ın tarihi boyunca neredeyse attığı her adım sektör adına bir ilk olmuştur. Kurulduğu günden bu yana heyecanını hiç kaybetmeyen Ayvaz durmadan üretiyor, büyüyor ve ülkesine artı değer katıyor. Nasıl bundan yıllar önce Türkiye’nin ilk kompansatör ve paslanmaz çelik hortum üreticisi olarak fark yarattıysak, şimdide dünyanın en iyi ürünlerini müşterilerimizle buluşturmanın gururunu yaşıyoruz. Bir dünya markası olmanın sorumluluklarına büyük bir disiplin ile bağlıyız. Bu bağlılık, yurt içinde ve yurt dışında, Ayvaz çatısı altında sektöre sunduğumuz tüm ürün gruplarında ve hizmetlerimizde fark yaratmamızı sağlıyor ve kalite algımızı perçinliyor.

Bundan sonra da 69 yıllık Ayvaz tarihinde olduğu gibi Türkiye’yi “ilk”lerle buluşturmaya devam edeceğiz; yapılamayanı yapmaya, kalite standartlarını yükseltmeye ve dünyada hak ettiğimiz yeri almaya çalışacağız.

Ayvaz’ın doğalgaz sektörüne sunduğu yeni ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Doğalgaz sektörü, bizim en deneyimli olduğumuz alanlardan biri. Ocak, fırın ve soba bağlantılarında kullanılan esnek metal hortumlar, yüksek kaliteli doğalgaz vanaları, sayaç hortumları, bina içi doğalgaz tesisatında dünya çapında talep gören Indoor-flex hortumları ilk aklıma gelen ürünlerimiz…

Türkiye’nin ilk esnek metal hortum üreticisi olarak, paslanmaz çeliğin güvene dönüştüğü her noktada varız diyebilirim. İlk olmak, markanızı bir yere getirmeye her zaman yetmez. Bu avantajı; standart olarak sunduğunuz kalitenizle, satış ve satış sonrası hizmetlerinizle, Ar-Ge çalışmalarınızla ve dünya çapındaki başarılarınızla taçlandırmalısınız. Biz böyle düşünüyoruz. Doğalgaz sektörü gibi hayati bir alanda, ürünün maliyetini değil; insanın değerini ön planda tutuyoruz. Bu yaklaşım, küresel arenada da takdir ile karşılanıyor.

Sektörümüz iyi bilir, kısa adı “AEQ” olan Avrupa Kompansatör ve Esnek Metal Hortum Üreticileri Birliği adında bir kurum var. Bu kurum, Avrupa’da var olan kalite standartlarının iyileştirilmesi ve yeni standartların yaratılması konusunda çalışmalar yürütüyor. 1981 ve 1997 yılları arasında Avrupa Standartları CEN ve ISO üzerinde çalışan, sonrasında ise yüksek kaliteli ürünlerin pazarlara girmesi için yasal talepler oluşturmaya başlayan bir birlik. Bugün elinize aldığınız doğalgaz bağlantı hortumunun üzerinde bile o birliğin imzası var. Biz, bu birlikte bir Türk firmasının da olması gerektiğine inandık ve çalışmalara başladık. 2012 yılında gelen onay mektubuyla birlikte Ayvaz, Türkiye’yi temsil eden ilk ve tek firma olarak bu birliğe kabul edildi. Euro-Qualiflex, tam anlamıyla Avrupa Şampiyonlar Ligi gibi; burada ancak devler top koşturabiliyor. Türkiye’nin en çok satan doğalgaz bağlantı hortumunu üreten “lider” şirketi olarak, bu ligde ülkemizi gururla temsil ediyoruz.

TS-EN 15266 standardından kısaca bahsedebilir misiniz?

EN 15266 standardı bizim son dönemde üzerinde durduğumuz bir konu. Bu standarda göre üretilen ve Indoor-flex adını verdiğimiz bu ürünü zaten uzun süredir yurt dışına satıyorduk, Almanya ve İtalya’dan sertifikalarımızı almıştık. Gerekli standartlar oluştuğu için, deneyimli olduğumuz bu ürünü ülkemizde de satmaya başladık. Türkiye’de sertifikalı birkaç firmadan biriyiz.

Bu fleksin çıkış yerleri, deprem bölgeleri olan Japonya ve Kaliforniya. Doğal gazın sık kullanıldığı bu bölgelerde, rijit borularda deprem nedeniyle oluşan problemleri gidermek için oluşturulmuş bir çözüm. Fleks hortumlar Amerika ve Japonya’da yaklaşık 30-40 yıldır kullanılıyor. Türkiye de zaten tümüyle bir deprem bölgesi. Dolayısıyla ülkemizin ihtiyacı olan bir üründü. Doğru uygulanırsa, ülkemiz ve tüketici için bir kazanım; son derece doğru bir ürün. Uygulaması, sertifikasyonu ve piyasa denetimi de sıkı şekilde yapılırsa, tüketici için emniyeti artırma yönünde son derece önemli bir ürün.

Daire içi doğalgaz tesisatında Indoor-flex ürününü kullanmanın avantajları nelerdir?

Indoor-flex adını verdiğimiz bu ürünün, geleneksel rijit boru sistemlerine göre birçok avantajı var. Öncelikle Indoor-flex hafif. Montajı yapılacak yere bir kişi tarafından kolayca taşınabiliyor. Kangal veya makara formda olduğu için, nakliye ve depolama açısından büyük yer kazancı sağlıyor. Ayrıca uygulaması ve işçiliği son derece kolay. Montaj esnasında sadece basit kesme ve sıyırma aparatları kullanıyorsunuz. Bir usta, rijit boru kullanarak günde 1 evin doğalgaz tesisatını yapabiliyorken, Indoor-flex ile 4-5 eve kadar çıkabiliyor. İşçilik maliyeti düşük olduğu için gayet ekonomik bir sistem. Esnek olduğu için ara bağlantı parçası, dirsek gerektirmez; daha az bağlantı noktası olduğundan emniyeti de yüksek bir ürün. Tüm bu avantajlara ek olarak Indoor-flex mutfağınızın güzelliğini bozmuyor. Hortumları gizleyen kanallar sayesinde dekoratif bir görüntü sunuyor.

EN 15266 standardı mecburi değil, tercihli bir standart. Daire iç doğalgaz tesisatında siyah boru veya rijit boruya alternatif olarak bakır boru izni vardı. Şimdi hepsine alternatif olarak “flex” dediğimiz esnek metal hortumlar da kullanılıyor. EN 15266 standardına hem Avrupa hem de TSE belli kriterleri koymuş durumda. GAZBİR de ilave kriterler istedi. Bu ürünü yurt dışındaki birçok gaz dağıtım firması ya da birlikler talep edebiliyor. GAZBİR de aslında yurt dışına paralel olarak, birçok ülkenin istediği gibi ilave taleplerde bulundu ve olaya çok sıkı yaklaştı. Ancak pazar denetimi yeterince sağlanamadığı için bu ürün istismara çok açık. Hatta istismar ediliyor diyebiliriz. Bununla ilgili yetkililerle görüşüyoruz.

Sektörünüz ile ilgili değerlendirmelerinizi alabilir miyiz? Ürünlerinizin bu sektördeki öneminden bahseder misiniz?

Sektörde yaşanan en temel problem, denetim eksikliği ve bunun sonucunda ortaya çıkan “haksız rekabet”. Ürünlerle ilgili kalite standartları olmasına rağmen, bu standartlar bazı noktalarda yoruma açık. Ayvaz gibi yüksek kalite standartlarına sahip olmayan firmalar, piyasanın denetimden uzak olmasını da fırsat bilerek haksız rekabet yaratıyor. Sizin 10 liraya imal edebildiğiniz ürünü 5 liraya satıyor; tüketici tasarruf ettiğini sanarken hayatını tehlikeye atıyor. Daha da kötüsü; kalite ve hizmetini bozmayan firmalar piyasadan çekilmek zorunda kalıyor. Sertifikasyon ve denetim konusunda sorumlu herkesin elini taşın altına koymasının ve somut adımlar atılmasının zamanı geldi.

Ülke çapında da yoğun bir bilinçlendirme faaliyeti yürütüyoruz. Üretim ve satış ekibimizin düzenli eğitimlerinin yanı sıra, bayilerimize, iş ortaklarımıza ve hatta doğalgaz dağıtım kuruluşlarına bile çeşitli eğitimler ve seminerler düzenliyoruz. Çünkü doğalgaz sektöründe, eğitimsel anlamda eksik kalmanın bedeli çok ağır olur. Burada doğal gaz ile ilgili ürünü üreten firma da, bunun montajını gerçekleştiren kişiler de, gaz açma ehliyetine sahip yetkililer de aynı oranda sorumluluk taşıyor. Biz bunun bilincindeyiz ve elimizi taşın altına koyarak bilinçlendirme faaliyetleri de gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Ayvaz’ın ürünleri şirket politikası gereği kaliteden asla ödün verilmeden dünyada en son kabul edilmiş standartlara uygun olarak üretiliyor. Avrupa Birliği direktifleri kapsamına giren bütün ürünlerimizi CE işareti ile sertifikalandırıyor, tüm çalışanlarımıza gerekli ilke ve hedefleri benimsetmek için elimizden geleni yapıyoruz. Kalite konusunda attığımız öncü adımlar sadece firmamızın değil, sektörümüzün de önünü açıyor.

Ayvaz’ın mevcut önemli yatırımlarından ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Ayvaz olarak son yıllarda yurt dışı yatırımlarımıza ağırlık vermeye devam ediyoruz. Örneğin; Rusya, Bulgaristan ve Çin'deki pazarlara daha hızlı yanıt verebilmek buradaki fabrikalarımızın kapasitelerini artırdık. Dış ticaretteki yeni sloganımızı “Globally Local” yani “küresel olarak yerel bir şirket” olarak belirledik. Faaliyet gösterdiğimiz her ülkede yerel bir marka gibi davranıyoruz. Ayvaz markasının Türkiye’deki kalite algısı ve bilinirliği ne ise, küresel arenada da o olsun diye çalışıyoruz. Bu konuda büyük yol kat ettiğimizi söylemeliyim.

Daha önce de belirttiğim gibi Ayvaz olarak 95 ülkede faaliyetimiz var, geriye kalan ülkeler üzerinde de hedef pazarlar belirlendi ve bu pazarlarda pay sahibi olabilmek için dış satış ekibimiz ciddi bir çalışma yürütüyor. Örneğin, üzerinde direkt olarak faaliyet göstermediğimiz en büyük pazar olan ABD için önemli hazırlıklarımız var. Bununla ilgili ayrıntılı bilgileri daha sonra paylaşacağız.

Prestij amaçlı tanıtım çalışmalarına da yeni bir boyut kazandırıyor ve bu anlamda da sektörde “ilk”leri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl Ekim ayının sonunda Antalya Rixos Downtown Hotel’de “Globally Local” adında üç gün süren dev bir sempozyuma ev sahipliği yaptık ve sektörün önde gelen 250 ismini ağırladık. Paralel oturumlar halinde gerçekleştirilen sempozyumda yangın, yalıtım, buhar ve ARI-Armaturen başlıkları altında dokuz farklı eğitim verildi. Katılımcılar tarafından muazzam bir ilgi ve beğeni görmesi nedeniyle bu organizasyonu geleneksel hale getirme kararı aldığımızı burdan duyurmak isterim.

Ayvaz’ın e-ticaret sitesi Ayvaz Online ile ilgili bilgi verir misiniz? Bu da sektörde dijital mecra alanında bir ilk diyebilir miyiz?

Dünya hızla değişiyor ve bu hızı yakalayamayanlar geride kalıyor. Biz şirket olarak her zaman olduğu gibi bugün de geleceğin peşinden gidiyoruz. Kullanıcı odaklı, erişilebilir ve pratik çözümlerle dijital mecrayı maksimum derecede kullanmaya çalışıyoruz. Ayvaz Online ile sektörde yepyeni bir sayfa açtık ve dediğiniz gibi şirket olarak dijital mecrada da ilkleri gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Ayvaz’ın kurumsal web sitesindeki ürünler ile e-ticaret sitesinin entegre olarak çalışmasını sağlıyoruz. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, son kullanıcıların Ayvaz kalitesini uygun fiyat ve şartlarla sahip olmasını istiyoruz.

Ayvaz Online e-ticaret sitesi, kompansatörlerden esnek metal hortumlara, kondenstoplardan yangın ürünlerine uzanan Ayvaz’ın tüm ürün gamını son tüketicilerle buluşturuyor. Site, Türkiye’nin dört bir yanından özellikle düşük miktarlarda alım yapmak isteyen kullanıcılara hızlı, kolay, güvenli ve taksitli alışveriş imkanı sunuyor. Oturdukları yerden, telefon trafiği yaşamadan, internete bağlı herhangi bir cihazdan kolayca alışveriş yapan kullanıcılar, adedi ve tutarı ne olursa olsun tüm ürünlerde Türkiye’nin her tarafına ücretsiz kargo avantajından da yararlanıyor. Müşterilerin kredi kartıyla alışveriş sürecini maksimum güvenlikte gerçekleştirmesi için 128 bit SSL güvenlik sertifikasına sahip olan e-ticaret sitesimizde, kredi kartına vade farksız 4 taksit avantajının yanı sıra havale ile ödeme seçeneği de var. Üstelik her ay Ayvaz Online’da belirli bir ürün grubunda yüzde elliye varan indirim fırsatı sunuluyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Sadece sektör olarak değil, ülke olarak her alanda en temel ihtiyacımızın eğitim olduğunu düşünüyorum.  Her şeyin başı bu çünkü... Biz firma olarak eğitim için şehir şehir, kapı kapı dolaşıyoruz, sektör buluşmaları düzenliyoruz. Kullanıcıların 50 kuruş fark için kalitesiz ürünleri tercih etmemesi gerektiğini, insana gelecek zararın her şeyin ötesinde olduğunu mümkün olduğunca geniş bir çevreye anlatmaya çalışıyoruz. Bu bilinci yaratmak amacıyla ortaya çıkacak tüm projelerin içinde yer almaya ve elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız. Fuar çalışmalarımızda da ziyaretçilerimizi bilgilendirmeye ve kalite farkındalığı yaratmaya çalışıyoruz. 


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
18 Haziran 2019 Salı

'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülü' Sahibi Kayserigaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Işıl Akkoç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 'Türki...
11 Nisan 2019 Perşembe

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
17 Ekim 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.